Láska je jako přírodní živel, nezná překážky... Čínský režisér Ang Lee (nar. 1954 na Tchaj-wanu) patří k nejzajímavějším tvůrcům současného Hollywoodu. Díky stálým americkým spolupracovníkům (zejména scenárista a producent James Schamus a střihač Tim Squyres) se dokázal bez větších problémů nejen etablovat ve zcela odlišné kultuře, ale navíc do ní přispět i některými zásadními díly. Rozhodně mezi ně musíme počítat jeho adaptaci povídky laureátky Pulitzerovy ceny Annie Proulxové Zkrocená hora (2005), vyprávějící prostý příběh dvou nezaměstnaných kovbojů... Ennis Del Mar (Heath Ledger) a Jack Twist (Jake Gyllenhaal) se poznají v létě roku 1963, když dostanou práci jako hlídači stáda ovcí na svazích titulní hory kdesi ve Wyomingu. Oba mladíci toho příliš nenamluví a jednoho dne se k obapolnému překvapení vášnivě pomilují. Po návratu z hor se rozejdou do svých vzdálených domovů a několik let se nevidí. Když se znovu setkají, mají rodiny s dětmi, ale jejich vzájemný vztah se nezměnil... Tabuizované téma homosexuality je tu akcentováno zasazením do ryze machistického prostředí honáků (byť ne dobytka ale ovcí) a také do doby, kdy se o podobných věcech zarytě mlčelo a pro většinu veřejnosti neexistovaly. Film se dočkal kontroverzního přijetí, ale také celé řady významných ocenění (mj. Zlatý lev na MFF v Benátkách, Oscary za scénář, režii a hudbu, Ceny newyorských i losangeleských filmových kritiků za nejlepší film a režii). Přesvědčivost snímku stojí a padá s vynikajícími výkony obou hlavních představitelů, předčasně zesnulého Heatha Ledgera i Jakea Gyllenhaala. (Česká televize)

strelenaL

K tomuto film jsem se dostala úplně náhodou. A při scénách mezi Jakem a Heathem jsem opravdu zakrývala oči polštářem. No hoši jsou to opravdu hezcí, ale nějak nemusí tu homosexualitu... ()

Puyi

Ještěže je Anne Hathaway tak krásná, ale škoda že se ve filmu neobjevuje tolik jak jsem původně doufal...Jinak krásný film, s krásnými scénami, ikdyž tedy na téma, o kterém kdybych řekl, že mě hodně nelákalo, bylo by to velice nedostačující..:D Ale samotný děj mě celkme rychle donutil změnit názor a navíc krásné prostředí, ve kterém se děj odehrává...:) a dále mě nadchli skvělé herecké výkony obou hlavních akterů (hlavně Heath) + velmi mile překvapila Michelle Williams, díky čemu mě děj rychle vtáhl a s napětím jsem čekal jak to s nimi nakonec dopadne :D :) a k tomu všemu ještě krásná hudba po celý film...:) ()

Mr.KarlAdler

Jsem překvapený. Nebyla to reklama ve stylu: homosexuálům se ubližuje (i když soudobě s příběhem se to tak společensky popsat dá). Možná i proto, že tvrdit o obou hlavních rolích - jsou to gayové - prostě zatraceně nejde. Čekal jsem popravdě jinou koncepci. Jenže Ang Lee i z filmu, kde se většinou neděje nic závratného (natož pak akčního), dokáže vytvořit silné a zapamatovatelné dílo. O to víc vyniknou ony vypjaté a rozhodující situace. Pěkná kamera, snímající syrově a s odstupem, a o to šlo - to mě bavilo. Heathcliff naprosto vynikající, zase ponořený do role, dokázal stárnutí svojí postavy přednést výtečně fyzicky, takže jsem ani na chvíli nepochyboval. Oni totiž vlastně všichni v Brokeback Mountain dobře hráli, velká škoda, že Michelle Williams nebo Anne Hathaway nedostaly ještě o trochu víc prostoru. Mám teda dost těžké rozhodování při hodnocení. ()

Autogram

Pekné scény prírody a k tomu dlhočizná nuda. Keď nedostatok sexu a prílišné jedenie fazule a jelenieho mäsa udrie na mozog, tak dôjde k príhode v stane. Potom trochu ďalších radovánok a znovu nuda, až som to nevládal dopozerať, vlastne ma to už ani nezaujímalo. Láska dvoch mladých kovbojov nemá na ružiach ustlané, to bolo jasné už v polovici filmu. ()

vyfuk

Zkrocená hora je film, o kterém jsem si myslel dost věcí. V celku mě to překvapilo. První asi čtvrtina spíš vyzní jako klasický suchý, táhlý americký sušák. Nakonec se to začne vrbit do různých směrů, které jsem nechápal. Stejně si nejsem dost jistý zda jsem pochopil všechny části filmu. Nicméně Ledger a Gyllenhaal byla úžasná dvojka a pokud by film nebyl tak odvrácený od mainstreamu, myslím, že spousta "fangirls" by si na tomto filmu smlsla. Co ser týče pana z Tchaj-wanu, tak s ním jsem začal Hulkem, což rozhodně nebyl výstup pravou nohou vpřed, ale spíš oběma noha půl kilometru vzad. Tímto filmem mi dokázal, že netočí jenom bezdušné blbosti... spíš točí úžasné filmy. Zkrocená hora není sice zkrocený vrchol toho co jsem mohl vidět, ale stejně si myslím, že zhlédnout tento film bylo velmi dobré a prospěšné. Speciální pochvala pro hudební složení, jelikož to je genialita sama. ()

