Reklama

Reklama

Rituál

  • USA The Wicker Man (více)
Trailer

Obsahy(1)

Policista Edward Malus nedokázal zabránit srážce kamionu s osobním autem, ve kterém seděla žena s dcerou. I když se pokusil obě z hořícího auta vyprostit, nepodařilo se mu to a sám utrpěl zranění, ze kterých se nyní musí léčit. Kromě toho trpí halucinacemi, stále si tu situaci přehrává. Záhadou je, že těla se nikdy nenašla a auto ani nebylo v registru. Po nějaké době dostane dopis od bývalé snoubenky Willow, která mu utekla před svatbou. Willow se vrátila do místa svého dětství, na malý soukromý ostrov v severozápadním Pacifiku, kde žije v malé komunitě, která žije podle starých pohanských tradic. Porodila dceru Rowan a ta se záhadně ztratila. Na ostrově žijí převážně ženy, které se navzájem oslovují „sestro“. Bohyně Matka vládne ostrovu a sestra Sommersislová je její pozemskou zástupkyní, je duchovním srdcem celé kolonie. Muži jsou důležitou součástí kolonie – na rozmnožování. Členky komunity popírají, že by Rowan někdy na ostrově žila a pokud ano, jistě už je mrtvá. Je to celé záhadné. Willow tvrdí, že její dcera určitě nezemřela a Edward pomalu získává informace o tom, že Rowan opravdu žila. Jen neví, kde je. Když mu Willow potvrdí, že Rowan je i jeho dcera, je Edward ještě více motivovaný. Všechny ženy ukrývají nějaké tajemství, které se týká nějakého tajemného rituálu a o kterém je zakázáno mluvit. Hlavním způsobem obživy na ostrově je chov včel. Každoročně se pořádá podzimní slavnost plodnosti a vždy je vybraná nějaká mladá dívka, která svou nevinností má obměkčit Bohy, aby další rok byla dobrá úroda. Loňský rok byla za bohyni polodnosti vybraná Rowen a úroda byla nejhorší v historii komunity a komunita ji z toho obviňuje. Edward zjišťuje, že Rowen žije a ženy ji připravují jako oběť bohům. Chtějí ji upálit na hranici... (TV Prima)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (338)

Isherwood odpad!

všechny recenze uživatele

Scénáristicky vykastrovaný remake, jenž absolutně nerespektuje základní premisu originálu a opírá celou zápletku o laciný krimithriller, jenž zoufale postrádá mysteriózní atmosféru, kterou tvořila zvláštní lidová pěvecká intermezza a duchaplné dialogy plné protikladného smýšlení kovaného křesťana a pohanské komunity. Cageův policajt Edward Malus je pouze suchým psychologickým náčrtkem všech podřadných klišé (trauma ze služby, neustále se opakující flashbacky) a ani v jednom momentu se od této šablony režisér neodváží odklonit. Z úcty (v tomto případě se však jedná o řádný výsměch) k originálu se nakonec přidržuje původního vyústění, jenže konečné vysvětlení je (podobně jako většina „tématických“ dialogů) pouze snůškou pseudofilských keců o souznění s přírodou, které bohužel (nejenom kvůli přehrávajícím hercům, ale i díky celkové debilitě podání) tahají za uši v každém druhém slově. Většinu 40-ti milionového rozpočtu musel shrábnout Cage za roli, poeticky malebná kamera totiž působí docela laciným kýčem a celkově se jedná o ubohý brak, kvůli němuž se většina lidí originálu spíše vyhne než nechá zaujmout. ()

Chrustyn 

všechny recenze uživatele

Zlo v té nejčistší podobě, ve kterém Nic Cage ukazuje, že cesta ke dnu je dlážděna mizernými filmy. Nic ukazuje, že žádný film není natolik špatný aby si v něm nezahrál (a nezaplatil mu na pár měsíců nájem) a předvádí to nejhorší ze svých hereckých kreací (později překonal filmem "Drive Angry"). Film je špatný po všech směrech a nemůže za to jen hlavní hrdina. Tvůrci se snaží být maximálně originální a svůj detektivní horor zasazují do prostředí, které je ideální na romantické výlety ale je jasné, že se tu děje cosi nekalého a nevinní obyvatelé, kteří spolu s největší pravděpodobností ani neprovozují sex (popřípadě jsou všichni sourozenci), neboť se všichni chovají a tváří jako batolata po obrně, nejsou tak nevinní aby nedokázali pro dobro všech kohokoliv zlikvidovat. Děj je pitomý až hanba a při většině dialogů se kroutí prsty i scénáristům argentinsko-španělsko-islandským telenovelám. Herci (či spíše postavy, protože nazývat ty chodící organismy herci je urážka všeho co se herectví jen přibližuje) se tváří blbě, mluví ještě hůře a chovají se úplně nejhůře. Tvůrci nedokážou vytvořit žádnou atmosféru a závěrečný "neuvěřitelný" zvrat je tak zásadní a překvapivý, jako když policisté zjistí, že ten ubodaný, zastřelený a oběšený muž, nejspíše nespáchal sebevraždu. "Rituál" je prostě zlo a ta jedna hvězda je za již zmíněné, použité exteriéry, které nemůžou za to, že se v nich někdo rozhodl natočit takový kekel a za stylový popisek na přebalu českého DVD, který zní: "herecké výkony vám naženou husí kůži". Výjimečně to je pravda. ()

