Rambo: Do pekla a zpět

• USA Rambo (více)

Stárnoucí válečný veterán z Vietnamu, John Rambo, se usadil a kdesi v Thajsku vede samotářský život. Provozuje loďku, rybaří, odchytává hady a především se snaží vyhýbat problémům. Ale problémy si najdou jeho. Poklidný Rambův život naruší misionářská skupina, vedená Sarah a Michaelem Burnettem, která se i přes jeho varování vydá do Barmy. Do končin, kde je nic dobrého nečeká. A Johnovi nezbývá než přispěchat na pomoc.

Scénář filmu koloval hollywoodskými studii mnoho let, původně měl Rambo bojovat proti nelegálním těžařům dřeva v Amazonii. Dlouho se nemohlo přijít na ideálního Rambova protivníka, nakonec – po konzultaci s redakcí renomovaného časopisu Soldier of Fortune – „vyhrála" jihovýchodní Asie, kde je prý „nejhorší politicko-vojenská situace".

Prakticky od jejího vzniku v roce 1948 bojuje v Barmě státní armáda proti guerillovým skupinám etnických menšin, především Karenů, které usilují o autonomii. Jejich boj je momentálně jeden z nejdéle trvajících válečných konfliktů na celém světě. Právě Karenům jde na pomoc misionářská skupina, přičemž barmská armáda do oblasti žádné humanitární pracovníky zásadně nevpouští. Thajsko, kde se usadil Rambo, do Barmy za pomoci mezinárodních organizací dodává čistou vodu, jídlo a poskytuje azyl barmským rodinám, které s veškerým majetkem v nůších na zádech prchají před válkou. Přestože tato oblast zdaleka není tak známá jako Dárfúr či jiná africká pekla, čísla vypovídají o rozsáhlé humanitární katastrofě. Ve snaze zbavit povstalce jídla, financí, informací a rekrutů barmská armáda pod vedením represivní junty vypálila či jinak zničila přes tři tisíce vesnic. Kolem půl milionu Barmánců muselo opustit své domovy a před boji prchají barmskou džunglí z místa na místo. „Pozemní miny, nucené verbování do armády, konfiskace majetku, využívání vesničanů k přenášení munice, nelidské mučení a popravy jako trest za napomáhání povstalcům,“ tak popisují situaci zpravodajské zdroje. K válečným hrozbám se přidává malárie, podvýživa a další onemocnění, proti nimž v místě nelze sehnat léky. V říjnu roku 2007 otřásl světem další skandál, když nechala Barmská policie střílet do protestujících mnichů. Téma Barmy se tedy zdá být vpravdě nadčasové a dobře zvolené. Samotný Sly, který strávil natáčením Ramba 4 na barmsko-thajských hranicích šest měsíců, prohlásil, že Barma je horší než Vietnam. (Shadwell)

AdamesWWE

[9/10] Najprv skvelý návrat Rockyho v roku 2006 a o dva roky neskôr rovnako skvelý návrat veterána Johna Ramba. Stallone nám vo štvrtom Rambovi servíruje veľké množstvo výborne natočenej akcie ktorá je drsná a realisitická, svoje už vidno zostarnuté telo preháňa cez Barmskú džunglu a občas ukazuje aj zábery z ostatných častí. Samozrejme je tu aj kus nostalgie, vidieť postavu Ramba po dlhých rokoch naspäť je skvelé, síce ako Stallone tak aj Rambo zostarol, ale nevadí. V rámci série najlepší film a v rámci svojho žánru jeden z TOP akčnákov, tento film má všetko čo má správny akčný film mať. Jednoducho element Rambo funguje tak ako by každý fanúšik očakával, ja som určite spokojný. Stallone opäť po šiestom Rockym dokázal aj u Ramba, že sa dá urobiť kvalitný návrat a stále je Stallone ten istý akčný hrdina ktorý aj pred rokmi, ktorý dúfam, nás bude ešte dlhé roky baviť svojimi filmami. ()

Stružák

Aha, při sledování série Rambo jsem si skutečně prošel do pekla a zpět... Čtvrtý díl je technicky samozřejmě lepší než předchozí díly, jinak se ale pořád jedná o prachobyčejnej akčňák bez špetky něčeho zajímavýho. Rambo opět pobíhá po poušti, kosí jednoho šmejda za druhým a přežívá nemožné... Příběhově je to naprostej odpad a Stallone by se měl vrátit na hereckou základku. Palec nahoru za docela dobrou kameru a sem tam i trochu napětí. Furt mám ale tak nějak dojem, že kdybych od filmu na dvacet minut odešel, o nic zásadního nepřijdu. ()

Corpsegrinder

Bezkonkurenčně nejlepší Rambo! Špinavej, drsnej, plnej střev a krve o kterejch se v minulejch dílech jen mluvilo. Záporáci tentokrát opravdu velice zlý. Kam se na tohle sere ta komedie pro děti Expendables... ()

kery-

Rambo je zpátky, takže se všichni třeba poserte. Já se ale neposeru, nemám totiž z čeho. Poslední minuty ale byly bomba, o tom žádná... ()

farfalla

Příběh opět nic moc, ale technicky je tento Rambo víš než předchozí filmy - ´First Blood´ (1982), ´Rambo: First Blood Part II´ (1985) a ´Rambo III´ (1988). Křesťané, kteří požadují od Ramba pomoc tentokrát, jsou otravní jako již tradičně lidé kolem něho, kteří nevědí, do čeho jdou. Závěrečné střílení má grády. ()

