Oscarový režisér Francis Ford Coppola natočil remake klasického děsivého příběhu o neuvěřitelně svůdném transylvánském princi (Gary Oldman), který se vydává z východní Evropy do Londýna 19. století, aby zde hledal lidskou lásku. Po staletích strávených o samotě v chátrajícím zámku je Drákula posedlý spalující touhou, která jej přiměje vystoupit z ústraní. Když charismatický Drákula potká mladou ženu Mínu (Winona Ryderová), která je odrazem jeho dávno ztracené lásky, oba se vrhnou do víru romantické vášně a hrůzy. Díky “iluzorním” speciálním efektům a mimořádnému hereckému obsazení se Coppolovi podařilo vytvořit svěží a provokativní pojetí upírského příběhu, v němž se až nezvykle věrně drží Stokerovy předlohy. (Cinemax)

DaUr

Vyobrazení Drákuly jako utlačovaného, zamilovaného chudáka, kterému ti zlí lidé, v čele s krvelačným Van Helsingem, nedají na chvíli pokoj, mi přišlo poněkud přehnané. Nebýt úžasných kulis, kostýmu a efektů, a neuvěřitelně povedenému obsazení, šel bych s hodnocením ještě níž. ()

Tyny

Dopodrobna stylizované kulisy a skvělé kostýmy, které dělají opravdu výjimečnou atmosféru celého filmu. Musím říct, že Hopkins opět nezklamal, filmu dodal šmrnc, jelikož jeho osobnost je takřka nepřehlédnutelná. Přes všechno dobré mi film přišel hodně chaotický, zmatený a nesoudržný. ()

LadyPupu

Pro mne nejlepší film s upírskou tématikou. Notoricky známý příběh v precizním zpracování, charismatický Oldman, něžná Ryder, zábavný Hopkins, sladký Reeves, k tomu tajemná atmosféra navozující tísnivé pocity, skvělá hudba. Jo jo, milé děti zpitomělé Stmíváním a jinými sračkami, tenhle film má tu pravou upírskou atmosféru. ()

Helmutek

"Mlask, líb, ach, kousni mě! Ne, miluju tě moc na to, abych tě kousnul! Ne, já to chci! Ne, to ti nemůžu udělat!" bla, bla, bla... Ne, to neni Stmívání, to je Coppolův Dracula. Člověk by čekal, že režisér Apocalypsy a Kmotrů si musí s Draculou poradit skvěle a že pro někoho, kdo čet knížku, to musí bejt prostě jasný must see. Navíc tam přece hraje Oldman, Reeves, Tom Waits, Hopkins, Wynona Rider a vykozí se tam (mimo jiné) samotná Bellucci - tak v čem by moh bejt problém? Bohužel v téměř všem ostatnim. Coppola chtěl evidentně natočit cosi ve stylu temně hororový poetiky třeba takovýho Střihorukýho Edwarda, vyšla z toho ale jenom podivná a fraškovitá slátanina, která s věrnou adaptací knižní předlohy nemá vůbec nic společnýho - a každej, kdo tvrdí, že jo, tak by měl přestat lhát, že knížku kdy čet, nebo, když už si z ní nic nepamatuje, si jí přečíst znova. Protože nic z tý noblesy a květnatosti, nic z toho krásnýho a povznášejícího literárního zážitku z knížky ve filmu prostě nezůstalo; postavy, který měly bejt hlavně romanticky vznešený, zbožný a ctnostný, jsou tady jen nevýrazný nicky; přátelství a vztahy, který byly v knížce povýšený na hodnotu nejvyšší, tady vůbec nevyzněly; zajímavost jednotlivých postav (zářnym příkladem je van Helsing - ve filmu nic než pošahanej podivín a polosenilní pošuk) jakoby neexistovala a všichni hlavní přátelé (Jack, Quinsey, Arthur, Jonathan) tak jsou vlastně plochý charaktery na jedno brdo; ženský, který měly bejt oddaný a milující, byť jednou bezprostřednější a naivnější (Lucy) a jednou zodpovědnější a uvědomělejší (Mina), tu byly jen vilný a bezcharakterní děvky; a samotnej Dracula, kterej v knížce měl bejt ve vší svý děsivosti nic než pragmaticky uvažující netvor snažící se "přežít", tady byl najednou hystericky afektovanou postavou červený knihovny nadrženě klátící všechno kolem. To, že si to Coppola udělal podle svýho, to mi nevadí, koneckonců jen ať - ale když je to prostě špatný a ty změny jsou jen k horšímu, tak nevim, proč bych to jeho "autorský pojetí" měl nějak omlouvat. Ani by mi tolik nevadily ty přehnaně a přiznaně přebarvený a stylizovaně polodivadelní kulisy, ani by mi tolik nevadily ty úsměvně působící (ne)triky; pokud ten celek ale ve svym provedení pak působí jen jako takovej ten kýčovitej 3D holografickej obrázek (třeba západu slunce se skákajícím delfínem) na stěně nějaký tetičky Emílie; když ty triky jsou tak blbý, že třeba Jonathan prchající z Draculova hradu padá ze stěny ne dolů, ale do pravýho úhlu, protože to evidentně natáčeli vleže a natočený o 90°; když na sebe nenavazujou střihy a polovina dialogů nebo scén je jen slepencem bez nějakýho vysvětlitelnýho významu nebo motivů chování postav, tak už mi to prostě vadí. Ne proto, že by mi vadilo, že si to režisér chtěl natočit po svym, ale proto, že ten film prostě jako celek nefunguje a nedrží pohromadě - že třeba nedává žádnej smysl odklon od samotnejch motivů Draculy z komplexních a nepřízemních na prvoplánově sexuální, kde ho v podobě nějaký opice Coppola nechá náruživě prznit kolem sebe všechno, co má díru, a kde vysávání obětí je až na druhym místě. Pak to totiž nezachrání ani doslova hvězdný obsazení, který se samozřejmě snaží jak může - pokud ale postavy maj hrát ten scénář, kterej maj; pokud maj odřikávat ty repliky, který maj; tak pak to nespasí ani Hopkins s Oldmanem, ani Wynona Rider s Tomem Waitsem, ani kozy tří upírskej nevěstek s Belluci v čele nebo věčně obnažující se Lucy. I divadelnějc pojatej projekt se dá dělat vkusně a nepřepíčeně; ani tehdy se postavy při vzájemnejch dialozích nemusej hystericky (rádoby rozervaně) a teatrálně chytat za klopy kabátů a lemy šatů. Pak to totiž nezachrání ani spousta dobrejch nápadů (např. Draculovy stíny, i když zrovna tohle je exemplárnim příkladem popření jednoho z hlavních principů knížky), protože jsou provedený prostě fraškovitě; nezachrání to ani spousta přinejmenšim zajímavejch vizuálních motivů a scenérií, nezachrání to ani nic než průměrná a extrémně návodná hudba, na kterou místní davy pějou mně nepochopitelný a podle mě naprosto neopodstaněný ódy. Zkrátka - film se sice drze jmenuje Bram Stoker's Dracula, ale nevěřte tomu - na dojem z filmu se vyserte, i kdyby z nějakýho záhadnýho důvodu neměl bejt špatnej a zkuste si Stokera přečíst; zážitek z knížky bude v každym případě nesrovnatelnej, protože literárně jde zcela objektivně o jeden z beletristickejch klenotů všech dob. Je to něco podobnýho, jako kdybyste nečetli Pána prstenů a viděli jen adaptaci natočenou Ed Woodem kříženym s Burtonem, když se snažil napodobit co nejvíc z filmu Evil Dead. WTF moments: To rejdění jazykem kolem plastovejch bradavek Jonathana bylo fakt už jak z nějakýho béčkovýho erotickýho filmu osumedástejch let. A jak byla Mina vybraná skvěle (i když bohužel, Wynona neukázala), tak Lucy se teda těžce nepovedla. A že by si Coppola u toho Jonathanova pádu do pravýho úhlu bral inspiraci z postupů Eda Wooda typu "To je v pohodě, toho si nikdo nevšimne"? () (méně) (více)

