Harry Potter a vězeň z Azkabanu

• Velká Británie Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (více)

Třetí školní rok nezačíná pro Harryho nejlépe. Nejprve poruší zákaz kouzlení mimo školu, když se nechá vyprovokovat urážkami strýcovy sestry Marge na adresu svých rodičů. Když pak odejde od Dursleyových a záchranným autobusem se dopraví do hostince Děravý kotel, setká se sice s Hermionou a Ronem, také se však dozví, že z azkabanského vězení uprchl nebezpečný Sirius Black a že to má něco společného s ním. Co, to mu však nikdo nechce říci. Nakonec se málem stane obětí azkabanských strážců mozkomorů, kteří prohledávají bradavický vlak. Zachrání ho muž podřimující v kupé, který se představí jako profesor Lupin. Jak se ukáže, je novým učitelem obrany proti černé magii. Další změnou je jmenování Hagrida učitelem péče o kouzelné tvory. Školní rok probíhá v napjaté atmosféře, protože kolem školy krouží mozkomoři, kteří ji mají chránit a pátrat po Blackovi. Po značných komplikacích Harry zjistí, že Black byl přítelem jeho rodičů a je jeho kmotr, údajně to však byl on, kdo jeho rodiče vydal Voldemortovi a zabil kouzelníka Petera Petigrewa, který se je pokusil chránit. Situace se dramaticky vyhrotí, když se velký černý pes zmocní Rona a odvleče ho tajnou chodbou do Chroptící chýše. Když se však Harrymu a Herminoně podaří proniknout za nimi, čeká je nejedno šokující překvapení. (TV Nova)

sidzej

Cuarónovi sa podarilo niečo, čo sa ostatným režisérom nepodarilo. Skvelé dialógy a nádherne vykreslený vzťah medzi Harrym, Lupinom a Siriusom spolu s brilantnými Williamsovými motívmi robí z filmu unikátnu prehliadku emócii. Zmena výpravy taktiež pôsobí zaujímavo hoci Columbusov "slnečný" štýl mi predsa len sadol lepšie. Harryho let na hrdozobcovi patrí k najlepším scénam celej ságy. O to viac zamrzí nie príliš vydarený úvod s rytierskym autobusom, trochu drastická premena Lupina na vlkolaka a príliš náhly a zbrklý záver. Každopádne však Cuarón u mňa zabodoval podstatne viac než nechutne preceňovaný David Yates. P.S: Film v slovenskom dabingu je dokonalosť sama, zato ten český ma celkom dobre pobavil. Ako hlasovým obsadením(príšerný Kotek), tak prekladom. ()

curunir

V prvom rade musím napísať, že túto sériu, ktorá pobláznila celý svet som nikdy nečítal (a nikdy sa ani nehodlám), rovnako tak som sa nikdy nehrnul na jej filmové spracovanie, takže tretí diel sa mi náhodne podarilo pozrieť počas zdobenia vianočného stromčeka. Ak mám byť úprimný, film na mňa nijak výraznejšie nezapôsobil, jeho obsah mi pripadal ako z telenovely, síce sa v ňom stále niečo dialo, ale jeho takmer dva a pol hodinová dĺžka bolo trochu zbytočným naťahovaním času. Výtvarne spracovanie bolo celkom slušné, rovnako ako aj hudba Johna Williamsa (bodaj by nie, keď má už takmer 50-ročné skúsenosti), o niečo slabšie už bolo spracovanie vizuálnych efektov. Dá sa povedať, že síce nijak neľutujem, že som si to pozrel avšak na nejaký z ďalších dielov príde čas pravdepodobne zase niekedy na budúci rok. :-) ()

