Ostrov

• USA The Island (více)
USA, 2005, 136 min

V poslední době se stále více zajímáme o klony a už jen čekáme na jejich lidskou podobu. Na Zemi došlo k examinaci, přežilo jen pár stovek výjimečných lidí, vše bylo zničeno. Existuje jediné místo, které stále připomíná Zemi - Ostrov. Dostane se tam jen vylosovaný, ostatní musejí čekat na své štěstí dál. Ale co když to tak není? Co když k žádné examinaci nedošlo? Co když žádný Ostrov neexistuje? Takto začal přemýšlet Lincoln 6-Echo. Je v "Ráji" už 3 roky. Jeho život se mu zdá nenaplněný. Copak je jediným cílem života dostat se na Ostrov? Jeho kamarádku Jordan 2-Delta to však vůbec nezajímá, vždyť vyhrála v losování, jede na Ostrov! Jenže Lincoln své podezření potvrzuje a snaží se zachránit Jordan od jisté smrti. Nejsou lidé, jsou kloni a žádný Ostrov není. Země katastrofou zasažena nikdy nebyla. Utíkají tedy, a protože se nikdo nesmí dozvědět, kdo jsou zač, stíhá je jejich stvořitel všemi možnými prostředky. Na povrchu se pokusí kontaktovat "originál" Lincolna... (TV Nova)

AlexDLarge

No, vcelku zajímavá a neobvyklá sci-fi. Od Baye jsem toho moc nečekal(dny, kdy točil filmy jako Skála, jsou už dávno pryč). Ale byl jsem mile překvapen. První část filmu, kdy nám režisér ukazuje běžný život klonů nebyla zdaleka tak nudná, jak jsem čekal. Ale podle mého názoru byla z větší části zbytečná(např. ukázka bojového simulátoru). Druhá část filmu odehrávající se ve městě, zase nebyla tak výborná, jak se dalo po umírněném začátku očekávat. Musím se opakovat, ale i tato část byla dosti zbytečná(obrovské efekty, různé honičky, ale nic co by příběh posunulo dál). Myslím, že největší chybou tohoto filmu byl scénář a to jakým způsobem pojal režisér danou látku. Námět byl až překvapivě zajímavý a nabízel různé velice zajímavé otázky(klonovat lidi?, hrát si na Boha?, je správné, že člověk, který to celé řídí, má takový politický vliv?). Problém ale je v tom, že Bay nejenom, že neodpověděl na žádnou otázku. On ji ani nepoložil. Jinak musíme tvůrce pochválit, natočili docel povedený snímek. Sice pouze na jednou zkouknutí, ale i tak za to stojí. Velkým kladem jsou také herci, vyjma Scarlett Johansson, která nejen, že nic neukázala, ale ani nic nepředvedla po herecké stránce. Naopak zbytek obsazení je vážně výborný. Sean Bean jako nelítostný strůjce klonování, Ewan McGregor jako vždy velký sympaťák a především Djimon Hounsou, jehož role lovce lidí byla zahrána skutečně na jedničku. P.S.: Scéna, kdy se Oba kloni setkají se skutečným Lincolnem, jsem čekal, že se režisér pořádně odváže a nabídne nám "švédskou trojku". Podle mě takovej Kubrick by to určitě udělal. ()

7duster

proč pět hvězdiček???? dodneška byla pro mě nejlepším bayovým filmem skála, ale po tom co jsem viděl tohle je "zapomenuta". jízda od začátku do konce, zbaštil jsem všechno i s navijákem a nemohl odtrhnout oči od hlavních představitelů ..... prostě michaele, jen tak dál!!!!! ()

fojtas

strhujici pribeh, skvele vybrani herci, velmi dumyslna zapletak.vse mi sednlo a Bay si u me hodne polepsil!opravdu kvalitni akce, na kterou jeste hodne dlouho nezapomenu ()

