V jako Vendeta

• USA V for Vendetta (více)

Kdo je muž skrývající svou zjizvenou tvář pod maskou? Hrdina nebo šílenec? Osvoboditel nebo tyran? Kdo je V? A kdo se k němu přidá ve snaze zlikvidovat totalitní režim, který ovládl jeho národ? Od tvůrců Matrixu přichází V jako Vendeta, napínavá a nekompromisní vize budoucnosti podle komiksu Alana Moorea. Natalie Portman v roli Evey, obyčejné dívky, která musí rozhodnout, jestli se její hrdina nestal vetší hrozbou, než jsou ti, proti kterým vede válku. Hugo Weaving jako V – silný, charismatický bojovník za svobodu, hnaný touhou po pomstě na těch, kteří ho znetvořili. Stephen Rea v roli detektiva, který se zoufale pokouší V dopadnout dřív než rozpoutá revoluci. Sázky na vítěze rostou. Napětí stoupá a doutnák byl zapálen. Kterou ze stran zvolíte? Ve světě V neexistují střední cesty. (Magic Box)

IBI

Naprosto úžasný film s jedním z nejcharismatičtějších hlavních hrdinů, jaké jsem kdy viděl. Celý snímek provází výborná atmosféra a vyloženě jsem si liboval, jak jsou některé pasáže vkusně sehrané. Pokud nechcete přijít o jedinečný zážitek, jednoznačně sáhněte po neodabované verzi, projev pana "V" musíte slyšet v originálu. ()

papaguy

Poněkud nadhodnocovaný film. Snímek má zajímavý námět, poutavý vizuál (někdy až kýčový), dobrou atmosféru a dobré herecké výkony. Trpí však hloupě zpracovaným scénářem. Občas se díváme na solidní akční film, občas na patetické melodrama. - Boj superhrdiny v masce proti totalitnímu systému a jeho reprezentantům; krásná dívka, kterou miluje, jež je pro něj nedosažitelná...). Klasická hollywodská psychologie hrdiny, vedoucího svůj samotářský odboj je v případě „V“ rozšířena o záměr vyvolat revoluci a "probudit" obyvatelestvo (škoda, že to „probuzení“ lidí je ve finále ztvárněno tolik schematicky). Příchod krásné ženy, "V" ovlivní natolik, že je ochoten se vzdát svého boje. Avšak nakonec dívka přijme jeho hodnoty a v jeho misi ho podpoří. _____ Film dovedně pracuje s prvky, které se vryjí do paměti - červené logo "V" a maska, kterou dnes tak vděčně využívá hnutí "Anonymous". (Nemohu říci, jestli se Anonymous inspirovali filmem, nebo komiksem, který vznikl dříve - v 80. letech. Komiksovou předlohu filmu jsem bohužel nečetl). Za ne příliš vydařený považuji přestylizovaný hyper-nerealistický závěrečný souboj a napochodování mas lidí před parlament, kteří se přišli podívat, jestli big firework bude, nebo nebude... Každopádně ta zamaskovanost působí trochu jinak (sympatičtěji) při souboji jednotlivce se systémem a jinak působí zamaskovaný dav... Za jednu z největších slabin scénáře považuji vykreslení motivací jednotlivých postav. Poetické proslovy a citace mě nenadchly, ale ani extra nevadily. Chápu je jako parafrázi a souvislost s divadelním světem. "V" žil v masce. Celý svůj život hrál roli, do které se stylizoval pod tlakem událostí (do fanatických magorů, kteří jsou blázni do umění a vážné hudby, bývají však častěji stylizováni záporáci.) _____ Totalita zde není vykreslena (jak je uvedeno i v jiných komentářích) ve své komplexnosti. Nicméně některé její aspekty jsou naznačeny velmi dobře (manipulace a dezinformování, vyvolávání tlaku na veřejnost prostřednictvním násilí, hrozby postupné a velmi bolestivé fyzické likvidace, psychologií zastrašování a ponižování, odpírání svobod, profit z totality úzkou skupinkou privilegovaných...). Myslím si, že člověk, který v totalitním státě nikdy nežil, z toho musí být per plex. Člověk, který to zažil na vlastní kůži, se asi jen pobaveně či znechuceně pousměje a přidá hvězdu za snahu. _____ Závěr: Film umí vtáhnout do děje a dobře se na něj kouká, výsledný dojem se ale veze především na značce, efektním, hodně stylizovaném vizuálu a mistrném herectví Natalie Portman. P.S.: Rozhodně doporučuji shlédnout v původním znění. Český blabling se ani nenamáhal napodobit mužský hlas zkreslený nasazenou maskou. ()

