Reklama

Reklama

Maska rudé smrti

  • Česko Rudá maska (více)
Trailer

Obsahy(1)

Americký režisér a producent Roger Corman patří mezi legendární tvůrce hororového žánru. Během své dlouhé kariéry proslul schopností natočit osobitý hororový či fantaskní snímek za minimální náklady v rekordně krátkém čase. Začátkem 60. let Corman natočil význačný cyklus sedmi volně navazujících snímků inspirovaných povídkami Edgara Allana Poea. První filmovou adaptací tohoto literárního klasika se stal v roce 1960 snímek Zánik domu Usherů, který pro Cormana představoval první zkušenost s barevným širokoúhlým formátem a začátek dlouholeté spolupráce s charismatickým hercem Vincentem Pricem. Krátce na to následovaly snímky Jáma a kyvadlo (1961), Předčasný pohřeb (1962), Historky hrůzy (1962) a Havran (1963). Po přesunu produkce do Velké Británie v roce 1964 pak vznikla poslední dvě vrcholná díla Maska rudé smrti (1964) a Ligeina hrobka (1965). V Masce rudé smrti představuje Vincent Prince satanistického prince Prospera, krutého tyrana a nejbohatšího muže v kraji, který pustoší děsivá choroba zvaná rudá smrt. Zatímco vesničané umírají v děsivých bolestech, Prospero pořádá na svém hradě opulentní maškarní ples v domnění, že je zde před smrtící nákazou v bezpečí. Na maškarní ples se však dostaví tajemný host v rudé masce a začíná tanec smrti. Závěrečná taneční scéna představuje společně se satanskou mší nezapomenutelný vrchol Cormanova snímku, který vyniká nápaditou kamerou Nicolase Roega, jemuž se podařilo využitím dlouhých kamerových jízd a barevné symboliky vyjádřit barevnou koncepci literární předlohy. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (80)

Martin741 

všechny recenze uživatele

Reziser Roger Korman /Pit and the pendulum, Predcasny Pohreb/ natocil dalsi vyborny horor. Kulisy akehosi hradu - ci co to presne bolo - su vyborne, k tomu par efektivnych vrazd. Ako nejsem upir takze sa nevyzivam v potokoch krvi, len furt tvrdim, ze na strasidelnu atmosferu nestaci zhasnut svetlo, zatiahnut zavesy a pustit nervydrasajucu hudbu. Ani hovno mi to nestaci. Tuna ale je pritomna nielen vyborna strasidelna atmosfera, ale aj vyborna rezia a slusna hudba. Vincent Price bol samozrejme hororova legenda, a tak za pomoci Johna Westbrooka a Jane Asher stiha v pohode film utiahnut. Dialogy su vybrusene a ja ako hororovy funda som opat dostal pod nos kvalitnu hororovu jazdu "se vsim vsudy" : 85 % ()

darkrobyk 

všechny recenze uživatele

Nádhera! Mlha, křiklavé barvy, gotický hrad, pavučiny, průhledy skrze svícny a plameny ohně v krbu, démonický V.Price, smrt a satanismus. U Cormana osvědčené v předchozích filmech a i zde fungující. Režisér skloubil dohromady dvě povídky - Skokan a Maska rudé smrti. Působivé výtvarné ztvárnění je jakoby vyhrazené jen pro filmy podle E.A.Poa/H.P.Lovecrafta. Smrt, smrt je nad všemi náboženstvími...to jste nevěděli? ()

Reklama

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Naprosto souhlasím s komentem Němi. E.A.Poe byl zvláštní pavouk a ví se o něm, že ujížděl na leccčemž chemickém co mu způsobovalo různé stavy opojení a halucinací. Nelze se divit, doba byla taková a umělci rádi experimentovali hledajíc cesty do dalších dmenzí podvědomí :-) Řekl bych však, že ať už bral cokoliv, bral toho buď moc nebo málo. Tomu odpovídají jeho příběhy z nichž jsem nejeden četl a které jsou řádně ulítlé. Dnes již pravda působí trochu vyčpěle, současník je zkrátka už otrlý lecčíms co četl a hlavně viděl... Nejinak je to i s tímto filmem. Sama myšlenka celkového zmaru mi přišla krapet mimo stejně jako papundeklový hrad, kečupová krev i další znázornění hrůz ve filmu. Přesto jsem však byl zasažen velkým herectvím Vincenta Price v roli prince Prospera, jehož jediným pánem je Satan. Tohle je zkrátka film ze staré školy v nejlepším slova smyslu. Možná to někomu bude připadat lehce zaprášené, lehce kudrdlinkovaté, lehce mimo dnešek.. ale s tímto filmem je to podobné jako s nějakou starožitností. Byť se vám nehodí do moderního bytu , přece jen si ji ponecháte. Jednak proto, že má nějakou hodnotu a jednak proto, že z ní čiší to opravdové umění dávného autora. Dávám za 3 masky. * * * ()

MaedhRos 

všechny recenze uživatele

Možná je to proto, že Maska rudé smrti (a Skokan) patří mezi moje nejmilovanější poeovky, možná mě tenhle film prostě jen nezastihnul v té správné náladě... ale nějak se to se mnou minulo. Poeova povídka je rafinovaný, precizně napsaný, atmosférický majstrštyk, zatímco Cormanův film je spíš roztomile blboučký než cokoli jiného. Nenudila jsem se, vysloveně špatné mi to taky nepřišlo a Vincent Price spasí ledacos, ale k téhle cormanovce se asi už vracet nebudu. ()

faana21 

všechny recenze uživatele

Fádní! Snad první horor, při kterém jsem místo pnutí neuronů vytrvale zíval, zápletka nicotná, čitelná od začátku, ani miss Asherová, tehdejší to snoubenka Beatla Paula McCartneyho, nikterak oslnivě nezaujala, takže sakumprdum podprůměrná podívaná na bandičku ukecaných pseudosatanistů, které si v závěru podá-nepodá pán v červeném. B-éčko jak Brno! ()

Galerie (22)

Zajímavosti (13)

  • Corman se rozhodl točit film v Anglii díky britským daňovým zákonům a vládním dotacím. (liquido26)
  • Jane Asherová se zeptala Cormana, zda se na natáčení a následný oběd může přijít podívat její známý. Vysvětlila, že se jedná o muzikanta, který dnes hraje svoje první vystoupení v Londýně. Po obědě mu Corman popřál hodně štěstí na jeho večerním koncertu. O Paulu McCartneym nikdy předtím neslyšel. Druhý den si přečetl v novinách o ohromném úspěchu, který londýnský koncert skupiny Beatles sklidil. (liquido26)
  • Postavy Hop-Toada a Esmeraldy pocházejí z jiné Poeovy povídky "Hop-Frog", která byla inspirována skutečným incidentem. Roku 1393 se na maškarním bále francouzský král Karel VI. a 5 šlechticů oblékli a nechali spoutat řetězi jako divoši. Jejich kostýmy náhodou začaly hořet. 4 šlechtici uhořeli. Incidentu se začalo přezdívat "Bál hořících mužů" (Bal de Ardents). (liquido26)

Související novinky

Zemřel Roger Corman

Zemřel Roger Corman

12.05.2024

Svět filmu přišel o jednu z ikon americké kinematografie, v kalifornské Santa Monice totiž zemřel legendární americký režisér, producent a scenárista Roger Corman. Bylo mu úctyhodných osmadevadesát… (více)

Reklama

Reklama