Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Mafiánský boss Kang (Yeong-cheol Kim) ví, že se na svého „řešitele problémů“ Sun-wooa (Byung-hun Lee) může spolehnout ve všech ohledech. Proto ho pověřuje dohledem nad svou mladou přítelkyní Hee-soo (Min-a Shin), kterou podezřívá z nevěry. Příkaz zní jasně: načapá-li Sun-woo dívku s milencem, má oba na místě zabít. Dokázal by však zabít někoho, v kom nachází zalíbení, někoho, kdo jej nutí přehodnotit svůj dosavadní život? Loajalita vs. skomírající víra v určité morální zásady. Jak se Sun-woo rozhodne? A jaké bude mít jeho rozhodnutí následky? Skrývají se odpovědi v jednom z buddhistických mouder, jimiž je film sevřen? Je na vás, abyste to zjistili. (Matty)

(více)

Recenze (214)

zelvopyr 

všechny recenze uživatele

Tak tedy, mám fandit jednookému mezi slepými, nechutnému vrahovi a násilníkovi mezi ještě mírně nechutnějšími grázly, kteří na druhou stranu nejdou až do takové krajnosti jako on a chtějí od něj jen trochu slušnosti a podřízenosti? S hezkým housličkovým podbarvením a hraním na velmi velmi podivné city? Myslím, že si své soudnosti cením o něco více. Za choreografii, nepřehnanou (ne)zranitelnost a boje v rámci fyzikálních zákonů **. Jinak slabota, motivy zejména (všimněte si, že nikdo o svých motivech ani na přímý dotaz nic neřekne, tedy, pravda, až na bosse). A zmíněmá budhistická moudra jsou svým použitím kýč jak... ()

Tsunami_X 

všechny recenze uživatele

Tenhle korejský post-Tarantino má hned několik vad na kráse. Kupříkladu, že jeho postavy nejsou dostatečně cool, cedění memorable quotes hlášek je neskutečně nucené, stejně jako transcendentální moudrosti, a všechny ty vážné klavírní etudy nezastoupí pořádnou vypalovačku od Stounů. Takhle nějak by dopadl Kill Bill, kdyby ho rozumní lidé nerozsekli vejpůl (expozice, retardační momenty). Wachowski bros – Ritchie – QT – Woo mix bez pořádných koulí, ve kterém se protřelý bad boy slituje nad škaredým děckem, místo toho aby jej poctivě rozsekal na kusy, což bychom mu alespoň věřili. ()

Reklama

Adrian 

všechny recenze uživatele

Neo-noir masterpiece extravaganza od prveho do posledneho zaberu. Vizualne mimoriadne vycibreny a dejovo putavy pribeh o pomste. Ustredna zapletka La Dolce Vita (doslovny preklad korejskeho nazvu ako i podniku, kde sa cast pribehu odohrava) otvara uvahy nielen o uskaliach a nasledkoch nedostatocnej komunikacie, ale ako pravy noir pribeh, je pre neho katalyzatorom, ktory formuje a meni charakter hlavneho hrdinu (zdaleka nie v cisto dualnej podobe dobro - zlo). Posledne zabery filmu potom nielen umocnuju dva monology hlavneho hrdinu na zaciatku a konci (o sne tak krasnom, ze nemoze byt skutocny), ale navyse v suvislosti s nimi vas doslova pohladia pri srdci. ()

Matty 

všechny recenze uživatele

Jedni dělají problémy, druzí je řeší a třetí se baví jejich sledováním. Hořký, pomíjivě sladký život těch, kteří berou obcházení zákona jako životní styl, už byl zfilmován mnohokrát. Tento jihokorejský příspěvek do žánru je však unikátní přinejmenším způsobem, jakým skládá do jednolitého celku motivy, jež by jiným režisérům vystačily na celý film. Proměna loajálního bodyguarda v bodyguarda dbajícího morálních zásad je provázená nemožnosti vyjádřit své city k milované osobě, s čímž úzce souvisí existenciální podtext. V druhé půli se pak film láme v nekompromisní revenge movie, aby vygradoval jako zástupce tzv. heroic bloodshed. Střídání přístupů (a v rámci gangsterského filmu tedy i žánrů) nejspíš ani nebudete vnímat, ale tipnul bych si, že jde společně s precizností formální stránky o hlavní důvod, proč neoriginální příběh tak rychle odsýpal. Neměl bych opomenout ani Byung-hun Leeho, který je v roli rozpolceného „čističe“ až epicky dojemný, což lze připsat rovněž na vrub soundtracku, učiněné hostiny pro uši. Apendix: Jedna ruka netleská. 85% Zajímavé komentáře: Adrian, Marius, dezorz ()

Lacike 

všechny recenze uživatele

Preco to musi mat tak primitivny scenar, ze dokonca aj hlavny boss musi v dlhom monologu vysvetlovat svoje zbrkle zasadne rozhodnutie, ktore pôsobi prilis absurdne? Cela ta pointa o loajalite a cti mi pripada strasne vyhrotena az to pôsobi trapne. No a myslienka o nenaplnenom sne mi pripadala ako nieco navyse, co nema poriadne opodstatnenie v predoslom deji. Tych naznakov tam bolo prilis malo. Naviac ma film pomale tempo, ktore naberie obratky len v akcnych scenach a potom zase spomali. A tak neustale dookola. Aspon ze akcia je fakt spickova. Prehladne natocena a skvele kaskadersky prevedena. Dockame sa niekolkych super bitiek a velkej prestrelky, ktora je ale bohuzial znova absurdna a hlavny hrdina prezije viac zasahov ako terminator. Vlastne ma ustredny pribeh a jeho postavy vôbec nebavili. Ovela viac ma zaujali vedlajsie postavy. Ci uz drsny konkurecny mafian, ktoreho hra Jeong-min Hwang tak aj niekolko komickych figur od ktorych hlavny hrdina kupi pistol. Skoda, ze cely film nebol ladeny v style tejto komedialnej epizodky. Tragicky zaver ma uz ani neprekvapil alebo nedojal. Pripadal mi logicky a vlastne som film uz chcel mat co najskôr z krku. Vysledkom je film so skvelou akciou ale slabym pribehom. 6/10. ()

Galerie (22)

Zajímavosti (5)

  • Film byl nesoutěžně promítán na filmovém festivalu v Cannes 2005. (Terva)
  • V roce 2009 časopis Empire zařadil film na třetí místo žebříčku "20 největších gangsterek jaké jste nikdy (pravděpodobně) neviděli". (Terva)
  • Krátká vyprávění, kterými film začíná i končí, jsou buddhistické paraboly. (DailyDreamer)

Související novinky

Michael B. Jordan mafiánským zabijákem

Michael B. Jordan mafiánským zabijákem

19.08.2017

Jihokorejská krimi A Bittersweet Life patří mezi ty chválenější a známější asijské filmy. Bylo tedy jen otázkou času, než se Hollywood pokusí o remake, a právě ten už je na cestě. Příběh mafiánského… (více)

Filmasia 2008

Filmasia 2008

30.11.2008

Čtvrtý ročník festivalu asijských filmů se uskuteční 4. – 7. prosince v pražských kinech Světozor a Aero a přinese filmy z Číny, Koreje a Japonska. Z nejznámějších režisérských jmen se v programu… (více)

Reklama

Reklama