Válka světů

• USA War of the Worlds (více)
USA, 2005, 116 min

Rozvedený newyorský mechanik Ray Ferrier získává od bývalé manželky na víkend do péče své dvě děti – desetiletou dceru Rachel a náctiletého syna Robbieho. V té době dochází ve městě k podivným změnám v počasí, včetně několikanásobných úderů blesků do jednoho stejného místa. Lidé si to nedokážou vysvětlit, když se začne zvedat zemský povrch, ze kterého vylezou ze svých úkrytů podivné mimozemské stroje. Mimozemšťané ve svých mechanických maskách začnou útočit a zabíjet lidi. Strhne se davová panika a Rayovi je jasné, že musí utéct s dětmi z města pryč. V kradeném cizím automobilu se tedy vydává do domu své manželky, která zde však není. Druhého dne objeví Ray na ulici vrak spadlého boeingu. Na místo přijíždí štáb televizních reportérů, který Raye informuje o tom, že mimozemšťané ve svých strojích zaútočili na všechny světové kontinenty a podařilo se jim zničit velká území a zabít miliony lidí. Ray se rozhodne odvézt své děti k jejich matce do Bostonu, ovšem jejich auto je přepadené davem zoufalých lidí. Ray tedy přichází o auto, ale jsou naloděni na trajekt, který má odvézt obyvatele Bostonu do bezpečí. Loď je ovšem potopena a Ray s dětmi se dostávají na břeh. Ray se musí smířit s tím, že Robbie se rozhodl bojovat proti mimozemšťanům po boku armády, a pokračuje s Rachel na cestě sám... (TV Prima)

Likan7

Jak moc jsem se těšil, že konečně dostanu pořádný nařachaný sci-fi se zlejma emzákama, tak jsem dostal solidních 40 minut a zbytek zoufalý kaše s důsledným odkazem na rodinu a na její důležitost. I kdyby třeba ufoni útočili, letadla Vám padala na hlavu a za kopcem se konala intergalaktická bitva mezi mouchami a Biolitem (btw. úchvatná scéna). máte si zapamatovat, že nejdůležitější je vždy být pospolu a mít se rádi. A přesně tohle na Spielbergovi nesnášim. A protože tady nám to ordinuje v plný palbě, nemam nejspíš Válku světů moc rád. Jak jsem psal, první střet je skvělej. Triky, kamera, tempo, akce, všechno klape jak po másle, jenže někdy od chvíle, kdy rodinka uteče z města a začnou si mezi sebou povídat, já začínám trpět. Film má skvělý scény - hořící vlak, první kontakt, bitva za kopcem, kontakt na lodi, všechno je to audiovizuální maso, který se prostě musí líbit, jenže ta výplň mezi mě občas skoro unudila k smrti (že mam Dakotu rád, tak bych jí někde vysadil společně s cool bratríčkem). Jo, a mam obrovský problém s koncem. Chápu, že to je film striktně se držící své knižní předlohy, jenže ve filmu to jednoduše nefunguje. Co možná funguje v knize, je ve filmu jako trn v oku a dává to celýmu snímku silně wtf auru (nehledě na to, že to někdo vykecal 2 dny před mou návštěvou kina na diskuzi k filmu na Filmpubu? Moviezone?, něčem podobnym). ()

mirra66

Technické zpracování není špatné, úlety tam jsou, ale až zase takový detailista nejsem, jsem obyčejný divák, který se rád nechá zavést od svých starostí jinam. Scény, kde zoufalí lidé konají zoufalé činy jsou velice přesvědčivé a jak víme, člověk v bezvýchodné situaci, kde mu jde o život a on chce přežít, je schopen udělat cokoliv. Co mě ale neskutečně v tomto snímku kaká (abych nebyl vulgární) je závěrečný náboženský výblitek (navíc totálně stupidní), jež sráží celý film dolů (rozebírat to nebudu). Takže za tu závěrečnou náboženskou sračku nebo také hnačku (zdravím goga76, se kterým souhlasím i v tom, že závěr byl urychlený) jsem opravdu musel v hodnocení něco ubrat a hodnotím tak 65% (jinak by to vzhledem k celkovému zpracování nebylo fér). ()

