Transformers

• USA Transformers
USA, 2007, 144 min (Alternativní 138 min)

Režie:

Michael Bay

Shia LaBeouf, Megan Fox, Josh Duhamel, Tyrese Gibson, Rachael Taylor, Anthony Anderson, Jon Voight, John Turturro, Kevin Dunn, Amaury Nolasco, Zack Ward (více)

Transformers patří k nejúspěšnějším hračkám v historii. Roboti, kteří se dokážou přetransformovat v libovolný dopravní prostředek, jsou populární natolik, že se stali hrdiny akčního animovaného seriálu. Mohli by ale být také předlohou pro hraný celovečerní akční film? Pochybnosti hravě rozmetají dva argumenty – úspěšné snímky se v současnosti natáčejí podle mnohem podivnějších námětů (třeba podle atrakcí v zábavních parcích, viz Piráti z Karibiku) a Transformers se navíc mohou opřít o dva velikány světového filmu, produkujícího Stevena Spielberga a režírujícího Michaela Baye (Mizerové 1 + Mizerové 2, Skála, Armageddon). Ti dva mají dostatečný kredit na to, aby se z projektu, který by jinak doprovázely pochyby, stal jeden ze nejočekávanějších filmů léta... Prakticky odnepaměti ve vesmíru kolem nás zuří válka dvou vyspělých mimozemských civilizaci, „hodných“ Autobots a „zlých“ Decepticons. Dosud se nám vyhýbala, ale když tito vyspělí mechanoidi objeví na Zemi zdroj energie, jehož ovládnutí může jedné či druhé straně přinést konečné vítězství, promění se naše planeta v peklo na zemi (nebo spíš ve vesmíru). Jejich invazi prožíváme společně s teenagerem Samem (Shia LaBeouf), kterého doposud trápila pouze škola, absence pořádné káry a slečna jménem Mikaela (Megan Fox), jež dává přednost jeho spolužákům. Ve chvíli, kdy se v televizi objeví první zprávy o ničivých robotech, začne mít o jeden problém navíc. Je to právě on, kdo nevědomky ukrývá klíč k onomu životně důležitému energetickému zdroji, proto má nárok na první místo na seznamu ohrožených druhů. Hned za ním figuruje zbytek naší civilizace… Spojením Stevena Spielberga s Michaelem Bayem vznikl z dětské hračky silný epický příběh, který úspěšně kombinuje dramatičnost Války světů s diváckou vstřícností Dne nezávislosti. Přestože příběhu dominují velkolepé akční sekvence, o které se starali mistři oboru, specialisté z trikového studia George Lucase Industrial Light and Magic, je v něm dostatek prostoru i pro humor a pro originální zápletku. „Nejdůležitější bude přesvědčit lidi o tom, že film, který se inspiroval dětskou hračkou, může být pro dospělé. Stačí ale pár vteřin libovolné akční sekvence a vaše předsudky budou ty tam,“ tvrdí producent filmu Lorenzo di Bonaventura. (Magic Box)

Kvasekus

Nečekal sem žádnou bombu už podle toho na čem je postavenej příběh, ale tohle bylo ještě horší než sem čekal. Špatnej LeBeouf a k němu bohužel jen hezká Megan. Bay v žádném případě neni bůh. Kdyby byl film kreslený a na nově ho dali v osm ráno hned po pokémonech, tak by to bylo asi nejlepší řešení. Asi za to je ta jedna hvězda, protože kdybych si nepřispal a v těch osm ráno to viděl, tak mě to zaručeně probere. ()

Jaxx84

Hoodně dobrý akční nářez, u kterého se nebude ani chvíli nudit. A závěrečná kooperace U.S. soldiers+Optimus vs. Megatron's boys ultra excellent mlátička s nadupanou hudbou.../applaud. Chce se to dívat s nadhledem a nehledat mouchy a zážitek to bude ohromný, jen lituju, že jsem to neviděl na velkém plátně, ale jen v PC...už se těším na dvojku =) ()

gemi

Dokonalé triky, vitp a strhující akce na jednu stranu, neuvěřitelná patetičnost, klišé a nelogičnost na stranu druhou. Škoda těch přemoudřelých kydů typu "v těch mladých pozemšťanech vidím mnoho dobrého". Pokud by byl film určený pro děti do deseti let, pak je to v pořádku, ale na to je příliš akční. Logika tady nekulhá, ta vůbec nemá nohy (robot je zmrzlý tisíce let, pak se probudí a představí se malebnou moderní angličtinou). Nicméně, pokud vypnete mozek, je to opravdu působivá podívaná. ()

