Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Rokenrol nikdy nezemře. Životní příběh zpěváka Ritchieho Valense... 3. února 1959 se zřítilo letadlo, na jehož palubě mj. byli známí rokenroloví hudebníci Buddy Holly, Ritchie Valens a Big Bopper. Toto datum bývá dodnes označováno za „den, kdy zemřela hudba“. Americký film La Bamba vypráví životní příběh mexického chlapce Ricarda Valenzuely, který se pod uměleckým jménem Ritchie Valens stal jednou z rokenrolových hvězd. Jeho zářivá kariéra netrvala ani šest měsíců, stačil natočit pouze tři hity (jedním z nich byla právě La Bamba, rokenrolová verze mexické lidové písně) a zemřel ještě před osmnáctými narozeninami, jeho hudba však přetrvala. Snímek převážně divadelního režiséra mexického původu Luise Valdeze (nar. 1940) je působivou rekonstrukcí krátkého života nadaného hudebníka. Mimořádný výkon v hlavní roli podává Lou Diamond Phillips (nar. 1962), jehož exotický zjev mají na svědomí indiánští, čínští, španělští ale také irští předci. Atmosféru filmu dokreslují známé rokenrolové skladby, Valensova tvorba tu zazní v podání známé skupiny Los Lobos. Snímek La Bamba patřil v době svého vzniku k překvapivým diváckým hitům a získal také nominaci na Zlatý glóbus v kategorii nejlepší film (drama). (Česká televize)

(více)

Recenze (57)

kareen 

všechny recenze uživatele

La Bamba není špatný film, hezky se na to kouká, ale v podstatě nijak nevybočuje z řady podobných životopisných počinů, snad kromě vědomí brzké smrti hlavního hrdiny, takže jeho vyznání lásky své dívce nebo poslední telefonát se svým bratrem mají velkou příchuť fatálnosti. Snímek se sice zabývá Ritchieho hudebními začátky, jeho prvním vystoupením apod., ale zcela pomíjí podrobnosti jeho tvorby, vždy přijde na plac nebo do nahrávacího studia už s hotovou písní, což mi trochu chybělo, zvlášť když tam často mluví o "své muzice". Větší důraz je kladen na zpěvákův soukromý život a rodinu, on sám pak působí jako bezproblémový slušný chlapec, ale jelikož se dožil jen sedmnácti let, rock'n'roll ho ještě nestačil zkazit. Lepší trojka. ()

Chrustyn 

všechny recenze uživatele

Dnes již takřka legendární (překvapuje mě malý počet hodnocení) životopisný snímek o mexickém králi rokenrolu, jehož hvězdnou kariéru předčasně ukončí tragické letecké neštěstí, které mj. připraví o život legendárního Buddy Hollyho. Příběhově a herecky dobré s jednou kultovní hudební peckou, ale režijně slabé a nevýrazné. ()

Reklama

cheyene 

všechny recenze uživatele

The Day the Music Died. Ne každé hudební drama, zejména pak životopisné, umí zaujmout na plný počet hvězdiček, ale např. Walk the Line či Ray, jsou důkazy toho, že filmy o ikonách z muzikantského světa fungují. La Bamba se může zařadit po bok dvou právě zmíněných snímků, neboť samotný životní příběh Ritchieho Valense je dostatečně zajímavý. Vynikající písničky jako "Donna" či "Come on, Let's go" dotvářejí perfektní atmosféru Valdezova počinu a i díky perfektním hereckým výkonům se divák nebude nudit. Závěr je pak silnou, emotivní tečkou za příběhem mladíka, který byl jedním z průkopníků rock'n'rollu a ač zemřel (spolu s ostatními hvězdami, s nimiž cestoval) příliš mladý, jeho muzika žije dál. ()

Radyo 

všechny recenze uživatele

Perfektně natočený životopisný film o životě mladého zpěváka Ritchieho Valense. Vesměs neznámí herci svým projevem pomáhají navodit onu kouzelnou atmosféru z časů, kdy se rokenrol teprve začínal prosazovat na výsluní. Lou Diamond Phillips ve svých tehdy 25 letech hraje mladého 17-letého zpěváka působivě a s chutí, díky čemuž ještě zvyšuje věrohodnost filmu. Zazní zde spousta slavných hitů té doby, především pak ty dva, díky nimž Ritchie odstartoval svou hvězdnou kariéru, která neměla dlouhého trvání. Přiměřená dávka sentimentu, romantiky a na závěr i poměrně očekávaný, tudíž nekalkulovaný útok na divákovy emoce, to vše řadí tento film mezi špičku v žánru hudebních dramat. ()

nascendi 

všechny recenze uživatele

Veľmi som bol zvedavý na tento film z obdobia začiatkov rock and rollu. Na klasický príbeh o vzostupe talentovaného speváka, ktorý prerušila tragická letecká havária. Atmosféra bola ako obvykle vystihnutá dobre. Nemôžem sa stotožniť s výberom predstaviteľa hlavnej úlohy nielen čo sa týka výzoru, ale hlavne spevu. Rovnako si nemyslím, že pre film bolo vhodné zdôrazňovať úlohu spevákovho brata. Ale koniec koncov, ako nostalgická spomienka na významné obdobie vo vývoji populárnej hudby film poslúži. ()

Galerie (59)

Zajímavosti (32)

  • Jednou z kreslených postavičiek na stene suterénneho štúdia Boba Moralesa (Esai Morales) je králik Oswald, raná postava Walta Disneyho, ktorá bola neskôr upravená a stala sa z nej Mickey Mouse. (Arsenal83)

Reklama

Reklama