Lupes

Patetické vyústění člověk tak nějak očekává, totální absenci logiky vetřelců i technické bláboly však ani výpravností omluvit nelze. Jediný opravdu silný a napínavý okamžik filmu (sklepení) je zastíněn vyústěním (když už si ticho a úkryt vybojujete, proč tolik rámusu?). Budováním atmosféry davovými scénami je film sice silný (jako všechny podobné dystopie), jenže scénáristé opět vykreslují lidský dav jen od svých monitorů. Možná by měli občas zvednout zadek, zúčastnit se nějakých nepokojů a nasát skutečnou realitu davu ozbrojených Američanů. Ne, tohle není dobrý film. P.S. Mimochodem, pokud se ocitnete v epicentru zemětřesení, opravdu nesedíte jako zvědavé opičky u díry v zemi a nečekáte, jaký že to z ní vyleze brouček. ()

Mouchal

Taky vás někdy napadlo postavit extrémně promakané, destrukcí posedlé, "oktopusové" stroje, zahrabat je na cizí planetě s nadějí, že se zde za nějakých pár tisíc (miliónů?) let vytvoří pomocí evolučních cyklů dokonalý živočich, z kterého je možno vymačkat lahodně červený a zázračně hnojící "džusík"? Jasně, pár z vás asi napadají ještě větší šílenosti, které by vám i dlouholetý obyvatel psychiatrické léčebny mohl závidět. Mimo jiné ani já zrovna nepatřím mezi... Sakra, proč se v tom vůbec vrtám? Válka světů dokáže být velmi napínavá, audiovizuálně skvěle zpracovaná i po těch letech a velmi dobře zahraná v čele s výbornou Dakotou Fanning (dobře, Dakota asi není zrovna úplně v čele, spíš tak nějak u kolenou... Ne takhle u kolenou, vy perverzáci...). Scénář a celkově příběh jsou místa, kde tento film nejvíce ztrácí. U takového filmu ale člověk asi nečeká nějaké myšlenkové hrátky či zvraty. I přesto, že je Válka světů sci-fi, je to americké sci-fi, takže se připravte na to, že je to zároveň i rodinný doják, protože kde by byli amíci bez té špetky všudeomýlajících rodinných citečků, že? 80% ()

Demonic189

Čo na tom, ze film disponuje skvelou atmosferou, FANTASTICKÝMI tri-podmi (hlavne scény s hnojením krvou a úvodné zoznámenie) a parádnym zvukom, keď sú všetky (VŠETKY!) postavy tak NEUVERITEĽNE NESYMPATICKÉ, HNUSNÉ a HLUPE, že nemáte komu fandiť. Cruise je hajzlik, syn totálny debil, dcera neskutočne ujačaný produkt na zabitie a Tim Robbins totálny cvok... Kvalitné 3* a o nič viac. ()

Baron Noktur

Fantastický sci-fi horor s geniálne vypointovanými scénami a originálnymi nápadmi sršiacimi z každého záberu. Jedinou vadou na kráse je až príliš presladený záver, no inak je to nadupané majstrovské dielo, ktoré bude vykrádané menej talentovanými tvorcami. Na CSFD sa toto dielo stretlo s veľkým nepochopením, nakoľko tento film je o roztrieštenej rodine snažiacej sa vyhrať svoj boj o život a nie primárne o boji proti mimozemskej invázii. Preto sa mnohým zdá, že je film s radou nelogickostí alebo skratkovitý (nevidíme, rozhodnutia vlády alebo armády, všetko sa deje v pozadí). 9/10. ()

Hellknight12

Tento film som videl naposledy asi pred 5 rokmi. Ak nie viac . Lepšia otázka je kedy to išlo ako premiéra na Markíze ? Ak sa má opýtate prečo som ho odvtedy ešte nevidel. Odpoveď je dvojaka. Prvý dôvod je ten, že pred premiérovú som sa dostal náhodou k DVD a videl som ho asi 5 alebo 7X. Druhý dôvod je Scary Movie 4. Vrátim sa naspäť k filmu. Film aj po toľkých rokoch aspoň u mňa ostáva jedným z najlepšich sci-fi thrillerov aké som videl. Napätie sa dá vo filme krájať. Herecké výkony sú skvelé. Musím vyzdvihnúť hlavne vtedy 11 ročnú D. Fanning, ktorá to podľa mňa dala bravúrne. T. Cruise sa síce snaží aj sa mu to darí a netvrdím, že to nehrá skvelo ale podľa mňa to mohol zahrať o málinko lepšie. Hudba je tu fajn. Čo sa týka CGI tak za mňa kvalitné odvedená práca. Celkové hodnotenie za mňa je 80%. ()

