Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Carol je běžná kalifornská žena v domácnosti – má milujícího manžela, nádherný dům, volný čas tráví s přítlelkyněmi a na aerobicu. Přes veškeré pohodlí a pohodu takového života se Carol začíná cítit špatně – má pocit, že je ve stresu, začíná mít zdravotní potíže, nemůže dýchat, zvrací. Podle doktorů je však naprosto v pořádku a ani návštěvy psychiatra nenesou žádné ovoce. Po silném záchvatu je Carol zjištěna mírná alergie, s kterou však nelze nic udělat. Plachá Carol zoufale hledá řešení svých potíží a naráží na leták o zdravotním středisku Wrenwood, kde se léčí nesnášenlivost vůči současnému životnímu prostředí. Carol, u které výfukové plyny, pesticidy v potravě či aerosolové spreje vyvolávají nevolnost, se vydává do střediska Wrenwood, které je podle ní šancí jak zlepšit svou situaci… (Natascha)

(více)

Recenze (38)

castor 

všechny recenze uživatele

Julianne Moore umně střídá role i rozpočty projektů, do kterých se pustí. Sic je patrné, že má raději nezávislou tvorbu, mainstreamu se zdaleka nevyhýbá. Tahle dáma se zrzavými vlasy a bledou pletí si tentokrát střihla křehkou postavu zámožné paničky, které se začne z vlastního způsobu života dělat zle. Příjemný nezávislý kus, ačkoliv je patrné, že tempo nesedne každému. ()

Natascha 

všechny recenze uživatele

POZOR! Mohou se objevit mírné SPOILERY! Film označovaný jako horor duše (sám Todd Haynes je tímhle pojmenováním nadšen). Hlavní hrdinka Carol je na první pohled osoba bez výraznějšího charakteru. Plachá, lehce ovlivnitelná, se zaběhnutým životem. Přesto se v jejím životě začíná něco dít a těžko říci, co je prvotním impulsem. Její dosavadní život ji začíná tísnit, okolní prostředí ji dusí a to se projevuje pomalu se stupňujícími zdravotními problémy. Vstup do střediska Wrenwood, připomínajícího nějakou odloučenou náboženskou sektu, se zdá být možným řešením, po příjezdu však divák tuší, že tady není něco v pořádku. Carol zpočátku zdejší osazenstvo pozoruje s mírným odstupem a nechápavostí, později se z ní však stává právoplatný uniformní člen tohoto společenstva. Film je rozdělen do dvou částí, v první pozorujeme Caroliny přibývající potíže, v druhé Carol odjíždí do Wrenwoodu, přičemž první část mi přišla zajímavější - je jistě poutavé pozorovat někoho, kdo je naprosto mimo a neví, co se s ním děje. To se sice objevuje i druhé části, ale ta je poněkud méně originální - postupné oblbnutí myšlenkami a systémem nějakého uzavřeného společenství postrádá originalitu první půlky. Safe má téměř Lynchovskou atmosféru - ponurá hudba skoro jako z Twin Peaks, podivnosti typu muže žijícího v keramickém iglů, pacient podivně kulhající v dáli a hlavně neurčitý náhled do psychiky hlavní hrdinky. Divák si totiž nemůže být jistý, zda je příčina Caroliných potíží opravdu psychického původu a jen ústí ve fyzické potíže, nebo naopak, zda její špatný zdravotní stav působí také na její psychiku. ()

Reklama

Bubble74 

všechny recenze uživatele

Safe je ambiciózní snímek. Klíčové otázky rizika moderní civilizace jsou vrženy do éteru a stěží nechají diváka lhostejným. Problematika vlivu znečistěného životního prostředí na lidské zdraví a vlivu našeho psychického stavu na stav fyzický nepochybně zajímá každého. Film nutí k zamyšlení od prvních minut, udržuje v naději, že poskytne více informací a pomalu se ubírá několika slibnými směry. Jenže nakonec se nedobere vůbec nikam a rozplyne se v poloprázdnu. Výkon Julianne Moore byl velmi solidní, shozená kila přidávala na zuboženosti a utrpení její postavy Carol White. Přesto působil tento charakter naprosto nevýrazně. Soundtrack alá Lynch též naháněl husí kůži. Jako celek to však u mě nefungovalo. Protože když už zadělám těsto na výborný koláč, tak ho nemůžu strčit do studený trouby a myslet si, že když ho tam takhle dvě hodiny zanechám, tak si pak na něm někdo pochutná. ()