prkalil

tohle je taky ze trojky: ..Percy naopak natáhl ruku tak slavnostně, jako by Harryho dosud v životě neviděl, a pronesl: "Vítej, Harry. Moc rád tě vidím." "Nazdar, Percy," opáčil Harry, který měl co dělat, aby se nerozesmál. "Doufám, že se ti vede dobře," pokračoval nabubřele Percy a třásl mu rukou. Na Harryho to tak trochu působilo, jako by ho představovali starostovi. "Docela dobře, díky -" "Harry!" vykřikl Fred, odstrčil Percyho loktem a hluboce se uklonil. "Je prostě úžasný zase tě vidět, kamaráde -" "Fantastický!" přidal se George, který zase odstrčil Freda a popadl Harryho za ruku. "Absolutně senzační." Percy se zakabonil. "Tak to už by stačilo," napomenula je paní Weasleyová. "Mamko!" zahulákal Fred, jako by si jí teprve teď všiml, a popadl ji také za ruku. "Jak dokonale fantastické, že tě zas vidím -" ()

Astaroth12

Jedna z mojich najoblúbenejších časti.Je to o moc temnejšie ako predchádzajúce diely a to mi naozaj vyhovuje.Ta pointa s časom bola na neuverenie perfektná a aj po trikovej stránke veľmi dobre zvládnutá.Z hercov by som vyzdvihol hlavne G.Oldmana ktorý bol ako mierne vyšinutí vazaň Sirius Black bravúrny a D.Radcliffe ešte v tejto časti nedospel na herca a stále to ťahá veľmi dobrá E.Watson.Len jedno mi vadilo ten trápny vlkolak,asi všetku grafiku aj triky zhltol Hrdozobec,lebo inač neviem pochopiť,že v tak skvelom filme,vsadili na takú otrapu.Ale celok geniálne zvládnutý. ()

SlecnaSmilly

Přiznejte se, kdo v jedenácti letech nečekal expresní poštu z Bradavic, že má po prázdninách štandopéde nastoupiti?! Hmm, tak pro ty z vás, co jsou evidentně mudlové a čas zabíjejí koukáním na filmy tu máme lekci kouzel. Ňoňo, poproste rodiče, ať vám koupí hůlky, učebnici magie první vydání od čarodějky a věštkyně Jolandy, pár těch bezva kotlíků z teleshopingu, co je prodává Horst za rozumné ceny (když zavoláte do tří nanosekund) a jdeme na to.Takže vemte si do ruky své hůlky, rozmáchněte se, nepíchněte se do oka a vyřkněte kouzelnickou formuli čáry máry chci dvě káry, bezva vilku a v ní telku, k tomu super partnera, nějakého frajera. Nic? Asi jste udělali u Ollivandera něco špatně, no né?! ()

spaceboyCZ

Jednoznacne nejlepsi zfilmovany Potter. Cuaron odvedl, jak jinak, spickovou a stylovou praci, jeho Potter je svym zpusobem svuj, temny, napul detsky, napul dospely a Cuaronova ruka je zde jasne zretelna. Bravo. ()

Kryton

Cuaron a jeho temný (drsný) Harry s hůlkou proklatě u pasu. Plný počet za skvělého Siriuse Blacka v podaní Garyho Oldmana. Asi jeden z mých oblíbených Potterů z celé serie. ()

draggo

Pro mě nejlepší díl celé filmové série Harry Potter, která mne spolu s tou knižní doprovázela velkou částí mého života a mám k ní tudíž zvlášť blízký vztah. Z Vězně z Azkabanu úplně dýchá ta kouzelná atmosféra (všímejte si všech těch drobných detailů!), spousta scén je emocionálně velice silných (Hermiona a její parádní facka Malfoyovi; Sirius nabízí Harrymu bydlení; Harry vyčaruje patrona; rozhovor Harryho s Lupinem na mostě, Harry v Prasinkách atd.) a celé je to doplněné absolutně úchvatnou hudbou, John Williams se zde opravdu vyznamenal (zvláště Window to the Past je nádherná záležitost). Lety na hipogryfovi naprosto úžasné, mozkomorové patřičně děsiví a výprava ještě krásnější než v předchozích dílech - jezero a všechny ty hory okolo vypadají famózně. Závěrečné hrátky s časem velice zdařilé, finále potěšilo. Takhle to má vypadat! /95% a 5*/ ()

