Válka světů

• USA War of the Worlds (více)
USA, 2005, 116 min

Rozvedený newyorský mechanik Ray Ferrier získává od bývalé manželky na víkend do péče své dvě děti – desetiletou dceru Rachel a náctiletého syna Robbieho. V té době dochází ve městě k podivným změnám v počasí, včetně několikanásobných úderů blesků do jednoho stejného místa. Lidé si to nedokážou vysvětlit, když se začne zvedat zemský povrch, ze kterého vylezou ze svých úkrytů podivné mimozemské stroje. Mimozemšťané ve svých mechanických maskách začnou útočit a zabíjet lidi. Strhne se davová panika a Rayovi je jasné, že musí utéct s dětmi z města pryč. V kradeném cizím automobilu se tedy vydává do domu své manželky, která zde však není. Druhého dne objeví Ray na ulici vrak spadlého boeingu. Na místo přijíždí štáb televizních reportérů, který Raye informuje o tom, že mimozemšťané ve svých strojích zaútočili na všechny světové kontinenty a podařilo se jim zničit velká území a zabít miliony lidí. Ray se rozhodne odvézt své děti k jejich matce do Bostonu, ovšem jejich auto je přepadené davem zoufalých lidí. Ray tedy přichází o auto, ale jsou naloděni na trajekt, který má odvézt obyvatele Bostonu do bezpečí. Loď je ovšem potopena a Ray s dětmi se dostávají na břeh. Ray se musí smířit s tím, že Robbie se rozhodl bojovat proti mimozemšťanům po boku armády, a pokračuje s Rachel na cestě sám... (TV Prima)

Mathiue1994

Tento film by měl možná nějakou úroveň, minimálně by dokázal zabavit v opravdu nudných chvilkách, kdybych si při každé té srdcervoucí nudné scéně v duchu neřekl "tohle je doopravdy Spielberg?" I když 2 hodiny není zas tak hodně, v tomto případě to bylo až moc. Ve filmu není žádný náboj, nápad ani překvapení, dokonce ani efektní stránka filmu není nijak geniální. Toma Cruise mám rád a určitě se snažil dostat ze sebe maximum, ale v tomto případě bohužel zbytečně. Když vemu v potaz, že Spielberg má ve svcýh zářezech film takové velikosti jako je například Minority report též s Tomem Cruisem. Tak toto beznadějné dílo mě doslova ubijí. ()

HoR

Vynikajúce zvukové i vizuálne efekty, parádny katastrofický scenár. Hysterický škrekot panikáriacej Dakoty mi liezol pekne na nervy. Nevidel som typicky americký happyend. Ani žiadneho neohrozeného hrdinu, čo by sa invázii postavil čelom a s americkou vlajkou by drvil tripody jeden za druhým. Videl som však katastrofický scenár, ktorý sa mi zdal veľmi presvedčivý a pravdepodobný. 80% ()

Withree

Pěkný neválečný (i když má válku v názvu) film. Spíše než herci, kteří jsou mimochodem skvělí a do svých rolí vcelku padnou, vás ohromí perfektně natočené scény jako útěk z NY před invazí ( to je možná i nejlepší triková scéna z roku 2005), mimozemský vyhledávač ve sklepě nebo takzvané mrazící scény mrtvých těl v řece a hořící rychlík v plné rychlosti. I když konec je takový až moc jednoduchý, Spielberg si zaslouží pět hvězd za jednotlivé scény a atmosféru. ()

selier

Dlouho jsem přemýšlel jak ohodnotit tento film a nakonec 50%. Myslim si ,že to že jde o katastrofický film nemá vliv na to jestli je děj smyslný nebo ne a jestli hraje logika roly. Nechapů proč si autoři myslí,že když natočí sci-fi,že zne nemusí nic dávat smysl. Tudíž v tomto filmu logika a děj zádné. Herecké výkony Cruise a Dakoty Fanning velmi dobré,ovšem to nestačí. Mezi filmy podprůměr,u Spielberga veliké zklamání. ()

Kroup4

Efekty byly v kině 'kulervoucí' ,T.Cruise se snaží,Dakota pěkně celej film ječí.Skvělá oddechovka a úžasnej zážitek v kině,ale ten konec byl naprosto ale naprosto otřesnej.Kazí celkový dojem filmu.Škoda.Tři *** ()

