Reklama

Reklama

Voda

všechny plakáty
Trailer

Obsahy(1)

Příběh se odehrává v Indii roku 1938 na pozadí politického vzestupu Gándhího. Malá Chuyia je provdána za starého muže a čeká v domě svých rodičů, dokud nebude plnoletá. Její muž však umírá a Chuyia je tak ve svých osmi letech vdovou. Podle indických tradic jsou vdovy posílány do zvláštních útulků, kde v odříkání stráví zbytek života. Bez muže už neznamenají nic. Přítomnost dítěte se odrazí na životech ostatních obyvatelek domu a vytrhne je z letargie. Žije tu i Kalyani, která se zamiluje do mladého politického aktivisty. Žena, která je pověřena dohledem nad ostatními, má ale s Kalyani jiné plány. Na druhém břehu řeky žije spousta boháčů, kteří jsou ochotni platit za společnost mladé ženy. Co se stane, když jedné noci Kalyani odmítne nastoupit do loďky? (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (48)

NoIdentity 

všechny recenze uživatele

Komentáře typu nuda jsem skutečně nepochopil. Jo, Bond, který zabije v pěti sekundách pět set nepřátel je asi akčnější podívanou, ale považovat životní dramata, která se skutečně odehrávala za nudu? Začínám chápat proč je svět takový jaký je. Málokdo chce hasit co ho nepálí a to ani pasivně skrze obrazovku televize. Místo zamyšlením nad osudem jiných lidí (bílé vdovy nejsou scénáristický výmysl, stačí se trochu porozhlédnout po internetu) raději odklikneme odpad. Možná proto, že jsou nám tyhle témata nepříjemná a tak před nimi zavíráme oči, možná proto, že nás neohrožují a co víc, vůbec se nás nedotýkají, tak proč je nějak, alespoň symbolicky oceňovat v podání kladných bodů pro autory podobných zpráv, jako je tento film, kteří se nám snaží zprostředkovat pohled do míst, kam už nedohlédneme. Navíc nevidím jediný důvod proč tohle dílo považovat za filmařsky špatné odvedené, když už bych měl jako divák výhrady k "nudnému" ději. Jen doufám, že nepochopitelně velký příliv nízkého počtu hvězdiček přišel nějakým omylem, kdy se tento snímek zamíchal do programu nějaké těžce komerční televize a konzumenti ho prostě nebyly schopni strávit. Nejsem žádným aktivistou za lidská práva a občas taky rád zavřu oči před něčím, co nechci vidět, ale koho nechá chladným takovéhle téma, ten měl při sledování asi vypnutou funkci emoce a pocity ;) Nic proti nikomu, respektuji názor druhých, jen přidávám svůj velmi překvapený pohled ;) ()

Madison 

všechny recenze uživatele

Exotický príbeh z exotickej Indie, ktorý vniesol do romantického žánru úplne iný štýl vyjadrovania citov a emócií, než sme zvyknutí z amerického filmu. Náboženstvo, láska, bolesť, politika - všetky tieto aspekty sú skĺbené v nádhernom indickom prostredí v jednom ponurom a depresívnom kláštore. Citlivo zrežírovaný, obsahovo vkusný, herecky výborný a hudobne prekrásny film, ktorému som ale nedokázala odpustiť až prílišnú zdržanlivosť a uzavretosť pri romantických scénach, myslím, že režisér mohol medzi dvoma ústrednými zamilovanými postavami rozdúchať viac vášne - samozrejme, v rámci konzervatívnych indických noriem :-) ()

