Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Když všechno jde špatně, tak to nejhorší teprve přijde. Úspěšný obchodník Edmond Burke prožívá den plný smůly, smutku a deprese. Už cestou z práce jej rozhodí jakýsi pocit zbytečnosti a odcizení uprostřed anonymní ulice velkoměsta, který později doslova korunují slova kartářky: „Nejste tam, kam patříte.“ To jakoby pak ovlivnilo jeho další jednání. Po příchodu domů se Edmond pohádá s manželkou, řekne jí, že ji nikdy nemiloval, a opustí ji. Také brzy zjistí, že odstřihnout se ode všeho a konečně si užívat, se snadněji řekne, než udělá. A tak se pokouší ponořit do světa obskurních peep show a pánských klubů. Se stoupajícím počtem hodin se také zvyšuje jeho obrovský vztek na život… Působivé, místy až sžíravé filmové drama, vzniklo podle scénáře, napsaného Davidem Mametem na základě jeho divadelní hry. Pod vedením režiséra Stuarta Gordona exceluje v hlavní roli známý hollywoodský herec William H. Macy (Oleanna, Fargo, Vrtěti psem, Smolař). (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (80)

Mngwa 

všechny recenze uživatele

Další film od Stuarta Gordona, od kterého jsem viděla skvělého Reanimátora a Castle freak, takže tenhle kousek jsem si nemohla nechat ujít. Jak to dopadlo? Začátek divný, prostředek ještě víc divný a konec absolutně divný. William Macy se svými manickými záchvaty na mě působil dost směšně a trotlovitě a scénka s teplým černochem na konci ve mě vyvolala šílené výbuchy smíchu, což asi nebyl záměr autora. Dějově podobné jako Volný pád, ale zatímco ve Volném pádu mělo jednání postavy jasnou logiku (kolikrát jsem na úřadu nebo v obchodě chtěla udělat to samé) a film měl prostě grády, tak tady bylo všechno nějak divné, nepřirozené a nelogické. Jestli někdo kouříte marihuanu, tak si dejte dvojnásobek svojí obvyklé dávky a už se nemusíte na tuhle podivnost dívat, vyjde to nastejno. ()

Caminzind 

všechny recenze uživatele

Pozoruhodný film jak z psychologického (Edmondovy difúzní exhaltované monology), tak i z filozofického hlediska (finální rozhovor v base se spoluvězněm). Pro klasického konzumenta je nepříliš srozumitelný, jelikož postrádá běžná klišé jako zřetelný vnější děj, etický apel, tzv. inteligence (nevím jak u vás, ale u mě se pojmy šílenství a inteligentní jednání spíše vylučují), šťastný nebo smutný konec. Těmito nedostatky se však snímek a hlavně ústřední postava stávají realističtějšími co do proklamovaného portrétu, protože ten není ani černý ani bílý, nýbrž veskrze prozaický a pro standardně trénovaného diváka nejasný a tudíž nudný. To je taky důvodem jeho nedoceněnosti. Může zarazit kratší stopáž, ale ta je opět jen důsledkem absence dalšího klišé, a to zbytečné vaty mezi jednotlivými akty. Osobně vnímám Edmonda jako průkopnický počin, jehož obsahová hloubka i formální kvalita mnohým bohužel uniká. A přes všechno opomíjení i křivdu ve zdejším hodnocení se na ČT již dočkal nejedné reprízy v původním znění. 92% ()

Reklama

Lima 

všechny recenze uživatele

Jestli jsem se s nějakým filmem za poslední rok pro mě nečekaně naprosto minul, byl to tenhle. William Macy pod vedením hororové persony Stuarta Gordona a scenář z pera Davida Mameta, jednoho z nejrespektovanějších scenáristů současného Hollywoodu? Nezvyklé spojení...fajn, těšil jsem se moc! A byla to studená sprcha. Ješte zhruba tak první třetinu film držel nad vodou sympatický politicky nekorektní přístup k některým postavám a Macy, na kterého se dobře dívá, i kdyby vám na plátně celou dobu předčítal z telefonního seznamu. Počínaje neskutečnou (ve špatným slova smyslu) společnou scénou Edmonda s Glenn jsem přestal věřit všemu, co se v příběhu děje, slova NEPŘIROZENOST a NEUVĚŘITELNOST to dobře vystihují. Ať jde o vývoj hlavní postavy, jednotlivé scény, u kterých by si člověk krk ukroutil a hlavně - tak šroubované, nepřirozené dialogy jsem ve fimu už dlouho neslyšel, včetně filozofování dvou muklů v cele v samém závěru (vážně jsem nevěděl, jestli se mám smát, nebo plakat). 76-minutová filmová tortura, možná z mé strany nepochopená, ale v tomhle případě mě to snad ani nemrzí..... ()

markyzgero 

všechny recenze uživatele

volnej pád v podání excelentního macyho. ten chlap nemusí hrát. stačilo by mu se producírovat před kamerou, ale on přesto hraje... a skvěle. tam, kde douglas střílí, tam macy hledá kreditku a diví se zkaženosti světa. tam, kde by každej druhej přehrával, tam si vystačí jen svym útrpnym pohledem. a poslední část z kriminálu-knír a vykérovaná slza pod okem+lovestory-herdek filek-je prostě zásadní v jeho filmografii.RESPEKT ()

Khalesi 

všechny recenze uživatele

No čo dodať? Thriller je príliš silné slovo, nazvala by som to maximálne čiernou komédiou, už pre ten rozhovor s černošským "spolubývajúcim" v cele. Koniec ma úplne rozsekal, aj keď zrejme každý kto vo filme hral, bol totálny idiot s IQ pod 80. Nevadí, pobavil, nenudil a síce nie je nijako hlboký, avšak mne v inkriminovaný večer proste sadol. ()

Galerie (16)

Zajímavosti (3)

  • Natáčení filmu probíhalo v Los Angeles. (Terva)
  • Lionel Mark Smith (Pimp) si stejnou roli zahrál i ve stejnojmenné divadelní hře roku 1982. (Terva)

Reklama

Reklama