Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Jeho ostré šípy i nebezpečně okouzlující úsměv zastraší každého tyrana v Anglii... Bohatým bral a chudým dával, přesně tak jak to dokázal jen saský šlechtic Robin z Locksley neboli Robin Hood, jak mu říkala jeho zbojnická družina. Jeho král Richard Lví srdce se nevrátil z křížové výpravy do Svaté země, a namísto toho byl zajat vévodovou rakouským. Vlády nad Anglií se mezitím chopil jeho proradný bratr Jan a spolu se svými normanskými stoupenci začal utiskovat všechny Sasy. Robin se však rozhodl proti Janovi a jeho ničemným nohsledům postavit a bojovat proti bezpráví a tyranii i za cenu ztráty vlastní cti… Dobrodružství Robina Hooda z roku 1938 se řadí ke klasikám zlaté éry Hollywoodu, a i přes své značné stáří se těší divácké oblibě dodnes. V mnoha aspektech ovlivnil podobu pozdějších zpracování známého příběhu a udal trendy budoucím filmům dobrodružného žánru. Filmaři na něj neustále odkazovali a také jej i často parodovali. Vznikal nejprve pod režijním dohledem Williama Keighleye, který byl z rozhodnutí studia po natočení několika exteriérových scén vystřídán Michaelem Curtizem, jenž film zdárně dokončil. V roli Robina stanula tehdejší vycházející hvězda stříbrného plátna, charismatický Errol Flynn. Po jeho boku se jako lady Mariana objevila jeho stálá herecká partnerka Olivia de Havillandová (tito dva za svou kariéru hráli pospolu celkem v devíti filmech) a jeho úhlavního nepřítele Guye z Gisbournu ztvárnil Basil Rathbone. Studio Warner Bros., které se do té doby orientovalo převážně na nízkorozpočtové gangsterky, tehdy vsadilo na úspěch svého staršího dobrodružného snímku Kapitán Blood (1935), který také režíroval Michael Curtiz a v němž také hráli Errol Flynn s Ollivií de Havillandovou, a do filmu o Robinu Hoodovi investovalo svou rekordní sumu dva miliony dolarů. Na rozpočtu se významně podepsala i částka za tehdy nákladný, ale dechberoucí třípásový systém Technicoloru, jehož studio využilo vůbec poprvé. Výraznou výpravu doplnil na svou dobu značný počet komparzistů i kaskadérů a také znamenité kostýmy – Ollivia de Havillandová vystřídala hned devět různých šatů a Basil Rathbone celkem sedm, což pro mužskou postavu nebylo tenkrát zrovna běžné. Věrohodnou atmosféru středověké Anglie a Sherwoodského lesa navodily lokace v Kalifornii – natáčelo se v Bidwell Parku a v okolí jezera Sherwood (své jméno získalo právě díky natáčení tohoto snímku i toho z roku 1922). Vzhledem ke skvělému obsazení, dobře odvedenému řemeslu, bohaté výpravě i efektně zvládnutým akčním scénám se z filmu stal kasovní trhák, který vydělal čtyři miliony dolarů a získal tři Oscary – za střih, výpravu a také za přelomovou hudbu, kterou složil vídeňský skladatel narozený v Brně Erich Wolfgang Korngold. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (110)

Cimr 

všechny recenze uživatele

Křiklavě zelené punčocháče Robina Hooda, skoro stejně zelené jako kalifornský trávník natřený barvou, aby na kameře vypadal více anglicky. Robinův hurónský smích, který doprovází každý, i ten nejtrapnější vtip. Středověký Sherwood jakožto místo, kde príma strejdové bez obtíží lezou po větvích stromů, aby tam upevnili pasti. Nejnákladnější film své doby, v němž je vše vyvedeno v kýčovitých barvách a pseudostředověkých ornamentech. Nejvíce barevný film, co jsem viděl. Nejvíce černobílý film, co jsem viděl. ()

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Snímek spíš pohádkový než historický s jednoznačným vysvětlením, odkud čerpal Shrek inspiraci pro partu přiteplalých zelených zbojníků skotačících po lese. I Flynnova mužnost má totiž co dělat, aby se popasovala s těsnými zelenými legínami, které v tomhle snímku nosí. Dobré střelecké i šermířské souboje, ale poněkud náročnější snímek na divákovu schopnost uvěřit, že by se protivníci nechali nachytat do tak průhledných pastí i na to, že by se z tak početného obklíčení dokázali hoši ze Sherwoodu prosekat. ___ Naivní, milé a zábavné.___ (Ale popravdě, víc než láska mezi Robinem a Marion, mě zaujal minipříběh její guvernantky a řadového zbojníka: "Co na mě tak civíte?" - "Já jsem si nikdy nevyšel s ženou jako vy, nikdy jsem ani neměl milou." - "Ne? To jste o dost přišel. Já byla pod čepcem už pětkrát!" - škoda, že nedostali víc prostoru) ()

Reklama

Kass 

všechny recenze uživatele

Tenhle film nemá ten řízný drive a tah na branku jaký by současnou akcí odkojený divák čekal od dobrodružné látky s tradiční známkou "Robin Hood". To ale pro milovníky klasické hollywoodské kostýmní podívané jistě nemusí být na závadu. Dost možná právě naopak. Hravost, šarm a elegance zde totiž nechybí. "Robin Hood" pánů Curtize a Keighleyho obsahuje všechny ingredience, jež byly a jsou téhle legendě z Nottinghamského hrabství a okolí Sherwoodského lesa vždy vlastní. Rovněž samotný Robin v podání E. Flynna splňuje všechny předpoklady, které jsou na jeho roli kladeny. Má správně lišácký výzor, vyzařuje z něj urozenost, chrabrost a pro důvtip a lstivost nejde nikdy daleko :). Krásné 4*, už jen pro ty oči Olivie de Havilland... ()

Matty 

všechny recenze uživatele

Akční blockbuster, model 1938. Hood trochu hapruje, pokud jde o návaznost některých záběrů, ale díky kaskadérským kouskům, každou akci znásobující hudbě a technicolorovým barvám se jedná o slast pro každého milovníka velkých dobrodružství ze staré školy. Nekomplikovaná a také díky tomu nestárnoucí zábava. 80% Zajímavé komentáře: Kass, Falko ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Pro mě nejmilejší představení dalšího hollywoodského páru snů Errola Flynna a Olivie de Havilland, k nimž zde nutno přičísti Flynnova dvorního režiséra Michaela Curtize (snad 12 společných filmů). Z amerických rozhodně nejlepší Robin (celosvětově bych hlasoval z čistě osobních důvodů pro Lexe Barkera), jenž nikdy nevybledne - ať svými skvěle zrestaurovanými barvami či romantikou, dobrodružstvím a humorem ()

Galerie (200)

Zajímavosti (56)

  • Natáčelo se v Kalifornii. Na scénu byly přidány některé typicky anglické rostliny a tráva byla natřena barvou, aby byla zelenější a vypadala více anglicky. (liquido26)
  • V době, kdy se film odehrává, se slabika "fitz" přidávala před jména nelegitimních dětí. Pokud by Marion byla nelegitimním šlechtickým potomkem, jak její jméno Fitzwalterová napovídalo, nemohla by být oslovována titulem "lady". (liquido26)
  • Filmový debut Michaela Horderna. (liquido26)

Reklama

Reklama