Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Rokenrol nikdy nezemře. Životní příběh zpěváka Ritchieho Valense... 3. února 1959 se zřítilo letadlo, na jehož palubě mj. byli známí rokenroloví hudebníci Buddy Holly, Ritchie Valens a Big Bopper. Toto datum bývá dodnes označováno za „den, kdy zemřela hudba“. Americký film La Bamba vypráví životní příběh mexického chlapce Ricarda Valenzuely, který se pod uměleckým jménem Ritchie Valens stal jednou z rokenrolových hvězd. Jeho zářivá kariéra netrvala ani šest měsíců, stačil natočit pouze tři hity (jedním z nich byla právě La Bamba, rokenrolová verze mexické lidové písně) a zemřel ještě před osmnáctými narozeninami, jeho hudba však přetrvala. Snímek převážně divadelního režiséra mexického původu Luise Valdeze (nar. 1940) je působivou rekonstrukcí krátkého života nadaného hudebníka. Mimořádný výkon v hlavní roli podává Lou Diamond Phillips (nar. 1962), jehož exotický zjev mají na svědomí indiánští, čínští, španělští ale také irští předci. Atmosféru filmu dokreslují známé rokenrolové skladby, Valensova tvorba tu zazní v podání známé skupiny Los Lobos. Snímek La Bamba patřil v době svého vzniku k překvapivým diváckým hitům a získal také nominaci na Zlatý glóbus v kategorii nejlepší film (drama). (Česká televize)

(více)

Recenze (57)

nascendi 

všechny recenze uživatele

Veľmi som bol zvedavý na tento film z obdobia začiatkov rock and rollu. Na klasický príbeh o vzostupe talentovaného speváka, ktorý prerušila tragická letecká havária. Atmosféra bola ako obvykle vystihnutá dobre. Nemôžem sa stotožniť s výberom predstaviteľa hlavnej úlohy nielen čo sa týka výzoru, ale hlavne spevu. Rovnako si nemyslím, že pre film bolo vhodné zdôrazňovať úlohu spevákovho brata. Ale koniec koncov, ako nostalgická spomienka na významné obdobie vo vývoji populárnej hudby film poslúži. ()

kareen 

všechny recenze uživatele

La Bamba není špatný film, hezky se na to kouká, ale v podstatě nijak nevybočuje z řady podobných životopisných počinů, snad kromě vědomí brzké smrti hlavního hrdiny, takže jeho vyznání lásky své dívce nebo poslední telefonát se svým bratrem mají velkou příchuť fatálnosti. Snímek se sice zabývá Ritchieho hudebními začátky, jeho prvním vystoupením apod., ale zcela pomíjí podrobnosti jeho tvorby, vždy přijde na plac nebo do nahrávacího studia už s hotovou písní, což mi trochu chybělo, zvlášť když tam často mluví o "své muzice". Větší důraz je kladen na zpěvákův soukromý život a rodinu, on sám pak působí jako bezproblémový slušný chlapec, ale jelikož se dožil jen sedmnácti let, rock'n'roll ho ještě nestačil zkazit. Lepší trojka. ()

Reklama

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Dôkaz toho, že aj životopis sedemnásťročného ide natočiť na peknú porciu minút a že život môže byť bohatý aj v tomto ešte ranom veku. Akoby v tých skorších dobách ľudia dospievali rýchlejšie. V podstate sa hanbím, že som netušil, že taký hit prežívajúci desaťročia stvoril mladík, ktorý možno zomrel ako panic. A tiež sa núti zamyslieť nad tým, ako o živote, bytí a nebytí rozhodujú maličké momenty a náhody. Jeden hod mincou a ste úplne inde. Nenápadný a zabudnutý snímok o človeku, ktorý by možno tiež ostal v zabudnutí, nebyť nielen tohto filmu, ale hlavne skupiny Los Lobos, ktorá hit La Bamba nenechala vychladnúť. ()

Chrustyn 

všechny recenze uživatele

Dnes již takřka legendární (překvapuje mě malý počet hodnocení) životopisný snímek o mexickém králi rokenrolu, jehož hvězdnou kariéru předčasně ukončí tragické letecké neštěstí, které mj. připraví o život legendárního Buddy Hollyho. Příběhově a herecky dobré s jednou kultovní hudební peckou, ale režijně slabé a nevýrazné. ()

Galerie (59)

Zajímavosti (32)

  • Skutočná matka Ritchieho Valensa Connie Valenzuela sedí blízko neho na prvej rodinnej oslave. Podobnosť medzi matkou a synom je tu neprehliadnuteľná. Zomrela 18. októbra 1987, tri mesiace po uvedení filmu. (Arsenal83)
  • Klub, kde je Ritchie Valens (Lou Diamond Phillips) nervózny z vystúpenia pred anglicky hovoriacim davom, je Cowboy Palace v Chatsworth v Kalifornii. Bar je stále v prevádzke. (Arsenal83)
  • Typy některých hudebních nástrojů použitých ve filmu pocházejí až z doby po Valensově smrti. Letadlo DC-3, kterým zpěvák se svým manažerem cestovali, nebo popelářský vůz, na kterém jezdil jeho bratr, ještě nebyli za jeho života v provozu. (c.tucker)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno