Království prstenu

(TV film)
  • Česko Prsten Nibelungů (více)

Bombastické televízne spracovanie najslávnejšej germánskej legendy. Fantasy príbeh nakrútený podľa ságy o Nibelungoch, ktorá inšpirovala J.R.R. Tolkiena pre jeho románove bestsellery, ale aj Richarda Wagnera, jedného z najfenomenálnejších svetových skladateľov. Príbeh plný mágie, vášne a dobrodružstva sa odohráva v dávnoveku, v čase prechodu zo starého sveta bohov do nového veku. Tento svet bol ovládaný mágiou a kúzlami a bohovia sa prechádzali spolu s ľuďmi po rovnakých cestách. Spomedzi ľudí je jeden vyvolený, aby skoncoval s kliatbou démonov a raz a navždy oslobodil svet ľudí od nekonečného krvipreliatia. Tento udatný muž, kováč Siegfried však musí zdolať mnohé prekážky a čeliť mnohým intrigám, ktoré chcú jeho úmyslom zabrániť... (oficiální text distributora)

dopita

Předlouhá fantasy, na kterej je vidět, že rozpočet byl mizivej. Což je u takovýho filmu docela problém. Např. drak byl gumovej až hanba. Ale film by byl bídnej, i kdyby měl adekvátní rozpočet. Kristiana Lokenová vypadá k světu, takže jestli se na něco dalo dívat, tak na ni. Což je hodně malej důvod koukat na tříhodinovej film. ()

Santino7

V rámci žánru fantasy je to možno celkom fajn, neviem posúdiť, keďže v danom žánri nemám príliš rozhľad. Za seba môžem povedať, že ma to príliš nechytilo, či už po vizuálnej alebo obsahovej stránke. Hneď na prvý pohľad bolo vidno, že film dopláca na nízky rozpočet, niekedy to vyzeralo chaoticky a amatérsky - aspoň na môj vkus. Samozrejme, hollywoodske triky nie sú pre mňa povinnosťou, moc si na ne nepotrpím, lenže aspoň taký zlatý stred... Uznávam však, že niektoré kulisy vyšli naopak parádne, bez hocijakých chýb. Ďalšie mínusové body vidím v hereckých výkonoch. Tie sa mi zdali absolútne odfláknuté, až príliš chladné. Iný herecký výber by prospel, hlavný protagonista mi svojim (ne)hereckým prejavom liezol na nervy v podstate celý čas a Kristanna Loken je síce pekná ale viac tu toho tiež nepredviedla. Z tých ostatných mi utkvel v pamäti možno ešte Pattinson, ktorý zahral taký priemer - viac mu však potenciál jeho postavy ani nedovoľoval (rozhodne lepšie, ako v upírskej ságe...). No a obsah? Tam si to netrúfam hodnotiť, keďže, ako som už spomínal, dobrodružné fantasy ide tak trošku mimo mňa. Bolo to však celkom pozerateľné, i keď niekedy trošku naivné - a na niektorých scénach by sa patrilo buď viac zapracovať alebo ich vypustiť úplne. Pôsobili totiž zbytočne, iba do počtu, nasilu vsunuté kvôli knihe... Taký priemerný koprodukčný televízny film. Vzhľadom na potenciál, ktorý mala predloha (nečítal som, iba som usúdil podľa popisu :-)) však mierne odfláknutá práca. 2/5 ()

PetkaW.

Upřímně nechápu, proč film nemá vyšší hodnocení. Ano, nižší rozpočet udělal svoje, ale i tak jde o úžasnou fantasy, která se jen tak nevidí. Prsten Nibelungů zpracovává jednu z nejstarších dochovaných legend a zpracovává ji sice po svém, ale víc než dobře. Jsem ráda, že je ve filmu minimum známých tváří, protože i to dělá hodně. Stejně tak hudba Eshkeriho, který prostě umí. Škoda, že jde "jen" o TV film, který zná minimum lidí, protože snímek si rozhodně zaslouží víc. Já mám Prsten Nibelungů moc ráda a ráda se k němu vracím. Milovníkům fantasy rozhodně doporučuju. ()

sniper18

Je to perfektný dobrodružný fantasy film, ktorý radím na špičku žánru. Má výborný príbeh o mladom, čestnom a odvážnom kováčovi, synovi zabitého kráľa, ktorého cesty sa pretnú s islandskou kráľovnou a prisahajú si večnú lásku. Po zabití draka sa spriatelí s vrchosťou zo svojho kráľovstva a zapáči sa princeznej, no kvôli chamtivosti a intrigám vo vnútri kráľovstva sa začne rozpadať šťastie všetkých. So spracovaním som veľmi spokojný, je samozrejmé, že kvôli trojhodinovej dĺžke sa tu nejaké slabšie miesta nájdu, ale je ich len pár a to je aj jediným záporom celého príbehu, dej je skvelý a výborne gradovaný a tak po trochu slabšej prvej polovici prichádza lepšia druhá a jej záverečná fáza patrí medzi to najlepšie, čo som v tomto žánri, ale nielen v ňom videl. Veľmi sa mi páči aj znázornenie nahradzovania klasických náboženstiev s novšími. Oceňujem, že fantasy prvky tu nie sú až tak moc výrazné, samozrejme tu sú a nechýba ani drak, ale všetko je správne dávkované a ničím sa nepreháňa. Čo sa akcie týka, tak o ňu tu takmer vôbec nejde, tých pár súbojov sa tu nájde a sú len priemerné, ale vôbec to neprekáža, majú za úlohu len doplňovať dej a to sa im darí. Herecké obsadenie je skvelé Benno Fürmann si touto postavou získal moje doživotné uznanie, skvelé ženské duo Kristanna Loken a Alicia Witt, z ktorých som si ani nevedel vybrať, ktorej mám fandiť, poteší aj Max von Sydow a plno výborných vedľajších postáv. Réžia je perfektná, film je celkovo skvelo zvládnutý a fungujú aj emócie, hlavne v závere a s technickou stránkou tiež nemá žiadny problém, triky určite nemajú na tú najdrahšiu produkciu, ale to ma ani vôbec nezaujíma, krásne prostredie aj kamera, dostatočné efekty, plná spokojnosť. A nemôžem zabudnúť ani na dokonalú hudbu, ktorá film výrazne povyšuje. Žáner fantasy moc nemusím, ale na jeho dvoch predstaviteľov, Merlina a práve Kráľovstvo prsteňa nedám dopustiť. 87% ()

JohnCZ

Fantasy legenda s lehce pohádkovým průběhem v těžce televizním, ale přesto docela líbivém kabátku plném nepříliš kvalitních, ale hojně využívaných efektů. Na německou televizní produkci rozhodně nadprůměrně dobrá podívaná a byť dramaturgicky i scénářem občas trochu bizarní (dvě diametrálně odlišné poloviny, nepřirozeně náhlý konec), jako celek docela zábavná. Se superlativy bych to ovšem zas až tak nepřeháněl. Do kvalit Pána prstenů to má vskutku na hony daleko, ač se ho český distributor jako jakousi Lidl verzi snaží takto prodat. ()

• Výtvarník John Chalfant navrhl draka Fafnira podle varana komodského a T-Rexe. (Zdroj: jchalfant.com) (Spinosaurus)