WereWolf

Myslím, že nic nového, co už zde někdo nenapsal, vymyslet nejde a proto plně souhlasím s tím, co napsal Stegr. Tenhle Rambo je prostě perlou série. ()

Mleako

"The war is in your blood." Naprosto nekompromisní a brutální řež, která si nebere žádné servítky. Přesně to, co jsem si od čtvrtého Ramba přál, jsem také dostal. Snad jen škoda, že to nemělo ještě alespoň o deset minut víc. ()

Crackonosc

Dlouho jsem váhal, jestli můžu dát relativně vysoký hodnocení filmu, u kterýho jsem se sice náramně bavil, ale kterej je tak plochej, že se z toho červenaj i lentilky pod kobercem... Nakonec, proč ne?! ()

asanakis

Kamennej xicht a kulky z kulometu trhající ruce, hlavy a vše co jim přijde do cesty. Některý lidi není radno nas**t a Rambo je jedním z nich. ()

Angelino

S Le_Chukom nás diskusia k tomuto snímku dostala k nostalgickým osemdesiatym rokom a akčným superhrdinom. Určite pekné pripomenutie a kto neočakáva viac ako vtedy, určite si bude pochvaľovať. ()

Haymar

Maloktery sequel v poslední dekádě vzbudil u mě ještě před shlédnutím tak rozporuplné reakce... Zvědavost, nadšení, nedočkavost a vzrušení ruku v ruce se strachem a naléhavostí jak to dopadne. Přeci jen, 60ti letý Sly, téma již značně omšelé, navíc v dnešní době - době special FX... Často se nestává, že má člověk při sledování filmu silné mrazení v zádech a už během prvních 20ti minut víte, že tohle je kurva ono!!! A přejete všem hajzlům na plátně, ať je spravedlnost (Johhny) dostihne - a nebojte se, nebudete zklamání. Žádné ťuťu, ňuňu, žádná napomádovaná 80tá léta - těžce oldschoolová záležitost, strkající do kapsy s přehledem všechny rádoby akčárny moderní doby! A že to nemá moc děj? A že to jede v zajetých kolejí předešlých dvou dílů? No a co? Koho to zajímá? Už dlouho tu nebyl takhle akční, takhle dynamický, takhle výbušný, takhle syrový, takhle stylový film... Navíc to je snad poprvé, co mě mrzí tak krátká stopáž (vždycky je tomu naopak)... Rambo je borec a sem strašně rád, že je čtyřka právě taková jaká je... A odpustím mu i těch pár moralizujících a filozofických keců! ()

Piškotka

Naturalistický krvák, jak má být. Sly v roli, která spíše mlčela a konala, nežli mluvila. A samozřejmě překladný Sly všechno předvídal, uměl si poradit a byl tak skromný. Začátek filmu byl drastický, zabíjení nejen dospělých, ale i dětí a záběry na běžce po nášlapných minách. Chudáci lidi v Barmě. A blížící se konec filmu byl přitažený za vlasy a to dost. Neustálé střílení, kdy odpadávaly horní, dolní končetiny, hlavy a ostatní části, mi přišlo neúměně dlouhé a navíc nevěrohodné. A Sly jak zvládal protivníky jednoho po druhém zneškodňovat. Supermanem nebo superherem bych ho nazvala. Takže Rambo vsadil na násilí, krev a lidské ponížení. Dejme tomu, ale toto opravdu nemusím. Příště by to chtělo více děje a méně násilí. ()

ThomasL

John Rambo se nám na stará kolena pěkně nasral a likvidoval Barmské vojáky jako zamlada. Jediné, co bych snad tomuhle filmu vytkl je, že některé scény byly vyobrazeny až zbytečně reálně a krutě(tím myslím všude poletující končetiny a jiné části lidských těl). Pro lidi se slabším žaludkem to rozhodně není. ()

tadejda

Sice po celoživotní konzumaci steroidů tělo na stáří pěkně opuchne, nicméně záporáci se kosí pořád dost stylově. ()

Schuldiner

Tohle je naprostá řezničina, zapomeňte na všechno kolem, tohle je maso... Opravdu velmi povedeně udělaná filmová válečná jatka... A Stallone je tu drsnější než kdykoliv před tim! O děj tu opravdu moc nejde, ale já si to užil dokonale a rád se na to za čas opět mrknu, jednoznačně lepší než dvojka a trojka, za jedničkou to podle mě trochu zaostává.. ()

Greny

jednoznačně - paráda, charakter hlavní postavy hovoří za vše, nic neříkat, ale dělat, efekty kamera, ale i akce mě dostaly a já se opět ocitl ve světě klasických poctivý akčních béček. ()

Foxhound#1

Nestačila mu armáda, vietnam ani rudí soudruzi. Sly se vrátil aby ještě zmasakroval barmskou armádu, a to doslova. Drsný a syrový, takový je čtvrtý rambo. Kdo byl zklamán sérií AvP, nechť si zde spraví chuť. Měl jsem Slye už za starýho páprdu, ale Sly mě tímhle dílkem vyvedl z omylu. ()

Wonder Woman vzkřísila Rudou Sonju

23.08.2013

Stallone ubere na brutalitě

Stallone ubere na brutalitě

22.06.2009

A to jak v ostře sledovaných The Expendables, tak i v možném Rambovi 5. Podle producenta Aviho Lernera by totiž čtvrtý Rambo přilákal do kin mnohem víc diváků, kdyby neobsahoval tak obrovské porce… (více)