Reklama

Reklama

Harvie Krumpet

(festivalový název)
  • Austrálie Harvie Krumpet
Animovaný / Krátkometrážní / Komedie / Drama
Austrálie, 2003, 23 min

Obsahy(1)

"Plastelínový“ životný príbeh retardovaného Harvieho Krumpeta od jeho narodenia až po smrť. Pretože ho deti v škole týrali, rozhodla sa jeho rovnako retardovaná mama zobrať synovo vzdelanie do vlastných rúk. Vtĺkala mu do hlavy rôzne nezmysly, ktoré si písal do zošita s názvom "Fakty“. Po svojom ťažkom detstve v Poľsku emigroval, kvôli 2. svetovej vojne, do Austrálie. Avšak ani tam sa jeho útrapy neskončili. Nielenže mu diagnostikovali astmu, ale ho aj v sérií jeho životných nešťastí zasiahol blesk, ktorý zmagnetizoval kovovú doštičku po operácii lebky a stane sa z neho živý magnet. Aj napriek tomu, že ho nestále sužujú zdravotné problémy, nestráca chuť žiť...

Režisérovi Adamovi Elliotovi tento tragikomický príbeh priniesol Oscara v kategórii Krátky animovaný film. (riske)

(více)

Recenze (166)

Aleee89 

všechny recenze uživatele

Krásný film. Harvie Krumpet byl sice retardovaný a jeho život rozhodně nebyl procházkou růžovým sadem, ale přesto film není laciný a sentimentální, ale naopak na všechno pohlíží z nadhledu, objevuje se černý humor... Animace mi byla velice sympatická, během celého filmu jsem se bavila. Tohle se prostě povedlo. ()

kubik 7 

všechny recenze uživatele

Po zhlédnutí tohoto filmečku popravdě moc nevím, co si mám o něm myslet. Po skončení titulků jsem cítil docela zmatek - takovou změť různých střípků, které mi nedávaly ucelený obraz. Po přemýšlení nad posláním filmu mě napadá snad jediné: Každý je sám svého štěstí strůjce. Jaké si to uděláš, takové to máš. A i přestože ti někdo shora postavil do životní cesty spoustu překážek, nástrah a nesnází, můžeš žít spokojený život. Otázka, jestli je tohle vše, co chtěl autor divákovi zprostředkovat, nebo je jen chyba u mě a mé neschopnosti rozumět autoru jazyku... Je možné, že můj lehce skeptický náhled na Harvie Krumplet je způsoben vysokým očekáváním od tohoto snímku po předešlém zhlédnutí Mary and Max, kterému se zkrátka tento kraťák nevyrovná... Ale je jedna zajímavá myšlenka, která mě zaujala. "Cigarety jsou náhražkou za matčin prs". Myslím, že něco na ní bude :-) ()

Reklama

Renton 

všechny recenze uživatele

Scénář: Adam Benjamin Elliot .. Retardovaný chlapec a jeho život ve dvaceti minutách aneb jak se Harvie velikánem nestal. Extra cynické, posmutnělé, přesto s humorným nábojem a krásnou ruční animací (zdálo se mi to nebo byl jeho kamarád Bogusz předobrazem Matera z Cars - ty zuby, nos..?) zpracované dobrodružství ala (anti) Forrest Gump. Neuvěřitelně dlouhé shánění filmu se oplatilo a jsem zvědavý co dalšího skrývá práce Adam Elliota, kterou si co nevidět také seženu. Život je jako cigareta .. nebo bonboniéra ? ()

Faila 

všechny recenze uživatele

Z počátku mě napadalo, kam tohle všechno směřuje - bude to nějaká šílenost či další přemoudřelá hovadinka? No nakonec to nebylo ani jedno, tahle filmová povídka vypráví sice poměrně neuvěřitelný příběh (vzhledem k vyššímu počtu životních neštěstí hlavního hrdiny) a nějaká ta životní moudra by se tam dala najít také, ale vzhledem k jemnému a plynulému vyprávění vás ani ten klidný nevzrušující konec nezklame. ()

T-pack 

všechny recenze uživatele

Zdá se, že ve světě Harveka Miloše Krumpetzkiho jste postižení buď psychicky, nebo mentálně, nebo obojí. A v divácký zkušenosti je celkem vzácný, aby vás na konci snímku hřálo, že hlavní hrdina zřejmě jednou umrzne k smrti nahej při čekání na falešný autobusový zastávce, s osudem podobným osudu jeho rodičů. Animace mi sice zrovna nesedla, ale celkem věrně dokreslovala svou zdánlivou bezútěšností ladění snímku. Cit pro detail a práce s obrazem je taky znát – nejpodařenější věc Harvieho života, jeho adoptovaná dcera, nosí červený šaty, který kontrastujou s okolnim vyblitym prostředím; Harvie má ve zvyku nablble se usmívat, když Geoffrey oznamuje ty nejdepresivnější skutečnosti a je tu i pár slovních hříček. Všechno to přispívá ke krátkýmu snímku, kterej se může zdát jako hořkosladkej, ale kterej je ve skutečnosti čistě hořkej, přesto je to ale zvláštní pachuť, kterou si člověk užije. Síla filmečku pak spočívá v tom, že jakýkoli pocity sympatie, lítosti nebo smutku jsou naprosto dobrovolný. ()

Galerie (19)

Zajímavosti (3)

  • Loď Dunera, ktorou sa Harvek plavil do Austrálie, skutočne existovala. V prevádzke bola v rokoch 1937-1967. (aesalus1976)

Reklama

Reklama