Medvěd

Omnibus

Dojemné přírodopisně-sociální drama o chlupaťoučkém uličníkovi, medvídkovi s roztomilým čumáčkem a šibalským výrazem (navzdory tomu, že medvědi, jak známo, nemají mimické svaly). Úchvatná divočina, osiřelej malinkej míšánek, starej míša velkej jako kráva a v ohrožení zuřivej jak bejk, a k tomu lovci, se smečkou psů velkých jak telata, kteří ale naštěstí neumí moc dobře střílet (ti lovci, ne psi). Jó, zvířátka... Jak v Českém nebi říká Babička Boženy Němcové: "Já jsem vždycky kolem sebe měla ráda zvířátka, každé jaro byly housátka nebo káčátka." A praotec Čech odpovídá: zvířata jsou fajn, ale nesežrat všechno hned! Něco nechat na zimu! :-) Ale zpět do brlohu a k filmu. Knížku Král šedých medvědů jsem jako klučina hltal s pusou otevřenou a očima vyvalenýma, stejně jako v dospělosti Annaudův film. ()

Slarque

Klasika ve svém vlastním žánru. Dobrodružství jednoho malého medvíděte dokazuje, že velký dobrodružný film se obejde i takřka bez lidských herců. Režisér na přímou otázku odpověděl, že ve filmu není žádný náhodně vzniklý záběr, ale že vše bylo pečlivě dopředu připraveno. Točilo se podle scénáře a klobouk dolů před drezéry zvířat, že to všechno opravdu vyšlo. Pookénkovou animaci snů od Břetislava Pojara autor zvolil z důvodu toho, že ideálně zpodobňuje mláděcí nevinnost a Češi v tomto oboru platili za nejlepší na světě. ()

kitano

Annaudov "experiment" u mna uspel tak na 50%. Ako dobrodruzny pribeh v ktorom hraju hlavne postavy dva medvede (a prenadherna priroda) je do istej miery fascinujuci a divak nemoze nezasnut, co reziser (a cely stab samozrejme) dokazal. Na druhej strane sa reziser az nasilu snazil "hrdinom" vtlacat emocie, co posobilo obcas dost prehnane (hlavne one neustale fnukave zvuky mi fakt liezli na nervy). Nic to vsak nemeni na tom, ze je to naozaj vynimocny a ojedinely film a jeho umiestneni v top 200 sa necudujem. (7/10) ()

genetique

Najkrajší animal-movie, pokiaľ nepočítam iné animované filmíky. Ako sa podarilo sfilmovať toto, nechápem. Pritom v žiadnom prípade nejde o dokument. Nádherne spracovaný srdečný príbeh zraneného medveďa-samotára, ktorému sa do cesty pripletie malé medvieďa, ktoré tragicky stratilo matku. Malé medvieďa si postupom času získa náklonnosť a lásku samotára a spolu tvoria neoddeliteľnú dvojicu, ktorú nezastaví ani partia pytliakov. Navyše srdcervúci záver, ktorý nenechá len tak oči bez kvapky slzy. Nikoho oči. 100%. ()

Frajer42

Já vám nevím. Ten malý medvídek je roztomilý a kdo z nás by ho nechtěl mít doma. Bohužel film mě nechal zcela citově chladným. A když říkám zcela, myslím tím skutečně zcela. Parta lovců medvědů stopuje celý film medvědy. No, celý film vlastně ne. Pouze do doby než jeden medvěd ušetří lovcův život a zapříčiní, že se v lovci hne svědomí. Nakonec se medvědi uchýlí k zimnímu spánku a film skončí. Ani mě tolik nepřekvapuje, že to není film pro mě. Co mě ale dosti výrazně zaráží je obecné hodnocení uživatelů na CSFD, které znovu poněkud nechápu. Objeví se nějaký smutně se tvářící film a zdejší uplakánci automaticky sypou ta nejvyšší hodnocení. Tento film už prostě vícekrát ne. Hvězda za toho malýho. ()

• Ve filmu je jak velký samec, tak mládě medvěda grizzly (Ursus artcos horribilis). V knize tomu bylo ovšem jinak. Samec grizzlyho se zde setkal s mládětem medvěda černého - baribala (Ursus americanus). (Prochy38)
  • Film je natočen na motivy knihy Jamese Olivera Curwooda „Král šedých medvědů“, známé také pod názvem „Medvědi“. Tato kniha je inspirovaná skutečnými událostmi, které autor, coby mladý lovec, sám zažil. (Prochy38)
  • Medvěd Bart snědl denně 6 kuřat a půl pytle kombinovaného žrádla. (M.B)