PavelZava

5.listopadu Navždy nám utkví tato noc i její význam pro tuto zemi. Drobná Evey (Nathalie Portman) táhne a je vlečena v boji proti totalitnímu režimu ve Velké Británii Můj čas se blíží. Prosím tě tedy, nikde nevyzraď , kdo jsem a pomoz mi taky vhodně se přestrojit.. ()

dakarin

... tam, kde končí věci normální, začínají věci nenormální ... nenormální nemusí být ani k lepšímu, ani osvobozující :-( ()

Ihuj

Nechápu, co proti tomuhle filmo kdo má. Je to pravda slabší odvárek než 1984, ale ducha doby to vykresluje poctivě. Úžasnej film. Za nejlepší scénu považuji tu, kde televize divákům ve zpravodajské relaci vysvětluje, že je málo vody, protože je už dva roky sucho. Přesně o tom to je. ()

sarkareifova

Tohle se mi dost líbilo. Akční, tragické a zároveň romantické. Začátek a konec jsou sice trochu slabší, ale všechno mezí tím je skvělý a duchaplný příběh na téma totalita. Ale nečekejte vojáky v uniformách. Tenhle příběh je pojat úplně jinak než většina filmů o tomto tématu. Ta touha po ukončení totality i za cenu vlastního života a vlastně i života ostatních je hlavní děj. To co se odehrává okolo je až na pár scén prakticky nedůležité, ale zároveň to celý příběh svým způsobem dokresluje a dává mu smysl. ()

redwik

Ďalší do skupiny TOP filmov. Od začiatku do konca som bol zažratý do filmu, stále som chcel vedieť čo bude nasledovať a čo sa vlastne v minulosti stalo. Stále som chcel vedieť kto je to ten úžasný pán V. Namiesto toho som dostal vyholenú Natalie Portman(náhoda, že som za tieto dva dni už videl od nej dva filmy, v ktorej jej zabijú oboch rodičov aj mladšieho brata? alebo, náhoda neexistuje?) a zopár kecov o tom, že vláda je za prd. A ono to fungovalo, film sa mi páčil všetkými desiatimi. Určite to stojí za pozretie niekedy pred voľbami. Potom by sme toto možno mohli spraviť aj my. A svet by bol krajší. ()

Iriquindae

Docela zklamání. Není to vyloženě špatné, ale nějak na mě pořád dýchalo, že by se to dalo celé udělat věrohodněji, hmatatelněji (vůbec nemluvím o tricích a podobně). Je to taky dost Holywood. Pár cenných momentů tu najdeme, ale nestačí to. Totalitní Británie, pokusy na lidech, místy zajímavý hrdina (v některých scénách šel hodně na nervy) a sympatická herečka by mohli za normálních okolnolností tvořit hezký scifi film. Tak aspoň že ta školačkovská Natálka. ()

Ondr@932

Velmi dobrý komiksové sci-fi se zajímavým, poutavých a chytlavým dějem, včetně parádní herečky Natalie Portman. 80% ()

Stíba

Futuristický až utopistický pohled a zpracování, která se možná až moc (a na úkor děje, technického i vizuální pojetí a rozvedení některých prvků) snaží zaujmout svojí stylizací a něčím rádoby wau což na mě zapůsobilo jen z části. Po shlédnutí mě, ač je to úplně jiný film (ale určitá podobenství tu najdete), napadalo porovnání s Kubrickovým Dr. Divnoláskou, který jako satira na společenský řád dokázal být na o kus kratší stopáží ve své myšlence o dost výstižnější. ()

Drom

Je obyčejný večer, podobný každému posledních let. Zdá se, jako by byl červen, ale kdosi mi našeptává cosi o listopadu. Procházím potemnělými ulicemi našeho nefuturistického maloměsta a pomalu, kdesi vzadu v hlavě, sílí neodbytný pocit strachu. Stíny se po mě natahují, vítr rozehrává svoji děsivou melodii. Uhýbám do boční uličky a tam mne překvapují. Chtějí pomáhat a chránit. Obstoupí mě. Jeden, asi vůdce bandy, udělá krok blíže a dává mi pocítit hniloby svého dechu. Legitimuje se a neurvale vyzvídá, kam jdu a proč. Mlčím. Hledám možnost úniku. Trpělivost neurvalců kvapně slábne, jeden mi pokládá ruku na rameno. Uhýbám a dávám se na útěk do temných koutů, když tu mne v pohybu další sráží k zemi. Vrhají se na mě. Nemohu se ubránit. Veškeré mé naděje se vytrácejí jak psí loužička v horkém letním dnu, když náhle se objevuje tajemný pošuk v masce šaška. Hbitě, za zvuků cirkusové hudby, likviduje několika chvaty okoukanými z filmů Jackie Chana tlupu degenerátů. Vše náhle přehlušuje mohutná exploze nevzhledné radnice na návsi. Maskovaný komediant mizí za maringotkou. Netrvá však dlouho a na druhý den obecní rozhlas nečekaně přerušuje denní dávku dechovky. Promlouvá z něj hlas oznamující odstávku dodávky vody a revoluci. Několik dnů tlachání a blábolení. Na náměstí se před manéží začíná srocovat nervózní dav a bezpečnostní složky pociťují rostoucí nervozitu. Sleduji, jak vypětí roste a blíží se vrcholu stupnice statistického úřadu. Na co je ta fronta? Něco zdarma? Zcela náhle série explozí vyhazuje do povětří i zbytek našeho vidlákova budoucnosti. Řešení všech problémů nalezeno. Konečně jsme svobodní. ()

