V jako Vendeta

• USA V for Vendetta (více)

Kdo je muž skrývající svou zjizvenou tvář pod maskou? Hrdina nebo šílenec? Osvoboditel nebo tyran? Kdo je V? A kdo se k němu přidá ve snaze zlikvidovat totalitní režim, který ovládl jeho národ? Od tvůrců Matrixu přichází V jako Vendeta, napínavá a nekompromisní vize budoucnosti podle komiksu Alana Moorea. Natalie Portman v roli Evey, obyčejné dívky, která musí rozhodnout, jestli se její hrdina nestal vetší hrozbou, než jsou ti, proti kterým vede válku. Hugo Weaving jako V – silný, charismatický bojovník za svobodu, hnaný touhou po pomstě na těch, kteří ho znetvořili. Stephen Rea v roli detektiva, který se zoufale pokouší V dopadnout dřív než rozpoutá revoluci. Sázky na vítěze rostou. Napětí stoupá a doutnák byl zapálen. Kterou ze stran zvolíte? Ve světě V neexistují střední cesty. (Magic Box)

Arach.No

Komiks jsem si po prvním přečtení zamiloval a tak jsem se opravdu těšil na to, co s ním Wachowští a James McTeigue udělají. Naštěstí se nesnažili změnit původní myšlenku, ani nic jiného. Jistě, pár věcí muselo jít stranou, ale tak to je vždycky. Kdyby film obsáhl vše, co je v komiksu, tak by trval minimálně dvakrát dýl. Takhle je zachován hlavní hrdina - terorista, který si říká V, jeho myšlenky, jeho touha po odplatě, i jeho víra, že může změnit stát. Do popředí je vysunuta postava Natalie Portman, která dostala více prostoru, než v předloze, mimo jiné je tu hlouběji rozebraný její vztah k V. Akční scény jsou poněkud odstrčené do pozadí, ale tak tomu bylo i v komiksu, takže je jenom dobře, že se to tvůrci nesnažili změnit. To nejdůležitější je politická myšlenka procházející celým filmem. V je sice terorista, ale rozhodně ne všechno co udělá vede k něčemu špatnému. Jeho hnací silou je pomsta a to, jak všichni víme, je pokrm který je nejlepší servírovat za studena. ()

eagle-eye

Velice osobitě pojatý komix, bez zbytečně monstrózních akčních scén, s výbornými hereckými výkony Weavinga(toho především), Portmanové, Rea a Hurta. Přes 2 hodiny velice kvalitní podívané, bez hluchých míst. Lepší 4*. ;-) ()

Hopper

Konečne trochu iný comics, ktorý vyčnieva nad priemer. Pomerne dlhá stopáž, ktorú zachraňujú najmä Portman a Weaving, ale aj ostatní herci sa nedajú zahanbiť. Celkovo dosť pochmúrne vyznenie, ktoré kladie niekoľko otázok na zamyslenie. A to čo je vidieť, nie je od reality až tak odtrhnuté... ()

DocBrown

Me pocity temer presne vystihuje Monolog, ale stejne se pokusim neco vypotit. Predevsim jsem rad, ze v USA zase jednou vzniklo sci-fi, kde krome vymysleni efektu dokazali myslet i na scenar samotny. Predstava polo-totalitarni Britanie (do totality nebo dokonce 1984 opravdu dost chybelo) je hodne povedena. Prvni dve tretiny jsem si docela uzival, jen jsem postradal kus filmu, v kterem se V dostane z obsazene budovy s omdlelou Portman ven. Film vrcholi komickym cislem "Melchetta" Frye, ale pak nastane zlom a film jde tvrde dolu. Tedy ne ze by mi jeste vadila strihaci scena (Portman slusi jakykoli uces, tedy i zadny), jako spise pozdejsi "prozreni", nasledujici tupa (ackoli efektni) strelba do krunyre a priserny happy-end. V mel s temi svymi kecy a ksichtem hodne daleko do mych sympatii, daleko radsi jsem mel Finche (ten by sel jinak za totality hodne rychle od valu). Skoda, zase promarnena sance. 65% ()