Railman

Nemám moc rád Scarlett Johansson ani Ewana McGregora. Z herců mě bavil Steve Buscemi. Příběh je banální scifi na úrovni Equilibria. Je mi jasné, že u scifáren tohoto typu se mozek nepoužívá - to mi nevadí. Narozdíl od něj je ale zcela bez emocí. Výbuchy, kamerové nálety, rychlé změny prostředí, honičky... a nuda. Plus budoucnost s MSN! ()

mistvan

Za začátaku to vypadalo na opravdu výborný snímek, ale když se to přehouplo do akční poloviny, začalo mi být jasné, že tomu původně zamýšlených pět hvězdiček nedám. Asi nejhůř jsem nesl obrácení toho naprosto bezcitného zabijáka, který, jakožto příslušník jakéhosi utlačovaného afrického kmene, nakonec prozřel tu nespravedlnost a proměnil se v dokonale kladného hrdinu. To už se tak běžně stává, že povraždíte spousty nevinných lidí a pak už toho asi máte dost, tak se stanete dobrým člověkem bojujícím za práva utlačovaných. ()

vince

Ja som z tohoto filmu dosť ohúrený. Perfektný akčný sci-fi thriller, so spústou skvelej akcie, pre mňa neobvyklým a nečakane dobrým scenárom a doplnený vhodne zapadajúcou hudbou. Skvelé vizuálne dielko s výborným McGregorom, drsňákom Djimon Hounsou a nádhernou Scarlett. Film má grády a ako sa mi pri spúste terajších filmov stáva, nenudil som sa ani na chvíľku. Pre mňa osobne jeden z najlepších sci-fi. ()

KdG

Celkem pěkný film, ale čím déle na něj koukáte tak se z něj stává větší slátanina, konec je typické klišé. Potěšil mě Steve Buscemi (s opět malou a le nepřehédnutelnou rolí) a Scarlet Johansson která je slušná roštěnka. Také některé akční scény jsou na velmi dobré úrovni, ale podobnost s "bad boys 2" se nezapře. ()

Alojs

Na jedné straně typicky vypilovaná akce, setsakramentsky rychlý střih a neskutečné kamerové průlety - na straně druhé nezvykle plouživý rozjezd, nulová nadsázka a totální eliminace humorného koření (zásluhou morálně laděného příběhu). V případě Ostrova neselhává ani tak námět a technické vylomeniny videoklipaře Baye, avšak absolutně mimózní a neuvěřitelně přepálený konec, během kterého je logice setnuta hlava hned několikrát (zlí se stávají hodnými, na operační sál se vesele propašuje pistole etc.). Ačkoliv si Bay kráčel dlouhé minuty pro pochvalu, efektní dálniční honička se „special guest star“ kulatinami byla tím posledním, u čeho se dalo vzdychat blahem. Následně příchozí eskapády na létajících skútrech se již definitivně rozloučily s jakžtakž střízlivou koncepcí a navazující bungee-jumping bez lana (čímž myslím onen nezapomenutelný pád z mrakodrapu) jako by předznamenal, že bude hůř. Podstatně hůř. ()

fruity

Nejoblíbenější Bayův film i přesto, že Ewana jsem předtím nemohl vystát a to už něco znamená. Bay hrotí akci a techniku na plný obrátky, nechybí honička na dálnici, penězi se nešetří, krásná Scarlett konečně prokoukla a Djimon stoupá stále výš. Sean Bean jako by se záporákem snad narodil. ()

Tiiso

Děj se odehrává v líbivým světě a v neposkvrněným prostředí nic netušících klonů. Tedy aspoň z většiny. Film je postižen klasickým klišé nového tisíciletí, kde z technického hlediska je vše dokonalé, ale z dějem a atmosférou už to tak není. Nenudil jsem se to ne. Našel jsem i pár hezkých scén a to třeba duchovní obroda hlavního hrdiny, kterého bez problémů ztvárnil Evan. Ale jako celek mě příběh neohromil a brzy po skončení brzy z hlavy odešel. ()