Colour

Začiatok je perfektný. Scéna, kde sa zmenila helikoptéra na transformera a zničila základňu v Quatare bolo dokonalé. Napínavé, chaotické. Následné vyšetrovanie bolo tiež na vysokej úrovni. Avšak čím viac film napredoval ďalej, zdalo sa mi, že film je nudnejší a nudnejší. Scény, kde sa Sam dával dohromady s Mikaelou boli zbytočné, pripomínalo to pre mňa odporné teenegerské komédie. Do filmu sa to nehodilo. Finálová bitka bola v podstate dobrá, avšak pýtalo by si to viac šťavy (a vojakov). Napriek tomu tento film patrí medzi dobré a pozerateľné filmy. 72% ()

LukyLago

nuda hovadina i akce byla nudná :D koukat na hračky se kterýma sem si hrál za mlada připomínající roboty ze strážců vesmírů jediné na co se ve filmu dalo koukat byla megan fox :D ()

Melvej

Co k tomuto akčnímu scifi dodat? Napínavé, zábavné, plné hezkých aut i slečen, samozřejmě v popředí s Megan Fox, která sice není nikterak úžasná herečka, ale dívá se na ni doopravdy dobře a soundtrackem, Bože můj soundtrackem, tak úžasným soundtrackem od pana Jablonskyho. ()

Acrobat

Blahodarným pocitom začalo sobotňajšie ráno 27.11.2010. Pocit zabielenej betónovej krajiny dodával autorovej mysli jasnosť, pokoj a takú škodoradosť. Určovanie „lajtmotívov“ nezáživnej sídliskovej špinavej aury sa tak rodilo oveľa ľahšie. Začala riadna porcia hnevu, zhonu, stresov, drobných nehôd etc. Volebné ráno bude aspoň zapamätateľné, ak sa v histórii ešte preživší vrátia ku komentáru. Jednoznačne Transformers o 20:00 na Markíze. Ale iba neznalých filmových pomerov to pozeral. Autor určite ani okom nepozrel na obrazovku, ale je na mieste povedať, že snehobiele ráno a vedomosť ukážok z Transformerov muselo mať konečne ten správny „feeling“ na pocity k filmu. „Lightscribeové“ DVD Transformers (vypálená Megan ako skutočný stavebný pilier filmu) má vždy čestné miesto v čase – kde je treba pritvrdiť, ukojiť sa, nabrať odvahy, súložiť s výnimočnou akciou, radovať sa s Jablonskeho, krútiť hlavou nad muničným arzenálom. Elementov, ktoré Transformers majú je veľa a nemajú tendenciu vyprchať. Áno, môj Pane, obaliť azda ten najprimitívnejší scenár aký existuje do ľuďom páčiacej sa formy chce len jedno. Sex, AC-130, kalibráciu farieb a veľmi rušný zhon. Zasmiať sa (a nebrať vážne) akúsi kocku a boj kopy železa (titánu, hliníku??) akože o nás patrí tak trocha k identifikácii normálneho diváka s mysľou kde sa patrí. Uvedomenie si seba v čase a priestore, so svojimi právami a povinnosťami, starostlivosti o deti alebo Vašu lásku. Za záchranu kocky by autor neposlal ani najpostrádateľnejšieho zo všetkých. Teda seba. ALE ČO Z TOHO, keď už digitálny zvuk Jablonskeho pri hviezdičkách Paramountu Vám dajú grogu do hlavy a pohľad na Sikorsky „Pave Low“ niekde v Sýrskej púšti Vás nažhaví, či rovno vzruší. Čo nasleduje v ďalšej, asi najšpičkovejšej a najburácajúcejšej mainstreamovej, blockbusterovej a popcornovej akcii je treba uznanlivo hádzať slová chvály na Bayovu akčnú virtuozitu. Symbióza digitálnych Transformerov(v najnovších autách) proti americkej armáde (samozrejme v tom najlepšom svetle) je extravagantná. Herecké „party“ neťahajú scénu, ale scéna ich, pričom zostávajú stredobodom. Turturo (2-3 scenes), Voigt (Hangár-brokovnica), Labeouf, Fox (spiatočka). Bay je samotvorcom záberov a konštalácii choreografie akčných scén. Doplniť ho však musia výborne dynamický Jablonsky, digitálny zvukár, ktorý transformáciu kopy železa, ich vystupovanie, údery, strety a boj dokonale mapuje. Z neba však spadol extravagantný ťahúň dynamickosti záberov Amundsen M. Excelentná práca s dynamizáciou, nasvetlením, pohybom, exteriérovou geometriou záberov. Všetky tieto prvky realizačných tvorcov robia stupídny scenár popcornovej zábavy vysoko sledovateľnou znovu a znovu. Pri Bayovi sa netreba obmedzovať rozpočtom. Čím viac mu dáte, tým viac eroticky bude jeho dielo vyzerať. Z celých Transformerov mám slastný dojem. V koncových titulkoch má autor chuť niečo načať, tešiť sa, mľaskať perami ako Frederic Diefenthal, ísť na jednosmernú cestu niekam vlastným autom, riešiť problémy okolia, byť časťou niečoho aj trochu nadprirodzeného. To všetko však len do nasledujúceho rána. Cítiť sa viac film nemôže. Už len 1 epizóda „Due South“ má ďalekosiahlejšie intelektuálne a kvalitatívne hranice. Bol by som však pokrytcom a farizejom dávať do korelácie (len pre čitateľov rozhľad !). Túžba, aby ma tlaková vlna odhodila 17 metrov ďalej, byť bezmocný oproti „železu“, cítiť hrozbu zatknutia, ale následnej spolupráce s policajnými zložkami....Schizofrenické pochody a živelnosť správania sa vplyvom Transformers je veľká. Ak niekto hovorí, že nemal dostatok akcie a zbraní, klame. Neverte mu. Ak si pri 1 možnej akčnej scéne povieme, že tak to je ono, ale do konca filmu nás čakajú ešte 3 či 4 oveľa väčšie, jednoducho nemusí byť divák idiot. (AC-130 s palebnou podporou Bofors L/60 a húfnicou M102, je nádhera!). Transformers dokázali naplniť túžbu po čo najlepšej mainstreamovej zábave. Málokomu sa to odvtedy podarilo. Opätovne ale pozor, do diskusie s ním nechoďte, nepredstavuje Eso, ale možno zeleňového horníka. Či hráme žolíka? Tak potom Jokera. Ha-ha-ha./ Slnečnicové semienka vymieňam za tekvicové, ale aj tie sa mi rozsypávajú. Dokonca z boxeriek s motívom draka ich vyberať nestíham a našpúlenými perami čakám na výstrely. Krucifix, 40mm Bofors ho musí zložiť. Tikanie hodín neznáša absurdný koniec a bomba, na ktorej sedím mi čoskoro vybuchne. Tváriť sa nežne k prichádzajúcej dáme má svoje čaro. Neviem, či ohmatávať jej prsia alebo vytlačiť farebne A4 a založiť za sklo. Trestné zákony sú pripravené na novelizáciu a kubistická kocka je kanadsky neposlušná. Oáza nekonečných nerestí. Športová vzpruha. Sprchový ikonobijec. Nezatĺkajúc svoj obdiv ju kladiem na piedestál komercie. Akéhosi militarizovaného pocitu sa nevie zbaviť myseľ vzplanúca nad škorpiónom. Umlč ma hákom na díhanie netransformovaných áut, odpáľ do ďalekej galaxie. Transformers a Megan neber ohľad nado mnou....ovplyvniteľným. Tentokrát nie. Militarizuj a buchni päsťou po stole. Sunrise Bofors. (videné asi 7x, naposledy DVD 27.11.2010). (Ďakujem severoamerickému kmeňu Šišmenov za odvahu ku komentáru.) () (méně) (více)

Ceberus

Ano, je tam spousta akce, ano, je to vizuálně úžasné. To pověstné "ale" však musí následovat. Snažil jsem se to vnímat v tom kontextu, že je to hlavně pro mladé publikum, ale prostě jsem se neubránil dojmu, že je to příliš dětinské. Ale nemůžu z toho samozřejmě vinit autory filmu, samotná předloha pro něj už prostě tak naivní byla. Je to jeden z těch filmů, pro něhož se hodí ona fráze "lépe to natočit nešlo". Takže je to v konečném důsledku pěkný zábavný film na jedno zhlédnutí, ale není to nic nepřekonatelného, o čem bych se bavil ještě týden poté. ()

Psycho.R

Jelikož jsem jako malej koukal na seriál v kreslený podobě, tak jsem cejtil za povinnost shlídnout i filmové zpracování, které mě ovšem nenadchlo. Byl jsem spíš unaven tím, jak jsem se nudil :-( ()

Camarro14

Král letních blockbusterů stvořil coolervoucí a epesně podmanitý snímek, při němž akční požitkáři musí zákonitě vrnět blahem. ... 90%! ... ()

Yellyman

Další hračka na stříbrném plátně? Hmm... Transformers jsou svělou ukázkou toho, jak lze mnohokráte omílaný děj propašovat do celého světa a vydělat na tom. Kouzlo spočívá ve studiu ILM, které opět dokázalo, že je špicou ve svém oboru, protož rothýbat taká monstra je vskutku umění, zvlášť aby se na to dalo koukat. Smekám před vámi, pánové! ()

Henry Morgan

Když si člověk zvykne na to, že tam běhaj společně s lidma transformeři a že se jedná o film se 100% prvky mainstreamové tvorby, jako jsou sexy hlavní hrdinové, zápletka se zradou a puberťácká láska, tak musí přiznat, že vedle podobných filmů z toho vychází transformers asi nejlíp, co se týče provedení a zábavnosti. V dané kategorii si to ty procenta zaslouží. ()

sarfian

Neuveritelné tempo filmu neprestáva až do konca. Vtipné, nápadité, dobrý dej a Shia do nandal všetkým hercom, pretože hlavne jeho výkon vynáša tento film do výšin. Samozrejme sj dobre vyobrazený autoboti sú dokonalý. VIDENÉ 3x ()

Sign

A to sem si furt říkal že to musí být salátina pro děti, možná eště dorost, ne a ne se na to podívat, pak jsem jednou projížděl v šílené nudě programy a přecvakl jsem na závěrečnou bitvu Transformerů mezi domy města, i když to bylo v dabingu, byl jsem ohromen, okamžitě druhý den jsem letěl za kámošem o kterém jsem věděl že to má hlavně v originále, usadil jsem se a sledoval, ohromen na třikrát, akce taková jakou jsem hodně dlouh neviděl, jestli vůbec, Bay vzal komiksové hračky a udělal z nich takovej akční meganářez že se mi pořád dokola otvírala huba, ani nevím jaká akce se mi líbila víc, jestli hned začátek, likvidace škorpiona v poušti nebo konec, a to nemluvím o dalších bitkách mezi těmito akcemi, mne osobně se nejvíce líbil kdo jiný nez Bumblbee( i když ten byl pořadně předveden až v nasledujících dílech) také Ironhide a z Decepticonů Strascream... Jinak co se týče pana THE MAKER, vyloženě svým komentářem k tomuto filmu dává najevo že je opravdu ještě v děckých letech :-) ()

Hasbro zakládá filmovou a televizní divizi

16.02.2022

Studio Paramount upouští od blockbusterů

Studio Paramount upouští od blockbusterů

12.09.2021

Studio Paramount v příštích letech čekají velké změny. Současný šéf Jim Gianopulous odchází a místo něj přijde Brian Robbins z americké kabelové stanice Nickelodeon. Nový ředitel studia pak nejenže… (více)