Nix

Cruise a Steven je skvělá dvojka. Když se dá Tomovi originální scénář, stojí to za zhlédnutí. Mne film nezklamal, je to zas něco jinýho a naštěstí se katastrofa jako v tom filmu nekonala. ()

gemi

Vrchní scientolog v klasickém sci-fi, které sice není zas tak staré, ale jeho CGI je místy už poněkud vousaté. Tak vousaté, že je to místy až PGI (Pastelka Generated Image). Tohle šlo v roce 2005 udělat sofistikovaněji a Špilberg by na to koruny jistě sehnal. Takhle je to občas reminiscence na Ítýho. Jinak viděno potřetí. ()

samkko

Klasické katastrofické scifi drama? No nejspíš ano. Ale i když nejsem fanouškem žánru Spielberg a Cruise mě nalákat dokázali a já vydržel koukat až do konce. Gratulace. Až na pár nelogičností (které dvakrát neovlivnují děj) si film vede dobře a skoro po celou dobu sebou vane až thrillerovou atmosféru která se zde výborně mísí s... No v podstatě se vším. Dějově je to taková ta alien klasika která nikoho asi nepřekvapí. Ovšem pokud hledáte taktéž jatastrofický film s důrazem na "nedůležité" postavy které na vývoj situace nemají zas až tak velký vliv, zkuste raději film cloverfield: Monstrum. 7/10 ()

GTS_PUNK

Snímka režiséra Stevena Spielberga z roku 2005, vychádzajúca z predlohy H.G. Wellsa, ktorú najväčšmi preslávil rozhlasovou hrou Orson Welles, je nielen x-tou adaptáciou Wellsovho diela, ale tiež x-tým sci-fi počinom, v ktorom mimozemská forma života útočí na Zem. Hlavná postava Ray Ferrier (Tom Cruise) pred ňou spolu so svojimi deťmi uteká, prežívajúc všetko od výbuchov cez laserové lúče až po vycucávacie chápadlá. Šablóna stará ako žáner sám. Režisér Spielberg stavia na osvedčenú kartu a vo filme príbehovo ani inak zbytočne nešpekuluje. Výsledkom je preto pozerateľné, ale priemerné a ničím výnimočné sci-fi dielo, ktoré diváka zaujme skôr drobnosťami, než tým skutočne veľkým a podstatným. To je však v každom prípade vždy lepšie, než keby film nedokázal diváka zaujať vôbec. Ale aby sme to vzali pekne postupne, príbehovo pôsobí snímka do veľkej miery tuctovo, ale ponúka zaujímavé, aj keď možno až príliš náhle vyvrcholenie. Z hereckého hľadiska Tom Cruise veľmi nebaví, namiesto toho však príjemne prekvapuje mladá Dakota Fanning, ktorá patrí ku svetlejším zjavom celého filmu. K nim možno zaradiť aj prácu s kamerou, a to najmä v prvej tretine snímky. Za obstojné sa dajú považovať aj vizuálne efekty. Okrem toho už na Spielbergovom diele niet ničoho, čo by si zaslúžilo zmienku ako výraznejšie pozitívum. To ale rovnako možno povedať aj o negatívach, ktoré film vyložene nemá. Snáď až na celkový stereotyp námetu o útoku mimozemšťanov na Zem. Aj keď, pravda, H.G. Wells bol jedným z priekopníkov sci-fi, takže tento námet ako taký možno vytvoril ako prvý práve on. Tak či onak, War of the Worlds divákovi ponúka presne to, čo od neho očakáva. Dielo s opozeraným námetom a "nesmrteľnou" hlavnou postavou, ktoré je napriek tomu schopné zaujať a dokonca dokáže miestami aj dobre pracovať s atmosférou. V konečnom dôsledku ale film pôsobí nanajvýš ako lepší priemer. ()

DD

Pro mě asi nejlepší katastrofický film. Herecké výkony jsou dobré. A i když nemám Toma Cruise v oblibě, tak musím říct, že byl opravdu úžasný. Technická stránka filmu je dokonalá. Efekty a především zvuky. Jedinou slabinou je scénář. Konec je sice naprosto nepovedený, ale naštěstí není horší než ten v A.I. Ale i přesto jsem nadmíru spokojen. ()