easaque 

všechny recenze uživatele

+4* jedná se o čistokrevný artový kousek, který není rozhodně pro každého, protože při sledování vyvstává spousta otázek, ale odpovědi si musí divák domýšlet. Musíte se připravit na hodně pomalý styl vyprávění, který by většinu uspal, ale naštěstí Julianne Moore dokázala svou roli přesvědčivě zahrát a napětí stále stoupá. Těžko se obsah snímku popisuje, ale vesměs je to o tom jak vliv okolí a médií dokáže přecitlivěného člověka pohltit a působit na jeho zdraví a tady přísloví o tom jak vůle uzdravuje, funguje spíš naopak. Tento film z hlavy jen tak nedostanu a víc si ho asi užívám až po zhlédnutí a proto zvídavým a hlavně už trošku otrlým divákům doporučuji.[ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 0 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 0 /// ART: 2 /// STYL: 1 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ()

Freemind 

všechny recenze uživatele

Perfektní satira na rozežrané buržousty i na sekty vyklidněných sluníčkových lidiček. Ze začátku mi vadila kýčovitá synťáková hudba a lá Maurice Jarre, pak to ale nějakým zázrakem zaklaplo a začal jsem si to celé přímo nekriticky užívat. "Safe" je technicky takřka dokonalé dílo, které se přitom nebojí nenásilně experimentovat (mnoho klíčových scén je například zabíraných z dálky, takže herci jsou jen malé figurky v širokém záběru na interiér). Scénář je takřka Altmanovsky střídmý, před každým zákonitým (a tedy klišovitým) zlomem ubere plyn - což mnoho lidí zklame, mně to ale z nějakého důvodu dokonale sedlo. Nakonec jsem si vychutnal i samotný příběh znuděné paničky, která se postupně propadá do spirály imaginární nemoci a na útěku před toxiny spadne do sítě pouštní new age komuny. Mám škodolibou radost, že po Hungry Hearts a Away We Go vznikla další filmová jehlička bodající do ezomatek a biootců. Tohle jim rozhodí čakry. ()

Galerie (28)

Zajímavosti (16)

  • Rodinné fotky, které se ve filmu objevují, jsou skutečné fotografie z alba Julianne Moore. (Terva)
  • Todd Haynes se o „nemoci životního prostředí“ poprvé dozvěděl v roce 1991 v pořadu televizního časopisu, který ji označil jako „nemoc 20. století“. Spolu s producentkou Christine Vachon vedli rozhovory s organizacemi, které se věnují lidem s nemocí z prostředí, například s Response Team for the Chemically Injured v kalifornském Atascaderu a The Chemical Connection v texaském Wimberley, a monolog, který Carol (Julianne Moore) přednáší během své narozeninové oslavy, byl ve skutečnosti založen na přepisu jednoho z rozhovorů z Wimberley. Haynes také prováděl výzkum léčebných praktik New Age a zajímal se zejména o práci Louise Hay, jejíž knihy se staly populární mezi homosexuálními muži v době epidemie AIDS tím, že jim říkaly, že sebeláska vyléčí jejich nemoc. Fiktivní Wrenwood byl inspirován jógou v Kripalu Center. (classic)
  • Todd Haynes měl původně zájem o roli Carol v podání Susan Norman, která byla později obsazena do role Lindy, ale agent Julianne Moore oslovil producentku Christine Vachon a trval na tom, aby s ní pro tuto roli vedli pohovor. Moore věděla přesně, jak postavu Carol zahrát, jakmile si přečetla scénář: „Chtěla jsem, aby postava vůbec nezatěžovala hrtan.“ Přesně to udělala při konkurzu, který jí roli vynesl. (classic)

Reklama

Reklama