berg.12 

všechny recenze uživatele

Normálně pro mě okolnosti vzniku filmu nehrají příliš velkou roli, i o tomto jsem si je zjistil až dlouho po zhlédnutí, ale to množství pro mě nepochopitelných odpadů mi tentokrát nedá. Water uzavírá trilogii (Fire, Earth), ve které se Deepa Mehta, původem indická režisérka žijící v Kanadě, vyrovnává s problémy své země a kultury. Její dva filmy vyvolaly v konzervativnějších kruzích protesty a útoky na kina kde se promítaly. Natáčení tohoto filmu muselo být o několik let odloženo, když dvoutisícový dav v počátku natáčení vše zničil. Kvůli následným tlakům a ekonomickým těžkostem byla režisérka poté nucena film natáčet na Srí Lance a musel být i přeobsazen. V Indii prakticky nebyl uveden. Že se nejedná o nějaký nepovedený omyl, svědčí i mnohá mezinárodní ocenění a sám proto nevím, jestli jsou ty odpady dílem filmového vkusu nebo výsledkem úplného kulturního ignorantství. ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Poměrně dlouho jsem nechtěla, aby mi mé filmové výlety do Indie poskytovali více, než-li jen pohádkovou zábavu a skvělé filmy nesrovnatelné s čímkoli jiným, na co je středoevropské oko zvyklé. Po rekapitulaci výrazných rolí Johna Abrahama jsem znovu přistoupila k Water a všechno se ve mě sevřelo. Taková dávka odcizení a naprosté bezmoci je příliš stravující... než, aby bylo možné takový film zařadit mezi uniformní programové schéma na ČT2. Čímž si zároveň vysvětluji zdejší pozastavení nad některými odpady. V dramaturgii byl zřejmě učiněn odvážný krok, ale cesta k němu nevedla žádná. ()

Rex Mundi 

všechny recenze uživatele

Pretty woman po indicky - určite by si to mali pozrieť milovníčky amerických dojákov, vyplačú si oči, ale z úplne iných dôvodov. Trochu ich vyfacká realita. Fascinujúci príbeh, viac tragický ako romantický. Fakt sila. Ďakujem bergovi.12 za komentár, dúfam, že sa mi podarí pozrieť aj prvé dva filmy z trilógie. ()

Niktorius 

všechny recenze uživatele

Tak potvrzeno. Deepa Mehta umí točit příběhy o velkých emocích bez zabíhání do patosu a pod její taktovkou ze sebe dokážou vydat docela přesvědčivý a decentní výkon i herci, do kterých bych to nikdy neřekl. Že, Johne Abrahame? A samozřejmě je to celé výborně natočené, s malebnou kamerou, pěknou Rahmanovou hudbou a... překrásnou Lisou Roy v jedné z hlavních rolí ;-) ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

Príbeh 6 ročnej indickej vdovy, ktorá ešte poriadne netuší čo jej osud nadelil. Výborná, takmer až dokumentárna atmosféra indických mestských uličiek, denných rituálov, začínajúcej love story a rozhovorov s vdovami s podobnýn osudom. Hodnotenia odpad niektorých prispievateľov sú dosť neobjektívne, ale na plné hodnotenie to fakt nemá. Aj s prihliadnutím na to, že sa príbehom mihol Gándhí dávam 60%. ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

Zajímavý a poutavý příběh z Indie, která si i v roce 1938 drží své tradice ohledně vdovského života. Přestože se snímek odehrává jen na několika málo místech, je opravdu příjemnou podívanou, které nechybí láska, napětí, dramatické chvíle a sympatičtí herci v hlavních rolích. ()

Ketri 

všechny recenze uživatele

Tak to musím nejdřív rozdýchat .... Myslím, že nemá cenu snažit se psát nějaká úžasná moudra. Chuyia to ve filmu zvládla jednou otázkou: "Teto, a kde je dům pro mužské vdovy?" ()

Aky 

všechny recenze uživatele

Jednoduchý a prostý příběh, jehož posláním je především popis bídného postavení indických vdov, jejichž životy svírají tisíce let staré náboženské zvyklosti, které dávno ztratily svůj obsah, ale jsou dál tupě dodržovány, přičemž z nich nepochází nic pozitivního, ale znamenají jen kruté znásilňování přirozenosti života. ()

swamp 

všechny recenze uživatele

Zajímavý příběh z Indie konce třicátých let dvacátého století.. Zobrazuje nám nejen tehdejší zacházení s vdovami (aneb v osmi letech vdovou snadno a rychle), ale i vyhlídku na lepší časy díky liberálnějšímu přístupu přinášenému vlivem osoby Gándhího. ()

Slarque 

všechny recenze uživatele

Připadá mi to jako klasický příklad „festivalového filmu“. Vezme se silný příběh a natočí se tak, aby nebyl moc temný. Pak už se jen čekají ovace. Podle mne by to celé bylo mnohem působivější, kdyby to v útulku pro vdovy vypadalo trochu drsněji a většina filmu by se netvářila jako romance. Závěr jsou pak sice docela silné kapky, ale prostě už to přišlo pozdě... ()

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Hinduistické děvče to mělo strašné. Když přežilo manžela, tak ho čekalo buď upálení, vyhnání z rodiny a žebrota, nebo ji vnutili mladšímu švagrovi. Vážně, co to s těmi náboženstvími je, že vždycky ubíjejí ženy? Nejspíš, že je napsali chlapi. _____ Příšerný osud indických vdov v době, kdy se u nás schylovalo k jiné katastrofě. Vdovy tady u nás sice nikdo neupaloval, ale s jistou skupinou lidí najednou také začal být kontakt nepřípustný a znečišťující. A tak jako hořely indické vdovy, nebo je zahnali do útulků, tak stejně se dělo i lidem u nás. Fakt, co to s námi je, že se ty vzorce pořád opakují? ____ Přestože konec snímku se dal odhadnout předem, tak jsem doufala, že to dopadne jinak. Film je realisticky výpravný, s dobrým odstíněním charakterů a smutným, ale logickým dějem. /17. 7. 2017/ ()

eraserhead666 

všechny recenze uživatele

Zajímavý, ale spíše hodně smutný obraz indických žen, které nesužují britští kolonialisté, ale kultura, zvyky, náboženství a předsudky jejich vlastních lidí. Hrozně moc tyhle filmy nemám rád. Protože mě vždycky naserou. Obzvláště když příběhem provází sedmiletá vdova. A závěrečný titulek odhalí, že se vlastně toho moc nezměnilo. Z filmového hlediska hodně slušná práce. ()

kikuka 

všechny recenze uživatele

Tematicky jeden z filmov typu "jeden svet" prekvapí svojou nevtieravosťou, najmä keď vezmete do úvahy, že hlavnou hrdinkou je 8-ročná vdova. A Gándhí do toho. Samozrejme, dojímavých momentov korunovaných záverom sa nájde, no nie sú presilené a netlačia, zabudnite na doslovnosť. Vysoko pozerateľné je i herectvo, hoci John Abraham (Narayan) je jemne povedané elegantne telenovelový :D. Na rozdiel od famóznej malej Saraly. Btw. hudba bola nahraná pod dohľadom dirigenta Petra Breinera orchestrom bratislavského rozhlasu. A bolo tam pár pekných nápadov. ()

Pirkaf 

všechny recenze uživatele

Mrazení v zádech v závěru je nejlepším důkazem toho, jak na mě tento snímek zapůsobil. Nejlepší z trilogie Fire, Earth, Water. ()

Související novinky

OSCARS - výsledky

OSCARS - výsledky

26.02.2007

Rozdáno. Až na pár výjimek (jako například kategorii Nejlepší zahraniční film) se moc překvapení v letošních Oscarech neudálo. Nejvíce Oscarů, konkrétně v těch nejsilnějších filmařských kategoriích -… (více)

Oscary již po devětasedmdesáté

Oscary již po devětasedmdesáté

24.01.2007

Rok se s rokem sešel a opět se budou vyhlašovat prestižní každoroční akademická ocenění - Oscary. Nejvíce nominací mají: Babel (7), Dreamgirls (8), El Laberinto del Fauno (6), Královna (6), Krvavý… (více)

Švankmajer letos na Oscary nedosáhne

Švankmajer letos na Oscary nedosáhne

18.01.2007

Americká filmová akademie už oznámila užší výběr pro nominace na Oscara v kategorii Nejlepší cizojazyčný film. Z šedesáti tří filmů vybrala devět titulů, které se ještě poperou o místo v nominační… (více)

Reklama

Reklama