danoo

Francis Ford Coppola mal pôvodne ambíciu natočiť Drakulu, kt. by sa ako prvý skutočne držal literárnej predlohy, namiesto toho však stvoril ľúbostný príbeh využívajúci len kulisu hororu. Jeho jediná achillovka spočíva v zbytočnej psychologizácii postáv, čo mu ale neuberá na pôsobivosti. ()

elle

Velmi volné zpracování. Tedy děj více méně a chvílemi zpracováná předepsanou látku a dějové linie, ale z více než jednoho pohledu je to výpravná parodie románu. Přesto mám Gary Oldmana ráda a je to dobrý herec aCoppola patří mezi mé oblíbence. ()

Endyis

Velmi lahodné filmové zpracování Draculy, možná nejhezčí verze. Krásná Winona, krásná Monica, charismatický Hopkins, dobře Coppola 85%... ()

wer4

Slabšie 4* .. ale nie kvôli hereckým výkonom alebo niečomu podobnému. Zahrané to bolo nad moje očakávania, zvuk aj obraz .. všetko klapalo. Jednoducho nemám rada draculovskú tematiku, takže ma to nedokázalo výnimočne osloviť. ()

LadyDevil

A jsme zase u toho - moje hodnocení docela pokulhává za ostatními:-D Docela jsem se rozhodovala, jestli se na Drákulu mám vůbec podívat, jako první jsem totiž viděla parodii Drákuloviny, která se mi hodně líbila:-) a díky tomu, že mi "vampírské téma" není vůbec blízký, tak stavim Drákuloviny výš a během sledování se mi z něj pořád vracely konkrétní pasáže, čímž originál Drákula působil docela komedicky. Atmosféra mě nějak nechávala chladnou a nevžila jsem se do toho...Herecky se tomu ale nedá nic vytknout, tudíž 3* ()

alyssa18

A toto bylo co? Po celou dobu jsem zadržovala nutkání se rozesmát, protože mi to přišlo jako nějaká dosti nepovedená parodie. Jaký velký rozdíl oproti knize, při jejímž čtení mi stačilo jen prvních deset stran k navození správné atmosféry! Můžete o mně říkat, že jsem třeba barbar, ale uměleckou hodnotu jsem v tomto díle nenašla (kromě hudby). A věčně polonahé, úchylně vzdychající Lucy s Mínou? Příběh v tomto podání dostal zcela jinou, ne příliš vhodnou pointu. Velké zklamání. ()