depony

Cuarón si dal práci a myslím, že kritika i diváci to ocení. Přeci jenom inovace Harrymu neuškodila, ale naopak. Moc by se mi hodila ta mapka...:)) kdo ji má? ()

fannah

Cuaronovi se toto velmi povedlo a mě tahle část velmi nadchla. Vynikající Gary Oldman, super efekty a nádherná, úžasná výprava a hudba. Lépe vypadat Harry Potter už asi nebude, proto si vážím této části, která se mi líbí hlavně díky netradičnímu pojetí, oproti první a druhé části Chrise Columbuse. Navíc hudbu tady Williams opravdu hodně vylepšil. Klobouk dolů! ()

Adman

Knižní předloha třetího dílu o Harry Potterovi je z dosavadních pěti taková, řekněme, nejprůměrnější. Čtyřka je nejlepší, pětka také dobrá, ale hodně chmurná, trojka je zkrátka normální. Tento film je pro mně takový jakýsi "symbol" mám rád harryho pottera už od dětství a četl jsem všechny knížky hnedko co vyšly v češtině. Další věc co se mi líbila v detství, a dá se řici že se mi líbí až do teď je Emma Watson... No a když hraje Emma Watson hlavní roli ve filmu Harry Potter a vězeň z Azkabanu, no tak to opravdu není co řešit... Abych le také film ohodnotil trochu objektivněji, tak myslím že třeba režisér Alfonso Cuarón nemusel tak rapidně menit uplně celé prostředí hradu i přímo v samotné škole čar a kouzel v Bradavicích. Změny jsou tak obrovské že si jich prostě nejde nevšimout... např. Celé je to o dost tmavší a ponurejší, jako by to mnělo navodit atmosféru nejakého hororu či thrileru... Objevují se nové věci - obří kyvadlo ve vstupní hale, dřevěný most přes údolí, Hagridův domek zničehonic stojí pod strmou srází, vrba mlátička je na úplně jiném místě apod. Děj filmu také upustil od zcela otrockého kopírování knihy, což rozhodně není na škodu. Vizuálně působí film nesmírně chmurně a už v něm nerozpoznáte prvky příjemného vyprávění. Triky jsou samozřejmě výborné. Zpracování hypogrifa je téměř dokonalé, skoro mě to nutí přemýšlet, jak ho udělali tak přirozeným. Mozkomoři jsou naprosto krásně děsiví a jejich tlama sající vše dobré je absolutně dokonalá.... ale takto bych tu mohl povídat bůhví jak dlouho. Vidět tento film doporučuji jak nejvřeleji to jde :). ()

verbst

Donedávna král všech filmových Potterů. Cuarón tu zaválel fakt pekně temně. Tupý hlavy a cesta Londýnem jsou nezapomenutelné scény. Hermionina pecka Malfoyovi je kouzelnější než v knížce. Ovšem závod s časem, je úžasnej. Konec, jak přiběhli a řekli Brumbálovi: "We did it." a Brumbál odpověděl naprosto bez zájmu, s užasným výrazem "Did what?" To a Harryho let na Fireboltu, spolu s letem na Klofanovi zůstanou nejhezčí záběry z celé série PS.: Williamsův OST byl na Ocara! A považuji to, za jeden z největších Akademických omylů... ()

Wysch

Jako neznalec předlohy jsem došel k názoru, že Cuarón stvořil nejlepšího Pottera. Tak dobrýho, že se nebojím tvrdit, že Prisoner of Azkaban je jedním z nejlepších fantasy filmů ever. Tečka. ()

