Reklama

Reklama

Série(4) / Epizody(26)

Prvních sedm dílů oblíbeného loutkového seriálu viděli malí diváci televize už v roce 1987. Už tehdy přijali dva malé kluky, jejich dědu Lebedu i lakomého souseda Krkovičku velmi dobře. Animované loutky výtvarníka Jana Tippmanna je příjemně překvapily a jednoduché příběhy s nenásilným výchovným posláním je zaujaly. Do roku 1998 přibyly další příběhy i jedna postavička, sestřenice Míla a šestadvacetidílný seriál se ve vysílání České televize zařadil mezi ty úspěšné. Typickou tvář mu vtiskl režisér Lubomír Beneš, který bohužel během natáčení zemřel. Režie se proto ujal animátor František Váša za přínosné režijní supervize Břetislava Pojara. Literární scénář napsali Stanislav Havelka, Petr Chvojka, Lubomír Beneš a později i Marek Beneš. Všem těmto tvůrcům se podařilo vytvořit postavičky s vyhraněným charakterem, ať už to je malý a trochu nešikovný Jája nebo rozvážný děda Lebeda, bývalý námořník. Ovšem nejvyhraněnější je lakomec Krkovička, na kterého naše trojice svým vtipem a umem vždycky vyzraje. Také vypravěči, byli na celém seriálu celkem tři, František Filipovský, Petr HaničinecVáclav Postránecký významným dílem přispěli ke zdaru seriálu. (Česká televize)

(více)

Recenze (179)

dr.fish 

všechny recenze uživatele

Tento večerníček mne nějakou záhadou minul a viděl jsem ho porvé až před dvěma lety. To neustálé podkopávání Krkovičkova podnikatelského snažení nemá chybu. V podstatě podobné téma jako Trautenberk- vykutálený feudál, který se snaží zbohatnout a vždycky mu to zkazí Krakonoš. V Jájovi a Pájovi ničí kapitalistu Krkovičku zase děda Lebeda. Někdy mi ho chudáka je až líto, jak se pinoží, aby něco vyšmělil a ono to nikdy nevyjde....100% ()

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Já, já, já, já už dávno skáču:-) Nikdy jsem neskákal tak jako Jája a Pája, ale vždy bych se na ně skoči s radostí znovu podívat! Jeden z nejhezčích, nejpovedenějších, a nejoblíbenějších, večerníčkových seriálů. Nezapomenutelný a můj oblíbený děda Lebeda jako vysloužilý námořník, kterému to rychlé ranní vstávání nedělalo nikdy dobře, mazaný řezník Krkovička, kupec a sedlák v jedné osobě, který by si pro korunu nechal vrtat koleno. A v neposlední řadě báječní kucí. To vše ještě navíc protřené nádherným dabingem Františka Filipovského, Václava Postráneckého, a Petra Haničince. Dnešní generace dětí už pomalu tyto krásné kreslené filmy ani nezná po záplavě všech těch leckdy stupidních amerických a japonských rádoby vtipných kreslených parodií. Česká animátorská škola se holt nezapře Břetislav Pojar-The Very Best of. Z nostalgie a z neokoukatelnosti dávám za jasných 5*. Můj TOP 10 Večerníčkový seriál. ()

Reklama

Danulinda 

všechny recenze uživatele

Nádherně vytvořená pohádka, kterou, jako ostatně vždy, skvěle nadaboval Mistr Filipovský. Ani jeho následovník pan Haničinec nebyl špatný, ale přece jen se František více intonačně vyžíval a více to tzv. žral. Mojí oblíbenou postavičkou, jak už to u mě bývá, byl záporný hrdina, se kterými bývá většinou největší legrace a bez kterých by to prostě nebylo ono :-) . ()

maoc 

všechny recenze uživatele

Scénář je sice místy řidší a až příliš orientovaný na různé polní prace, občas modifikované do qvazizemědělství (pěstování párků, prasat z ocásků atd.), ale všechno dohání vizuální zpracování, výborná hudba, skvělý dabing a dětská poetika. Plné hodnocení však nemůžu dát, vzhledem k nucené propagaci "těch správných" myšlenek a postupů. Není to až taková agitka, ale... ()

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Jája a Pája je dnes již klasikou českého loutkového filmu i dětského večerníčkového cyklu. Za jeho vznikem stojí v první řadě Lubomír Beneš. Hned za ním je Stanislav Havelka s Petrem Chvojkou. Příběhy jsou krátké, svižné a laskavě výchovné. Energičtí chlapci jsou vedeni otevřenou myslí a zkušenou moudrostí přes nástrahy života. Každá činnost se za pomoci dostatečné dávky fantazie dostává do roviny omamného dobrodružství neznáma a překonává ubíjející nudu stereotypu. Nejvytrvalejší překážka v podobě lidské závisti a lakoty sice ve druhé dekádě navazující tvorby obrušuje své ostří, svůj švih a účinek celek přesto neztratí. Předností je detail i stylizovaná podoba postav. Zajímavostí je obdobná, a přesto odlišná atmosféra v rozlišném zabarvení mluveného doprovodu. František Filipovský, Petr Haničinec a Václav Postránecký představují záruky kvality a citlivě hladí dětské duše při jejich objevování světa. Píle, skromnost a poctivý zápal do práce nejsou špatným prostředkem při určování směru. A příběhy přinesou i usměvavou tvář. ()

Galerie (9)

Zajímavosti (3)

  • Krkovičkovo křestní jméno je Alois. (me116)

Reklama

Reklama