Sciner

V hlavní roli Ewan McGregor a Scarlett Johansson, tohle jsem si prostě nemohl nechat ujít. Sice bylo tady hodnocení jenom 74%, i tak jsem doufal, že Ewan nezklame. Sci-fi je žánr, který mám moc rád, dalo by se říci, že ho přímo miluju. A tento film mě přesvědčil, že sci-fi nikdy neumře a co víc, že dokáže přinášet stále nové a nové příběhy, které jsou skvělé. Když se k tomuto filmu přičte ještě soundtrack od Steva Jablonsky(ho), tak nemám co dodat. ()

Jerry_87

Michael Bay opäť dokazuje, že čo sa vizuálnej stránky týka tak je naozajstným majstrom. K tomu ešte zaujmavý scénar a výborný filmový zážitok je na svete. A navyše Ewanovi a Scarlett to spolu naozaj klape. ()

wOOzIe

Dobrá zápletka, docela působí na psychiku a dost depresivní film, ae za vidění stoíj, už jen to že je to od Baye. Takže Bayovi efekty jako vždy na jedničku. ()

Robbi

Na tenhle film máte možnost se dívat dvojíma očima - vypnout mozek a věřit tomu, co vidíte. Pak se zrovna tak budete nadšeně tvářit u Pirátů XX. století nebo Posádky v ohrožení. Nebo se budete tvářit jako intelektuálně procitnuvší klony ve filmu a pak vám budou od okamžiku, kdy se Lincoln prosouká do nepřístupného oddělení kanout slzy. Těžko říci jaké. Je mi jasné, že hlavní hrdinové přežijí bezpočet úderů a havárií tak, že Ewan McGregor má na skráni povinný šrám a Scarlett Johansson ani ten ne, žádné další pohmožděniny, zlomeniny a podobně. Ovšem pozor, možná se mýlím a klony jsou gumové, což by vysvětlovalo pád ze 70. patra celkem bez větší újmy. K tomu přidáme drsného nájemného vraha, který odchází v zářícím slunci a vydává se hledat do citlivě hezčího světa nový smysl života, nejspíš bude pečovatelem v domově důchodců. U některých oblastí americké produkce mě nepřekvapuje hustota nelogičností a nesmyslů na jednu filmovou minutu, jenže tenhle film nemá kromě nich téměř nic. Ani žádnou varovnou myšlenku, jen prázdný a rozmáchlý efekt. Nakonec ono se to hezky rýmuje s jednou scénou - když se dá vyhodit zničením klonů 200 miliard dolarů, proč by se o něco menší kapitál nedal vyplácat na podobný film. Takže pokud dávám jednu hvězdičku, tak to je ocenění odvahy, že s tímhle někdo vůbec vylezl na světlo, které v závěru tak krásně prozářilo finále. A teď mě omluvte, jdu se dívat na Sexmisi. Tam byla aspoň sranda. ()

biergof

Skvělý nápad, dobří herci ale...ale opravdu mě nebavý pan Michael Bay. Je sice hezké, že začínal u tv reklam, ale proč mi to musí připomínat každým záběrem, střihem a detailem? Kdyby tak natočil jen jeden film, ale on tak točí všechno a já opravdu nemám nervy sedět 130 minut u reklam, ač vypadají luxusně. ()

Michael Clarke Duncan zemřel ve věku 54 let

Michael Clarke Duncan zemřel ve věku 54 let

04.09.2012

Willis a Foxx zahájí palbu...

Willis a Foxx zahájí palbu...

21.03.2010

Další Bayova apokalypsa?

Další Bayova apokalypsa?

20.03.2007

Žádný strach, král popcornu nehodlá natočit remake Coppolova slavného vietnamského opusu (ačkoli představa je to nadmíru zábavná). Jeden Armageddon mu však zřejmě nestačil a přestože právě dokončuje… (více)

Michael Bay pohořel

Michael Bay pohořel

25.07.2005

Nový mega-projekt režiséra Michaela Baya (Skala, Armageddon) OSTROV sa stal prepadákom ako hrom, keď pri rozpočte 122 miliónov dolárov zarobil v USA za prvý víkend chabých 12 miliónov. V rebríčku… (více)