Reklama

Reklama

Zemětřesení

Obsahy(1)

Obyvatelé Los Angeles se probouzí do dalšího slunečného dne a netuší, že se blíží katastrofa, která navždy změní jejich životy. Stuart Graff pracuje jako stavař ve společnosti svého tchána a právě se chystá do práce, zatímco jeho žárlivá manželka Remy předstírá předávkování prášky. Jeho manželství není příliš šťastné, Remy žárlí na Denise Marshallovou, ženu Stuartova tragicky zesnulého kamaráda. Před odchodem Stuart pocítí záchvěv signalizující blížící se zemětřesení. Jeden ze zaměstnanců kalifornského seismologického ústavu předpovídá, že během 48 hodin dojde v Los Angeles k velmi silnému zemětřesení. Představitelé města nechtějí šířit paniku, a tak raději o celém problému pomlčí. Následky ničivého zemětřesení pak brzy pocítí všichni obyvatelé a jejich předchozí problémy se v tu chvíli změní v bezvýznamné maličkosti. Z okázalých hrdinů se tak stávají zbabělci, z obyčejných lidí hrdinové, kteří neváhají nasadit vlastní život pro záchranu jiných. (TV Nova)

(více)

Recenze (80)

noriaki 

všechny recenze uživatele

Když se mluví o katastrofických filmech 70. let tak se zmiňuje Dobrodružství Poseidonu, Skleněné peklo a Letiště. Na Zemětřesení si vzpomene málokdo. Je pravda že kvalitou za svatou trojicí trochu zaostává, ale ve všech důležitých kategoriích se drží minimálně na dohled. Charlton Heston mluví sám za sebe, Ava Gardner a Geneieve Bujold také nejsou úplně bez talentu, a režie se chopil velmi zkušený Mark Robson. Výsledkem je slušně odsýpající a na svou dobu působivý velkofilm s předem jasnou zápletkou. Své slavnější a lepší konkurenty paradoxně předčil v postavách. Dokonce by mi nevadilo kdyby se litosférické desky pro jednou uklidnily, protože by mi stačilo obyčejné vztahové drama. ()

mandlova 

všechny recenze uživatele

Intro, pár záchvěvů jako předzvěst. Pak se to třese snad čtvrt hodiny, všechno padá, všichni padají, pak se navzájem zachraňují. Komplikace zápletky - třes no.2 a dokonání zkázy, zbytek filmu se už zachraňuje zbytek přeživších v totálních ruinách města. Osobně mám radši Skleněné peklo nebo Dobrodružství Poseidonu, prostě hutná katastrofa na malém prostoru. Přesto to není až tak špatný film. ()

Reklama

Chrustyn 

všechny recenze uživatele

Jeden ze slabších a prakticky zapomenutých katastrofických filmů 70. let. Film jede v zajetých kolejích a tak nás první polovinu seznamuje s hromadou postav aby je poté vystavil dané katastrofě (v tomto případě zemětřesení) a ony poté mohli bojovat o život a divák si mohl odškrtávat, kdo z nich zemře. Film neurazí, ale určitě nemá na klasiku jako je takové Skleněné peklo. ()

Lacike 

všechny recenze uživatele

Spolu so Sklenenym peklom jeden z mala katastrofickych filmov zo sedemdesiatych rokov, ktory stoji za to vidiet aj dnes. Zvlastne, ze obidva vznikli v rovnakom roku. A aj ked je meritko katastrofy v Zemetraseni väcsie, tak Sklenene peklo je predsa len o triedu lepsi film. Jak kvôli postavam, ktorych bolo v Pekle viac, boli hviezdnejsie obsadene a lepsie napisane. Ci uz sympataci o ktorych zivot som sa bal, tak aj parchant, ktoremu som tam cely cas prial smrt. Z postav v Zemetraseni ma zaujal chrabry ale nie bezchybny Heston, unaveny policajt Kennedy, nadherna Geneviève Bujold, Victoria Principal s peknym trickom ale otrasnou parochnou na hlave a ako bonbonik tu je nonstop ozraty Walter Matthau, ktory ma cele zemetrasenie na haku. Zvysok je nevyrazny alebo nesympaticky dobytok na porazku. Technicka stranka je miestami stale velmi pôsobiva. Najmä ked sa otriasaju skutocne mensie domy. Ale aj makety mrakodrapov vyzeraju miestami stale pôsobivo. Napinavost Skleneneho pekla, v ktorom boli postavy uväznene v obmedzenom priestore, ale film nedosahuje. Zaujme aspon necakane tragicky zaver pre niektore hviezdne obsadene postavy. Takze aj ked je vysledkom o triedu horsi film ako Sklenene peklo, tak je to stale prvotriedna zanrovka. 8/10. ()

Lima 

všechny recenze uživatele

70.léta velmi přála katastrofickým filmům, zato nepřála Charltonovi Hestonovi, který postupně ztrácel pozici globální superstar a tohle byl jeden z jeho posledních záblesků, jak dát o sobě vědět. Kdybych měl jedním slovem popsat prvních 50.minut, kde se seznamujeme s postavami a vytváří se nějaký příběhový základ pro samotnou katastrofu, napadá mě pouze dnes tak oblíbené slovo „cringe“. Ano, spousta scén tu lavíruje na hraně trapnosti, ať je to dialog o nymfomankách, Kennedy čumící v tranzu na kozy, všechny scény z baru, včetně směšně miniroličky Waltera Matthaua, celá role Marjoe Gortnera coby úchyla (který když leze do uniformy, bere si paruku a hraje si na drsného vojáka) atd. Korunu tomu nasazuje vyhaslá Ava Gardner, která hraje dcerušku magnáta, přičemž oba herci byli věkově téměř stejně staří a oba vypadají spíše jako manželé. Prostě „cringe“. Triky jsou fajn, všechny přední i zadní projekce vypadají pěkně a jenom dokazují, že není třeba umělého hnusného CGI (koukám na tebe, Dwayne Johnsone), bohužel celkový dojem z filmu je přinejmenším rozpačitý. ()

Galerie (95)

Zajímavosti (16)

  • Když spolu hovoří Stewart (Charlton Heston) a Denise (Genevieve Bujoldová), scénář, který drží Stewart v ruce je k tomuto filmu (Zemětřesení) a je otevřen na straně, jež obsahuje scénu, která je právě točena. (džanik)
  • Hollywood Dam (Hollywoodská přehrada) z filmu je ve skutečnosti známá Mulholland Dam, pojmenovaná po slavném inženýrovi Williamu Mulhollandovi. Takřka identická St. Francis Dam, nedaleko současné Valencie v Kalifornii, se v důsledku geologické poruchy skutečně 12. března 1928 protrhla. Při neštěstí přišlo o život více než 450 osob, což jsou (po zemětřesení v San Francisku v roce 1906) dosud druhé největší ztráty na životech v historii Kalifornie. (džanik)
  • Motocyklová nehoda Milese Quadea nebyla ve scénáři, ale přihodila se kaskadéru Ekinsovi. Nebyl zraněn a nehoda byla zapracována do konečného filmu. (džanik)

Reklama

Reklama