Fantomas92

Totalitní režim si prostě představuju úplně jinak a jednoduchost, s jakou se proti němu dalo bojovat v tomto filmu byla urážkou těch, kdo proti totalitě bojovali nebo dokonce ještě bojují. ()

Reckon

Jako celek vypadá Vendeta velice dobře, ale když pátrám po nějaké scéně, která mi má utkvět v paměti, nemůžu na žádnou příjit. Postava V je velica stylová a samozřejmě bez Natalie by to nešlo. (6/10) ()

Gildor

Mohlo to dopadnout mnohem lépe, ale takhle z toho zůstal jenom postmoderní slepenec spousty nápadů, žánrů a pohledů.. 70% ()

showxman

Orwellovská společnost + komixový hrdina? Záhadný pan V v parádní masce snažící se zosnovat převrat, přičemž se mu do cesty připlete mladá Evey? Ach, jak originální. Do toho pár přemoudřelých citátů Shakespeara a hlavně otřesné finále, na které jsem se, musím přiznat, těšil, ale k mému téměř zděšení, jsem se dočkal totálního mainstreamu, sladkých momentů a velké spousty špatné čínské pyrotechniky. Vyskytly se i silné momenty (způsob jakým opět výtečná Natalie příjde o vlasy nebo maskovaný dav), ve výsledku mě ale V for Vendetta zklamal. ()

tom.nosek

Další z poměrně málo častých filmů z budoucnosti, kde se varuje před totalitním zřízením, tento v akčním podání. Takové filmy jsou moje nejoblíbenější a konkrétně tenhle patří mezi jeden z nejlepších z nich. Hlavní obsazení (Hugo Wearing, Stephen Rea, Stephen Fry, John Hurt a Tim Pigott-Smith) obstálo na výbornou a všem jim kralovala Natalie Portman, pro mě jednoznačně její nejlepší film. ()

HArna

Skvělý film! Od začátku jsem se bavil a i když závěr mohl být lepší, protože se to od filmů podobného ražení čeká musel jsem dát 5* Super Hugo Weawing. Jediným verdiktem je vězte vendeta! ()

Paity

Vlastně nevím, čím by to mělo být takové super. Celkově velmi zmatené a občas se vám chce i spát, jak je to nudné. Celkově nevyrovnaný děj. Ne. Tady se dá vyjmenovat řada jiných, lepších. ()

provitamin

Hugo Weaving sa dokonale hodí za predstaviteľa pána V - má v mene až tri véčka, jedno dvojité a jedno obyčajné :) A musím pochváliť český dabing pána V, rozhodne pridal na kvalite filmu. 70% ()

Nerhinn

Mrzí mě, že to není víc jak předloha. Neříkám, že je to špatně, ale myslím, že by film byl o dost silnější. Aspoň já jsem to vždycky chápala tak, že V nosí masku proto, že se vzdal svého života ve prospěch myšlenky (/zešílel), ne proto že je popálený a ošklivý. Dodává to pak jeho zápalu víc opravdovosti. ()

