Casablanca

• USA Casablanca (více)
USA, 1942, 102 min

• Herec Bob Hoskins řekl: "Kdysi jsem na tři měsíce nechal kouření. Pak jsem viděl Casablancu a byl jsem tak nadšený způsobem, jakým Humphrey Bogart kouřil, že jsem si hned po představení jednu zapálil. Od té doby zase kouřím. Takže se dá říct, že Casablanca změnila můj život. Možná že ne pozitivně, ale přece." (NIRO)
  • Filmové plakáty tohoto snímku mají obrovskou cenu, jejich cena dosahuje až ke dvěma stům tisícům amerických dolarů. (sator)
  • Po válce se tento film později nesměl v kinech vysílat, kvůli některým dialogům o nacismu. Z filmu bylo později vystřiženo na 25 minut záznamu a všechny ostatní zmíňky o nacismu byly předabovány. Film byl v původní podobě uveden až v 70. letech 20. století. (Redyx1)
  • Muž mnoha jmen, Otto Katz (André Simone, Rudolf Breda, O.K. Simon) z Jistebnice u Tábora se jako typ neohroženého bojovníka za svobodu stal počátkem čtyřicátých let předlohou postavy československého uprchlíka Victora Laszla (Paul Henreid) v tomto filmu. (Frontie)
  • Film vycházel z divadelní hry, jejíž tvůrci byli inspirováni výletem do Evropy koncem 30. let, kdy se setkali s lidmi prchajícími před Hitlerem a čistkami. (ČSFD)
  • Natáčelo se od 25. května do 3. srpna 1942 v Kalifornii a Arizoně. (Varan)
  • Celosvětová premiéra proběhla 26. listopadu 1942 v New Yorku. (Varan)
  • Když herečka Ingrid Bergman (Ilsa Lund) zjistila, že bude hrát s Humphreym Bogartem (Rick Blaine), snažila se zhlédnout alespoň některé z jeho filmů, aby se dobrala pocitu, že ho zná - či alespoň jeho filmovou osobnost. Před natáčením si i společně zašli na oběd a nepadli si zrovna do noty. Jediné na čem se shodli bylo, jak moc se chtějí z Casablanky vyvléknout. (Pavlínka9)
  • Herečka Ingrid Bergman v průběhu natáčení vůbec nevěřila, že to bude dobrý film a nijak zvlášť se jí nelíbila ani role Ilsy Lund, kterou hrála. Byla velice nejistá, jelikož neměla ani jednou v ruce kompletní scénář, tudíž ani nevěděla, jak film skončí, což je u tohoto snímku zásadní. (Pavlínka9)
  • Rickova (Humphrey Bogart) replika "Of all the gin joints in all the towns in all the world, she walks into mine," v překladu "ze všech barů na světě musela vejít zrovna do mého," se umístila na 67. místě žebříčku největších filmových hlášek všech dob, který sestavil Americký filmový institut. (TheDude)
  • Díky úspěchu tohoto filmu vydělal Humphrey Bogart (Rick Blaine) v roce 1946 půl milionu amerických dolarů a stal se tak nejlépe placeným hercem Hollywoodu. (Ruuzha)
  • Humphrey Bogart (Rick Blaine) ve filmu popíjel drink French 75, který se skládá z 2 cl Ginu, 5 cl vychlazeného šampaňského, půlky vymačkaného citrónu, čajové lžičky cukru a 0,5 cl citrónového džusu. (Ruuzha)
  • Film byl podobně jako sovětský snímek Nepolapitelný Jan (1943) volně inspirován osudy českého bojovníka proti nacismu Jana Smudka. (Tochal)
  • Film existuje ve dvou verzích, v černobílé a barevné. (Amroth666)
  • Ve filmu zazní zmínka o nacistických koncentračních táborech. V roce 1942 však neměla o koncentračních táborech ponětí většina obyvatel Evropy. (artcha)
  • Humphrey Bogart (Rick Blaine) byl po dobu natáčení pojištěn na částku 100 tisíc amerických dolarů v případě neočekávané smrti. (HellFire)
  • Tranzitní listy se ve skutečnosti v nacisty okupované Francii nepoužívaly. (HellFire)
  • Nejlépe placeným hercem byl Conrad Veidt (Strasser), který za pětitýdenní práci dostal zaplaceno 25 tisíc amerických dolarů. (HellFire)
  • Howard Hawks v jednom interview uvedl, že Casablanku měl režírovat on a Michael Curtiz zase drama Četař York (1941). Při jednom obědě si údajně projekty vyměnili. Hawks měl totiž obavy z hudebních scén. (džanik)

Návrat krvavého kapitána

Návrat krvavého kapitána