Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Jeho ostré šípy i nebezpečně okouzlující úsměv zastraší každého tyrana v Anglii... Bohatým bral a chudým dával, přesně tak jak to dokázal jen saský šlechtic Robin z Locksley neboli Robin Hood, jak mu říkala jeho zbojnická družina. Jeho král Richard Lví srdce se nevrátil z křížové výpravy do Svaté země, a namísto toho byl zajat vévodovou rakouským. Vlády nad Anglií se mezitím chopil jeho proradný bratr Jan a spolu se svými normanskými stoupenci začal utiskovat všechny Sasy. Robin se však rozhodl proti Janovi a jeho ničemným nohsledům postavit a bojovat proti bezpráví a tyranii i za cenu ztráty vlastní cti… Dobrodružství Robina Hooda z roku 1938 se řadí ke klasikám zlaté éry Hollywoodu, a i přes své značné stáří se těší divácké oblibě dodnes. V mnoha aspektech ovlivnil podobu pozdějších zpracování známého příběhu a udal trendy budoucím filmům dobrodružného žánru. Filmaři na něj neustále odkazovali a také jej i často parodovali. Vznikal nejprve pod režijním dohledem Williama Keighleye, který byl z rozhodnutí studia po natočení několika exteriérových scén vystřídán Michaelem Curtizem, jenž film zdárně dokončil. V roli Robina stanula tehdejší vycházející hvězda stříbrného plátna, charismatický Errol Flynn. Po jeho boku se jako lady Mariana objevila jeho stálá herecká partnerka Olivia de Havillandová (tito dva za svou kariéru hráli pospolu celkem v devíti filmech) a jeho úhlavního nepřítele Guye z Gisbournu ztvárnil Basil Rathbone. Studio Warner Bros., které se do té doby orientovalo převážně na nízkorozpočtové gangsterky, tehdy vsadilo na úspěch svého staršího dobrodružného snímku Kapitán Blood (1935), který také režíroval Michael Curtiz a v němž také hráli Errol Flynn s Ollivií de Havillandovou, a do filmu o Robinu Hoodovi investovalo svou rekordní sumu dva miliony dolarů. Na rozpočtu se významně podepsala i částka za tehdy nákladný, ale dechberoucí třípásový systém Technicoloru, jehož studio využilo vůbec poprvé. Výraznou výpravu doplnil na svou dobu značný počet komparzistů i kaskadérů a také znamenité kostýmy – Ollivia de Havillandová vystřídala hned devět různých šatů a Basil Rathbone celkem sedm, což pro mužskou postavu nebylo tenkrát zrovna běžné. Věrohodnou atmosféru středověké Anglie a Sherwoodského lesa navodily lokace v Kalifornii – natáčelo se v Bidwell Parku a v okolí jezera Sherwood (své jméno získalo právě díky natáčení tohoto snímku i toho z roku 1922). Vzhledem ke skvělému obsazení, dobře odvedenému řemeslu, bohaté výpravě i efektně zvládnutým akčním scénám se z filmu stal kasovní trhák, který vydělal čtyři miliony dolarů a získal tři Oscary – za střih, výpravu a také za přelomovou hudbu, kterou složil vídeňský skladatel narozený v Brně Erich Wolfgang Korngold. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (110)

IQ Tiqe 

všechny recenze uživatele

Na začátku jsem kulil oči - takový barvy jsem v roce 38 nečekal! Pravda, v technicoloru je víno trochu dorůžova, ale i tak. Navíc v klasických veselohrách člověk zřídka vidí tak rozsáhlé záběry exteriérů, hrad, kostýmy, koně - zkrátka vizuální zobrazení je na rok 1938 geniální. Horší to je s příběhem, pro mě je klasikou verze s Costnerem a Freemanem a oproti té je tato starší samozřejmě chudší, nejvíc mi asi vadí, že se netváří moc vážně - tím nemyslím vtip, ale dobovou stylizaci, kde z postav nevyzařuje vážnost situace, ale spíš jakási rozjuchanost, Robin Hood je až moc vysmátej. Takže velice vítaným zpestřením bylo, když se král Richard objevil mnohem dřív než jen v poslední minutě a snímek dostal opět nový rozměr. # [viděno: TV, 1.0] # příběh 7 | hudba 7 | humor 3 | akce 4 | napětí 2 | pustil bych si znovu 6 ()

Ilicka 

všechny recenze uživatele

Netrpělivě očekávajíc dospělou a krvavou Sherwoodskou řež Ridleyho Scotta a Russela Crowea jsem se dostala k té nejbarevnější (Viva TECHNICOLOR!!!) a pro mě neinfantilnější verzi Sherwoodské legendy, přiznanému to remaku Fairbanksovy verze z 20. let, s idolem (akčním hrdinou) let třicátých, Errolem Flynnem, který opět jede věrně v tandemu s Michaelem Curtizem. Opravdu barevná, veselá, dynamická podívaná mě však takřka umořila. Velké plus pro spanilou představitelku Lady Marianny Olivii de Havilland. ()

Reklama

monolog 

všechny recenze uživatele

Z dnešního pohledu by to asi nezapadlo, ale fanoušky a zaplacení rozpočtu by snímek hledal dost těžko. Film není vůbec špatnej, humor i nadsázka, romantika a dobrodružství, to všechno tam je v míře hojné. Jenže i přes ne zrovna dlouhou stopáž mi přišel chvílemi docela zdlouhavej. Přesto ale je jasný, že tohle je opravdu kultovní dílko. Pročpak? Protože náhled každého člověka na Robina Hooda je jím poznamenanej. Kdo nikdy neslyšel o Robinovi, zeleně oděným chlapíkovi se špičatým kloboukem a dlouhým červeným pérem v něm, se zelenejma kamašema a s knírkem (ano, skutečně s knírkem, kterej se však Kosťovi na tváři moc nevyjímá a tak ho tam odstranil). Toto je to nejklasičtější zpracování a tak veškeré další vychází z něj, kde by byl Robin Johna Cleese ze Zlodějů času? Co by byl Robin ze Shreka? Nic. Toto je skutečný Robin, žádný akční hrdina, ale romantický dobrodruh, milovník, Errol Flynn. ()

liquido26 

všechny recenze uživatele

Kam se na tenhle film hrabe Kevin Costner. Dobrodružství Robina Hooda je velkolepou podívanou. Skvělí herci, přímočarý děj, který má obrovské tempo a spád. Žádná slabá scéna a nudit se nebudete ani chvilku. Co na tom, že některé souboje mohou působit trochu úsměvně z dnešního pohledu. Filmu to na kráse neubírá vůbec nic. Navíc je vše vyvedeno v barvách a o to působivěji celý snímek vyznívá. ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Že je to velmi naivní příběh, který každý notoricky zná? So what!___ Ukažte mi lepší, barevnější a roztomilejší zpracování s Robinem lepším než je Errol Flynn a Marion půvabnější než Olivia de Havilland!___ Desítky mrtvých bez jediné kapky krve a hle - ono to funguje, u filmu se ohromně bavíte a tu obrovskou naivitu, která celý snímek protkává, tu blahosklonně přehlížíte. ()

Galerie (200)

Zajímavosti (56)

  • Natáčelo se v Kalifornii. Na scénu byly přidány některé typicky anglické rostliny a tráva byla natřena barvou, aby byla zelenější a vypadala více anglicky. (liquido26)
  • Poté, co původní volba pro roli Robina Hooda, herec James Cagney, ukončil spolupráci s Warner Bros. se produkcefilmu zpozdila o tři roky. (liquido26)
  • Šermířské sekvence z tohoto filmu se staly inspirací pro videohru „Prince of Persia“ (1989) od Jordana Mechnera (Brøderbund Software). (bjh)

Reklama

Reklama