Kmotr III

• USA The Godfather: Part III (více)

Člověk financí a politiky. Al Pacino v hlavní roli závěrečné části proslulé mafiánské trilogie. Francis Ford Coppola uzavřel svou mafiánskou trilogii snímkem Kmotr III (1990) po více než patnáctileté odmlce. Začátek jejího děje umístil do roku 1979, tedy plná dvě desetiletí od závěru Kmotra II. Michael Corleone (Al Pacino), nyní šedesátiletý, dál ovládá pevnou rukou své obchodní zájmy. Velmi usilovně se však snaží odpoutat od vlastní kriminální minulosti a své obchody legalizovat. Jeho zájem se přesunul od hazardu k nemovitostem a investičním bankám. A stal se z něho zbožný a vůči církvi nesmírně štědrý člověk, neboť přízeň Vatikánu, kde má několik vysoce postavených přátel, má v jeho proměně v bezúhonného byznysmena sehrát rozhodující úlohu. Jako svého nástupce jmenuje Vincenta Manciniho (Andy Garcia), nelegitimního potomka Sonnyho Corleona. Násilí však z vlastního života nelze jen tak jednoduše vymazat a je jen otázkou času, kdy minulost začne promlouvat do přítomnosti. Na rozdíl od prvních dvou částí vznikal Kmotr III až na několik newyorských scén prakticky celý v Itálii (v exteriérech v Římě a jeho okolí, v sicilském Palermu a Taormině a také v dekoracích postavených ve čtyřech největších ateliérech římského studia Cinecitta). Z klíčových členů štábu zůstali jen kameraman Gordon Willis, výtvarník Dean Tavoularis a samozřejmě spoluautor scénáře Mario Puzo... Třetí díl Kmotra je považován za nejslabší, což ve srovnání s oběma předchozími částmi, jež patří k nejlepším snímkům světové kinematografie (momentálně obsazují druhé a třetí místo ve známé internetové databázi IMDb), neznamená, že to je špatný film. Je třeba ho chápat jako důstojné uzavření ambiciózní filmové série o lidském snu, který zhořkl. Možná největším paradoxem je někdejší tvrzení, že komerční filmy ve stylu Kmotra umožňovaly Coppolovi realizaci mnohem osobnějších projektů, jakým byl např. Rozhovor. Dnes je nad slunce jasnější, že právě Kmotr a jeho pokračování tvoří bezesporu Coppolovo nejosobnější dílo. Ve světle tohoto faktu blednou i výtky, jež se na Kmotra III snesly po jeho uvedení a jež se soustředily vedle vatikánské dějové linie zejména na obsazení režisérovy dcery Sofie do klíčové role Michaelovy dcery Mary (v důsledku onemocnění Winony Ryderové těsně před natáčením). Americká akademie film ocenila sedmi oscarovými nominacemi (nejlepší film, režie, kamera, výprava, střih, píseň a herecký výkon ve vedlejší roli - A. Garcia). Všechny nominace však zůstaly neproměněny, neboť rok 1990 se stal rokem Costnerova westernu Tanec s vlky. (Česká televize)

ABCD Marta

Geniální zakončení mafiánské ságy, které mě zaujalo více, než-li díl předchozí. Rozhodně se nejedná o stupidní konec, jak někteří naznačují, nebo't korupce v církvi (alespoň dle mého názoru) nemá chybu. Vše okořeněno hereckým uměním Al Pacina a Andyho Garcii, který je mafián, jak se patří. A nakonec nesmím opomenout režii F. F. Coppoly, jenž zvládl celou trilogii bravurně. Bravo majstr, bravo! ()

Guzo

Ne, za ten konec opravdu nemůžu dát lepší, i když celkově mi trojka Kmotra docela sedla. První tři čtvrtiny na trochu horší úrovni než dvojka, ale ten konec to opravdu neskutečně zazdil :-( ()

D28

Mňa bavila trojka najviac.Tematicky, herecky, hudobne, vizuálne,chybu som nenašla.Zrazu to všetko dospelo ku vhodnému záveru, až tu som objavila pointu celého príbehu.Posledný výstrel zasiahol tentoraz i mňa, nič lepšie diváka nemôže postretnúť. ()

Kosmik 1

Bravurní zakončení celé trilogie. Možná obsahuje nadmíru dialogů, ale na tom nesejde. Kmotr si pořád udržuje to své tempo, ve kterém se ale nevleče, nýbrž přímo uhání. Velice nadstandartní mafiánská trilogie, která si zaslouží být viděna vícekrát. ()

mcleod

O trochu lepší než druhý Kmotr, ale i tak velmi slabé. Pěkné bylo zachycení snahy o legalizaci mafiánského podniku, která však vedla k poznání, že ve vysokých patrech podnikání a politiky je stejná špína jako u mafie. Film byl strašně zdlouhavý, na to, jak byl dlouhý, se vlastně moc neudálo. Nesmyslné mi přišlo zapletení Vatikánu do mafiánských her, které vedlo až ke spiknutí proti papeži a jeho následnému odstranění. Atmosféra byla lepší než ve druhém díle, ale o mnoho slabší než v klasickém prvním Kmotrovi. Co se mi moc líbilo a proti čemu nemám jediné výhrady, byla krásná Sofia Coppola v roli Mary Corleone, jejíž masivní kritiku moc nechápu (resp. proč se nesesypala kritika na jiné herce, jako na ne moc dobrého Andyho Garciu, ale spíše na hezké Sofiino civilní hraní, které bylo pomalu to jediné, co mě na tomto filmu bavilo). Patetický závěr mě pak vyloženě znechutil. ()

vyfuk

Úžasné zakončení legendární trilogie. Je fakt, že třetí pokračování bylo spíše takové závislé na církvy a na drama, které se od původních dvou dílů velice lišilo. Pacino už tak nebyl kmotr jako takový staroušek, který se baví s přáteli. Andy Garcia se snaží zapadnout do kuminity mafiánů a později se tedy stává novým kmotrem, ale za jakou cenu? Corleonovi sice asi vyrovnali všechny své účty, ale ztratí svou dceru. Musím říct, že na konci filmu jsem sice nebrečel, ale v duši mi to zanechalo zvláštní pocit smutku. Zažili jsme spolu spousty let napětí a nepochopeného pochopení. Byl jsem smutný ze smrti velkého Vita, ale nevím proč u smrti Michaela jsem byl smutnější... a víte proč? Se smrtí Michaela, zemřel i celý ten přeslavný rod Corleonů... je mi toho opravdu líto a i když Michael zemřel přirozeně. I tak jsem z toho velice smutný......... ()

TheRoller

Decentné zakončenie jedného z najlegendárnejších príbehov vôbec. Všetky nedostatky vnímam ako nutné zlo, ktoré bolo obetované pre ukončenie dvoch úžasných predošlých dielov. Al Pacino ako vždy perfektný, Andy Garcia veľmi milo prekvapil. Kvôli hluchým miestam a riešeniu niektorých vecí (Hagen) nemôžem dať 5*, ale záver (ako jediný z celej trilógie) mi vyrazil dych rovnako ako pôvodná kniha. ()

Autogram

Jednoznačne pre mňa najlepšia časť a skvelé zakončenie ságy rodu Corleonovcov. Al Pacino sa za tie roky vyšvihol do celkom iného levelu a aj na scenári si dal autor viac záležať. Nenašiel som žiadne hluché miesta ako v dvojke, pri ktorej som keď už nie zaspával, tak určite aspoň zíval. Napätie od začiatku až do samého konca, keď operné predstavenie a hudba dáva okolnostiam úžasný spád. Režisérovi by som určite nezazlieval, keby sa rozhodol natočiť aj štvrté pokračovanie, nástupca Krstného otca Michaela na to potenciál má, ale nepoznám knižnú predlohu a tak neviem, či tam nejaký priestor je. ()

Joe123

Veľkolepé zakončenie mafiánskej ságy. Michael už nie je to monštrum čo v druhom diely a to sa mi veľmi páčilo. Ale ten koniec bol smutný až tragický. Tak či tak je to úžasný film tak isto aj prvý a druhý diel a zaslúži si pozornosť. Dávam tomu 95%. ()

Jaro.Krafcik

Padlo to, hodnotenie 2500 je pekne číslo ale stále to nieje vytúžený cieľ roka a to 3k. Či padne ťažko povedať, na tejto databaze ľutujem iba zbytočne prehnané hodnotenia a lepšie filmy majú jednoducho menej percent. No čo sa týka môjho hodnotenia, toto ma neprestane baviť asi nikdy, aj keď nikdy sa nehovorí. A teraz k filmu. Trilógia kmotr je tiež úspešne za mnou. A musím povedať že sa jedna o filmový klenot a nebyť slabšieho druhého dielu tak by som hodnotil tuto sériu na výbornú, tak jednoducho musím iba kladne. 4 ()

zigíš

Rewatch přibližně po 20letech: a pořád se nemůžu zbavit pachuti zbytečnosti. To jsme fakt tak nutně potřebovali vidět Michaelovo stárnutí, pokání a umírání (!?) ok, pokání bylo v pohodě. Formálně je jinak všechno tak jak má být. Ze zasazení většiny děje na Sicílii kouzlí Gordon Willis jeden parádní záběr za druhým a poslední -operní- dějství má úžasné tempo a gradaci. S odstupem tedy hodnocení mírně zvyšuji. A i když absolutoria předešlých dílů ten poslední nedosahuje ani omylem, vidět komplet trilogii v kině je až spirituální zážitek :) ()

Krasus

Coppola nejenže dokázal navázat na první díl prvotřídný mafiánskou freskou, ale dokázal ji i více než jen důstojně zakončit. Velký respekt a neskonalé uznání. ()

Pit

Tak ako domáca slivovička, rokmi zreje, ale keď ju necháte príliš dlho otvorenú všetko vyprchá. Táto téma menom KMOTR medzi druhým a tretím dielom bola otvorená dlhých 16 rokov a to len dokazuje, že táto slivovička je fakt kvalitná, keď tak málo vyprchalo. U mňa stále okolo 90 percent, čo je už na trojku excelentné. ()

P1tr

Nastavovaná kaše, bez které by se série určitě obešla. Nepochybně by diváky zajímalo, jak Michael Corleone svůj ďábelsky život dožil, nicméně třetí Kmotr dokazuje, že není o co stát. Z drsného mafiána se stává měkota ve snaze přiblížit se svému otci. To se Michaelovy nedaří a působí pouze jako senilní děda, který jen lituje sám sebe. A má proč, neboť jeho minulost je krutá a přítomnost není o nic lepší, jenže za vše si může sám. Michaelovu roli alespoň částečně přejíma Vincent v dobrém podání Andy Garcii. Celkově je obsazení opět kvalitní, snan jen Coppolova dcera, která mi nijak nevadila, působí nevyrovnaně a z jejího obsazení číhá protekce na všechny strany. Kmotr III jako by vznikl jen pro označení trilogie a mohlo se hovořit o třech historicky významných filmech. Paradoxně právě tento závěr trilogie pověst předchůdcům kazí. Nejedná se o špatný film, stále je to příjemný nadprůměr, ovšem jako by se ubralo z plynu a jediné co je od minulých časů společně jsou postavy, pomeranče a přestřelená stopáž. Coppola jako by neuměl být stručný, což by se zrovna v tomto případě hodilo. Trojka má několik chabých míst, mezi něž patří i natahovaný operní konec, který poměrně dobře vystihuje celý film. Neni to již starý Kmotr, ale stále stejně dlouhá, o něco nudnější kopie. ()

blixadovan

I s velkým časovým odstupem se tvůrcům podařilo zachovat a dokonale přiblížit atmosféru života italoamerických...ehm...obchodníků. Náramně je popsán pád Michaela Corleona, včetně jeho zdravotních problémů. Poslední půlhodina filmu neměla naprosto žádnou chybu, napětí se stupňovalo až k naprosté emocionální erupci. ()

spikey1

Po dvou dílech, které Vás nenechají vydechnout, se díváte na film, který samostatně dokáže dokonale fungovat, jako závěr jedné z nejlepších trilogií světa je to ale málo. Je to jako bychom všechno už viděli, jako bychom očekávali pozvolný úpadek a Coppola se celý příběh snaží už jen uzavřít. Nadšené ohlasy na snímek chápu z části kvůli jeho auře, pokud se na film díváte nezatíženě, nedosahuje až tak dobrých kvalit. ()

Liqid

Poslední díl Kmotra je naplněn emocemi. Nevím proč, ale od prvního dílu, kde postřelili Dona Vita, tak mi to nějak chybělo, ale na konci, když zastřelí Michealovu dceru, tak to je scéna snad silnější než celej Titanic. Al Pacino do tohodle filmu vložil všechen svůj talent a ten film si to zasloužil. ()

Masrii

Slušný závěr celé trilogie. Al Pacino, ikdyž starši, stále neztrácí eleganci, navíc k němu přibyl Andy Garcia, impulzivní, ale s dobrým srdcem. Dějově se podle mě dokázal vyrovnat nejlepšímu prvnímu dílu. 90% ()

Dočkáme se čtvrtého Kmotra?

Dočkáme se čtvrtého Kmotra?

05.12.2020

Přestože to zní neuvěřitelně, studio Paramount Pictures se podle všeho nebrání pokračování legendární mafiánské trilogie Kmotr. Ano, čtete správně. Zpráva přichází jen pár dní před premiérou nové… (více)

Třetí Kmotr se dočká nové verze

Třetí Kmotr se dočká nové verze

04.09.2020

Studio Paramount se rozhodlo vydat nejen obnovenou, ale také kompletně přestříhanou verzi třetího Kmotra režiséra Francise Forda Coppoly. Cílem je umožnit tvůrcům dosáhnout své původní vize pro závěr… (více)