Reklama

Reklama

Před dvěma lety dobyl film Noční hlídka, první díl fantasy trilogie režiséra Timura Bekmambetova celý filmový svět. Tisíce fanoušků okouzlilo propojení moderní sci-fi, fantasy a východních mytologií. Denní hlídka pokračuje ve vyprávění příběhu o souboji Světlé a Temné strany, který se odehrává v současném Rusku, ale v podstatě i napříč celými dějinami civilizovaného světa.

Anton se dostane do komplikované situace. Ač je sám členem Noční hlídky, jeho syn Jegor je na straně Temna. Anton se snaží svého syna uchránit i přes jeho excesy a zametá po nich stopy i před vlastními lidmi. Naopak Temná strana trpělivě vyčkává, až v sobě Jegor po narozeninách probudí monstrózní sílu. Mír mezi oběma stranami je příliš křehký na to, aby ho nedokázalo narušit sebemenší nedopatření, kterého se hlavní hrdinové v nastalých zmatcích dopustí. Až když je Moskva téměř srovnána se zemí, přijde na řadu Křída osudu, posvátný předmět, který může Antonovi dovolit vrátit se v čase a zabít své vlastní dítě. Cesta zpět však nebude jednoduchá.

Film byl do ruských kin uveden v lednu roku 2006 a během několika málo dní se stal komerčně nejúspěšnějším domácím titulem všech dob. Oproti prvnímu dílu film vznikl s daleko větším rozpočtem, což je nejvíce patrné v akčních scénách, historických reminiscencích a v tricích. Diváci se tak dočkají nejen fascinující historické bitvy, ale i divoké automobilové honičky končící na stěně jedné z moskevských moderních budov. Film, jehož strhující tempo se okolnímu světu představilo až letos na několika klíčových filmových festivalech přichází do českých kin přesně dva roky po úspěchu Noční hlídky, kterou vidělo přes šedesát tisíc diváků. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer 2

Recenze (356)

Le_Chuck 

všechny recenze uživatele

Som velice rád, že rusáci konečne majú dosť peňazí na to, aby mohli takto "vizionársky" a bez finančných limitov adaptovať skvelé knižné predlohy. Jackson čakal, aj Bekmambetov čakal a jeho audiovizuálne obžestvo ide na vrub veľkým pozitívam filmu. Dněvnoj dozor je krásny príklad toho, že megalománia (s tymto označením mám trochu problém, ale budiž) nemusí byť automaticky na škodu veci (Raimi, Singer, Jackson). 90% ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Prvý film bol síce mierne sklamanie (vzhľadom na pozitívne reakcie okolia), ale nazval by som ho aspoň zaujímavým. Druhý diel (podľa západného vzoru pokračovaní) je preplácanejší, akčnejší a výpravnejší. 126 minút mi pripadalo ako 200, nechápal som, čo sa deje, kto je kto a čo na tom preboha tí Rusi môžu vidieť. Ruská produkcia proste na tieto v americkom filmovom priemysle dávno etablované témy nemá. ()

Reklama

Tuxedo 

všechny recenze uživatele

První díl pro mě byl obrovským překvapením a možná právě proto jsem k němu byl v hodnocení tak shovívavý. Druhý díl se sice od prvního příliš neliší, ale je pryč ten moment překvapení. Zbyly jen ruské reálie, cool efekty a další Bekmambetovy vymoženosti. Mimochodem, až Bekmambetov natočí třetí, závěrečný díl, mohl by z fleku natočit katastrofický film. P.S. Režisér si ve filmu také zahrál, ale trochu jinak než je zvykem. Poměrně vydařené pomrknutí na diváky. ()

Legas 

všechny recenze uživatele

Předně musí divák přijmout dění na plátně jako sled faktů. Vše je tak, jak tvrdí film, neexistují žádná PROČ a JAK. Pokud divák na tuhle hru nepřistoupí, bude se mu zdát Denní hlídka nepřehledná, zmatená, nabubřelá. Denní hlídka je super-guláš, všehochuť v atraktivním hávu plném výborných nápadů, které by vydaly na všechny Harry Pottery a Matrixy dohromady (trochu přeháním samozřejmě). A nejvíc mě potěšila triková stránka filmu. Moc by mě zajímalo, kam by se vyšplhal rozpočet, kdyby v tom měl prsty hollywood. Jestli někdo bere Transformers za supertrikovou akční pecku roku, pak já zásadně nesouhlasím. ()

nash. 

všechny recenze uživatele

Tak jako Noční hlídka překvapila v dobrém, ta Denní překvapila ve zlém. Dvě party nesympatických Rusů, kteří se v naprosté většině scén a situací chovají jako naprostí idioti, se motá příběhem, který sice má hlavu a patu, ale obojí je zabořeno hluboko v bažině podivných grimas, chaotického marastu a křečovitě přehrávaných scén. Což vyvolává vzdálené asociace blázince nechaného napospas osudu. Lavina drobných genialitek a občasných zběsilostí dokazujících, že fantazie nemá hranic, to nespasí. V ději jsem se nijak neztrácel a každou chvíli si říkal, jo, tohle je super!, ale přesto mě to jako celek, na rozdíl od prvního dílu, nudilo a nebavilo. ()

Galerie (56)

Zajímavosti (7)

  • V závěru filmu je možné na posledním billboardu zahlédnout režiséra Timura Bekmambetova. (ČSFD)
  • S promítáním začali v Rusku na první lednový týden, kdy mají Rusové volno, takže magickou hranici deseti miliónů dolarů překonal film za pouhých 5 dnů. (suicide)
  • Uvedení filmu předcházela masivní reklamní kampaň. Představitel hlavní role Konstantin Chabenskij pak dokonce 1. ledna zahajoval promítání v Moskvě a coby vosková figurína tentýž den pózoval na premiéře v Petrohradu. (suicide)

Související novinky

Bekmambetov a nový Ben-Hur?

Bekmambetov a nový Ben-Hur?

21.08.2013

To je rozhodně odvážná představa. Studio MGM se už nějakou dobu ohání plány natočit novou verzi Ben-Hura. Nepůjde však o remake slavného filmu z roku 1959 (těžko můžete překonat totální klasiku,… (více)

Reklama

Reklama