Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Příběh se odehrává v roce 1908 v Anglii. Na Ravenscroftské panství přijíždí britský inspektor Scotland Yardu Thomas Hatcher (Martin Dejdar), aby zde vyšetřil záhadnou vraždu čeledína Patricka Roarka (Mark Huntley). V domě žije 5 žen paní Ravenscroftová (Greta Scacchiová), její dcera Gillian (Laura Harrisová), guvernantka Charlotte Kleinerová (Gabrielle Anwarová), kuchařka Ellen Frenchová (Edie McClurgová) a služebná Dolly (Fay Mastersonová). V průběhu vyšetřování inspektor Hatcher zjistí, že smrt Patricka Roarka nebyla nešťastná náhoda, jak všechny ženy svorně tvrdí. Naopak se zřejmě jedná o vraždu, která má navíc něco společného se smrtí majitele panství pana Ravenscrofta, který zemřel také pádem ze schodů. Výpovědi si v mnoha případech odporují a je na inspektorovi, aby zjistil tajemství Ravenscroftského panství. Zemřeli nešťastnou náhodou, zabili je duchové nebo šlo opravdu o vraždu? (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (53)

lennyd 

všechny recenze uživatele

V domě Ravenscroftů se stala tragédie, čeledín Patrick Roark umírá po pádu ze schodů, a na místo je vyslán detektiv Hatcher (Martin Dejdar), aby celou záležitost objasnil a vyloučil případné cizí zavinění. Po smrti Roarka zůstává v domě pět žen - paní Ravenscroftová, její dcera Gillian, guvernantka Charlotte, kuchařka Frenchová a služebná Dolly. Ženy mění výpovědi jak na běžícím pásu, a jak Hatcher zjišťuje, motiv mohla mít kterákoliv z nich ... Musím přiznat, že jsem to čekal mnohem horší. Většina takovýchto "násilně" natočených filmů dopadá velmi bídně. Panství je taková vcelku obyčejná detektivka, jíž situování do předválečné Anglie sice sluší, ale nepřináší nic navíc. První polovina filmu je docela fajn, výslechy a postupné splétání nitek co se stalo onoho večera. Druhá polovina je naopak docela hrozná, Dejdar příšerně přehrává a samotné odhalení je natolik stupidní, že kterákoliv z předchozích teorií by byla tisíckrát lepší. Původně jsem chtěl dát o hvězdičku víc, ale za zneužití Petera O'Toole (jinak se jeho role v tomto filmu nazvat nemůže) nedám... ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Tak jsem se konečně dostal k tomu slavnému Dejdarovu údajnému provaru. Trochu mi to připomnělo ty studiové detektivky vysílané v ČT jako TV inscenace v osmdesátých létech. Rozdíl je v tom, že tohle se točilo opravdu v Anglii s některými anglickými herci v čele s dnes už stařičkou hvězdou O´Toolem. I já oceňuji Dejdarovu odvahu být producentem, ale ten nezdar celkem chápu. Na film jsem koukal sice unavený, ale nijak výraznějí mně děj neprobral. A to jsem očekával Doylovské prostředí z nějakého toho anglického v mlze tonoucího hrabství... Prostě mně to nechytlo, nazaujalo. Polovinu stopáže filmu tvoří 100x ukázaný pád ze schodů... Pobavilo mně, že Dejdar hraje inspektora Scotland Yardu, který se jmenuje Tomáš Hatcher a část dětství prožil v Praze což na panství několikráte zazní... :-). Film mi nějak nesdl, přišel mi takový kostrbatý, Dejdar pobíhá od jednoho obyvatele panství k druhému, vždy se něco dozví a hned zase běží zpět k prvnímu s doplňující otázkou... Do toho velmi rušící flashe Hatcherových představ - když vyslýchá lady Ravescroftovou představuje si jak jí líbá, když vyslýchá kuchařku krájící maso, představuje si jak jej tím mase plácne, když se mluví o urostlém těle Roarka kamera ukazuje zpocené cvičící svalnaté tělo.....atd.. Jestli to měl být humor tak nebyl ani český, ani anglický. Navíc jsme měl stále problém s tím, jak se Dejdar nadaboval. V české verzi mluvil podivně vysoko skoro takovou fistulí. V originálu mi zase vadila jeho nedokonalá angličtina se slovanským přízvukem. Místy byla docela zajímavá hudba M. Dvořáka. Já osobně Dejdara nepovažuji za nějakého extra filmového herce, takže jsem od něj nic moc neočekával a ani nic moc nedostal. Když to shrnu, stačí to vidět jednou. DVD jsem koupil v jedné rušené půjčovně DVD za 10 Kč a víc bych za to asi nedal. Dávám dvě hvězdy z toho jedna je za odvahu. * * ()

