Kmotr

• USA The Godfather (více)

Gangsterské drama Kmotr, natočené podle stejnojmenného bestselleru Maria Puza, patří mezi přelomová díla tzv. Nového Hollywoodu, a to jak komerčně, tak umělecky. Příběh newyorské mafiánské rodiny Corleonů, jíž tvrdou rukou šéfuje starý don Vito (Marlon Brando), se odehrává v letech 1945 - 55 a zaznamenává prudký rozmach organizovaného zločinu po skončení druhé světové války. V epických, rozmáchlých obrazech před divákem ožívají osudy italsko-americké rodiny, jež svůj blahobyt založila na hazardu, prostituci, vydírání a zastrašování. Tehdy mladý režisér Francis Ford Coppola, který byl poněkud překvapivě pověřen společností Paramount realizací jednoho z jejích stěžejních projektů (své nepochybně sehrálo i jeho italsko-americké zázemí), musel redukovat některé motivy rozsáhlé předlohy, ovšem podařilo se mu věrně zachovat jejího ducha - přesný popis fungování zločinecké organizace, zachycení její hierarchie, začlenění do tehdejšího společenského vývoje i často kritizované zdůrazňování rodinné soudržnosti. Pevnou dramatickou stavbu scénáře (na němž Coppola spolupracoval s autorem předlohy) podpořilo i režijní ztvárnění, jež čerpalo především z klasických vypravěčských praktik hollywoodských děl 30. let (např. Jih proti Severu), okořeněných soudobým příklonem k realismu, zejména v zobrazování násilí a sexu. Snímek získal tři Oscary - za nejlepší film, scénář podle předlohy a mužský herecký výkon v hlavní roli (Marlon Brando, který svou cenu odmítl převzít). Pro úspěch filmu, který se stal diváckým hitem nejen ve Spojených státech, ale i ve zbytku světa (kromě např. tehdejšího Československa, kde se kvůli údajné glorifikaci zločinu a násilí nesměl promítat, ač Puzova kniha v českém překladu vyšla), bylo klíčové herecké obsazení hlavních úloh dona Vita Corleona a jeho nejmladšího syna Michaela. Vedení Paramountu nesouhlasilo s Marlonem Brandem, na němž mu vedle jeho dobře známé pověsti "obtížného a nespolehlivého herce, jehož poslední filmy byly propadáky", vadilo hlavně to, že je na roli mafiánského patriarchy příliš mladý (v době příprav filmu mu bylo 47 let), a ještě větší odpor dávalo najevo vůči Al Pacinovi, jenž se jim zdál málo známý, příliš obyčejný a především malý. Coppola s oběma herci natočil testy, jež nakonec šéfy Paramountu přesvědčily. Se stejnou pečlivostí režisér obsadil i další role, nejstaršího Corleonova syna, prchlivého Sonnyho (James Caan), jeho slabošského bratra Freda (John Cazale) a conseglieriho Toma Hagena (Robert Duvall). Úlohy Corleonových "vojáků" a dalších gangsterů ztělesnili vesměs málo známí představitelé, kteří dokonale typově odpovídali svým postavám (např. Richard Castellano jako Clemenza nebo Al Lettieri jako Sollozzo). V kreaci Michaelovy neitalské dívky Kay Adamsové zaujala budoucí múza Woodyho Allena Diane Keatonová a Corleonovu týranou dceru Connii ztělesnila pozdější Stalloneova partnerka z Rockyho, Coppolova mladší sestra Talia Shireová. Téměř tříhodinový snímek (který uvádíme, stejně jako další díly trilogie, ve dvou částech) vrcholí slavnou scénou křtu Michaelova synovce (představovaného Coppolovou dcerou Sofií), prostříhaného krvavým vyřizováním účtů s ostatními mafiánskými rodinami, jež znamenalo upevnění moci Corleonova klanu, ale také definitivní převzetí "rodinné firmy" zprvu zdráhavým Michaelem, který se stává důstojným nástupcem zemřelého otce. (Česká televize)

korect

Ten film miluji a ctím. Poprvé jsem ho viděl v sedmnácti, a už tehdy jsem věděl, že mám co do činění s něčím výjimečným. Filmové předivo je zde utkáno s naprostou přirozeností a uvěřitelností, tento film se nesleduje, nýbrž žije. Není to pocta řemeslu, ani herecký koncert, protože tvůrci zde zachovávají naprostou autenticitu (srovnatelnou například s divadelním dramatem), která úvahy o díle jakožto o filmu zkrátka nedovoluje. Kmotra jsem dva roky nato přečetl (po mnoha opakovaných shlédnutích) a byl jsem udiven, jak bylo možné tak značnou část knihy vměstnat do oněch tří hodin. Pokud by se měl jeden film uschovat pro příští generace jako zpráva o filmovém umění 20. století, pak tento. ()

