Reklama

Reklama

Lidské monstrum ožilo, zachraň se, kdo můžeš! Pro milovníky hororů, ale i jejich odpůrce, je určena vtipná a divácky vděčná parodie Mela Brookse. Hrdinou příběhu je nadějný vědec Frederick, vnuk dr. Frankensteina, který na přednáškách s oblibou odhaluje svým studentům nejrůznější "tajemství" lidského těla. Když obdrží závěť Victora Frankensteina, odjíždí z Ameriky do starého rodinného sídla, aby převzal dědictví. Jeho "součástí" jsou také potrhlý sluha Igor a tajemná domácí paní Blücherová. Ve sklepení domu Frederick objeví pracovnu svého neblaze proslulého dědečka i recept, jak oživit člověka. Není divu, že právě tento "odkaz" dlouho na pokoji nenechá. Jeho vědecký pokus se mu však poněkud vymkne z rukou a znovuoživlý člověk začne ohrožovat ostatní pokojné občany... (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (141)

woody 

všechny recenze uživatele

"Blücher!" Mel Brooks byl, je a bude král parodie. Samozřejmě můžete jeho díla srovnávat s filmy tria ZAZ, ale je to jako srovnávat turecký akční film s Bayovými megalomanskými filmečky. Poněvadž u nás nemají universalovská monstra takovou oblibu nemůžeme plně docenit ani znovuzrození Frankensteinova monstra s velkým pindíkem. Úžasná režie, plně využívající prostředí hřbitovů a děsivé laboratoře jde v ruku v ruce se scénářem, který si dělá uctivou srandu ze všech těch pitoreskních postaviček starých hororů. Pokud jste neviděli Frankensteinova syna těžko se tak nasmějete inspektoru Kampovi, ve skvostném hereckém ztvárnění Kennetha Marse. V roli jednorukého burgomástra se skleněným monoklem na vypíchlém oku bych ho nerozlišil od originálu. Pak je tu samozřejmě Igor (čtoucí se Ajgor), alias Marty Feldman (díky nemoci štítné žlázy jeden z nejnezapomenutelnějších zjevů v historii filmu) - pravý opak svých hrbatých, málomluvných předchůdců, jenž hází jednu hlášku za druhou. "Jsem skvělý chirurg, můžu vám ten hrb odoperovat." "Jakej hrb?" Celý film je plný nejrůznějších sexuálních vtípků a narážek, což ještě podtrhuje ujetost atmosféry. Měli byste alespoň trochu znát horory 30-tých let, jinak vám Brooksův a Wilderův opus magnum moc neřekne. ()

Matty 

všechny recenze uživatele

Jako pocta původnímu Frankensteinovi dokonalé, jako parodie velmi slabé. Stejně jako většina Brooksových filmů má také Němý film momenty výborné i momenty trapné. Občas je to film dobrý, občas špatný, ve výsledku však ani dobrý ani špatný. Velmi řídký výskyt převážně křečovitého humoru sice pěkně „ladí“ se stylově hororovou atmosférou (některé záběry jistě potěší znalce starých hororů), ale výsledek není ani vtipný, ani strašidelný, čímž Mladý Frankenstein velmi připomíná Polanského Ples upírů. Skutečně je mi záhadou Oscarová nominace v kategorii Nejlepší scénář, za logičtější bych považoval nominaci za Režii, která je sice maximálně odosobněna, ale Jamese Whalea kopíruje s největší precizností. 70% Zajímavé komentáře: woody, Maftík ()

Reklama

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Spíše než o parodii jde o odlehčenější verzi patálií dalšího mužského člena Frankensteinova rodu. Ovšem podané je to věrně v duchu i stylu klasických horrorů studia Universal. Tvůrci jdou mnohdy až do maniakálních detailů a po celou stopáž ani na vteřinu nenechávají na pochybách, jaký že to mají vztah k originálům. Feldmanův Aj-gór je jeden z nejpamátnějších poskoků, jaký se kdy na plátnech objevil, Wilder rochní blahem a vůbec jsou všichni perfektní. Škoda, že ne vždy i řádně využití. Což platí především o Frau Blücher (íháá). Ač nejmladší z Frankensteinova rodu s přehledem obstojí i sám o sobě, tak plně doceněn může být až ve chvíli, kdy máte nakoukané (minimálně) Frankensteiny s Karloffem (kupříkladu bez Frankensteinova synátora by se jen stěží doceňovala vytříbenost scény s vrháním šipek). No a nemůžu nezmínit vpravdě geniální houslový hudební motiv. Jediný výraznější zápor, který neumožňuje udělení plného hodnocení, je stopáž. Brooks sice nikdy nenudí, ale i tak by prospělo sestříhání někam k hranici "universalovských" pětasedmdesáti minut. ()

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Mám rád, když se po letech podívám na film, který se mi kdysi líbil, a zjistím, že se mi líbí ještě víc. Mladý Frankenstein je přesně takový. Za všemi těmi vtipy, které z něj dělají opravdu vynikající komedii, se skrývá velká láska k parodované látce, díky níž je ovšem legrace ještě legračnější. Zcela nejničivější výbuchy smíchu mě postihly při odhalování tajné chodby, při vystoupení Puttin' on the Ritz, při scéně se slepcem (k nepoznání vousatý Gene Hackman) a při pohledu na Ájgora Martyho Feldmana, když v závěru obsluhuje Frankensteinovu laboratoř a poskakuje od vypínače k vypínači jako čertík na péru. ()

Krt.Ek 

všechny recenze uživatele

Bžunda, ale přeci jen jsem čekal, že se Mel Brooks odváže daleko více, že film bude mnohem rozpustilejší a střelenější. Takhle Young Frankenstein funguje hlavně jako pocta Whalově legendárnímu horroru ze začátku třicátých let a zároveň jako jeho přirozené pokračování (jednou jako tragédie, podruhé jako fraška). Což v jistém smyslu vede k tomu, že si film pro plné ocenění jeho fórků žádá poučeného diváka (viz kupř. děvčátko s kopretinou), i když si ho samozřejmě mohou užít i ti, kteří se nestihli seznámit se všemi zákoutími frankensteinovského universa. Nicméně i tak bych od Brookse doporučil spíš Spaceballs - tahle nějak si představuji správně ulítlou parodii. 70 % ()

Galerie (84)

Zajímavosti (26)

  • Igorova (Marty Feldman) slova „Walk this way“ se stala námětem na skladbu pro skupinu Aerosmith. (ČSFD)
  • Fráze „Its Franknsteen“ a její výslovnost je odkazem na Leonarda Bernsteina, u něhož je koncovka jeho jména vyslovována podobně. (ČSFD)
  • Poslední film pro Oscara Beregi Jr a Richarda Haydna. (HellFire)

Související novinky

Zemřela oscarová herečka Cloris Leachman

Zemřela oscarová herečka Cloris Leachman

28.01.2021

Z Kalifornie přišla smutná zpráva, ve věku 94 let totiž včera filmový svět opustila americká herečka Cloris Leachman. Zprávu o úmrtí médiím předala její manažerka Juliet Green. Ve filmu se Cloris… (více)

Zemřel Gene Wilder

Zemřel Gene Wilder

30.08.2016

Alzheimerova choroba nám v neděli sebrala třiaosmdesátiletého herce Genea Wildera. Pokud jste viděli Producenty, Ohnivá sedla nebo Mladého Frankensteina, dobře víte, o koho jde. Tohle je ale jen… (více)

Reklama

Reklama