Reklama

Sandiego 

všechny recenze uživatele

Kdyby to nebyl český film, tak bych jedničku ubral, ale za tu odvahu si Panství toto hodnocení určitě zaslouží. Navíc jsem se příjemně pobavil nad řadou absurdních situací, i když ze začátku nic nenasvědčovalo tomu, že jde o komedii. Pointa je hodně přitažená za vlasy, ale nedá se říct, že by nefungovala - je jen tak trochu originální. Herci jsou typově přesní a ani Dejdar nijak nevybočuje. Samozřejmě netřeba zmiňovat zlaté české ručičky, jež dovedly film k technické dokonalosti (možná kamera byla trochu kýčovitá a efektní). Nevím, jakými komplexy kritici tehdy trpěli, ale tento snímek je přinejhorším průměr (ve světové produkci). ()

MrCreosote odpad!

všechny recenze uživatele

Rok 1999 byl z hlediska kinematografie rokem bohatým - tehdy ještě bratři Wachovští natočili přelomový Matrix, neznámý Sam Mendes zrežíroval pětioscarovou Americkou krásu, Jan Hřebejk naservíroval českému národu dnes již kultovní Pelíšky a nakonec tu máme Martina Dejdara, který se rozhodl, že anglickou detektivku nenatočí nikdo tak dobře jako on. Tři z výše jmenovaných slavili fenomenální úspěch, jeden vyhořel na celé čáře. Hádejte který? Panství je zážitek snad až surreálný. Tohle slovo pasuje na všechno - na herecký výkon Martina Dejdara, který se ani hereckým výkonem nazvat nedá; na celý děj, který se z vážné první půlky překlápí do parodické poloviny druhé, přičemž naprosto nefungující a nechtěně směšné je obé; a platí to i pro formální stránku, která je zoufalá i v měřítkách českého filmu. Věru nevím, co tímhle Martin Dejdar sledoval, no alespoň si uvědomil, že do role Angličana by vskutku měl obsadit pravého Angličana a že svůj vysněný projekt by neměl vkládat do rukou naprostých, třetiligových břídilů. ()

Snake.Charmer 

všechny recenze uživatele

Neviděl jsem v originále, ale Dejdarův český dabing je opravdu tristní. Některé scény nemají naprosto žádné opodstatnění. Panství má vcelku slušnou atmosféru i výpravu. Konec s několika zvraty a opravdu hloupým rozuzlením byl však moc i na mě, jinak celkem smířlivého a tolerantního diváka. Rád bych přidal jednu hvězdičku za to, jak se postavil pan Dejdar ke dluhům, které mu vznikli kvůli tomuto projektu. Ale i přesto, že je Dejdar sympaťák, fér člověk a určitě i dobrej chlap, hvězdu tomuto filmu přidat nemůžu. Objektivní kvality snímku se totiž ani vzdáleně nepřibližují kvalitám tohoto herce. ()

Galerie (13)

Zajímavosti (5)

  • Natáčelo se na zámku Hrádek u Nechanic. (M.B)
  • Rozpočet činil 170 000 000 korun, což dodnes činí z filmu třetí nejdražší český film. Na rozdíl od Tmavomodrého světa a Bathory se však nejedná o koprodukční film, na rozpočet filmu sehnal producent Martin Dejdar od bank peníze v podobě úvěru. Na Dejdarův účet pak peníze ani nikdy nepřišly, putovaly přímo na konto herců a hereček. (wosho)

Reklama

Reklama