Reklama

Reklama

Slavné historky zbojnické

(seriál)
Československo, 1985, 5 h 56 min (Minutáž: 59–60 min)

Režie:

Hynek Bočan

Scénář:

Jiří Melíšek

Hrají:

Miloš Kopecký, Jiří Bartoška, Karel Heřmánek, Ladislav Mrkvička, Jiří Sovák, Josef Kemr, Karel Augusta, František Husák, Václav Sloup, Radoslav Brzobohatý (více)
(další profese)

Epizody(6)

Obsahy(1)

Šestidílný cyklus příběhů o legendárních dobrodruzích a zbojnících, drsné realitě loupežnického života a prostředí společnosti vyděděnců. (hippyman)

Recenze (79)

topi 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Všech 6 zbojnických historek se vyznačuje především bezchybným hereckým obsazením, jak zbojníků, tak všech ostatních zůčastněných. Historky jsou občas i humorné a prostředím zapadají perfektně do doby, ve které se odehrávají. Ta atmosféra se podařila perfektně navodit. No a zbojníci zahrané výbornými herci zapadli úplně přesně - Jiří bartoška (Jožo Šobri), Ivan Vyskočil (Jan Jiří Grassel), Radoslav Brzobohatý (Václav Babinský), Pavel Zedníček (Róža Šándor), Miroslav Vladyka (Schinderhannes), Vladimír Dlouhý (Trestanec Salvador). A jako bonus Miloš Kopecký, který nás povídkami provází a dokresluje začátek a konec životů jednotlivých zbojníků. Převeliká škoda, že se nenatočilo více dílů, náš kraj měl mnoho podobných loupežnických dobrodruhů. ()

velkyvezir 

všechny recenze uživatele

Skvělý seriál s výborným hereckým obsazením. Zejména Kopecký jako průvodce je naprosto výborný a v podstatě temné osudy lumpů podává s nádechem dobrodružnosti. Brzobohatý jako Babinský nebo Vyskočil jako Grasel jsou přesně podle mých představ. Jen jedna drobnost: v dílu s Graselem filmařům unikly stopy po pneumatikách v polích, jimiž Grasel na koni projíždí:-) ()

Reklama

Ištván87 

všechny recenze uživatele

Seriál, který i přes "špatné?" konce upoutá velkou dávkou humoru. Radoslav Bzobohatý coby Václav Babinský je přesvědčivý coby životem zkroušený zbojník, který má svá nejlepší léta za sebou. K jeho hereckému výkonu se nedá nic říct. Jen to, že ve všech polohách zůstává naprosto skvělý. Jiří Bartoška coby Šobri Jožka opět podává (nad)standartně dobrý výkon - on prostě špatně hrát nedokáže a má k tomu dva zdatné spoluhráče - úžasně nejednoznačného Karla Heřmánka a jako vždy perfektního Ladislava Mrkvičku. Prostě ta skvělá, silná trojice kolegů z Divadla na Zábradlí. Ivan Vyskočil je opravdu grázl a obdařil tohoto gaunera vším, abychom ho mohli jak nesnášet, tak mu bezmezně fandit - prostě zbojník, jak se patří - bez patosu a podobných berliček. Asi největším překvapením pro mě byl strhující výkon Miroslava Vladyky coby Schinderhannese. Vladyka jako poměrně arogantní rváč, který se dokáže chovat jako pravý generál. Přesně ten typ vůdce, ke kterému mohou mít vojáci bezmeznou důvěru. Pavel Zedníček se na roli maďarského zbojníka Róži Šándora vysloveně hodí a podává tak soustředěný výkon, že úplně zapomenete, že se díváte na televizi. Ve všech polohách je naprosto přesný a člověk velmi dobře chápe, proč má kolem sebe vždy zástup ctitelek. Vladimír Dlouhý patří odjakživa mezi naší hereckou elitu a člověku je jeho postavy, trestance Salvadora asi nejvíce líto, protože je to takový sympaťák. Sympatický mladý rebel s krásnou a roztomilou Ilonou Svobodovou po boku. K tomuto výčtu kladů si připočítejte herecké hvězdy ve většině vedlejších rolí a úžasného vypravěče v podání Miloše Kopeckého a vyjde vám národní poklad. ()