Jaxx84

Film má 2 osy příběhu. První dost zajímavě a originálně zobrazující invazi mimozemské civilizace, bezradnost člověka a jeho techniky, stíhané uprchlíky...možná přes příliš se režisér věnuje druhé ose zabývající se vztahem otce Cruise k jeho dětem. Oba příběhy jsou nečekaně dobře věrohodné, kromě pár technických detailů mě kupodivu snímek ničím nenaštval. Pár scén s gradací napětí je přímo geniálních - viz hra na schovávanou ve sklepě, přijde mi, že si Spielberg vybral do role dcery Dakotu jen proto, jak obrovsky umí třeštit oči strachem a jak vysoký má ječák =) velká chyba filmu je, že strašně uspěchali konec, skvěle se to vyvíjelo, apokalypsa vrcholila a najednou příliš snadné vítězství...bylo vůbec potřeba? i když přiznávám, že ono vysvětlení v závěru není vůbec nelogické... Po závěrečných titulcích mám dobrý pocit s příchutí 3,5 * ()

Nocturno culto

nějak jsem nepobral kde se tu najednou ty třínohý potvory vzaly,najednou se objevili a začali demolovat náš svět..lidé proti nim neměli žádnou šanci,byli absolutně dominantní a najednou začali padat jak mouchy,jen kvůli bakteriím,roztočům a kdoví čemu dalšímu..trošku podivné ale vcelku koukatelné ()

alienemo

Logika mínus, dej mínus, akcia skoro žiadna, efekty ušli ale tie by nemali byž jediné lákadlo filmu. Celkové mi to prišlo ako riadny výstrel vedľa. Rozťahané, zdĺhave s príšernými dialogmi a celkovo nudné. A koniec? Najväčší klinec v rakve. Strašné sklamanie. Jednié plus: Dakota Fanning a čiastočne Cruise, plus spomínané efekty. ()

danny_21

Pro mě osobně velké zklamání, po očekávání, která jsem měl. Přestože v první třetině vše funguje výborně, jak příběh postupuje dál, jde i křivka kvality dolů a dolů. Víceméně tu kvalitu drží jen vizuální stránka a dvorní dirigent John Williams. Ta příjemně děsivá atmosféra se vytrácí po útěku z města, přímo příšerně přehrávající Dakota vyloženě ničila mé soustředění, takže být Tomem, nechám ji usudu. Ani čtvrthodinka u Tima doma příliš nefunguje a ten konec - no to snad nestojí za komentář - H. G. Wellsi, buď rád, že jsi se nedožil. No ale i mistr se někdy utne, ( ale nemuselo to být u mého oblíbeného žánru ! ) vím, že příště u Mnichova to bude úplně jiné kafe - 65 %. ()

Ryšty

Nechápu Cruisovu nominaci na zlatou malinu. Mě se jeho výkon dost líbil. Konec byl celkem netradiční, což je jednoznačně plus. Sice sem ho ze začátku nepochopil, ale Morgan to naštěstí osvětlil. A ikdyž to nepatří mezi Spielbergovi topky, tak si to určitě zaslouží čevený čísla. ()

greigor

Již od začátku velmi poutavé a akční. Děj ubíhá velmi rychle a člověk se rozhodně nenudí. Celkově velmi dobře zpracované. Je tam sice pár podivných momentů, například když se Tom s dcerou schovávají ve sklepení před obří kamerou civilizace, která by zjevně dokázala vyvinout lepší průzkumné prostředky než jenom kameru. Ale jinak paráda ==> 4* ()

LolopelS

Také deti, aké má Tomáš, si nezaslúžia prežiť inváziu.. Viac WTF momentov ako Števo vie urobiť len apple maps. ()

Akaja

Původní povídku jsem četla a film pro mě byl docela zklamáním. Hlavně nemusel hrát hlavní roli Cruise :(, pak by to možná bylo uvěřitelnější. ()