PlayEasy

Tak tohle bylo něco... Ale co jsme mohli čekat od geniálního spojení Coppola - Pacino - Brando - Caan - Duvall? Popravdě jsme se na tenhle film chystali už delší dobu a to nejen kvůli zdejším recenzím a toho čekání opravdu litujeme, protože tak do puntíku vyšperkovanou a geniální gangsterku jsme ještě neviděli (a také už pravděpodobně neuvidíme). Délka filmu zde není vůbec žádná zábrana, naopak čím delší je tohle dílo, tím je lepší! A Marlon Brando nebyl Donem Vitem on se jím skutečně stal (i když tu šaškárnu na Oscarech si mohl odpustit :) Každopádně neuvěřitelné dílo, které nám zůstane navždy nejen v srdci! 100% ()

subic

Mě se vždycky líbila víc dvojka, Robert de Niro jako mladý Vito Corleone. Ale musím říct, čím víckrát vidím jedničku, tak uznávám, že je opravdu vyprecizovaná. ()

Snagleo

Tohle je neuvěřitelný snímek. Zlato kinematografie!!!!!! Nádherný snímek podle knihy, který osloví snad každého (nejen fanouška žánru). To, co předvádí Al Pacino, Marlon Brando a další, na to se prostě nezapomíná. Jak říkám, Zlato kinematografie, které by si měl povinně pustit každý milovník filmů. Jednoznačně 100%, a dal bych klidně i víc. ()

T..oo..M

Sophiina volba vybrat mezi prvním a druhý Kmotrem. Srdce nakonec volí první díl této skvostné trilogie, ačkoliv nenajdu racionální důvod proč tomu tak je. ()

George8

Nemám koule na to dát méně než plný počet. Tahle gangsterka je neuvěřitelná. Přímo až dojímá. Radost sledovat každou minutu. Nechci kecat, ale lepší mafiánský film se snad už nikdy nenatočí. ()

Gamekeeper77

Dlouho jsem s Kmotrem otálel, protože jsem tušil, že nedostanu to, co bych dostat měl, což se taky stalo, takže aspoň nejsem zklamanej. Není to špatnej film, ale určitě to taky není 7. nejlepší film za posledních sto let kinematografie. Nic mimořádnýho na něm vážně nevidim. 80%. ()

Hovadin

Poprvé viděno až v roce 2021. Věděl jsem, že ten film (nebo vlastně celá trilogie) je kultovní. Očekával jsem tedy od filmu opravdu hodně a bál se, že po téměř 50-ti letech od vydání budu zklamaný. Mé obavy se však nenaplnily. Opravdu mistrovské dílo se skvělým Brandem i Pacinem. ()

LAZARUS111

Fenomenálny výkon Marlona Branda a Al Pacina sa dá dnes už ťažko napodobiť tak isto ako atmosféra 40. a 50. rokov a najlepšia filmová hudba je príkladom toho ako má byť film natočený. ()

Tominni

Po zásluze jedna z největších legend filmového průmyslu. Film, který stojí na rodině, kterou řídí Don Vito Corleone (skvělý Marlon Brando), ale zároveň ho doplňuje syn Michael Corleone (neméně výtečný Al Pacina). Především vývoj postavy Michaela Corleoneho je tím základem Kmotra. Francis Ford Coppola nám svým 175 minutovým klenotem předložil nabídku, která se opravdu nedá odmítnout. ()

Chrysopras1

Mafiánský film, který obsahuje vše, co si člověk pod tímto pojmem představí. Nehynoucí klasika, v níž sledujeme herecké persony. Marlon Brando jako Don Corleone předvádí neskutečný výkon. Absolutně naplňuje mou představu hlavy mafiánské rodiny. Al Pacino mi dává nadšení pro další díly této ságy. ()

Joedas

Tak po několika letech a dvou čerstvých kinoprojekcích v rámci letošního výročí můžu konečně napsat, že o tomhle díle nemá smysl nic psát. ()

Binne

Jedna z knih, kterou jsem četla až po shlédnutí filmu a knihu jednoznačně hodnotím jako lepší počin. Příběh nám představuje jednu z pěti rodin New Yorského organizovaného zločinu, která podléhá pevné vládě Vita Corleone. Ačkoli se z mého pohledu jedná o značné romantizování si mafie z poloviny minulého století, příběhu to neubližuje. Kniha má oproti filmu samozřejmě značné výhody. Příběh je v podstatě nevyčerpatelný, jelikož se nám v knize představí řada zajímavých a méně zajímavých postav, které ale sehrají důležité role. Charaktery v knize procházejí různými životními situacemi, které je postupně mění, v knize je to mnohem pochopitelnější a pozvolnější než ve filmu - což zde hraje zásadní roli, jelikož první díl je především o dramatické změně hlavní postavy - tedy nejmladšího bratra Michaela. Kniha je čtivá, krásná a především jednoznačná. Se čtenářem si nehraje - pakliže chce něco říct, řekne to a nenechává příliš prostoru pro představivost, což je u podobné tématiky (subjektivní názor) velmi důležité. Film je ale jedním z kultovních mezníků v historii stříbrného plátna - a to oprávněně. Neuvěřitelný výkon Al Pacina, který měl do té doby zásadní roli pouze v "A spravedlnost pro všechny...!" (Pokud se nemýlím), mě zcela odzbrojil. Vedle toho husí kůži nahánějící výkon Marlona Branda, u kterého jsme na tento druh geniality zvyklí - to vše dává krásný a plynulý dojem z celého filmu - i na vzdory dlouhé stopáži. Obzvláště první díl je mafiánské románové drama, které dává vyniknout každému detailu mezilidského vztahu. Zároveň se věnuje problematice mužského prostředí a morálnímu boji, který v sobě jednotlivec svádí. ()