Dexx

Technicky dokonalý snímek, vyznačující se často až dechberoucí děsivostí a hlubokým pocitem beznaděje - který je na konci trestuhodně zahozen... Bohužel, Spielberg opět neměl nervy dotáhnout vše do nabízejícího se konce, jenž by z celého filmu udělal opravdový mistrovský kousek. Namísto toho vyrobil typicky "spielbergovský pitomý" závěr, který ve spojení s podprahovým zaměřením na "vykoupení z rodinné krize" (opravdu hodně zbytečný motiv) silně kazí celkový dojem z filmu. ()

havran

Když to vezmu z pohledu popcornového čumila v multikině - bezva film, jenom při tom závěru mi ten popcorn málem zaskočil, moc sladký.... ()

Mocoft

Chybí tomu hlubší myšlenka, tísnivější atmosféra a přebývají typické nevychované a rozmazlené americké děti. Na druhou stranu americký megatrhák s alespoň trochu propracovanou psychikou postav se hned tak nevidí a sci-fi to také není špatná. =4,5* ()

Bukiet

Tom měl dvě děti v neúplné rodině. Jednoho spratka ženského pohlaví, který dobře hrál, ale celý film prudil. A druhého spratka, mužského pohlaví, který neměl pro příběh žádný význam a proto brzy z děje zmizel. Bohužel, zmizel jen proto, aby se nakonec objevil v srdcervoucím, dojímavém finále, které zlikvidovalo celý můj docela dobrý dojem z filmu. Steven už mě s těmi svými konci filmů štve. ()

RedRose

Ocekaval jsem mnoho a presne to jsem dostal! Pri dobihani zaverecnych titulku jsem premyslel co by se tomuto snimku dalo vytknout, ale na nic jsem zkratka neprisel! Mimo vse ostatni me velmi mile a necekane prekvapil Tim Robbins. ()

D.awi.d

Tohle není film o válce světů, tohle je dokument o konci světa.Strach,bezmoc,úzkost... to všechno mě napadalo, když jsem sledoval tohle mistrovské dílo.Hodina a půl napětí,hrůzy a vyhlazování.Pak přichází největší filmový zločin od dob Epizody I.Konec filmu.Jasně mrtvé postavy se vítají se svými šťastně přeživšími otci,vystrašené dcerky nacházejí v rozbořeném Bostonu nedotčené matky a všechna temná atmosféra jde do hajzlu.Nesnáším toho, kdo tohle vymyslel.Kdyby to jinak skončilo, film bych zařadil do své TOP 10 všech dob.... takhle je to jen jeden z nejlepších filmů posledních cca 2 let ... ()

Railman

Jedna hvězda je za efekty. Ty jsou opravdu povedené a není v nich cítit taková ta "digitální sterilita" jako v podobných efektových filmech (typický sterilní příklad SW I-III). ()

Dreadlord

Tak tenhle Spielberguv film si rozhodne za ramecek nedam. Byl jsem na tom filmu v anglii a vysolil jsem za nej v prepoctu 200 kc a jeste jsem na to s bratrem pozval par kamaradu s tim , ze to bude opravdu pecka a za ty penize to stoji. V kine jsem asi po hodine filmu nevedel jestli se mam smat nebo plakat. Kdyz to ted srovnavam s perfektnim Mnichovem vubec se mi nezda ,ze by to natacel jeden a ten samy reziser. Dve hvezdicky davam za prvnich 20 minut filmu ,ktere byly opravdu desuplne a sugestivni. Za odvazneho a patrioickeho syna, neznicitelne auto, dementni mimozemstany a prezivsiho psa ztrhavam tu jednu co bych po dlouhem premysleni dal navic. Doufam Stevene , ze nebudes natacet ty Transformers... ()

Nový film Spielberga možná našel hlavní hvězdu

Nový film Spielberga možná našel hlavní hvězdu

15.06.2024

Chystaný nový film oblíbeného režiséra Stevena Spielberga (E.T. - Mimozemšťan, Blízká setkání třetího druhu) možná našel hlavní hvězdu. Kolem stěžejní role v dosud nepojmenovaném snímku totiž podle… (více)

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

19.04.2024

Parazit Davida Koeppa našel režiséra

Parazit Davida Koeppa našel režiséra

24.04.2020

David Koepp je nejen filmový scenárista stojící za snímky jako Válka světů, Jurský park, či Mission: Impossible, je totiž zároveň i úspěšným spisovatelem. Jeho nejnovější knížku, v originálním názvu… (více)