Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Na zapadlé planetě Nimbus III, kde se střetávají hranice Federace, Klingonské a Romulanské říše, na planetě takzvaného galaktického míru, kde najdete vše kromě míru, se vynořuje Vulkánec Sybok a začíná stavět svou galaktickou armádu Světla, aby naplnil dávná proroctví. Na rozdíl od jiných Vulkánců využívá své telepatické schopnosti ke kontrole ostatních, kteří ho pak slepě následují. Když přímým útokem získá kontrolu nad "hlavním městem" pusté planety, zajme vyslance všech tří mocností. Kapitán Kirk je spolu s novou a dosud neseřízenou Enterprise vyslán, aby rukojmí osvobodil. Avšak Sybok pro ni připravil past, ze které není úniku... (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (199)

Tom_Lachtan 

všechny recenze uživatele

Velice podivný patvar, který má k povedenému star treku blízko asi tolik, jako Carcharodontosaurus k papričkám plněným balkánkým sýrem. Jedním z největší mínusů je, že až moc velký prostor tu má Kapitán Kirk, ze kterého někdo udělal kardinálního volodroida (což bych nesvaloval na režírujícího Shatnera, ovšem jen za předpokladu, že taky nevytvořil ten přeprasenej scénář) a většina toho, co pronáší jsou pitomosti, které se snaží tvářit jako vysoká filosofie, ale jde jí asi tolik, jako Twilightu a Ordinaci v růžový zahradě dohromady, navíc je tu celá zápletka prostě... Divná, hrozně blbá a nafialovělá. V tom špatném smyslu slova. Nicméně když pominu, že předchozí star treky jsou zábavné filmy, je to (o chlup perské kočky) pořád průměrný film, který sází na odlehčenou notu. A na nejhorší tábornickou písničku, co jsem kdy ve filmu slyšel. ()

StrYke 

všechny recenze uživatele

Další z filmů na ČSFD, u kterého totálně nechápu hodnocení. Dobře, není to zas až tak tradiční Star Trek a předchozí díly jsou přece jen o něco lepší, ale co by se dalo od pátého dílu čekat? William Shatner zvládl režii na jedničku (leč odřenou) a ačkoli na jeho předchůdce, Leonarda Nimoye (hrající mmj. také parádního Spoka), nemá, stále je z jeho díla cítit podobnost.. To možná tím, že se snažil pro svou roli Kirka uhrát co nejvíce prostoru a v celkovém dojmu je to hodně znát, neboť Kirk cituje všemožné citáty, říká jeden rozum za druhém, až hodně často je objetovává za ostatní, jako jediný řeší všemožné problémy, atd. Ono mi to zas až tolik nevadilo, ale té nápadnosti by mohl trochu ubrat a někdy to leze až krkem. Dialogy jsou navíc některé viditelně nepřirozené a mnohokrát naleznete takové momenty, až je vám z toho až trapně. Díky Sybokovi (který je mimochodem sice vyobrazen hlavně jako záporák, ale často k němu cítíte větší sympatie než k ostatním) se hodně dozvídáme o minulosti a hlavně potlačených traumat jednotlivých postav a svým způsobem to tak trochu připomíná minulý díl, ve kterém se každému z posádky zjevovala jeho myšlenka v reálném světě. Co se ale naopak musí filmu nechat je souměrně průměrné množství dávek akce a hloubky, což sice není úplně stoprocentně bez chyby, ale své kouzlo to má určitě. Některé scény jsou dokonce až hororové, a zvraty (které do těchto případů nejvíce pasují) jsou snad zatím nejlepší z celé série. K tomu také přispívá skvělá hudba Jerryho Goldsmithe a výborné herecké výkony v čele s Williamem Shatnerem, Leonardem Nimoyem a Nichelle Nichols, která opět konečně dostala více prostoru a navíc už jenom nedřepí na židli u komunikačních přístrojů. Ostatní herci také odvádějí bezchybné výkony. Triky a speciální efekty sice ještě nejsou zcela dokonalé, ale též to už má své kouzlo (všechny díly mají své kouzlo) a i když se to nedá vůbec měřit se Star Wars, mezi jinými filmy by to určitě nezapadlo. Prostě o něco slabší článek Star Treku, ale příjemně oddychový a svou podstatou i poučný. ()

Reklama

novoten 

všechny recenze uživatele

Přijmout Nejzazší hranici znamená smířit se s tím, že nálada půjde výrazně proti té, kterou divák dostal na Cestě domů. Místo strefování se do americké společnosti tak přichází klišé typu nevlastního bratra nebo dalšího nenávistného Klingona a pokusy o navození dobré nálady v podobě táboření nebo rozbité Enterprise jsou až příliš nucené. I tak u mě ale pátý díl získává překvapivě kladné body a to hlavně za svoji druhou polovinu. Sybokem vyvolané vize a finální rozhovor s Ním jsou doslova úžasné, ať už atmosférou napínavou k prasknutí nebo kontroverzí, kterou si Shatner s Lougherym bez zaváhání dovoluje vyvolat. Bez zbytečných odboček a s od začátku jasněji určeným cílem by to byl vrchol série. ()

Psema 

všechny recenze uživatele

Shatner to zkusil s náboženstvím a dopadlo to doooost průměrně. Na jedné straně slušná kamera i kulisy, na druhou triky, které snad musely být záměrem, a scénář, snažící se být tak strašně cool, až je to docela nuda. První půlhodinka hodně navnadila ("kempování" se Spockem je vzrůšo), ale jinak jedno velké nic, narvané až po okraj WTF momenty (Spockův brácha, McCoyův táta, Bůh...). ()

Honzíno 

všechny recenze uživatele

V porovnání s filmy s původní Kirkovo posádkou je to jasných a průměrných 40-50%. I když náznaky lepších časů tam jsou, všechno se to utápí ve slaboučkém tempu a hlavní myšlence i nedomrlé pointě a vlastně v celém scénáři. Vtípky, které často zachraňují, co se dá, jsou někdy až za hranicemi, nastolenými čtvrtým dílem. Ještě že se vrátil Jerry Goldsmith a tahá Shatnera z bryndy, i když také nedostává tolik prostoru, kolik by si zasloužil. Naštěstí ústřední trio nesleze z plátna. Jinak celkem nuda._Goldsmith je bůh, proti tomu není argument. S postupem času mě Nejzazší hranice celkem začíná bavit. Největší zádrhel nevidím v režii, která je podle mě na zpracovávaný materiál celkem dobrá, ani v nejhorších tricích z celé kolekce. Pro mě je to scénář, který je jednoduchý, což by tolik nevadilo, ale hlavně tak zvláštně dementní, což si ST nezaslouží. Zkratkovitost hraje velkou roli, díky ní spousta momentů vyznívá parodicky. Je to největší ST komedie a jedno z těch větších wtf mainstream sci-fi. Přidal bych na rozpočtu, 15 minut na stopáži (věnované většímu prokreslení postav a situací, lepším trikům), a pak by mohl film vyznít konzistentněji a seriózněji, neboť hlavní myšlenka o něčem mocném za velkou bariérou je pro sci-fi geeka skvělá, silná a lákavá. Přidávám půl hvězdy. ()

Galerie (37)

Zajímavosti (13)

  • Přistávací modul mateřské lodi U. S. S. Enterprise se jmenuje Copernicus (Koperník). (Terva)
  • Natáčelo se od 11. října do 28. prosince 1988 v Kalifornii (USA). (Varan)

Související novinky

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Nekorunovaný král filmových „záporáků“ a britský džentlmen s neuvěřitelně plodnou kariérou, která čítá na dvě sta třicet filmových a televizních rolí - těmito slovy by se dal představit David Warner,… (více)

Reklama

Reklama