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Nikola Šuhaj, Jánošík, Robin Hood, Cartouche, Fanfán Tulipán, Babinský - zbojnické legendy, se kterými se setkáváme u všech evropských národů. Většinou měli jedno společné - bohatým brali a chudým dávali.O jejich životě byly psány básně, romány, natočeny baladické příběhy, napsány divadelní hry a zpravidla tyto tradované historky a legendy přibarvily a zušlechtily zločince natolik, že vzbuzoval lítost i obdiv.Jejich romantické příběhy se příjemně poslouchají a povětšinou v nich dobro vítězí nad zlem.Seriál Slavné historky zbojnické představuje šest z nejslavnějších neblaze proslulých zbojníků, gaunerů a podvodníků kteří se postupně objeví ve všech šesti dílech tohoto seriálu.Jsou to a každý díl a název jednotlivého dílu v sobě nese jedno z následujících jmen:Šobri Jožka,Róža Šandor,Jan Jiří Grasel,Václav Babínský,Hans Schinderhannes a trestanec Salvador-Jean Ferey. Jsou to příběhy mužů, kteří žili na různých místech, měli rozdílné cíle i prostředky. Všichni ale skončili stejně. Stali se však slavnými postavami z dějin zločinu.Dnes jsem viděl první díl tohoto legendárního seriálu, a chtěl jsem dát původně za tři ale za krásné exteriéry tuším že to bylo v Praze a to někde v Šáreckém údolí, a za přesvědčivý výkon pana Brzobohatého dávám na konec za 4* a to je teprve začátek. ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Hodnotím jen epizodu Jan Jiří Grasel a tak tomu zůstane, protože tyhle historky, jak tady kluci kradou mě až příliš připomínaj naše politiky a já jsem pak celej večer nasranej, protože dřív zlodějům a gaunerům stínali palice nebo je pohoupali na provázku, ale dneska se jim říká "vlivní lidé", dělají se s nima rozhovroy a vládnou týhle zemi. Klidně bych si uměl představit druhou sérii slávných zbojnických historek o zbojních dnešní doby : 1 Pavel Bém; 2. Stanislav Gross; 3 Chlap s gulemy; 4. Miroslav Kalousek, jak tak o tom přemýšlím, jedna serie by nestačila. Nic už zase začínám bejt nasranej, tak radši rychle k dílu o Grázlovi. Hrozně se mě líbilo úvodní vyprávění Miloše Kopeckýho kde obraz originálně a vtipně doplňoval mluvené slovo. Samotná historka byla vyprávěna s postupnou gradací napětí, takže paráda, kdo z nás nakonci nefandil Grázlovi ať hodí šutrákem. Ivan Vyskočil se pro roli grázla doslova narodil. Docela jsem zíral na tu jeho vymakanou postavu, myslím čistě z neteplýho hlediska, fakt dobrý. Vůbec vybraný herci svými výkony opět potvrdili svou extratřídu a důvod proč se na většinu z nich vzpomíná s respektem a úctou. Jinak Jirka Grázl mě zajímal hlavně proto, že v Český Kanadě jsou tzv. "grázlovi turistický cesty" nikdo po nich nechodí a vedou nádhernou krajinou kolem mnoha rybníků až přímo k rasovně kde se Jirka Grázl narodil, doporčuju. "Grázl měl více žen, ale paní Kateřina byla zavřená a paní Martina toho času milovala někoho jinýho" :DD Takovejch žen, co toho času zrovna milujou někoho jinýho, mám taky celkem dost :-) ()

Galerie (32)

Zajímavosti (15)

  • Cejch, který vypálili Salvadorovi (Vladimír Dlouhý), tedy „TF“, znamená „travaux forcés“ („nucená práce“), ale vzhledem k tomu, že bylo řečeno, že dostal trest na doživotí, mělo být správně „TP“, tedy „travaux à perpétuité“ („práce na věčné časy“). Tento trest byl ve Francii definitivně zrušen zákonem z 28. dubna 1832. (sator)
  • Okolo Grasla (Ivan Vyskočil) vyrostla brzy po jeho smrti rozsáhlá legenda. V Rakousku je díky mnoha románům, písním a lidovým pověstem znám jako šlechetný loupežník, který bohatým bral a chudým dával. V českém jazykovém prostředí byla jeho pověst zpočátku spíše opačná. Právě proto se v češtině jméno Grasel, v počeštěném tvaru „grázl“, používá jako nadávka k označení člověka lumpa, lotra, zloděje, násilníka, hrubiána či dokonce vraha. (sator)
  • Když jeden z vojáků začne bouchat na dveře od cely Babinského, tak ty se pohybují i se stěnou. (Duoscop)

Související novinky

Radoslav Brzobohatý: 1932 - 2012

Radoslav Brzobohatý: 1932 - 2012

13.09.2012

Pouhý den před svými osmdesátinami zemřel ve středu 12. 9. jeden z nejvýraznějších českých herců druhé poloviny 20. století. Byl představitelem hlavně mužných rolí, drsnějších i těch, díky kterým byl… (více)

Reklama

Reklama