Josef Houbička, majitel malostranského činžovního domu U pěti veverek, je laskavý a shovívavý dobrák, který se nechá bezohledně utlačovat svou pyšnou manželkou Filoménou a ještě potají napravuje její rozmíšky s nájemníky. Půjčuje peníze na činži dvěma chudým malířům a uplácí uražené služebné, jen aby byl v domě klid. Chtěl by v domě obnovit starou mydlárnu, Filoména však prosazuje výnosnější garáže. A protože ani jeden z nich nechce ustoupit, odejde nakonec Houbička po jedné z hádek z domu. Spřátelí se s hostinským Pulcem, který vede nepříliš prosperující hostinec U děravého džbánu... (oficiální text distributora)

Pitryx

Nesnáším vyžírky, co přijdou k lizu, aniž by hnuli prackou. Viz příklad těch dvou mazalů, pracovat, to ne, ale brát peníze od domácího, to jim šlo náramně dobře. No noc, film je to dobrý, líbil se kdysi dávno a nyní také. Pamětnictví by mi asi šlo. Stará garda hraje velmi dobře, jen scénář krapítek kulhal. ()

DeDanu

Na tyhle filmy se musí člověk dívat shovívavěji než na jiné. Chtěli lidem přinést trochu radosti a legrace v nedobrých časech. A filmy s panem Plachtou, ty nemohou, prostě nemohou, být zlé :-))) Zde mu zdatně sekundují pan Pešek a pan Pivec. O Filoméně nemluvě. ()

ostravak30

Janu Pivcovi a Ladislavu Peškovi to náramně klape. Jindřich Plachta sehrál roli, která mu asi nejvíc seděla. Dobrosrdečný muž s laskavým srdcem - postava, kterou mu nelze nevěřit. A Jaroslav Marvan ve výjimečné roli, kdy nepředstavuje žádnou postavu význačnou postavením, ale hospodského a dokonce milého. A k tomu všemu píseň O děravém džbánu. Pobavilo a moc. ()

Joe16210

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů pro pamětníky. Obdivuji, jak se zde tvůrcům podařilo vykreslit dobro a zlo v podobě ústřední dvojice manželů Houbičkových, ale i téměř klišoidní zápletku mladých chudých umělců, kterým se podaří souhrou okolností prorazit... Co bych v takovém filmu úplně neočekával, je upozornění na podvody a spekulace s nákupem pozemků. I tím si tohoto filmu vážím o něco více než jiných, protože se objevují originální témata a nechybí ani skvělé obsazení, kde září hvězdy tehdejší doby. ()

tsatsiki

Tady není co hodnotit.Skvělá komedie plná zvratů,skvělé napsaná a skvěle zahraná.Pivec s Peškem ti to neskutečně táhnou, jejich hravost v té roli je úžasná a Plachta tomu dodává rozum a inteligenci. Je to trošku jejich kouzelný dědeček. Co je pro mě překvapením, že něco tak výborného vzniklo v době války. ()

sharka.68

a říkejte si co chcete, já mám tenhle film ráda...dobro vítězí nad zlem a vždycky jsem si představovala,jak je na mýdle těch 5 veverek  ;-) a ten šenk..ten je prostě skvělý... ()

PTuranyi

U pěti veverek alebo Skrotenie zlej ženy je milá veselohra o trápení postaršieho pána pod papučou, ktorý sa nechá utláčať svojou ambicióznou manželkou. Pani domácej sa zapáčili pánske móresy a pán Houbička s dobrým srdcom to trpezlivo znáša až kým sa pani Filoména rozhodne zničiť starú mydláreň. To už pán Josef odmietne trpieť, opustí manželku a s pomocou dobrých ľudí rozbehne vináreň. Všetkým zúčastneným samozrejme šťastie praje, teda okrem pani domácej. Tá má smolu a dobro zvíťazí nad zlom. Toľko šťastia v jednom príbehu je dosť aj na rozprávku, našťastie to držia nad vodou výborné herecké výkony, takže to nevyznieva úplne pateticky a mravoučne. 70% ()

zeromen

Jeden z nejlepších prvorepublikových filmů. A zvlášť v dnešní době tato vydařená veselohra zahřeje u srdíčka. ()

