Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Malá Terezka přijíždí na prázdniny k babičce a dědovi, kteří tvoří svéráznou dvojici. Zatímco děda Malý, vesnický všeuměl, se celý život pokouší, samozřejmě marně, létat na rogalu, jeho žena vše shovívavě pozoruje a v klidu přitom pokuřuje doutníky. Prázdninová pohoda však netrvá dlouho. Místní zbohatlík a nepoctivec Napakunk chce, aby mu děda vyřezal sochu jeho dcery Pepiny v životní velikosti. Děda však odmítne. Pepina je totiž tak tlustá, že nenajde tak silné dřevo. Další den proto Napakunk porazí památnou lípu, pod níž se kdysi děda seznámil s babičkou, a přiveze ji dědovi. Ten ho však vyhodí a rozzlobený lakomec v noci zničí strašidelný park, který děda vyrobil pro Terezku. Té se podaří zachránit jediné dřevěné strašidýlko, Cvikýře. Ten nečekaně obživne a předvede Terezce své zázračné dovednosti. Nemůže sice konat dobré skutky, jen strašit, ale i toho dokáže Terezka využít. Od té chvíle se Napakunk stává obětí soustředěného útoku zlomyslných kouzel. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (90)

Jonash87 

všechny recenze uživatele

Jedna z těch slabších československých pohádek, nejspíše kvůli scénáři, protože jak už jiní psali, velkých jmen tu najdeme dost. A i když se Rudolf Hrušínský snaží, seč může, a Jana Štěpánková mu zdatně sekunduje, komediálních prvků tu tolik není a občas nevíte, co že chtěl vlastně film dětským divákům říci. I hlavní zápletka je taková všelijaká. Možná by to ještě zachránil zdatnější režisér, protože, ruku na srdce, Radim Cvrček za svoji kariéru nic výraznějšího nenatočil. Ale nestalo se. ()

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Na tu dobu jedna z těch moderních filmových pohádek která mě nikdy nějak moc významně nezaujala a nenadchla možná jsem byl už tenkrát přeci jenom trochu náročný divák. Trochu zmatený děj kdy figurka strašidýlka Cvikýře ožije aby následně došlo k napravení vesnického hrabivce a zbohatlíka. Nevim jestli byl účel tohoto filmu pobavit tehdejšího nezkušeného dětského diváka či ho trochu znejistit a uvést do rozpaku a dezorientace. Za roli dědy Malého který to trošku oživil a za hlas J. Bohdalové jakožto strašidýlka Cvikýře dávám nakonec za 2*. ()

Reklama

Lish84 

všechny recenze uživatele

Už z dětských let si tento film pamatuji jako dobrý, ale ne vynikající – a stejně na mě působil i dnes. Ubíhá příjemně, často pobaví a maličko i dojme, ale něčím alespoň trochu originálnějším či zajímavějším se chlubit nemůže. Samotné strašidýlko vypadá roztomile, ale je poněkud statické. A třeba žánrově podobný film Ať žijí duchové dokazuje, že tvrzení „co bychom po českém filmu chtěli“ v tomto případě neobstojí. Ono zase těch trikových scén ve filmu tolik není a tak působí částečně i rušivě. Místy jsem si i říkal, že fantastické prvky by tam nemusely být vůbec a mohl to být zkrátka jen film o malé holce na prázdninách u babičky a dědy. ()

blackrain 

všechny recenze uživatele

Takovou babičku a dědečka by určitě chtělo každé dítě. Jen by dědeček v podání výborného Rudolfa Hrušínského nemusel létat s rogalem, ale kdyby nelétal, tak by ho nezachraňovala Jana Štěpánková. Zahrada plná strašidel by byla třešínkou na dortu, který bych si klidně dávala před spaním místo večerníčku. ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Po letech jsem našla odvahu na reprízu a došla jsem k obratu, Cvikýř už mi tolko nevadí. Pořád to není žádný zázrak, ale solidní duo Hrušínského a Štěpánkové má své chvilky, obzvláště doplněné Dočolomanským, a casting taky vyloženě nesáhl pro Šulajovou vedle. Nicméně je pořád poměrně škoda, že jde patrně nechtěně více o sociálně realistickou sondu do života jedné malé obce a jejích obyvatel, nežli od nápaditou pohádku pro mládež. Pohádkově hravá zůstává převážně jen zdařilá Soukupova hudba a několik rekvizit jejichž show ideálně upomíná na to nejlepší, co nabízelo v plné míře již dobrodružství při Tajemství hradu v Karpatech. ()

Galerie (10)

Zajímavosti (4)

  • Pracovní název filmu byl Strašidlo z Vikýře. (Keldak)
  • Vůz, v kterém ve filmu jezdil Napakunk (Josef Somr), byl Mercedes Benz W 123 vyráběný od roku 1976. (JARDAHONDA)
  • Natáčeno v obci Machová v okrese Zlín. Dále v obcích Kojetín a Mysločovice, na zámku Račice, lomu Drysice a Kroměříži. (Vitex26)

Reklama

Reklama