Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dokument BBC popisující doktorské studium Stephena Williama Hawkinga, na jehož začátku zjistil, že je vážně nemocný a lékaři mu nemohou pomoci. Jeho rodina mu předvídala maximálně dva roky života a spolu s jeho přáteli si všichni přáli, aby to stačilo na dokončení doktorátu. Nepříliš společenský Hawking stále jen mluví o astronomii a hlavně fyzice, která je pro něj vším. Potkává svou první ženu a blíží se zlomovému objevu, který ne všichni učitelé chtějí uznat... (IXOXI)

(více)

Recenze (50)

O.Peta 

všechny recenze uživatele

Já věděl, že tady nesáhnu vedle. Přestože jsem se mnohokrát ztrácel v terminologii, tak při jakékoliv vyslovené myšlence Hawkinga v geniálním podání Benedicta mi to bylo úplně fuk. Zápal a nadšení pro fyziku Cumberbatch přesně do této postavy přenesl a jeho životní osud se kterým se statečně pral a pořád pere, musí dostat každého. Škoda, že si tato zákeřná nemoc vybrala právě Stephena. ()

Wardan 

všechny recenze uživatele

Moc hezké drama o osudech Stephena Hawkinga. Neohromí ale na duši pohladí víc než běžný film. Díky Cumberbatchovi a vlastně celému hereckému ansámblu se jedná o opravdu nadstandertní záležitost, ktará rozhodně potěší minimálně dvě skupiny lidí. Fanoušky Stephena Hawkinga a fanoušky Benedicta Cumberbatche. Já se počítám určitě do druhé skupiny a trochu i do první, proto pěkné čtyři hvězdy. ()

Reklama

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Dramatizace (se všemi klady i zápory, které z takového kroku plynou) osudů Stephena Hawkinga v období kdy se dostává na Cambridge, potkává budoucí ženu, dozvídá se diagnózu a žije tedy v domnění, že mu zbývá sotva pár let života a jen tak mimochodem přitom všem pátrá po "počátku času". To vše zastřešuje Cumberbatch výkonem, o kterém se jinak než v superlativech vyjadřovat snad ani nedá; což ostatně neplatí pouze o něm, ale i o Tomu Wardovi a Michaelu Brandonovi. ()

JJ.Gibson 

všechny recenze uživatele

Spojení Cumberbatch - Hawking, zní neodolatelně a co se týče hereckého projevu Benedicta Cumberbatche je tomu vskutku tak. Myslím, že předvedl velice dobrý výkon. Ale tím nějak vše ostatní na tomto snímku nějak pohasíná. Přijde mi, že se scénáristi drželi zbytečně moc zkrátka, až dalo by se říci komorně. Sice to není film, kde by vše mělo být pompézní, ale něco navíc, nějaká příběhová linka, která by lépe dotvářela příběh snímku jako celku, mi zde chyběla. Hawkingovi sice fandíte celou dobu, ale ještě to chtělo něco navíc, aby si Vás získal úplně. Aspoň tak to vidím já... ()

filmmovier 

všechny recenze uživatele

Hawking není lepší než Teorie všeho, ale to samozřejmě neznamená, že jde o špatný film, to samozřejmě naopak. Hawking je výtečná záležitost, která se překvapivě věnuje jen počátkům jeho nemoci, studijním létům na univerzitě a honbou za velkým vědeckým objevem, a dělá to opravdu skvěle, dost tomu sedí i ten lehce dokumentární styl a ačkoliv ve filmu Stephen Hawking ani neusedne na vozíček a nepřestane mluvit, film má začátek a konec, prostě je to uzavřené a plně funkční. A stejně jako v Teorii všeho (která je přístupnější pro širší publikum, protože se v ní tolik vědecky nepovídá), i tenhle film dokáže šokovat postupující nemocí a Hawkingovým osudem, o to víc, že Benedict Cumberbatch je naprosto fenomenální a podává zde pravděpodobně nejlepší výkon své kariéry (inu, přiznejme si, zahrát Sherlocka nemůže být zas tak těžké, obzvlášť v porovnání s tímhle, to byl neskutečný výkon, opravdu jeden z nejpůsobivějších, které jsem kdy viděl). Ostatní herci jsou samozřejmě také výborní, ačkoliv na Cumbera fakt nemají. Než to uzavřu, ještě bych se vrátil k tomu vědeckému povídání. Není ho sice úplně málo, ale rozhodně to není nic, čemu nebudete rozumět a co by mělo odradit laiky. A... ano, zdravím Stephena Hawkinga, jednoho z největších mužům který kdy žil, ať je kdekoliv. 85%. ()

Galerie (17)

Zajímavosti (7)

  • Ve filmu se o Stephenově (Benedict Cumberbatch) nemoci divák dovídá skrze neschopnost vstát z trávníku. Ve skutečnosti mladý Stephen spadl ze schodů. Tato nehoda vedla k diagnostice smrtelně nebezpečného onemocnění. (Art_of_Can)
  • Ve filmu se Fred Hoyle (Peter Firth) zmiňuje, že vymyslel pojem "the Big bang" pro posměch teorii velkého třesku, protože to zní jako citoslovce z kreslených pohádek. Ve skutečnosti tento termín Hoyle poprvé použil roku 1949 v rádiu BBC a zesměšnění teorie velkého třesku nebylo vůbec jeho záměrem. (80s Martin)
  • Po pádu ze schodů navštívil skutečný Stephen Hawking testy Mensa, aby si ověřil, že jeho intelektové schopnosti nebyly narušeny. (Art_of_Can)

Související novinky

Cumberbatch a velký elektrický duel

Cumberbatch a velký elektrický duel

20.12.2016

V minulých letech platilo, že si zhruba polovinu filmových a seriálových géniů zahrál Benedict Cumberbatch. Britská hvězda se objevila v Hawkingovi, Sherlockovi, Kódu Enigmy, Doctoru Strangeovi nebo… (více)

Reklama

Reklama