Kebabkony

Naprostý filmový klenot, u kterého jenom čumíte s otevřenou pusou a hltáte každou minutu. Jednoduše nadčasový snímek a taky jeden z nejlepších filmů, co jsem kdy viděl. 10/10 ()

PlysovyMacko

Problémy mafiánskej rodiny, ktorej členovia nie sú vykreslení čisto ako záporáci, ale majú aj kladné kvality (odmietanie obchodu s drogami). V príbehu sa nájde pár strielačiek aj zradcov. Treba vyzdvihnúť herecké výkony (Brando, Pacino). Na druhú stranu mi film prišiel prehnane dlhý. ()

koty2201

Ani neviem, čo povedať k takejto legende celej kinematografie ako je práve prvý diel Krstného otca. Je to najlepší film z prostredia mafie v Amerike, v druhej polovici 40. rokov. Viem, že je to podľa knihy, ale o tej neviem, či je o skutočných postavách alebo je len inšpirovaná. Každopádne, asi niekoho možno prekvapím, nie je to tak dokonalý film ako som si myslel, keď som o ňom počul od druhých. V 70. rokoch to musela byť skutočne senzácia. Dnes už ten vek filmu veľmi cítiť a hlavne keď to vidím prvýkrát v živote celé. Súčasný divák z toho proste nedokáže byť odvarený tak, ako ľudia kedysi. Bohužiaľ. Divák a jeho vkus je dnes úplne iný. Takže nie je problémom film, ale ja a doba, kedy som si Krstného otca pozrel. Teraz už na mňa nefunguje všetko tak dobre ako mohlo kedysi.  Príbeh je veľký epos, ktorý sa rozprestiera v období asi 1 až 4 rokov po 2. svetovej vojne (1946 - 1949 približne). A sledujeme osudy mnohopočetného klanu Corleonovcov a konkurenčných piatich rodín v New Yorku. Vraždy, obchody, zrady vo vlastných radoch, svadby, pohreby a život zločincov ako takých, ktorí si podmanili všetko. Aby boli nedotknuteľní. Jednu podstatnú "vítku" mám s celým filmom. Scenár chce rozprávať veľa udalostí, ktoré sa udiali okolo veľa postáv a preto je aj tých 175 minút málo. Niečo sa odohrá rýchlo, niečo pomaly, niečo off-screen a len sa o tom rozprávajú. Nedovolím si tvrdiť, aké podmienky mali filmári v tej dobe a či sa to inak nedalo, ale dnes by sa to natočilo aj lepšie, pútavejšie. Tak či tak, musím uznať, že zvraty sú tu poriadne a nečakané, takže aspoň vie film dosť často prekvapovať. Preto ma to aj bavilo. Moja známka je v číslach vyjadrená ako 8/10.  Herecky to je zvládnuté fakt na jednotku, aj keď mnohých nepoznám. Mne sú známi hlavne tí najmladší účastníci, keďže dnes sú už postaršími legendami. Ale skutočne excelentný výkon podali Marlon Brando (kedysi legenda, ktorú z inakadiaľ bohužiaľ nepoznám, na to som veľmi mladý), Al Pacino je neskôr ako šéf veľmi dobrý a tak správne badass a ešte Robert Duvall, Diane Keaton, James Caan, Richard S. Castellano, Al Lettieri. Všetky tie postavy, ktoré hrali, mali niečo do seba a napísali ich sympaticky aj v rámci scenára.  Technicky mi je to tiež blbé hodnotiť, lebo netuším, čo bolo v tej dobe nevídané a čo už sa točilo úplne bežne a bez problémov. Avšak hudba je dnes už tak zľudovelá, že ju pozná asi každý. Aj zábery kamerou sú pekné a tvorcovia sa nehanbia byť dosť drsní, pri niektorých likvidáciách. Preto aj akcia je poňatá veľmi dobre. No dobre - až na bitku Sonnyho na ulici. To bolo vidno, že dotyčného švagra neudiera naozaj. Kostýmy, masky a zasadenie deja je vynikajúce a milujem takéto filmy z tohto obdobia z USA. Nehovoriac, že mafiánske filmy mám v obľube. Tu nemám čo vytknúť. Takže ak sa vôbec niekto nájde, kto ešte Krstného otca nevidel, ihneď to napravte. Ak máte záujem o skutočný skvost. Aj keď s malými nedostatkami, ktoré sa dajú na tú dobu prepáčiť. ()

Paramount chystá remake Trestné lavice

07.07.2022

Miles Teller míří mezi mafiány

Miles Teller míří mezi mafiány

30.05.2021

Herec Miles Teller oficiálně nahrazuje odchodivšího Armieho Hammera v chystané minisérii The Offer na streamovací službě Paramount+. Ztvární postavu producenta Ala Ruddyho, který pomáhal režisérovi… (více)