Reklama

Reklama

Oliver Twist

  • Velká Británie Oliver Twist (více)
Trailer

Obsahy(1)

Příběh klasického románu anglického spisovatele Charlese Dickense, v němž malý sirotek, navzdory tomu, že v životě nepoznal nic než hlad a kruté zacházení, nikdy neztratí víru v lidskou dobrotu a po mnoha ústrcích se dočká lepšího života, asi netřeba blíže představovat. A je také pochopitelné, čím tento košatý příběh plný emocí a dramatických zvratů přitahoval filmaře. Vždyť svého prvního filmového zpracování se dočkal již v roce 1909 v době němého filmu a od té doby byl zfilmován ještě mnohokrát. V roce 2005 se předlohy chopil světoznámý režisér Roman Polanski, který chtěl natočit příběh tak, aby zaujal jeho děti a jejich vrstevníky. Se zkušeným scenáristou Ronaldem Harwoodem zpracovali látku jako tradiční historické vyprávění s důrazem na dickensovskou atmosféru chudoby třicátých let devatenáctého století. Toto pojetí podtrhují již úvodní titulky, vycházející z rytin Gustava Dorého. Z hereckého obsazení je kromě dětských představitelů Barneyho Clarka (Oliver) a Harryho Edena (Lišák Ferina) potřeba vyzdvihnout zejména Bena Kingsleyho v roli Fagina. Koprodukční snímek vznikal z větší části v České republice za účasti českého koproducenta a českého filmového štábu. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (251)

Sobis87 

všechny recenze uživatele

Spojení Polanského s Dickensem se po shlédnutí tohoto filmu zdá být samozřejmé a zcela logické. Dickensův Oliver Twist je pro Polanského dokonalou látkou k adaptaci (kombinace jisté hravosti s takřka všudypřítomnými temnými podtóny u obou jmenovaných; navíc v historických kulisách mohou naplno vyniknout Polanským toliko milované "Rembrandtovské" barvy) a Polanski je zase tím nejpovolanějším pro transformaci díla Charlese Dickense na filmový pás - oba jsou totiž precizními vypravěči, každý v rámci jiného média.___Samotný film je precizní ve všech ohledech a sympaticky umírněný (věřím, že třeba takový Spielberg by v nemálo momentech sklouzával k silnému patosu...) a jeho postavy jsou ve fikčním světě něčím víc než jen pohyblivými ilustracemi těch z literárního textu. S klidným svědomím mohu prohlásit, že lépe to natočit už nešlo. ()

Kaka 

všechny recenze uživatele

Krásnou výpravu a výtečnou práci se světlem bohužel anuluje tradičně nudná a sterilní režie. Polanski absolutně nezvládá tempo filmu a celek je víceménně plochý, bez jakékoli dynamiky, či zlomového bodu. Ben Kingsley je absolutně k nepoznání a nebýt závěrečných titulků, nevěděl bych o něm. Hlavní chlapecký hrdina je obyčejný a naprosto nevýrazný, stejně jako celý příběh. Postavy jsou vůči divákovi odtažité a nezajímavé. Knihu jsem nečetl, ale horši než film snad být ani nemůže. Čekal jsem, že mě bude Polanski nudit (téměř pravidlo), avšak jisté kvality jsem od filmu očekával. Bohužel zde není téměř nic. Nudná a sterilní vyprávěčka, která absolutně nemá šanci. ()

Reklama

dr.Orlok 

všechny recenze uživatele

Oliver Twist je filmem dobrým, ale nikoliv výjimečným. Všechny prvky filmu jsou dobré - od solidních herců, hudby( Rachel Portman ) a nádherné výpravy. Dětští herci jsou dobří, hlavně Lišák, hlavní hvězdou filmu je však Ben Kingsley v roli Fagina, nevím jak je to v knize, ale zde je jeho postava podána dosti nejednoznačně. Ve své roli nikdy nesklouzne ke karikatuře. __Nejsilnější scénou filmu je určitě scéna zabití Nancy. ()

ABLABLABLA 

všechny recenze uživatele

Co se týče kamery, barevnosti a hereckých výkonů, tak je film skvělý. Ovšem pokud se zaměříme na obsahovou stránku a její zpracování, už je to poněkud horší. Nemůžu si pomoct, ale po takové hodině už mě film začínal mírně nudit a měla jsem pocit, že neexistuje žádná jiná barva něž milion odstínů hnědé a šedé. Polanski si rozhodně zaslouží uznání za tento film, protože podobu tehdejšího Londýna-tu nesmírně ponurou náladu a bezpráví-se mu podařilo vypodobnit výborně. Bohužel mě film zas tolik nezaujal, čili 3*. ()

*Elfík* 

všechny recenze uživatele

Pro začátek. Proč to je tak tmavé? Je porucha v přijímači? Mám ráda barvičky, jsem snad úchylná? Krom toho, chlapec/ček hrající Olivera Twista mi připadal velmi nafoukaný a ošklivý. Ani trochu roztomilý. Dobře, tohle všechno zřejmě přispívá k vynikající atmosféře, opravdu jsem si připadala v 19. století v šedém, nepřívětivém a hlavně zaneřáděném Londýně. Přiznávám, bylo by lepší, kdybych si bývala byla přečetla knihu, potom bych nebyla nebývávala byla zklamána... Pokud vám to nedává smysl, nebojte se. Mě také ne. Dost bylo plytkých řečí: teď se vraťme zase k filmu. Ke kameře vám toho moc neřeknu, jelikož si na záběry moc nepamatuji, zřejmě jsem při sledování nedávala pozor. Kostýmy jsou jediné, nad čím mi plesá srdce radostí. Sám Oliver Twist je vážně chudák. Ačkoliv nemůže dělat se svým životem co chce a vylepšit ho, alespoň se pokouší vylepšit životy těch ostatních. Vědomky i nevědomky. Řekla bych, že ten hošan měl možná více štěstí, než rozumu. Tím mi je velice sympatický... ()

Galerie (49)

Zajímavosti (11)

  • Polanski si do štábu přivedl své spolupracovníky (kameramana, kostymérku, hudební skladatelku atd.) z předcházejícího projektu Pianista (2002), za který získal Oscara režisér a scénárista Ronald Harwood. (imro)
  • Na Barrandově vyrostly kulisy Londýna 19.století, v jehož ulicích korzovalo osm set komparistů a prohánělo se dvacet kočárů. (EMMY)
  • Lokace na pražském Barrandově byly tak velké, že se mezi nimi režisér Roman Polanski přemisťoval na skútru. Dále se natáčelo v Berouně a Žatci. (don corleone)

Reklama

Reklama