Reklama

Reklama

Malpertuis

  • Belgie Malpertuis : Histoire d'une maison maudite (více)
Trailer

Obsahy(1)

Mladý námořník Jan se vrací domů do impozantního rodinného sídla Malpertuis, kde se jeho umírající strýc Cassave chystá před smrtí rozdělit svůj majetek mezi dědice. Pod jednou podmínkou – že stráví zbytek života pod střechou Malpertuis. Jan brzy zjišťuje, že hrozivý dům, jeho temné nekonečné chodby a nikam nevedoucí točitá schodiště a především jeho podivní obyvatelé skrývají příšerné tajemství...

Filmová adaptace jediné novely „belgického Poea“ Jeana Raye je asi nejambicióznějším počinem belgické kinematografie a měla premiéru na festivalu v Cannes v roce 1972, kde běžela její zkrácená anglická verze. Surrealistický horor poté doslova zmizel a až nedávno belgický národní filmový archív ve spolupráci s režisérem Harry Kumelem vyprodukoval jeho dvouhodinový režisérský sestřih. Výraz Malpertuis označuje „doupě zlovolného.“ (choze)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (21)

Bloody13 

všechny recenze uživatele

Sorry, vážení, ale já se tak strašně nudil, až mě film donutil dát ho natřikrát! Přitom po té výtvarné stránce je to luxus: všechny ty surrealistické výjevy, gotické prvky a barevné obrazy diváka opravdu potěší. O to víc s podivem, že mě to tentokrát úplně míjí. Malpertuis je natolik bizarní, až je v několika ohledech skoro nestravitelný. Ocenit, vzhledem k závěrečné pointě, by se možná dal při další projekci, kterou však prozatím striktně odmítám. ()

darkrobyk 

všechny recenze uživatele

Fantasmagorická záležitost na hraně snu a skutečnosti s prolínáním do dalších časových rovin. Očekávání bizarně surreálné cesty se nenaplnilo. Snímek je značně utahaný, což by nevadilo, pokud by měl odpovídající tajemnou atmosféru. Působivá schodiště, labyrint chodeb s plynovými loučemi a dekadentní postavy tajemného sídla nestačí. Hlavní hrdina pátrá po tajemství domu zla, což semu stále nedaří. Gotickým horrorům italsko-španělsko-anglické scény nesahá Malpertuis ani po kotníky. On to vlastně není žádný horror, ale jedna velká halucinace poněkud obtížněji stravitelná. Dobrá kamera, zajímavé využití barev, zahrada s mlhou, laboratoř plná prapodivných tvorů. Chybí tomu však šťáva a napětí. A ten závěr! Hlavní myšlenka je okopírována z jednoho dílu StarTreku 60.let! Ten byl ovšem mnohonásobně napínavější. Ke konci jsem si vzpomněl na daleko vydařenější poetický horror těžící ze snů - českou Valerii a týden divů. Ta, na rozdíl od Malpertuis, za podívání rozhodně stojí. ()

Reklama

Caminzind 

všechny recenze uživatele

Roztodivná změť divadelních gest, masek, symbolů, účelově tajuplných zákoutí všeho druhu, vášnivých obětí, výkřiků, patetického lomení rukama, vyšinutých umouněných podivínů, chichotající bezzubé chátry, všemožných vizí utrousených kdesi v setmělé uličce a jiných rádobysofistikovaných píčovin. Už chyběli snad jen skřítci s lucernami cupitající v mlžném oparu a cameo Davida Lynche s aligátorem na vodítku. Strašidelně únavný horror v první půli iritující pravidelnými dávkami moralistní agrese. A ten závěr... na svoji dobu možná originální, dnes už tuctový. ()

Mariin 

všechny recenze uživatele

Rayův román jsem nečetl a tak nemohu soudit, jak vydařenou adaptací tento dvouhodinový film je. Po vizuální stránce jde nesporně o zajímavé dílo. Surrealistické obrazy a prvky gotického hororu jsou působivé, ale příběh postrádá dějový spád. Přiznám se, že jsem se 70% času celkem nudil a díval se víceméně z povinnosti. Je to zbytečně dlouhé a utahané, zvláště první polovina filmu. ()

J*A*S*M 

všechny recenze uživatele

Nesympatický árijec v hlavní roli mi pil krev od první scény. Ale jinak jsem byl spokojenej. Atmosféra vynikající, panoptikum hodně divných postav tvoří v kombinaci se strašidelným barákem vskutku zajímavé kombo, které na diváka útočí celou dobu se sílícím úspěchem (zpočátku mě Malpertuis příliš nebavil, ale co minutu se to zlepšovalo), až na konci drtivě udeří zajímavým vypointováním. Skoro až mám chuť si přečíst knižní předlohu. Horror movie of the year ()

Galerie (7)

Zajímavosti (2)

  • Susan Hampshire byla během natáčení nahých scén zastoupena dvojnicí. (hladass)
  • Snímek byl natočen v němčině. Ve verzi, distribuované v anglickém jazyce, nadaboval svoji postavu Orson Welles sám. (hladass)

Reklama

Reklama