Monoxid

Prazvláštní atmosféra mi na mysli hodně dlouho vydržovala otázku: Má to být recese?, kterou se mi nakonec podařilo zaplašit pomyslnou pěstí s pomyslným výkřikem: Proč nad takovejma kravinama vůbec přemejšlim? ()

lennyd

Mladý právník Jonathan Harker (Keenu Reeves) dostává svůj první velký úkol. Pomoci starému hraběti Draculy s nákupem domů ve staré Anglii. Vůbec ale netuší, že návštěvou Draculova sídla v Transylvánii se dostává do nejhorší noční můry, kterou mohl zažít. A že tím dává v nebezpečí život i své snoubenky Míny (Winona Ryder) i její přítelkyně Lucy. Naštěstí je zde ještě excentrický vědec Van Helsing (Anthony Hopkins), který si v každé situaci ví rady... Stokerův horor patří k mým nejoblíbenějším knihám vůbec, četl jsem ji snad stopadesátkrát (i když už tomu je nějakej pátek). I Coppolovo filmové zpracování jsem už kdysi viděl (dokonce mám pocit že jsem na něm byl v kině), a nyní po letech znovu. A musím říct, že nebýt toho, že si příběh pamatuji docela dobře z knihy, tak bych se ve filmu asi po chvíli ztratil. To co dobře funguje v knížce (zápisy z deníků) působí ve filmu docela zmateně (naštěstí jich Coppola využívá jen v první půlhodince). Pak mi ale přišlo, že nevěděl kudy kam, přece jen - těch příběhových linií je zde několik, a ten film se v nich trochu zamotával. Co se ale Coppolovi vyloženě povedlo (a tím získává hromadu kladných bodů) je herecké obsazení - skvělý Gary Oldman i Anthony Hopkins. I mládež - tady Keenu Reeves a Winona Ryder - působí docela sympaticky... ()

rockwoman

Tím největším magnetem pro mé oči tu byl samozřejmě Gary Oldman. Od něho bych se klidně nechala vysát do poslední kapky krve... "Absint, je afrodiziakum sám o sobě. Zelená víla, která žije v absintu, chce vaši duši." ()

Kmotr76

Je to mnohdy spíš legrační než děsivé. Stokerově předloze to nesahá ani po paty! A po paty to nesahá ani o 70 let staršímu Upíru Nosferau. ()

Quen11

Najlepší a najambicióznejší filmový Dracula. Všetci ostatní predstavitelia tejto ikonickej postavy sú v tieni diabolského Garyho Oldmana. Ten veľkofilmový feel, kostýmy, hudba, nádherné praktické efekty a vôbec všetko, čo tu Coppola predvádza, je aspoň pre mňa, prvotriedna filmová mňamka. ()

Kubaso

Věc se má asi tak: Stokerův román jsem nečetl... Na shlédnutí němého Nosferatu jsem v sobě dosud nenašel dost odvahy... Lugosiho životní film mi už předem zkazil jistý Mel Brooks, když jej v Drákulovinách téměř beze změn převyprávěl a posléze vydával za parodii... Christophera Lee jsem v akci nikdy neviděl... Badhamova verze z konce sedmdesátých let se mi líbila. A hodně. Bohužel jsem ji viděl naposledy asi před třinácti lety... Na Herzogova Nosferatu nejdou přečasovat titulky... Vůči muzikálům, a nejen českým, mám bezdůvodnou, leč silnou averzi... Takže i když mi na Coppolově filmu už při prvním shlédnutí "něco" nesedělo ("něco", co přesně popisuje POMO), budu radši zticha a nebudu mu to vyčítat. Hádám, že nejsem sám, kdo má (i díky nedostatku fantazie filmových distributorů a programových ředitelů televizí) o historii Draculy na stříbrném plátně takhle přibližnou představu. ()

nevermore

Tohle bylo něco na mě, vynikající práce herců, výborný scénář, užasné zpracování, efekty. Geniální Gary Oldman a nádherná Winona Ryder. Tohle mi vzalo dech, jeden z nejlepších filmů, co jsem kdy viděl. ()

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu

Produkce Coppolova Megalopolis se zmítá v chaosu

10.01.2023

Vlad Worthington?

Vlad Worthington?

27.01.2010

O projektu Dracula: Year Zero jsme poprvé psali snad před dvěma roky. Vypadalo to, že mezitím skončil někde v škarpě u cesty, ale studio Universal jej oprášilo a chce film natočit tak rychle, aby… (více)

Dracula začíná

Dracula začíná

13.07.2007

Nejdřív oddělal Brandona Lee ve Vráně, pak stvořil neúspěšnou, ale stoprocentně kultovní sci-fi Smrtihlav a nakonec nechal Willa Smithe válčit s plecháči v Já, robot. Alex Proyas je režisér, který… (více)