Reklama

Reklama

Milenec

Trailer

VOD (1)

Obsahy(1)

Není nic bolestnějšího než láska… Saigon, konec dvacátých let minulého století, patnáctiletá francouzská školačka se vrací z prázdninového pobytu na venkově u matky. Na přívozu přes řeku Mekong upoutá pozornost bohatého mladého Číňana a ten jí nabídne odvoz do Saigonu. Již během společné cesty do města mezi nimi vzniká výrazné napětí, jež záhy přerůstá v intenzivní vztah – spíše erotický, než citový. Nezkušená dívka, pocházející z nemajetných poměrů, začíná prostřednictvím svého sedmadvacetiletého přítele objevovat svět fyzické lásky i svět peněz. Zatímco Číňan zcela propadá jejímu kouzlu a zamiluje se, dívka mu dává najevo, a jako by tím utvrzovala i sebe samu, že ji k němu váží jen sex a peníze. Styky mladičké bílé dívky se světáckým Číňanem však nemohou zůstat dlouho utajeny... Příběh se ve filmu začíná odvíjet jako vyprávění staré spisovatelky, jedná se o autobiografický román "Milenec" známé francouzské spisovatelky, dramatičky a filmové režisérky Marguerite Durasové, který vydala v roce 1984 a získala za něj prestižní Goncourtovu cenu. Nezvykle otevřeně v ní vzpomíná na svůj bouřlivý milostný vztah, který prožila jako patnáctiletá, když žila se svou matkou a bratry ve francouzské kolonii Kočinčíně (jižní Vietnam) ve dvacátých letech minulého století. Film režíroval Jean-Jacques Annaud, autor slavných filmů Jméno růže, Medvědi či Nepřítel před branami. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (169)

kaylin 

všechny recenze uživatele

Kdyby to bylo ještě o fous odvážnější a bylo zde více vidět. Kdyby to v závěru bylo silnější a divák neměl pocit, že to už trochu únavou padá na hubu. Pak bych řekl, že je "Milenec" skvělý film, takhle ale skončil lehce na půl cesty. I tak si ale myslím, že měl Annaud velmi dobré téma a chopil se ho dobře. ()

JitkaCardova 

všechny recenze uživatele

Překvapivě snímek zpracovává totéž téma, kterému se mnohem komplikovaněji a mnohem hlouběji věnuje ve svém filmu Nejhorší člověk na světě  také Joachim Trier. Jedinečné, nezaměnitelné a neopakovatelné vzácné pouto, jež vznikne mezi dvěma lidmi, je v danou chvíli rozeznáno, pochopeno a přijato jen jedním z nich, pochopitelně, už kvůli věkovému rozdílu a životní zkušenosti, se vším utrpením, bolestí a odevzdaností, která z toho plyne. A ten druhý si totéž uvědomí o chvíli, anebo mnohem později, každopádně již ale není možné vztah naplnit. Nechci snímky nikterak srovnávat, každý se věnuje úplně jiné rovině takového osudového minutí, je ale rozhodně zajímavé je usouvztažnit. ***** Mrzí mě, že tu někteří film házejí do žánru červené knihovny, je to ukvapené odsouzení Annaudova způsobu vyprávění, umění stejnou měrou jemného a mlčenlivého jako odvážného a výmluvného. *~ ()

Reklama

nascendi 

všechny recenze uživatele

Nemám žiaden problém označiť tento film za mimoriadny alebo výnimočný a dať mu príslušný počet hviezdičiek. Žánrovo je podľa mňa viac erotickým filmom (s niekoľkými skĺznutiami až za konvenčnú hranicu), než romantickým a životopisným. Režisér vyťažil maximum z pôvabu mladej Jane March a zaujímavého Tony Leunga Ka Faia, z úžasnej kamery a tradične zaujímavej hudby Gabriela Yareda. Vierohodne je zobrazená dobová kulisa príbehu, čo nemôžem celkom tvrdiť o ostatných členov rodiny hlavnej hrdinky, ktorí niekedy pôsobili figúrkovito. Po sérii filmov, ktoré ma príliš nezaujali, som mal konečne pozitívny dojem z videného. ()

Vančura 

všechny recenze uživatele

Filmová červená knihovna, brnkající na strunu ženských erotických představ (exotické prostředí, tajemný bohatý cizinec, nechápající matka, noční špitání kamarádek v prostředí dívčí ubytovny o tom, jaké to bude "poprvé", sexuální iniciace starším zkušeným partnerem, utajená dostaveníčka v potemnělém šmajchlkabinetu...). Jak že to zpíval Xindl? Tak dej mi ruku na šaltpáku, ať máme to na háku / Naše životy jsou v sázce, musíme promrdat se k lásce.... Myslím, že to (nejen) tento film vystihuje velmi trefně. Máte-li tento typ filmů rádi, přijdete si jistě na své. ()

Aljak 

všechny recenze uživatele

V scenári síce chýbal väčší epický záber a taktiež nejaké dramatické vypätie, ale toto všetko bohato vynahradila chytľavá atmosféra Saigonu 20tych rokov a skutočne príjemný vizuál. Škoda, že to pôsobilo často až príliš lyricky, lebo to určite malo potenciál na väčšie emócie a drámu. Ale napriek tomu to bol pekný umelecký zážitok, vnútorný monológ mladej dievčiny a jej rôznorodé úvahy tomu pridali ešte väčšiu kvalitu. Takže za mňa jednoznačne nadpriemerná záležitosť = 4* ()

Galerie (75)

Zajímavosti (9)

  • Natáčení filmu bylo přísně hlídáno místní vládou. Četné sexuální scény musely být natáčeny až dodatečně v Paříži. (Cherish)
  • Na konci filmu na parníku, kterým se dívka s matkou a bratrem vrací zpět do Francie, jedné noci zazní krátký úryvek valčíku C moll, op. 64 č. 2 Frédérica Chopina. (noelcoward73)

Reklama

Reklama