Milenec

Není nic bolestnějšího než láska… Saigon, konec dvacátých let minulého století, patnáctiletá francouzská školačka se vrací z prázdninového pobytu na venkově u matky. Na přívozu přes řeku Mekong upoutá pozornost bohatého mladého Číňana a ten jí nabídne odvoz do Saigonu. Již během společné cesty do města mezi nimi vzniká výrazné napětí, jež záhy přerůstá v intenzivní vztah – spíše erotický, než citový. Nezkušená dívka, pocházející z nemajetných poměrů, začíná prostřednictvím svého sedmadvacetiletého přítele objevovat svět fyzické lásky i svět peněz. Zatímco Číňan zcela propadá jejímu kouzlu a zamiluje se, dívka mu dává najevo, a jako by tím utvrzovala i sebe samu, že ji k němu váží jen sex a peníze. Styky mladičké bílé dívky se světáckým Číňanem však nemohou zůstat dlouho utajeny... Příběh se ve filmu začíná odvíjet jako vyprávění staré spisovatelky, jedná se o autobiografický román "Milenec" známé francouzské spisovatelky, dramatičky a filmové režisérky Marguerite Durasové, který vydala v roce 1984 a získala za něj prestižní Goncourtovu cenu. Nezvykle otevřeně v ní vzpomíná na svůj bouřlivý milostný vztah, který prožila jako patnáctiletá, když žila se svou matkou a bratry ve francouzské kolonii Kočinčíně (jižní Vietnam) ve dvacátých letech minulého století. Film režíroval Jean-Jacques Annaud, autor slavných filmů Jméno růže, Medvědi či Nepřítel před branami. (Česká televize)

Skip

Na filmovou adaptaci velmi zvláštní, nicméně vynikající stejnojmenné literární předlohy Marguerite Durasové jsem byl dost zvědavý a musím se přiznat, že jsem měl vzhledem ke specifičnosti oné knihy docela obavy. Ale nenaplnily se. Annaud natočil film, při jehož sledování jsem měl téměř totožné pocity jako při čtení knihy. Pomalu plynoucí obrazy, zachycující erotické dusno mezi oběma hlavními protagonisty, velmi dobře převáděly emocemi nabitou předlohu. Erotické scény jsou natočeny s vkusem, který je ostatně podle mých zkušeností Annaudovi vlastní. Trochu je škoda, že se vytratila ona láska/nenávist zejména k matce, která je v knize jaksi schovaná pod povrchem a s klidem mohu říct, že je až brutální, ale to bych chtěl od filmu asi až příliš. ()

slunicko2

Limonáda s lehkým přídavkem alkoholu a erotiky. 1) Líbily se mi částečně animované záběry na dobový Saigon a Vietnam obecně._____ 2) Oceňuji pěkné tělo, které měl 34letý Tony Leung Ka-faie (čínský milenec). 25letý Francouz Arnaud Giovaninetti (starší bratr dívky) působil sexy. I na 19letého Melvila Poupauda (mladší bratr dívky) byl příjemný pohled. ()

castor

Nevinný pohled, pánský klobouk, černé vlasy – francouzská školačka se vrací z venkova do Saigonu, kde studuje. Na přívozu začne její milostné vzplanutí k bohatému Číňanovi, který jí plně propadá. Výrazné sexuální napětí mezi nimi nevyprchá ani do jeho očekávaného sňatku. Bez emocí spolu mluví o své budoucnosti, aniž by si dívka uvědomovala, že i jí mohou city doběhnout. Annaud divákovi předkládá dvě odlišné sociální skupiny – prostou dívku z nemajetných poměrů a světáckého muže, který má neomezené finanční možnosti. Za tónů Yaredovi hudby se tak rozehrává intenzivní milostné drama, natočené dle autobiografického románu francouzské dramatičky Marguerity Duras. ()

Arsenal83 odpad!

Tento film porušil všetky etické hranice a kto sa nad tým vzrušuje, zrejme by rád toleroval pedofíliu. Ako dobre vyzerá na obraze explicitný sex páru, kde jeden vyzerá nielen ako jej otec, ale Jane March tu nevyzerá ani na tých sľubovaných 15, skôr tak na 13. Mne to teda do očí bilo už len keď sedeli spolu v aute, že toto má byť pár a ľúbostná romanca, nad ktorou sa tu toľkí vzrušili? Vidím, že deviácia je spoločensky rozšírená naozaj široko. Nemám nič napríklad proti Lolite, tam to nešlo za hranice vkusu. Tu tie spomínané prípustné limity boli porušené. A nie, nie je to umenie. Je to dekadencia. A lacné porno. ()

fantoci

Autobiografický snímek o lásce mezi patnáctiletou dívkou a bohatým Číňanem odehrávajíci se ve dvacátých letech dvacátého století ve francouzské kolonii Kočinčíně (jižní Vietnam)je prošpikovaný láskou a erotikou. Vedle vlastního příběhu divák jistě ocení i výpravu a kulisy. Přestože herečce v době vzniku bylo, tuším, že 19, byl tento film skandální. I když pro puritánské publikum je skandální každé odhalené ňadro. ()

• Film byl natočen podle stejnojmenného románu spisovatelky Marguerite Duras, pro kterou bylo dílo napůl jejím autobiografickým příběhem. (Cherish)
  • Natáčení filmu bylo přísně hlídáno místní vládou. Četné sexuální scény musely být natáčeny až dodatečně v Paříži. (Cherish)