Lucka07

Film sice jednoduchý, ale velmi lidský. Má v sobě určité kouzlo v podobě Jindřicha Plachty, kterého mám jako herce moc ráda. ()

the_weaver

Veselohra, ktorá na rozdiel od pani domácej má dušu.↵  Vo výbornej prvej polovici sugestívne ukazuje poslednú kvapku, ktorá viedla pána Houbičku, dobráka a ľudomila, k odchodu od svojej dlhoročnej manželky, chamtivej a panovačnej paničky. Ak by sa chcel pan Houbička rozviesť, tak by stačilo premietnuť na súde túto časť filmu a proces by bol hneď uzavretý.↵  Potom sa film vydá rýchlym tempom k happy endu, ktorý vôbec nie je zvládnutý zle, ale predsa len druhej polovici chýba hĺbka tej prvej. Zato však obsahuje praktickú lekciu z finančnej gramotnosti o špekulatívnom investovaní, ktorá je i dnes prekvapivo aktuálna. Mnohým dôchodcom by mohol otvoriť oči, ak by sa pravidelne vysielal v televízii.↵  Hviezdou je jednoznačne Jindřich Plachta, ktorému rola dobráka mimoriadne sadla, až tak, že zatienil i Jaroslava Marvana. ()

CzMilo

Jeden z nejzdařilejších filmů Jindřicha Plachty. Milý, lehce roztržitý, upřímný a hodný člověk, který na sobě nechá štípat dříví, dokud.....nezačne jít o čest. Zkrátka a dobře, lehká komedie, která pohladí po duši a kterou dokresluje brilantní duo Pešek, Pivec. ()

PORTER44

Příjemná černobílá komedie se skvělými herckými výkony J.Plachta v roli dobráka,M.Páčová jako semetrika a neposledně J.Pivec a L.Pešek v roli malířů,opravdu povedený příběh kde je nakonec zlo a chamtivost spravedlivě potrestáno,skvěle jsem se bavil. ()

raininface

Příjemné překvapení: svěží filmeček, vtipný i bez účasti Vlasty Buriana nebo Oldřicha Nového, takových českých komedií ze 40. let moc není. ()

pupidup

Narozdíl od jednoho z předchozich komentářů se nedomnívám,že poslání tohoto krásného a milého filmu již pominulo....spíš naopak... Lidé se totiž nemění,ať je doba jakákoliv. ()

horskejvlk

“Nejlepší filmy se točily ze protektorátu” to prohlašovaly prvorepublikové hvězdy a měly pravdu. Tento snímek je tak pozitivní a milý až se duše směje. Dnes se točí opačný žánr asi je to tím ,že když se lidé- režiséři mají dobře myslí si že společnost potřebuje vidět vše negativní že je to aktuální, pěkná hloupost. Dnes v době Coronaviru kdy je vše zavřené tak Česká televize založila ČT3 kde hrají přesně tyto najednou pozitivní snímky. Díky za ně. ()

Burejsa

Když si uvědomíte v jakém roce se tenhle film natočil, tak musíte uznat, že jde o nadprůměrnou kvalitu. Čiší z něj lidskost a svým způsobem půvabnost. Mě nejvíc zaujala Míla Pačová a je škoda, že tahle velká herečka nedostala ve filmech více úloh a prostoru. Za mě tedy 4* ()

cyntys

Všechny filmy tohoto typu jsou svým způsobem naivní a čím jsou starší, tím jsou naivnější, ale to je na nich právě to hezké. Jindřich Plachta je skvělým hercem a byť i ostatní hrají dobře, on film táhne. Mám prostě tyhle naivní příběhy s dobrým koncem rád. ()