Kdo o nás vlastně rozhoduje? A jak mají být souzeny naše skutky? Příběh ženy, jejíž cesta do pekel byla dlážděna dobrými úmysly. Život v poválečné Anglii není lehký. Alespoň ne v dělnických kruzích, v nichž se pohybuje Vera Drakeová. Ale ona z něj přesto dokáže pro sebe, pro své nejbližší i pro své přátele vytěžit vše, co se dá. Postarší, nenápadná paní, pracující jako posluhovačka v lepších domech, je věčně usměvavá, věčně dobře naložená, od rána do večera obětavě pečuje o své bližní. O milujícího manžela Stana, o dvě dospělé děti, o nemohoucí matku, o všechny potřebné ze svého okolí. A nikdo z nich netuší, že dvakrát třikrát do měsíce pomůže i nějaké chudé holce, která si nemůže dovolit mít dítě. Nedělá to ze zištných důvodů, nic za to nebere, řídí se jen svým nejlepším svědomím. Ale překračuje zákon. Zákon, který bude v Anglii platit až do roku 1967, zákon, podle něhož je vyvolávání potratů zločinem...
Ve filmu Vera Drakeová pokračuje scenárista a režisér Mike Leigh ve svých sondách do života obyčejných lidí, v němž se odrážejí dobové sociální poměry i intimní krize. Věcně předvádí realitu Anglie padesátých let minulého století, nesoudí, nemoralizuje, jen konstatuje fakta. O to víc je jeho sdělení aktuální i dnes, kdy se na celém světě znovu diskutuje o oprávněnosti potratů. Sugestivita díla spočívá v jeho melancholické atmosféře, komorním hudebním doprovodu a ve skvělých, nesmírně civilně působících hereckých výkonech.
Strhující je především výkon Imeldy Stauntonové, držitelky tří prestižních divadelních cen Laurence Oliviera, která se touto rolí konečně vymanila ze škatulky menších komických filmových či televizních roliček – jichž má na svém kontě víc než čtyři desítky. Po zásluze za ni také získala řadu mezinárodních ocenění, především Volpiho pohár za nejlepší ženský herecký výkon na MFF v Benátkách či nominaci na Zlatý glóbus.
V Benátkách byl oceněn i film jako takový – získal Velkou cenu, Zlatého lva. Řadu dalších cen pak posbíral po nejrůznějších dalších světových festivalech. (Česká televize)

Autogram

Snáď sa nevrátia časy takýchto amatérskych gynekologičiek, lebo vo viacerých európskych štátoch to už vyzerá všelijako. Tento film nám predkladá jej prácu aj poslanie úplne chladnokrvne, akoby len chodila niekomu navariť a upratať. Zvláštne na filme je aj to, aký je jednoduchý a priamočiary na takú ťažkú a kontroverznú tému. ()

Rex Mundi

Dá sa povedať, že bez hlavnej predstaviteľky (a samozrejme scenára, do ktorého ju zasadili) by holá kostra príbehu bola len tuctovou snahou o porýpanie sa v téme, ktorá v morálnych názoroch patrí medzi najkonfliktnejšie. Určite práve potraty môžeme zaradiť do oblastí, ktoré 99% ľudí rozdeľujú na dva tábory. Tento film však nedrží ani jednej strane a brilantný výkon Imeldy Staunton dáva príbehu nový rozmer a neuveriteľnú hĺbku dotýkajúcu sa duše jednoduchého človeka. Duše dobrej ženy, ktorá nikdy nechcela nikomu ublížiť a predsa poskytuje pomoc, ktorú spoločnosť za ubližovanie či priamo vraždu, považuje. Duše tak jednoduchej, že pri plnom uvedomení si svojich činov sa nezadúša plačom od strachu z potrestania či od ľútosti nad tým čo vykonala, ale od hrôzy nájdenej v náhle otvorených dverách zakázanej izby svojho podvedomia, kam predtým nikdy nevstúpila. 4,5* ()

misterz

Nechcem tu rozoberať tému interupcií, to je veľmi háklivá téma, ale v zásade si myslím, že je výsostným právom ženy rozhodnúť, čo so svojim telom urobí... no ale potom aj treba niesť následky, samozrejme... Inak v prípade Very Drake je krásne vidno, ako všetkého veľa škodí. To sa týka aj dobroty srdca a ochoty pomáhať iným. Ak je toho nekriticky veľa a zabudne sa na zdravý rozum, pričom zostane len to srdce a city, tak sa to určite skôr či neskôr otočí proti takémuto dobrákovi. Ľudia sú už proste raz takí, ľahko si zvykajú na dobré veci, no časom chcú viac a viac, čo samozrejme nejde donekonečna... Nech je ako chce, hlavnej hrdinky mi bolo ľúto a to hneď z viacerých dôvodov. A tiež treba uznať, že to Imelda Staunton zahrala parádne, ba čo parádne, geniálne. Slušný nadpriemer. 80/100 ()

sochoking

Ono, do prvej polovice to bolo vynikajúce, potom však príde tá druhá, v ktorej Veru vypočúva polícia, a to už je održku. To som normálne išiel vyletieť z kože, chcel som skočiť do deja a jednu jej vylepiť, nech už to všetko konečne vysype! Práve kôli tejto " letnej sánkovačke" jednu hviezdičku uberám. ()

klima777

Vera Drake vyznává systém a povinnost. Potřebuje je. Proto se stará o rodinu. Proto provádí potraty obstarožním nádobíčkem. Je přesná. Vždycky pomáhá... Protože tak je to přece správné... Ovšem když jsou její pravidla narušena, Veřin svět zbavený falešného centra securitatis se hroutí. Film neúprosný jako švýcarské hodinky. Film těžko snesitelný. A nenechme se mýlit, ani zdaleka nejde "jenom" o potraty. Čili: Dvě velmi subjektivní hvězdičky. Imelda Staunton hraje skvěle, tudíž jsou především pro ni. A nepokrytě přiznávám, že kdyby byl hlavním "hrdinou" někdo sympatičtější, mé hodnocení by bylo vyšší. Paradoxy? Jsem zkrátka povrchní děvče... ()

• Celý film byl natočen bez scénáře. Scénář filmu byl poté v roce 2005 nominován na Oscara. Mike Leigh řekl, že musel připravit scénář tak, aby mohl být poslán členům Akademie, protože ve skutečnosti tento scénář vůbec neexistoval. (Cheeker)
  • Rozpočet byl tak malý, že během předposledního týdné došly peníze, a tak musel Leigh a herci další týden zkoušet, než mohli dále natáčet. (Cheeker)