Reklama

Reklama

Bitva o Midway

Trailer

Obsahy(1)

Šest měsíců po japonském útoku na Pearl Harbor hlásí američtí zpravodajci, že objevili zvýšenou aktivitu Japonců. Podle odhadu velícího důstojníka by mohlo jít o útok na ostrov Midway. Admirál Nimitz na rozdíl od vojenských úředníků ve Washingtonu uvěří v útok a podle toho jedná. Soustředí k ostrovu konvoje letadlových lodí i průzkumná letadla. Mezitím na palubě bitevní lodi admirála Yamamota probíhá důležité jednání. Jeho cílem je vyprovokovat bitvu, při které chtějí Japonci zničit americké loďstvo a následně ovládnout Tichý oceán. Přesně 3. července 1942 však boj skončí naprostou porážkou sebevědomé japonské flotily a stane se jedním ze zlomových okamžiků v historii druhé světové války. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (140)

sportovec 

všechny recenze uživatele

Vůle současně zvládnout akci a dokumentárnost byla evidentně v případě tohoto filmu úspěšnější než snaha o umělecké dotvoření a propracování atraktivního tématu, kterým boj o malý tichomořský ostrov nesporně je. Bitevní scény, přímo orgie válečné techniky z obou stran jsou báječné. Srovnáváme-li však toto ztvárnění s filmem TORA, TORA, TORA! vynikne mnohem podstatněji jeho kompoziční hluchost a zaměnitelná skutečná úroveň zpracování. Co pro ctitele akčního filmu vyznívá jako úžasné, to pro ostatní přátele kinematografie dopadá jako ne zcela zvládnuté zadání. Tato vnitřní dichotomie i po desetiletích propůjčuje zhlédnutí z MIDWAY rozštěpený dojem, oslabující možná až příliš účinek, který ani po tomto vymezení neztrácí značnou část své především technické působivosti. ()

Orlau32 

všechny recenze uživatele

Kromě válečných scén, chce film také ukázat, jaké utrpení přináší válka v soukromých vztazích. Láska mezi americkým chlapcem a japonskou dívkou se stává téměř neřešitelným problémem, protože tyto dva státy jsou zrovna ve válečném konfliktu. Výborný film s hvězdným obsazením,výborná režie a scénař se dosti držel faktů. Neváhám, dávám 5*. ()

Reklama

monolog 

všechny recenze uživatele

skvělej válečnej velkofilm. a sem to označení opravdu patří. všechny ty záběry se opravdu vyvořily pro filmaře (pokud nejsou autentický). neuvěřitelné herecké obsazení a výkony dělají z tohohle snímku jeden z nejlepších válečných filmů všech dob. za zmínku taky stojí, že společně s filmy MacArthur a Tora! Tora! Tora! to vytváří jeden z nejjednotnějších pohledů na nějaké ze světových bojišť druhé velké války. ()

mortak 

všechny recenze uživatele

Režisér to měl vcelku jednoduché - historický záběr, zadní projekce, a občas nějaký ten model pro výbuch. I popisné knihy o válce v Pacifiku od Hubáčka jsou napinavejsi než tato nuda s prisernymi dialogy a vymyslenou linkou o otci, synovi a japonské Americance. Dvě hvězdy za to, že je to docela věrné skutečnosti, i když mizerně natočené. ()

zelvopyr 

všechny recenze uživatele

Bitva u Midway byla klíčová pro osud celé války (kdyby Japonci neutrpěli takové ztráty, Američanům by pořádně zatápěli ještě dlouho a buhvíjak by dnes vypadala mapa Asie). Je mi ale trochu líto, že místo zhola nepřirozených hereckých výkonů (a dost mě prudilo, jak nutili rodilé japonce mluvit mezi sebou anglicky) raději rovnou nebyl nějaký voiceover a film se nesoustředil více na taktický rozbor, proč bitva dopadla, jak dopadla. Stejně jako u Guadalcanalu, Japonci měli všechny předpoklady vyhrát, ale jejich velitelé nepochopitelně hráli příliš na jistotu a obávali se riskovat. Tím nakonec ztratili všechno. Nimitzovi velitelé naopak zvolili značně neučebnicovou taktiku, a za cenu velkých obětí mnohonásobně silnějšího nepřítele velmi citelně zasáhli. Podstatné pro vývoj války nebylo až to, jaký počet lidí ztratili obě strany (pilotů obě skoro všechny, které nasadily), ale to, že Japonci utrpěli těžké zásahy všech letadlových lodí, a na nich zahynula více než polovina vysoce kvalifikovaného leteckého personálu, který vůbec měli. A vyškolit špičkového mechanika trvá několik let. Zároveň se ukázal nedostatek kvalifikovaných pilotů -- zpočátku měli Japonci výrazně zkušenější piloty než Američani (nabrali zkušenosti už během války o Čínu). Postupně o ně přicházeli a doplňovali je pomalu, po Midway jim jich moc nezbylo. Nicméně, mám dojem, že stejně jako v celé pacifické kampani byl hlavní problém v tom, že Američani si nepřipustili, že by mohli prohrát, kdežto Japonci podvědomě nevěřili, že by mohli vyhrát -- a to je ovlivnilo. ()

Galerie (29)

Zajímavosti (17)

  • V době bitvy byly hlavními typy US Navy stíhačky F4F Wildcat, bombardéry SDB Dauntless a torpédové TBD Devastator. Přímo na Midway bylo i pár stíhaček námořní pěchoty F2A Buffalo, bombardéry Vindicator a armádní bombardéry B-17 a B-26. Ve filmu ale lze na historických záběrech spatřit i letouny, které v té době ještě nebyly ve výzbroji nebo ani nebyly ve vývoji. Konkrétně stíhací F6F Hellcat, F4U Corsair nebo bombardér TBF Avenger. Případně stíhačky P-40 Warhawk, které v době útoky na Midwayi vůbec nebyly umístěné.  Záběr exploze letounu kapitána Gartha (Charlton Heston) dokonce nepochází z 2. světové války, ale jedná se o nehodu proudového F9F Panther z období Korejské války. (Foxhound#1)
  • Natáčelo se na námořních základnách Terminal Island v Los Angeles, Pensacola na Floridě a základně v Long Beach. Lodní záběry se točily na letadlové lodi USS Lexington (CV-16). (Foxhound#1)
  • Henry Fonda bol nespokojný po tom, čo mu zafarbili vlasy, aby sa podobal skutočnému admirálovi Nimitzovi. (westerns)

Související novinky

Zemřel herec Hal Holbrook

Zemřel herec Hal Holbrook

02.02.2021

V požehnaném věku 95 let odešel 23. ledna americký herec nominovaný na Oscara, Hal Holbrook. Zprávu včera předala deníku New York Times jeho osobní asistentka Joyce Cohen. Holbrook se narodil se v… (více)

Reklama

Reklama