Almásy

nadherny nesmierne dojimavy film, rozhodne nie pre kazdeho, rozhodne nic pre zarytych heterosexualov a tvrdych chlapov. trochu atypicke vlozit gay love story do tvrdackeho sveta kovbojov. vynikajuce herecke vykony a fantasticka hudba a jediny a zasluzeny neoficialny drzitel titulu Best Picture. ()

Madlene

Na pet to neni, ale za 4 urcite. Jake Gyllenhaal a Heath Ledger naprosto exceluji. Cely pribeh pusobi velmi prirozene a je natoceny s citem, jaky si podobne tema rozhodne zaslouzi. ()

Nepi

Vztah dvou mladých kovbojů na pozadí překrásné přírody, to je nový film Anga Leeho Zkrocená hora.Skvěle natočené drama o lásce a problémech lidí, kteří hledali,co chtěli.Filmu vládnou Heath Ledger a Jake Gyllenhall. ()

Gunslinger

Heh, no pobavil som sa na "Donnie Darkovi" v úlohe teplého kovboja.. Inak dosť preceňovaný film, ale tak na druhej strane za pozretie to určite stojí.. Ak ste ešte nevideli a chcete si to pozrieť tak neurobte takú sprostosť ako ja - pozeral som to v sk dabingu... zlatý originál (a titulky :) ()

Berenise

Jediný film, pri ktorom nie som schopná s kľudom čítať komentáre od nevidiacich, necítiacich, netečných. Ten film ma vzal a ja som vzala tento film. Nepatrím k 4% menšine, ale to nie je podmienkou k tomu, aby ste dokázali naplno pojať všetky emócie, ktoré tento film obsahuje. Pre mňa veľmi citová a citlivá záležitosť. Niečo veľmi zvláštne a jedinečné. Len nie každý to tam dokáže vidieť. Viac, ako 5*. ()

Borat

Za Herce - Gyllenhaal a Ledger jsou opravdu perfektně vybraní a role jim sedla. Za Hudbu - to hlavně, Gustavo Santaolalla si svá ocenění za soundtrack k filmu opravdu zaslouží, hlavně ústřední píseň je skvělá. Za režii - Ang Lee, práce na jedničku. Plusy+: Herci, hudba, Lee Mínusy-: ? Hodnocení:|90%| ()

LondonGirl

Musím priznať, že som čakala trošku viac, ale možno vtedy by to už nemalo taký účinok. Každopádne, skvelé herecké výkony, klobúk dole. ()

DeathTheKid

Rozhodně snímek vytvořen pravou poctivou filmařskou prací, ale pro mě je to jen film o bisexuálech. Jako skoro jediné a hlavní klady jsou tady herecké výkony Heatha a Jakea. Promiňte že neocením režii, ale já nevím jak to mám z filmu vykoukat (to radši nechám na zdejších expertech). Zkrocenou horu si budu pamatovat jako film o bukvách, který s mými emocemi nic moc nezacloumal. Snad jen ve scéně kde si pěkně podali Jakea. ()

Pecival

Začátek působí hodně ospale, ale potom co se děj přesune z oné osudové hory, není to špatný. Tedy za srdce mně film rozhodně nechytne, ale dokoukal jsem to vcelku s chutí i přes trochu rozvláčnej konec. Nutno uznat, že dialogy jsou na hodně vysoké úrovni, malebné scenérie má Lee taky v malíku, herci paráda (ikdyž ten jižanskej přizvuk mi šel fakt na nervy), ale příběh se jaksi nedostává. Slušný film, ale mně neoslnil. ()

dafidsch

Skvelé spracovanie, len táto tematika ma teraz nejako prenasleduje. V niektorých scénach som nemohol vôbec pochopiť ako je toto vôbec možné. Heath zo svojim prízvukom bol super. (75 %) ()

MichelSmith

Perfektný film,nechal som sa doslova biblio transliteračne viezť symfoniou prirodzenej neusmerňovanej homosexuality a na okamih bol gay,ktorý potrebuje naplniť svoju bolavú orientačným zmätkom postrácanú dušu , vytvoriť v nej zajtrajšiu ešte bolavejšiu väčnosť no už nájdenú a slobodnú v spomienke na teplú letnú očarenosť,ktorá vás navždy umlčí a uistí že nešlo iba o spontánnu atypickú erekciu.. ()

National Geographic uvádí exkluzivní seriál

National Geographic uvádí exkluzivní seriál

08.08.2020

Děj seriálu Hrubá kůže se točí kolem záhadných vražd osadníků usazujících se v nelítostné divočině Nové Francie v 90. letech 17. století. Zdá se, že nepokoje přerostou v občanskou válku. Z… (více)

Queer festival Mezipatra oslaví plnoletost

Queer festival Mezipatra oslaví plnoletost

01.11.2017

Norská horrorová romance, lovestory dvou mužů na ovčí farmě nebo životopisný film o muži, co probudil naše sexuální fantazie... I takový bude osmnáctý ročník queer filmového festivalu Mezipatra,… (více)

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Příliš teplý Soderbergh?

Příliš teplý Soderbergh?

07.01.2013

Steven Soderbergh se už před několika lety pokoušel natočit biografii slavného televizního baviče a zpěváka Liberaceho, který byl v padesátých až sedmdesátých letech minulého století nejlépe placeným… (více)