Zikus

Efektně skvělý, ale synáček s dceruškou, se chovali jako úplný dementi, málem mě z nich mrdlo. taky ten konec dopadl až moc pozitivně, to se k takovým filmům nehodí. Takže za tři. ()

bono22vox

Tenhle filmeček mám od Stevena velmi rád. Po jeho premiéře jsem si říkal, že Spielberg dospěl a sním i jeho noční můry. Oceňuji, že se Steven vyhnul nemístnému patosu a patriotismu a až na drobné výjimky i těm nejprovařenějším klišé katastrofických filmů. Oproti mnoha jiným snímkům podobného ražení, v nichž bývá nalezení slabého místa nepřátel jen otázkou času, je zde od začátku úspěšně budován pocit naprosté beznaděje a divák se celou dobu skutečně obává, že lidstvo čeká vyhubení. Válce světů nechybí ani silné momenty, ať už je to hitchcockovsko-shyamalanovská napínavá scéna s vetřelčím chapadlem ve sklepě nebo působivé ukázky toho, jak z měst přichází smrt v podobě hořícího vlaku nebo mrtvol plujících v řece. Je pravda že jsem od režiséra jeho formátu čekal přece jen výraznější a osobitější rukopis a trochu mě zamrzel úpadek tempa v poslední čtvrtině a to včetně náhlého vyřešení problému stylem deus ex machina, poplatným knižní předloze. Spielberg se pro tentokrát vysvobodil ze zajetí své infantility (která je mu často vytýkána), a to, že z filmu prosakuje chvílemi trochu naivity, lze brát spíš jako sympaticku poctu knižní předloze, případně starším filmovým a rozhlasovým zpracováním. Režisér rovněž nechává divákovi prostor k zamyšlení - po konci projekce vás možná napadne, jestli ti emzáci vlastně neměli na invazi právo, když Zemi osídlili dávno před tím, než lidská rasa vůbec vznikla... u mě dobrých 4/5 ()

Candid

Stejné pocity jako napoprvé, možná ještě horší... Nestává se mi často, že bych měla chuť po televizi něčím hodit, tady se sotva držím. Všichni do jednoho se chovají jako dementi. Nesmyslné, zbytečné, IRITUJÍCÍ... ()

Mik_e

Malý krok pro světový film, ale velký krok pro mou maličkost. Po shlédnutí Války světů totiž Steven Spielberg definitivně přestává být mým favorizovaným režisérem, což mu sice může být jedno, ale mě to celkem mrzí. Rozpočtem to byl jasný blockbuster, přesto se snažil být jiný. Snažil..Invaze mimozemšťanů na planetu Zemi, to už tu bylo hodněkrát. Zde byla jasná snaha ukázat věc z jiné perspektivy - z pohledu otce, chránícího svoje děti. Fajn, nic proti tomu. Jenomže atmosféru se příliš budovat nedařilo, řada scén byla pochybná, některé dialogy neuvěřitelné. Herci v kostce - Dakota super, Tom si jede od začátku svýho hejska z Top Gunu, ale to se pak srovná, takže taky dobrý. Justin "dragonball" Chatwin děs běs, nebrat. A nad spielbergovským koncem (to už by snad mohl být normálně pojem) nezůstalo jediné oko suché...nad promarněným potenciálem. Takhle zůstal jen "docela dobrý film". ()

ZnalecH odpad!

Bez urážky, ale chcete mi říct, že na zemi zaútočily robotický nestvůry z vesmíru, jejich štíty neprolomily ani rakety ze stíhaček, ani tanků, ale dokázaly to kytky. A pominu-li, že jsem se musel hodně snažit, abych našel děj, tak si myslím, že je daleko více snazších způsobů, jak se zase skamarádit se synem, než válkou proti vesmíru. ()

Nový film Spielberga možná našel hlavní hvězdu

Nový film Spielberga možná našel hlavní hvězdu

15.06.2024

Chystaný nový film oblíbeného režiséra Stevena Spielberga (E.T. - Mimozemšťan, Blízká setkání třetího druhu) možná našel hlavní hvězdu. Kolem stěžejní role v dosud nepojmenovaném snímku totiž podle… (více)

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

Parazit Davida Koeppa našel režiséra

Parazit Davida Koeppa našel režiséra

24.04.2020

David Koepp je nejen filmový scenárista stojící za snímky jako Válka světů, Jurský park, či Mission: Impossible, je totiž zároveň i úspěšným spisovatelem. Jeho nejnovější knížku, v originálním názvu… (více)