Reklama

Reklama

Sbohem buď, lásko má

  • Česko Sbohem, má milovaná (více)

Obsahy(1)

Policie pátrá, radí, informuje. Phil Marlowe pije, nadává a vyšetřuje. Kdo se k pachateli dostane jako první? ... Jednoho dne se soukromé očko Phil Marlowe – kde jinde než v baru – setká s jistým Zubrem Malloyem. Toho právě pustili z vězení a on se teď snaží najít svou dávnou lásku Velmu. Marlowe se případu ujme, po Velmě se však slehla zem. Otrávený Marlowe už se pomalu smiřuje s neúspěchem. Ale pak se ocitne ve správnou dobu na špatném místě… Co zpočátku vypadalo jako rutinní a nezajímavý případ, se během jediné noci změní v drama, v němž se objeví několik mrtvol, hromada úplatků, jeden povedený věštec a jedna krásná, leč chladnokrevná dáma... Jeden z nejlepších detektivních románů klasika americké drsné školy Raymonda Chandlera převedl do filmové podoby jako první v roce 1944 režisér Edward Dmytryk. V novější adaptaci režiséra Dicka Richardse si Marlowa zahrál Robert Mitchum, který se stejné role zhostil ještě o tři roky později ve filmu Hluboký spánek. (Česká televize)

(více)

Recenze (45)

Kimon 

všechny recenze uživatele

Román jsem nečetl, a i kdyby, ... porovnávat, myslím, není na místě. Ovšem atmosféra a hudba tohoto filmového zpracování mě osobně příjemně překvapily. Obsazení v jednotlivých rolích je pro mě nadmíru přijatelné a stáří herců je zvolené přiměřeně stáří literární předlohy. Zkušené "tvrdé detektivní chlapíky" té doby v Americe přece snad ani není možné si představovat jako mladíky nadupané zkušenostmi a drsností. Vždy platí: naše vlastní představivost při čtení jakékoliv literatury je poněkud odlišná od představivosti scénáristy a režiséra, kteří se snaží o vyjádření ducha a atmosféry té které knihy ve svém filmovém zpracování. A je to pak o tom, jak moc nebo málo se naše představivost shoduje s tou jejich a nakolik se přizpůsobíme. ()

haj 

všechny recenze uživatele

Skvělá noirovka se všim všudy - správně zamotaný příběh, kde člověk musí dávat bacha, aby se neztratil, temná atmosféra prosluněného LA, podivný postavy od alkoholiků, přes zkorumpovaný policajty až k šílený bordelmamá a femme fatale a hlavně za svým cílem neústupně si jdoucí Philip Marlowe, kterej střílí jednu cynickou hlášku za druhou a i přes zkaženost prostředí, ve kterém se pohybuje, se pořád drží svých morálních zásad, ať se děje, co se děje. ()

Reklama

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

„The house itself wasn't much. It was smaller than Buckingham Palace and probably had fewer windows than the Chrysler building.." U Marlowa nikdy nebylo podstatné, jak se ohání pěstmi, jestli ovládá zbraň či jakou má fyzickou kondici, ale „sound“ jeho představitele. Čert vem věk, Mitchum ho má skvělý a navíc do role dodal potřebnou lehkost. Ta možná chybí s výjimkou nerespektovaného poldy Harryho Deana Stantona jeho okolí, ale na tu cestu unaveného soukromého vyšetřovatele, při které mezi náhlým startem a očekávaným cílem přijde několik nakládaček, překvápek, odboček zdánlivě beze smyslu a mrtvol, na tu se jde spolehnout. Možná za tím byly ty neony, ale ani jednou jsem si nevzpomněl na to, že přebývají barvy.. ()

Chudobka 

všechny recenze uživatele

Raymond Chandler je pro mě v detektivním žánru autor číslo jedna, jeho romány a povídky jsem četla mnohokrát. Film se věrně drží předlohy, ale Mitchum mi na roli Phila Marlowa připadá příliš starý. Měl by mít aspoň tak o deset let míň. I když kniha je rozhodně mnohem lepší, film mě bavil. Skvělá hudba. ()

LeoH 

všechny recenze uživatele

Herecké výkony a kameru jsem si bohužel z letité dabované VHSky musel trochu domýšlet, ale jelikož mám rád noirovky i Chandlera a tenhle kousek jim rozhodně nedělá ostudu, mj. díky stylové hudbě, úsečně napsaným dialogům a typově trefenému obsazení vedlejších rolí, nevidím důvod s hvězdičkami skrblit. ()

Galerie (30)

Zajímavosti (1)

  • Robert Mitchum si roli Philipa Marlowa zopakoval o tři roky později ve snímku Hluboký spánek (1946). (Terva)

Reklama

Reklama