rukay

Voilá! Vidět je pokorný vaudevillový veterán, co když se vrtkavé štěstěně zlíbí, vystřihne viny prosté i viníky. Tato vizáž není však výstřelkem výstřednosti, ale je vzpomínkou na vox populi, dnes všude vymizelý. Nicméně, tato vážná vizita se z časů vád vyvanulých vstala z mrtvých a vytkla si vítězství nad vládou věrolomných a všehoschopných všeobecně s velkou vervou výrazně svobodnou vůli vytěsňujících. Jediným verdiktem je, vězte, vendeta, vykonaná votivně, ne bez vášně, jejíž význam váhy vítězství jednou vychýlí na stranu všech cti věrných. Věru, vodopád verbální výmluvnosti vytryskl velmi, tudíž už jen dodám: Je mi ctí, že tě poznávám, a můžeš mi říkat V. V jako Vendeta je pro mne osobní srdcovka, které jsem sice svého času dal 4****, avšak po nejedné opakované projekci bych zpět pod 5***** nešel. Strhující příběh, plný znamenitých obratů, skvěle natočených akčních scén (kterých je sice poskrovnu, ale mně to v tomto případě určitě nevadí) a emotivních momentů. Potěší i skvěle vybraní herci a hudba. ()

Plechpetr

Film, který mne pohltil asi tak za 5 minut. Jeho tempo je opravdu strhující. Příběh až neskutečně pravdivý, ač vymyšlený. Jak řekl V, je to doslova Crescendo. Navíc se mě opravdu líbilo finále, kdy se prolomí svoboda. To mám moc rád! ()

Johny M.

Druhá projekce po deseti letech; čekal jsem že už mě to po nasycení spoustou komiksů ani nebude moc bavit a třeba i snížím hodnocení, ale ne. I po té době se jedná o parádní film, možná ještě o něco aktuálnější s ohledem na současnou politickou situaci... ()

bararich8

Hodně fajnová a stylová věc. Vykreslení situace je rychlé a trefné a ač je to tady možná dosti přitažené za vlasy, zde to ani tak nevadí. Akční scény jsou ucházející, příběhově určitě neurazí a udrží v napětí. Navíc tempo je zde celkem vysoké, takže se nemáte šanci nudit. Za mě spokojenost a překvapení, 5* ()

P. J. D.

Peckový film. O to víc se jeho poselství umocňuje v dnešním světě a hlavně vezmeme-li v úvahu i události okolo Brexitu. Samotný příběh má u Wachovských až podezřelé Christopher Nolanův styl, který však nevadí a naopak tematice sedne. Alespoň o to více je dokázáno, že není nutné vidět herci přímo do tváře a i bez jakýchkoliv emocionálních prožitků hlavních hrdinů (nepočítám-li Portman) to taktéž jde – tudíž velký plus pro scénář a ještě větší pro režii. Místy jsem měl až pocit, jako kdyby se na plátno promítl 1984 smíšený se Ztracený svět v podzemí – ale v tom dobrém slova smyslu. Snímek je zkrátka skvěle vytvořený, postupuje plynule a celistvě, nemá zbytečné odbočky a nechová se tak ani zmatečně a téměř vše je zřejmé na první pohled (ačkoliv ten kdo přijde i na to nepříliš zřejmé patrně zajásá stejně jako já). Za mě jednoznačně 5/5. ()

Harry_

Po druhém shlédnutí 90 %. Bohužel s postupujícími dějinami to není zas taková fantasmagorie a měli bychom si to různými způsoby připomínat. Povedený je i dabing. ()

Kubaazz

Dokonalost! Jen se modlím, aby tato vskutku reálná budoucnost nenastala! V opačném případě budu věřit v někoho morálního a lidského, kdo nastolí nápravu stejně jako Guy Fawkes! ()

HenryIvan

Konečne som túto, dnes už legendárnu záležitosť, mohol zhliadnuť. Malo to väčší potenciál, na tom sa zhodneme asi väčšina, ale ten feeling je presne to, čo tento film robí legendou. ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

06.09.2014

Wachowští, sci-fi, Natalie Portman

Wachowští, sci-fi, Natalie Portman

07.01.2012

Lákavá kombinace. Andy a Lana Wachowští nedávno ve spolupráci s Tomem Tykwerem dotočili adaptaci objemného, cenami ověnčeného románu Cloud Atlas, a nechtějí ztrácet čas. Jejich čerstvá novinka má… (více)