Reklama

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Čeho jsem se bál, toho jsem se dočkal. Nicolas Cage měl skutečně období, kdy natáčí na první pohled zajímavý, ale ve skutečnosti nesmírně tupý filmy. A Rituál se mezi ně bez problémů řadí. Jak tu někdo zmínil. Film obsahuje přesně to, co ve filmech nesnášim. Debilní romantickou vsuvku, ještě debilnější příběh, posraně natáhnutý scény a nesmírně úchylný skoky v příběhu. Asi aby mě to šokovalo uplně maximálně. Ještě, že si Nicolas přes to všecko už prošel a teď bude už jenom v těch dobrých filmech. ()

k212 

všechny recenze uživatele

Včelí společenstvo, s královnou, dělnicemi (a taky vějičkami), s natvrdlými trubci a jedním alfa samcem. Inu nápad skutečně skvostný, o to zajímavější, když je aplikován na ujetou skoro ženskou komunu kdesi na opuštěném ostrově. Prakticky však odvedený dosti pochybně a na hranicích televizní inscenace. Dějově velmi slabý a lehce předvídatelný. (Po shlédnutí originálu) Zacpávám si uši, zavírám oči a předstírám, že originál z roku 1973 nemá s tímto filmem kromě podobných reálií nic společného, neboť kdybych sklouzla ke srovnávání těchto dvou děl (počínaje třeba totálně odlišným vyzněním), zákonitě budu to současnější nenávidět. 40% ()

paascha 

všechny recenze uživatele

I původní, tolik opěvovaný Wicker Man byl ubohou slátatninou (nebo jsem jen neměl tu správnou náladu, když jsem ho viděl), ale tohle, to je úplná blbost. Charismatický Cage se svým toporným výrazem Vypoulené volské oko, který se zřejmě víc a víc chce stát Seagalem nebo jinou agresivní kreaturou, zajímavých záběrů jako máku, blbost na entou! ()

Galerie (38)

Zajímavosti (17)

  • Tvůrci filmu se snaží budit dojem, že obyvatelé ostrova nepoužívají elektřinu. Ve všech budovách na ostrově se svítí výhradně svíčkami (např. ve škole, v hospodě). Když detektiv Malus (Nicolas Cage) prohledává dům šéfové sekty, všude jsou jen svíčky (čas 1:12:36). Dokonce i před domem šéfové visí lucerna (čas 1:04:35). Během celého filmu není vidět žádný elektrický spotřebič jako rádio, televizor. Přesto při prohledávání ordinace svítí na stole elektrická lampa a v rohu stojí další elektrická lampa a navíc ještě hoří v doktorčině kanceláři svíčky. Kromě toho vidíme v domě doktorky další elektrická světla (nad operačním stolem) a vedle dveří vypínače. Ty jsou vidět i v pokoji zmizelé dívky. Zdá se, že ač se nám tvůrci snaží za každou cenu vnutit dojem, že komunita žije bez elektřiny, místy na to pozapomněli – elektrické vypínače (poté, co jedna dívka vypadne ze skříně a směje se, detektiv utíká z domu) vidíme velkou petrolejsku, ale současně vedle dveří vypínače, u doktorky i u zmizelé dívky. (pjotri)
  • Vo filme je viacero odkazov na pôvodnú verziu. Jedna z postáv má napríklad meno Willow Woodward (Kate Beahan). Herec hrajúci v pôvodnej verzii hlavnú úlohu seržanta Howieho sa volal Edward Woodward a meno Willow mala dcéra majiteľa krčmy. Naopak postava, ktorú hrá Nicolas Cage, má zasa meno Edward. (Jello Biafra)
  • Při scéně ve třídě je použita irská fráze "Níl aon chealg ag an rí", která po překladu do angličtiny znamená "The king has no sting". (Chatterer)

Související novinky

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

13.12.2022

Svět filmové hudby přišel o jeden ze svých významných hlasů, ve věku pětaosmdesáti let totiž v neděli v New Jersey zemřel americký hudební skladatel Angelo Badalamenti. Informaci o úmrtí zveřejnili… (více)

Reklama

Reklama