Dobytí severního pólu

(divadelní záznam)

V pražské restauraci „Pod Vyšehradem”, kam Cimrman rád chodíval na rybí speciality, přisedl k němu jednoho večera majitel hostince a zeptal se ho, zda by pro příští ples ledařů branického pivovaru nesestavil živý obraz „Češi na severním pólu”. Cimrman nabídku přijal a rozhodl se, že prostuduje polární tematiku přímo na místě. Nejcennějším přínosem jeho cesty do Arktidy byl jeho objev sněžného člověka (játyho). Cimrman se s ním osobně setkal, a jelikož k tomu došlo právě v době říje, mohl zblízka pozorovat jeho pohlavní život. Po návratu do vlasti, jsa silně nachlazen, nadiktoval svému sousedu Padevětovi hru „Přetržené dítě”, která byla takřka nehratelná v podobě, jak ji rekonstruoval dr. Brukner, která je však naprosto hratelná po revizi textu, kterou později provedl prof. Vondruška. Když se Cimrman uzdravil, ale jeho pravá ruka díky omrzlinám nebyla s to udržet pero, napsal levou rukou hru „kompaktní a čirou jeko střechýl” (Šalda) Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem. Z ní se svět – bohužel pozdě – dovídá, že čtveřice pražských otužilců stanula na nejsevernějším bodu naší planety o celý den dříve než Američan R. E. Peary. (oficiální text distributora)

maseer2

BEZKONKURENČNÍ ... první a zatím i poslední cimrmanovská hra, co jsem viděl.. pokusím se to ale co nejdřív napravit :) co hláška, to perla! ... "navrhuju sníst psy!" ()

Terva

Dobytí severního pólu: Čechem Karlem Němcem 5. dubna 1909 - Severské drama. Jdu na sever, jdu na sever a už jdu na jih!! A jóóó!!! Úvodní seminář: Cimrman a mráz. Nově objevená báseň: Školní brašnička. ()

Krissty

Vynikající začátek s básničkou a živými obrazy. Hra byla taky dost dobrá, jak už to u Cimrmanových děl bývá, ale něco mi tam chybělo. Skvělých hlášek byla spousta, ale o veškerou zábavu se tentokrát staral jen pan Smoljak a ostatní se v podstatě vezli, aspoň tak mi to připadalo. Nebýt jeho postavy, nedosahovala by hra ani zdaleka takových kvalit. Na cimrmanology mi to sice připadalo slabší, vzhledem k jiným hrám to ale stále patří k tomu nejlepšímu. ()

hous.enka

Napoprvé mě tahle ničím neoslovila, nevím. Jasně, je tu celá řada vtipných momentů, narážek a vtipů, ale není to nic, co by vynikalo z průměru cimrmanovských her. Možná časem zkusím reprízu, ale zatím se na to nechystám. ()

Wysch

Já se přiznám, že humor Járy Cimrmana, resp. pánů Smoljaka, Svěráka a dalších docentů jsem nikdy nepobral. Nevím, jestli jste se všichni opravdu řehnili celou dobu, já tedy ne, některé "vtipy" mi přišly "nevtipné", ale závěrem kolem a kolem to je přesto jediný Cimrman, který se dal zkonzumovat celý bez přeskakování hluchých míst. ()

Historik

Moje první setkání s Cimrmanem. Kdysi, ještě na MC kazetách. A možná jejich nejlepší kus. I když tohle se těžko hodnotí. ()

Terter

Společně se Záskokem a Aktem je tohle moje nejoblíbenější hra DJC. Výborný seminář a samotná hra prošpikovaná množstvím hlášek, z nichž je opravdu těžké vybrat nějakou prvotřídní, neboť všechny jsou téměř dokonalé. "Mráz, nejlepší děda." ()

vorheese

"Tak já jsem to tady celé pozorně vyslechl a udělal jsem z toho ten závěr, že bude-li ještě někdy příležitost a budu požádán o nějakou další rekonstrukci, že se vám na to vyseru." ()

Maq

Smoljak a Svěrák, kteří se ujali rekonstrukce, toto pokládali za Mistrovu nejzdařilejší hru. Snad... Pravděpodobně nejlépe shrnuje Mistrův styl a jako takovou ji lze doporučit začátečníkům. ()

Damiel

Toto je pro mě absolutní vrchol tvorby DJC. Jestliže ostatní hry jsou na 100 % (Vražda na 99,9 %:-), tahle je na 101 %... Tupý Smoljak jako Varel Frištenský, to je prostě tak neuvěřitelně podaná figura, že nemám slov. Jen mě mrzí, že pánové Smoljak a Svěrák tuhle hru nehrávají společně... ()

stration

Geniální. Dokonce jsem neváhal a za hříšný prachy koupil dárkovou edici všech her. U některých se směju víc, u některých míň. Ale směju se vždycky, vždycky mám dobrou náladu a nevěřícně kroutím hlavou, kde na to chodí. Tolik nápadů, odkazů, parafrází a chytrosti jsem snad nikde jinde neměl tu čest vidět. "Jdu na sever, jdu na jih" ()