ti88na

Po piatich rokoch od pádu dvojičiek v USA vychádza v kinách film V ako Vendeta. Toto spracovanie pre mňa dosiaľ neznámeho komiksu však rúca doteraz tak prezentované predstavy o terorizme. Najkontroverznejší je v súvislosti s definíciou terorizmu výrok: „Koho jedni považujú za teroristu, vnímajú iní ako bojovníka za slobodu“. Naozaj dobrý úmysel ospravedlňuje prostriedky? Existuje dobrý a zlý teror? Trochu závažné myšlienky sú obsiahnuté v obyčajnom spracovaní jedného komiksu. V ako Vendeta je však niečo celkom iné ako som bola doteraz vo filmoch rovnakého žánru zvyknutá. Dej sa odohráva v blízkej budúcnosti, ktorá mnohým môže pripomínať nie príliš vzdialenú minulosť. Iba postupne sa vám odhaľujú jednotlivé súvislosti a motívy. Budete si musieť chvíľu počkať kým vám tvorcovia povedia, čo sa stalo, ako k tomu došlo a prečo sa to musí zmeniť. Hlavná postava V nežije dva životy, o jeho dávnejšej minulosti sa nič nedozvieme a po celý čas mu neuvidíme tvár. Vystupuje v maske Guya Fowkesa a prezentuje názor “násilie môže slúžiť i dobru“. Pre mňa bol skutočnou hviezdou Hugo Weaving čoby V. V minulosti som tohto herca síce zaregistrovala vo filmoch Matrix alebo Pán prsteňov, ale až teraz si ho zapamätám a vzdám mu hold za jeho herecké umenie. On bez toho, aby využil jednu z najdôležitejších prostriedkov neverbálnej komunikácie mimiku, dokázal vo mne vyvolať také emócie, ako mnohí iní herci nikdy nedokážu. Všetko čo povedal, spôsob akým to povedal, ako sa pritom pohol, alebo pootočil hlavou, to všetko akoby menilo aj výraz masky, ktorú po celý čas nosil. Na každú scénu v ktorej vystúpil som sa tešila. A čo mňa samú prekvapuje, po celý čas mi nechýbalo to, že neviem ako vyzerá. Práve naopak. Ja sa tu nebudem snažiť poprieť, že film má aj svoje slabé stránky, pretože ich má a som si ich vedomá. Viem aj to, že mnohým z vás bude chýbať vodopád akčných scén, na ktoré ste vo filmoch tohto žánru zvyknutý. Môj názor však je, že scenár, ktorý stvorili bratia Wachowkí je bravúrny a práca réžie, ktorú odviedol James McTeigue taktiež. Pretože pre mňa je najdôležitejšie to, že po ukončení filmu som nemyslela na to, čo tam chýbalo, alebo ktorá scéna bola zle natočená. Toto všetko bolo v porovnaní s emóciami ktoré vo mne zanechal úplne nepodstatné. Každému odporúčam, aby tomuto filmu obetoval čas, a neobral sa o príležitosť utvoriť si vlastný názor. ()

farfalla

Film ´V for Vendetta´ a hnutí Anonymous, jehož členové používají masku Guye Fawkese. Člověk se nesmí bát být zodpovědný za své činy, musí se zajímat o chod společnosti a spolupodílet se na jejim chodu. Nemůže přenechat rozhodování někomu jinému, protože pak může ztratit kontrolu na svým životem a druzí začnou kontrolovat jeho život a rozhodovat za něj. Pravděpodobně nejúspěšnější sci-fi, které se už stalo skutečností. ()

SpaceOdyseus

Ja mam tu smulu, ze muzu cerstve srovnavat s komiksem. A pro film to nedopada dobre. Film bohuzel sleduje jen dve hlavni pribehove linie: V, Evey s jejich bojem proti totalitni spolecnosti a vysetrovani dou detektivu. McTeigue uplne rezignoval na boj o moc ve strane a zakulisni pletky, ktere v komiksu tak dobre funguji. Mame tu tedy mene deje, mene postav, zhusteni hlavnich temat, obrousene hrany a nejde se zdaleka tak do hloubky. To uz ani Hugo v masce neutahne. Mozna, kdyby tu bylo vic akce, vic kulervoucich momentu, vic eyecandy momentu... ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

06.09.2014

Wachowští, sci-fi, Natalie Portman

Wachowští, sci-fi, Natalie Portman

07.01.2012

Lákavá kombinace. Andy a Lana Wachowští nedávno ve spolupráci s Tomem Tykwerem dotočili adaptaci objemného, cenami ověnčeného románu Cloud Atlas, a nechtějí ztrácet čas. Jejich čerstvá novinka má… (více)