Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dozvíme se, že největší předností socialistického soutěžení je kolektivní součinnost. Právě to odmítá pochopit mladý, tělesně vypracovaný montér. Podezírá své spolupracovníky, že ze žárlivosti přehlížejí jeho zásluhy. A dlouho mu trvá, než pochopí, že jedinec samotný nic nezmůže, že až kolektiv má potřebnou sílu - a tudíž i pravdu. Chlap jako hora dosvědčuje, že agitky, již silně nepřesvědčivé, navíc pramálo zábavné a bez charismatu, přečkaly celá 50. léta a úspěšně se přelily i do desetiletí následujícího. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (28)

charles3 

všechny recenze uživatele

Dobová moralizující komedie s výkvětem tehdejší komediální elity. Vedle Krakonoše a Pyšné princezny si totiž zahráli mj. Marvan, Sovák, Menšík, Záhorský, Filipovský nebo E.Fiala. Zaznělo několik dobrých hlášek, z nichž nejvíc mě pobavila ta Filipovského: "Za to můžou ty atomové pokusy, to mi nikdo nevymluví!" :-D ()

farmnf 

všechny recenze uživatele

Všichni, kdo to sepsuli mají pravdu. Já tam něco našel: Peterka je úderník a kurevník. Ano tak to bylo. Jenže byl 3 roky v Sajuzu a tam ho tavarišči drželi zkrátka. Představte si opíchat manželku sovětského úderníka, nebo nedej Bože tajemníka dumy! Gulag! Možná šibenice. To by už Krakonoše nenatočil! Peterka se v Rusku naučil chlastat na pracovišti a najednou brigadýr Sovák říká - Ne soudruhu! I Menšíka to odnaučil! Menšík je z Ivančic, kousek od mýho kanclu. To není možné! A taky nebylo. Menšík podvádí, chlastá málo, ale chlastá. Jak ten individualista Peterka otištěný v Sovětské Pravdě má žít s brigádou? Vždyť i ten mravný Marvan lže! Ono to soudruzi není jednoduché.Do toho krásná Alena Vránová, ty šaty ji tak slušej! Ona měla za mlada malý kozy. To jsem nevěděl a jak jsem všímavý! Ale bráníc se spoileru píši: Soudruzi, dopadne to dobře, on Peterka sleví ze svého trockického individualismu! Pochopí, že život v brigádě je život bez soukromí, ale dar soudružské nezištnosti. I Filipovský otec, to pochopí a prakticky vývoji situace přeje. Napadají mě Skřivánci na niti. My vás všechny přetavíme. I svalnatého Peterku. Budete ingoty! ()

Reklama

Godhaj odpad!

všechny recenze uživatele

,,A jak to víte, že mně se zrovna chce na Rusalku?“ „Na tom vůbec nezáleží, jestli se ti chce.“ Tady se ten kolektivizmus vzal trochu moc zhurta. Banda pošuků uvítá navrátivšího se kolegu ze zahraničí způsobem, jakoby se ocitl ve vězení. I když… Vlastně to není tak daleko od pravdy. Ale jistota s jakou samozřejmostí to odsuzuje byť i jen náznak individualismu mně hýbla se žlučníkem. Pak se ukáže, že ani Peterkova postava není žádný sympaťák. Jeho romantická linie s Vránovou byla těžkopádná a tuze nudná. Zápletka, která se vleče jako sliz, se stavbou domku se nese v atmosféře zmaru a šedi. Závěrečná slova „tleskej, tleskaj všichni“ mě utvrdila v tom, že tento film je čiré zlo bez špetky nadšení, které lze cítit z budovatelských filmů 50. let. ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Komedie k pláči. 1) Inu, 35letý Vratislav Blažek si teprve brousil drápy na své nejslavnější scénáře. Ale i tak občas docela zaperlil. 2) To je mi ale svět!_____ Trolejbus číslo 58 jezdí ve dvacetivteřinových intervalech._____ Třicetiletý montér a kulturista po třech letech v zahraničí nemůže sehnat holku._____ Pracovní brigáda z továrny jde kolektivně večer do divadla na Rusalku._____ 3) A ti herci! 38letý František Peterka (montér Honza), 17letý (!) Václav Postránecký (dělník), 54letý Bohuš Záhorský (dělník), brigádě šéfuje 40letý Jiří Sovák, dále je tu 59letý Jaroslav Marvan (dělník Fabián), 31letý Vladimír Menšík (dělník), 38letá Stella Zázvorková (jeřábnice), 53letý František Filipovský (prodavač, Kátin otec), 46letý Josef Hlinomaz (malíř pokojů), Jiří Krampol (mladík, který vychází z továrny) - no k nim bych šel pracovat okamžitě. 4) Problémy se řeší jako v Jedličkově ústavu - chování většiny postav je pro mě nepochopitelné. 5) Nakonec si náš hrdina i tu Rusalku zamiluje. Co je? Tleskej! Tleskají všichni. ()

MickeyStuma 

všechny recenze uživatele

Výchovná agitka o nutnosti kolektivizace se všemi svým přednostmi. Záminkou pro příběh je vrátivší montér ze zahraničí pochopitelně zvyklý na jiný přístup. A tak si nějak nemůže zvyknout na socialistické soutěžení v rámci kolektivu a nutnost brigády. Do toho si namluví neznámou ženu, která se nemůže rozhodnout k svatbě. A tak máme možnost sledovat neustálé dohady buď v podniku v partě a nebo kolem svatby. Opět se tu sešla plejáda známých herců tehdejší doby a to dokonce i včetně Jaroslava Marvana. Za zmínku stojí i účast mladičkého Jaroslava Satoranského. I když tu několik věcí je k zasmání, celkově jako komedie snímek značně selhává. Téma se bere sakramentsky vážně a to je právě ve výsledku velice na škodu. Svému účelu snad ve své době bylo dosáhnuto. ()

Zajímavosti (2)

  • Natáčanie filmu prebiehalo na viacerých miestach v Prahe. (dyfur)
  • František Peterka ve filmu řídí automobil, ve skutečnosti však nikdy nevlastnil řidičské oprávnění. (M.B)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno