Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Jeho ostré šípy i nebezpečně okouzlující úsměv zastraší každého tyrana v Anglii... Bohatým bral a chudým dával, přesně tak jak to dokázal jen saský šlechtic Robin z Locksley neboli Robin Hood, jak mu říkala jeho zbojnická družina. Jeho král Richard Lví srdce se nevrátil z křížové výpravy do Svaté země, a namísto toho byl zajat vévodovou rakouským. Vlády nad Anglií se mezitím chopil jeho proradný bratr Jan a spolu se svými normanskými stoupenci začal utiskovat všechny Sasy. Robin se však rozhodl proti Janovi a jeho ničemným nohsledům postavit a bojovat proti bezpráví a tyranii i za cenu ztráty vlastní cti… Dobrodružství Robina Hooda z roku 1938 se řadí ke klasikám zlaté éry Hollywoodu, a i přes své značné stáří se těší divácké oblibě dodnes. V mnoha aspektech ovlivnil podobu pozdějších zpracování známého příběhu a udal trendy budoucím filmům dobrodružného žánru. Filmaři na něj neustále odkazovali a také jej i často parodovali. Vznikal nejprve pod režijním dohledem Williama Keighleye, který byl z rozhodnutí studia po natočení několika exteriérových scén vystřídán Michaelem Curtizem, jenž film zdárně dokončil. V roli Robina stanula tehdejší vycházející hvězda stříbrného plátna, charismatický Errol Flynn. Po jeho boku se jako lady Mariana objevila jeho stálá herecká partnerka Olivia de Havillandová (tito dva za svou kariéru hráli pospolu celkem v devíti filmech) a jeho úhlavního nepřítele Guye z Gisbournu ztvárnil Basil Rathbone. Studio Warner Bros., které se do té doby orientovalo převážně na nízkorozpočtové gangsterky, tehdy vsadilo na úspěch svého staršího dobrodružného snímku Kapitán Blood (1935), který také režíroval Michael Curtiz a v němž také hráli Errol Flynn s Ollivií de Havillandovou, a do filmu o Robinu Hoodovi investovalo svou rekordní sumu dva miliony dolarů. Na rozpočtu se významně podepsala i částka za tehdy nákladný, ale dechberoucí třípásový systém Technicoloru, jehož studio využilo vůbec poprvé. Výraznou výpravu doplnil na svou dobu značný počet komparzistů i kaskadérů a také znamenité kostýmy – Ollivia de Havillandová vystřídala hned devět různých šatů a Basil Rathbone celkem sedm, což pro mužskou postavu nebylo tenkrát zrovna běžné. Věrohodnou atmosféru středověké Anglie a Sherwoodského lesa navodily lokace v Kalifornii – natáčelo se v Bidwell Parku a v okolí jezera Sherwood (své jméno získalo právě díky natáčení tohoto snímku i toho z roku 1922). Vzhledem ke skvělému obsazení, dobře odvedenému řemeslu, bohaté výpravě i efektně zvládnutým akčním scénám se z filmu stal kasovní trhák, který vydělal čtyři miliony dolarů a získal tři Oscary – za střih, výpravu a také za přelomovou hudbu, kterou složil vídeňský skladatel narozený v Brně Erich Wolfgang Korngold. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (110)

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Glorious Technicolor. Tady o nic jiného nejde :) Fairbanksův Robin z roku 1922 potřeboval koncem 30. let aktualizaci jako sůl, tak nastoupil Errol Flynn a bylo vymalováno. Ale stejně nejlepší herečkou je Una O'Connor a nechává všechny ty klasiky Olivii de Havilland, Basila Rathbonea a Claude Rainse daleko za sebou. #LFŠ ()

jonyyy 

všechny recenze uživatele

Moc hezká pohádka, navíc na dobu neobyčejně krásný obraz a barvy, které tomu opravdu sluší, černobíle by to byla nuda, protože celý film opravdu hraje barvama. Akorát ty silonky, co tam všichni nosili byly strašné :D. Nejlepší scéna, je jak mečujou a kamera zabírá pouze jejich stíny, to bylo opravdu nápadité. Spolu s Jih proti severu asi nejvetší klenot z 30. let, co jsem zatím viděl. 80% ()

Reklama

poz3n 

všechny recenze uživatele

Příliš mnoho punčocháčů a příliš mnoho hloupých postav. Chápu, že takhle vypadala ve 30. letech v Hollywoodu blockbusterová dobrodružná produkce, nicméně tohle je asi kategorie filmů, kterou pro příště vynechám. Celé to působí jako nějaká československá pohádka z 50. let, všude plno falešného kamení a dokonale zarovnaného trávníku. Až mi z toho rozum přechází, když si uvědomím, že o 4 roky později Michael Curtiz natočí Casablancu. 3/10 ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Zastaralé. 1)  Silná naivita snímku mi nepřipadá špatná ani nudná. Je prostě nijaká._____ 2)  Ale chvílemi film i bavil. Když do vesnice vtrhnou vojáci, plundrují a znásilňují. To druhé vypadá tak, že si voják nebohou přehne přes kolena a, světe zboř se, políbí ji. Konec znásilnění._____ 3)  Bojové scény jsou kapitolou samou o sobě. Zrychlování některých pasáží, aby bylo dosaženo dynamičtějšího chodu, působí, jak to říci, úsměvně._____ 4)  Tehdy bezesporu skvělý film mi dnes už příliš zábavy nepřinesl. ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Pro mě nejmilejší představení dalšího hollywoodského páru snů Errola Flynna a Olivie de Havilland, k nimž zde nutno přičísti Flynnova dvorního režiséra Michaela Curtize (snad 12 společných filmů). Z amerických rozhodně nejlepší Robin (celosvětově bych hlasoval z čistě osobních důvodů pro Lexe Barkera), jenž nikdy nevybledne - ať svými skvěle zrestaurovanými barvami či romantikou, dobrodružstvím a humorem ()

Galerie (200)

Zajímavosti (56)

  • Pro roli Willa Scarleta byl nejdříve zvažován David Niven, který byl ale v době natáčení na prázdninách v Anglii, a proto roli dostal Patrick Knowles. (liquido26)
  • Howard Hill, v titulcích uveden jako Kapitán lučištníků, hrál rovněž postavu Owena z Walesu. Hill byl také tím, kdo ve slavné scéně rozpůlil jeden šíp jiným a točil všechny scény, které vyžadovaly střílení na lidské cíle. Spolupracoval rovněž se zvukaři, aby vytvořil specifický zvuk šípů. (liquido26)
  • Dub Sira Josepha Hookera (ve filmu zvaný Šibeniční dub), u kterého Robin zakládá svou zbojnickou bandu, byl v době natáčení považován za největší dubový strom na světě. Kámen před dubem, na kterém Robin stojí, byl atrapa. (liquido26)

Reklama

Reklama