SaNcHeZ_cz

Pro mě zatím nejlepší díl série. Cuarón natočil překvapivě nejlepší adaptaci knih o brýlatém čaroději, kde není nouze o líbivou formu, dobré triky a podmanivou temnou atmosféru. ()

agentmiky

Podle mě se tento díl asi nejvíce povedl a mě se také shodou okolností nejvíce líbil.Příběh opět začíná u otravných opečovatelů Harryho Pottera Dursleových.Poté se film znovu rozjede a pak se začnou dít věci.Roli Siriuse Blacka zahrál výborně Gary Oldman.Zprvu jsem ho ani nepoznal,ale když jsem si přečetl,že ve filmu hraje,tak mi to došlo.Ve filmu dojde k moha převratům,a to si myslím,že je dobře.Hodnocení:85% ()

Turiec

Od prvých minút je jasné, že trojka má iného režiséra ako prvé dva diely. Vtedy sa začína porovnávanie, ktorému sa nedá vyhnúť. Cuarón viac pritlačil na pílu. Strašidelné pasáže sú poriadne temné až hororové a humorné prvky sú možno vtipnejšie. Režisér vložil do filmu viac invencie a na rozdiel od prvých dvoch pokračovaní sa výraznejšie odklonil od literárnej predlohy. Pomocou inej kamery, svetelných, či farebných filtrov, úplne zmenenej výpravy dosahuje atmosféru, ktorá sa výrazne odlišuje nielen od prvých dielov, ale aj od kníh J. K. Rowlingovej. Na prvých dieloch mi vadilo prílišné - až kŕčovité kopírovanie kníh. Pripadá mi však, že postavy boli typovo lepšie vybraté a viac sedeli mojej predstave vytvorenej po prečítaní prvých dielov Harryho Pottera. Myslím si, že Cuarón zmenou kulís a novými postavami šliapol vedľa. Za pozitívum mu možno pripísať aj pestrejšiu hudbu (nielen hlavný motív) a viac prírody. ()

Praxis

Nejsem žádný Potterofil, ale díky trailerům na Relikvii smrti I jsem byl donucen shlédnout i starší tvorbu a překvapivě jsem mile potěšen. Vězeň z Azkabanu má koule, temný skvělý nádech a pomalu se odprošťuje od té dětské žvatlaniny, co točil Columbus a míří k mnohem větším obrátkám, které Bradavice čekají v následujících dílech. ()

ArsenalEagle

Podstatně temnější než předchozí filmy (zdejší hororový expert Psychor musel být nadšený). Škoda jen, že je tak moc vidět rozdíl mezi 2. a 3. díle ve věku herců, z Hermiony se totiž během jednoho léta stala neskutečná kost. ()

Laxik

Kdysi napoprvé zklamání. Dnes jsem tenhle kousek už docenil. Nevím, jestli bych to označil za nejlepší díl, ale rozhodně je nejosobitější a Cuarónovi můžeme děkovat za vskutku geniální casting. Legendární je samozřejmě přelet hypogryfa nad jezerem. Kdysi v kině mi fakt vyrazil dech. A říkejte si o mě, co chcete, ale Hermiona je nejvíc sexy právě v tomhle dílu . :-) ()

Zemřel herec Michael Gambon

Zemřel herec Michael Gambon

28.09.2023

Fantastická zvířata od Alfonsa Cuaróna?

Fantastická zvířata od Alfonsa Cuaróna?

19.05.2014

Filmy s Harrym Potterem vydělaly v kinech 7,7 miliardy dolarů. Případné další díly jsou zatím v nedohlednu, u Warner Bros. ale vymysleli, jak se do kouzelnického světa vrátit jinak. 18. listopadu… (více)

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

29.01.2013

J.J. Abrams se oficiálně stal nejvytíženějším filmovým a televizním tvůrcem na planetě. Především: studio Disney oficiálně potvrdilo, že DžejDžej opravdu podepsal smlouvu na režii Star Wars: Epizody… (více)

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy