Transformers

• USA Transformers
USA, 2007, 144 min (Alternativní 138 min)

Režie:

Michael Bay

Shia LaBeouf, Megan Fox, Josh Duhamel, Tyrese Gibson, Rachael Taylor, Anthony Anderson, Jon Voight, John Turturro, Kevin Dunn, Amaury Nolasco, Zack Ward (více)

Transformers patří k nejúspěšnějším hračkám v historii. Roboti, kteří se dokážou přetransformovat v libovolný dopravní prostředek, jsou populární natolik, že se stali hrdiny akčního animovaného seriálu. Mohli by ale být také předlohou pro hraný celovečerní akční film? Pochybnosti hravě rozmetají dva argumenty – úspěšné snímky se v současnosti natáčejí podle mnohem podivnějších námětů (třeba podle atrakcí v zábavních parcích, viz Piráti z Karibiku) a Transformers se navíc mohou opřít o dva velikány světového filmu, produkujícího Stevena Spielberga a režírujícího Michaela Baye (Mizerové 1 + Mizerové 2, Skála, Armageddon). Ti dva mají dostatečný kredit na to, aby se z projektu, který by jinak doprovázely pochyby, stal jeden ze nejočekávanějších filmů léta... Prakticky odnepaměti ve vesmíru kolem nás zuří válka dvou vyspělých mimozemských civilizaci, „hodných“ Autobots a „zlých“ Decepticons. Dosud se nám vyhýbala, ale když tito vyspělí mechanoidi objeví na Zemi zdroj energie, jehož ovládnutí může jedné či druhé straně přinést konečné vítězství, promění se naše planeta v peklo na zemi (nebo spíš ve vesmíru). Jejich invazi prožíváme společně s teenagerem Samem (Shia LaBeouf), kterého doposud trápila pouze škola, absence pořádné káry a slečna jménem Mikaela (Megan Fox), jež dává přednost jeho spolužákům. Ve chvíli, kdy se v televizi objeví první zprávy o ničivých robotech, začne mít o jeden problém navíc. Je to právě on, kdo nevědomky ukrývá klíč k onomu životně důležitému energetickému zdroji, proto má nárok na první místo na seznamu ohrožených druhů. Hned za ním figuruje zbytek naší civilizace… Spojením Stevena Spielberga s Michaelem Bayem vznikl z dětské hračky silný epický příběh, který úspěšně kombinuje dramatičnost Války světů s diváckou vstřícností Dne nezávislosti. Přestože příběhu dominují velkolepé akční sekvence, o které se starali mistři oboru, specialisté z trikového studia George Lucase Industrial Light and Magic, je v něm dostatek prostoru i pro humor a pro originální zápletku. „Nejdůležitější bude přesvědčit lidi o tom, že film, který se inspiroval dětskou hračkou, může být pro dospělé. Stačí ale pár vteřin libovolné akční sekvence a vaše předsudky budou ty tam,“ tvrdí producent filmu Lorenzo di Bonaventura. (Magic Box)

ZoltanCZ

Kulervoucí nadupaná akční jízda a nejlepší Bayův film. Sice postrádá trochu logiky, nenadchne několik typicky Bayovských proslovů, ale co, když to tak baví... 9/10 ()

Chen

Přehlídka dechberoucích akčních scén díky nimž za moment zapomenete na jako roztomile naivní příběh film má. Navíc tu máme plno skvělých hlášek, povedený humor, dobrou hudbu a sympatické obsazení. Asi zase vyhrabu svůj transformers požární vůz ze skříně a budu si hrát. ()

Maddlis

Můj Bože!! Ať mi to všichni opustí, ale film mě prostě nejvíc bavil v pasážích, kdy byla Megan na obrazovce!! Když mi kámoši říkali, že budu čumět, řikal sem si, že nemůže bejt tak pěkná...Omyl - může! Jinak povedená akce s perfektníma efektama. ()

Morloth

Tohle jsem opravdu nečekal. Co? Že někdy u filmu Michaela Baye řeknu: "Já se celkem bavil". Jasný, Skála ušla, ale to je tak vše, pak jeden žvást za druhým. A Tranformers? No, je to tak pro náctileté, hlavně škoda pro LaBoeufa, který má velký potenciál. Zatím jsem jej měl možnost vidět v samých teenage movies, těším se od něj na něco dospělého. Po LaBeoufovi potěšil zejména John Turturro. Jinak Megan Fox by nemusela mít v celém filmu záběr na obličej, stejně jsou ty její grimasy mimo. Nejlepší je při první výstupu z auta. Děj docela sype, navíc ty efekty by přebily i daleko blbější scénář. Bay malinko ubral na vlastenecké a moralizující notě, což je příjemné překvapení. Sem tam se podaří dobrý vtípek. Souboje jsou efetktní, bohužel trochu nepřehledné, ztrácel jsem se v té změti pneumatik. Muzika šlape. Střih šlape. Je to na odreagování. Víc nic. Dabovaná verze strašlivá. ()

rakovnik

Příliš dětské. Nelíbí se mi směs drsné akce a zabíjení (byť to není na první pohled vidět) a honosné americké coolovosti a prvoplánového citového vydírání. Ale jinak bezva odpočinková záležitost, u které člověk nesmí moc přemýšlet, ale pouze se kochá pěknými obrázky, pěknými herci a pěknými scénami. Nakonec prozradím, proč nedávám 5 hvězdiček: nejsme fanda aut, ani autobotů ;-) ()

(mOnkey)

Věřím, že jako animovaný seriál to může být super podívaná. Ostatně i v hrané podobě je to pastva pro oči. To, že je Michael Bay skvělý akční režisér, mu totiž jen horko těžko někdo odpáře. Ale jakmile začnou roboti pronášet patetická moudra, není mi jen do breku, nýbrž na zvracení. Ovšem, těžko čekat od filmu o znesvářených partách robotů, kteří si přiletěli vyřídit účty na Zemi, nějakou hlubší myšlenku, ale ani samotné sledování nesmí bolet. A ono zhruba posledních padesát minut fakt bolelo. I když proti ztvárnění akčních scén nemůžu ani pípnout, jsou to právě ony, které mě přes svou řemeslnou dokonalost tak nesmírně nudily. Na tomhle letním blockbusteru jsou tak nakonec paradoxně úplně nejlepší ty "obyčejné" scény, kdy Shia jede na růžovém kole své matky a díky nepozornosti padne na hubu. Nebo mi vysvětlete, proč v půlce případů, kdy je na scéně Megan Fox, musí ji kamera zabírat zvrchu, takže okamžitě ztrácíte pozornost? I když to bych sotva považoval na výtku. ()

SallyZen

Parádní fantasy s autíčkami, které se měni v roboty a jsou tu, protože Nás musí zachránit. Krásně graficky zpracované efekty. Hudba skvělá a herecké obsazení velice povedené. 80% ()

Jonash87

Za mě teda slabší tři hvězdy. Film má sice dost akčních scén, ale místy mě spíše nudil. Scénář se zdá nedotažený, často slyšíme hloupé dialogy, opředené nejedním klišé (český dabing, ač mi jinak nevadí, mi u Transformers přišel jako zlo). Z úvodu snímku sem navíc neměl potuchy, jestli se nejedná o komedii (některé scény s Shia LaBeoufem), neboť to tak působilo. Jako přehlídna efektů, výbuchů, zbraní či dobrých kamerových záběrů to je podařené. Jako ační film, u kterého naprosto vypnete, snad také. Ale když já měl mozek v poloze zapnuto, a proto hodnotím, jak hodnotím. ()

Martin741

Cele to sialenstvo okolo Transformers mi bolo dost lahostajne, a viem aj preco po pozreni filmu Transformers 1. Tak za prve je to nudnou strednou castou filmu, kde odznie aj kopa prazdnych dialogov. Za druhe je miestami az trapne schovavanie sa Transformerov za kriaky/stromceky.... LOL. A za tretie je tu dost dlha stopaz : 144 min je na mna proste privela. Voci hereckemu osadenstvu pochopitelne nic nemam, film vedie hlavne mlady Witwicky /sympatak LaBeouf/ spolu s Fox /je fakt nadherna, hoci neskor ukazala, ze nema ani stipku talentu ...../ a Rachel Taylor. Scenar je nadupany, ale reziser Michael Bay mohol kludne 40 - 50 minut ubrat, filmu by sa nic nestalo. Summa Sumarum : na odreagovanie ako oddychovy letny blockbuster su Transformers 1 ako stvoreni. Ale nic viac sa od toho neda cakat. 50 % ()

zdenotvor

Dlho som uvažoval medzi štyrmi a piatimi hviezdičkami. Scifi vôbec nevyhľadávam a nejako extra ma tento žáner neoslovuje. Transformers bol pre mňa veľmi milým prekvapením a rozhodne ma očaril viac ako Iron man. Dokonca som sa zopár krát z chuti zasmial a myslím si že tie 4 hviezdičky sú naprosto adekvátne. ()

Figu

V roce 2007 přišlo něco velkolepýho, po čem toužil každej drsnej týpek, kterej coby malej capart miloval transformeny a měl je pěkně v řadě vyskládaný na poličce v děcáku! Má to náboj, skvělej příběh a digitální smršť je nadupaná jak LaBeoufovy spodky při pohledech na rajcovní Foxovku a její obtáhlý tílko. Bay boduje, kino praská ve švech a my slintáme blahem! 80% ()

Jino

Akční pohádka a nejen pro dospělé :-) Já si myslím, že ty vtipné momenty a nějaké ty vtípky, zbytečně u mě srážejí tomuto filmu hodnocení. Připadalo mi to trošku pro mladší publikum, ale zase na tu délku 144 minut - musím říct že Michael Bay je mistrem zábavy. Hodně jsem se bavil třeba u narážek na Armageddon. ()

Rocky88

Po ne moc velkém úspěchu svého posledního filmu Ostrov se Michael Bay vrhl do projektu, který by jiného zruinoval. On ale se scénářem, který je vzhledem k námětu obstojný, dokázal to, co od něj druzí očekávali, a stvořil jeden z nejlepších blockbusterů, které lze v této době vidět. Začátek se sice rozjíždí poněkud pomalu, místy je až převtípkováno, neškodilo by film trochu sestříhat, na druhou stranu ale film díky tomu postupně vrcholí, až dosáhne svého vrcholu na konci, kde do sebe Autoboti a Decepticoni řežou hlava nehlava a kde pojem "akce" dostává nových rozměrů. Pokud má být definicí "dechberoucí akce" jediný film, budou to právě Transformers. Co se týče triků, nemám výhrad. ILM zvedlo rukavici vhozenou WETAou a jejím King Kongem tak obratně, až se mi protočili panenky. Dá se říci, že až na dvě místa jsou triky absolutně bezchybné, k tomu provedené ozvučení, kdy slyšíte cvakat každičkou součástku, je taktéž něco neuvěřitelného. Zde je důkaz, kam se poděli Raimiho peníze ze Spidermana 3. Raimi si nechal nějakých 30 000 $, které mu na jeho poslední film bohatě stačili, a zbytek musel předat Bayovi, protože mi nikdo nenamluví, že Transformers stáli "ubohých" 150 milionů dolarů. . .Samozřejmě se zde dočkáme klasických bayovksých kamerových náletů na obličeje, zachycení helikoptér v letu, snímání nadupaných aut při jízdě z boku, samotné kameře při akčních záběrech také není co vytknout. Co mě ale zklamalo, byla hudba. Steve Jablonsky nedokázal ani k jediné desetiminutovce ve filmu složit adekvátní hudbu, a dokázal tak, že není spolupráce s Bayem hoden. Spíš bych to viděl na Dona Davise - vzpomeňme například na Matrix: Reloaded a hudební nářez při honičce na dálnici. Něco takového bych si u Baye poslechl rád. V neposlední řadě musím zmínit herce. Shia LaBeouf - tenhle klučina hrát umí, do své role se perfektně vcítil a na jeho herecký projev byla radost se koukat. Megan Fox - pokud "být sexy" znamená mít božské křivky a neumět hrát, pak je Megan kurva sexy! Josh Duhamel překvapil, Tyrese Gibson je lama, Amaury Nolasco patří do Prison Breaku a Kevin Dunn pobavil. . . Filmu se tak dá vytknout velice špatná hudba a až příliš vážná Bayova režie - zkrátka chybí nějaký ten nadhled. U filmu, kde se roboti přeměňují v auta a jiná technická udělátka, je zkrátka potřeba. A co bude příště, Michaeli? The Ken and Barbie Story? Po tomhle kousku věřím, že by jsi toho byl schopný. ()

marcek

Ať si kdo chce co chce říká - s tímhle jeste nikdo neprisel a je to prevrat ve svete filmu. Počítačová grafika se používá častěji a častěji, ale stvořit něco takového - to je bomba. Děj filmu je celkem předvídatelný a triviální. Pět hvězd dávám i proto, že tady hraje Shia LaBeouf - mladý talentovaný herec, z kterého už teď je hvězda a to je mu teprve 22 let. Michael Bay opět ukázal, že si s efekty rozumí. Megan Fox samozřejmě byla jenom kosmetická úprava filmu, ale komu to vadilo?? :-D Prostě se mi to líbilo a už se nemůžu dočkat dvojky, a doufam že si udrží aspoň kvalitu jedničky ()

Tuomi

Děj malinko zaostává, ale myslím, že to se trochu očekává. Zatímco efekty jsou velmi zdařilé a veškeré neduhy nejen že dorovnávají, ale vyzvedávají tento film na nezapomenutelný zážitek. ()

shyster

To byla jízda. Po prvním shlédnutí to byl jasný plný počet. Teprve následující shlédnutí (ano nebylo jen jedno) mi ukázali všechny nedostatky. Tedy vlastně nedostatek nosného příběhu a hromada nelogičností. To zbývající je ale úchvatný. Triky, Shia LaBeouf, Megan Fox (nemyslim, když hraje, to je průměr), Michael Bay (v akčních scénách), výbuchy a ještě jednou triky jsou 6hvězdičkové. ()

Vojťas

Takže musím stejně, jako skoro u všech předchozích Bayových filmů. Na první shlédnutí 4* (vyjímaje bezchybné a nejlepší MIZERY 2, u kterých šlo už na poprvé o KULT) a přidání 5.* až po opakovaném skouknutí na DVD! ... Ovšem tady jde o maximální počet hvězdiček jen tak tak. Přecijen námět trošku pokulhává a také ono naprosto zbytečné (samozřejmě né pro oči diváka :-D) cestování do města, aby se "jen" nechalo rozmlátit! ... Každopádně jde tedy o neuvěřitelnou akci a o dialogy s pro mě nejbližším humorem. ;-) Shia LeBeouf je nová hvězda, jak potvrzuje i v perfektní DISTURBII! ... Transformers 91%. ()

Hasbro zakládá filmovou a televizní divizi

16.02.2022

Studio Paramount upouští od blockbusterů

Studio Paramount upouští od blockbusterů

12.09.2021

Studio Paramount v příštích letech čekají velké změny. Současný šéf Jim Gianopulous odchází a místo něj přijde Brian Robbins z americké kabelové stanice Nickelodeon. Nový ředitel studia pak nejenže… (více)