Velkolepý projekt Mela Gibsona vypráví o starobylé říši Mayů a jejím zániku. Původ této kultury, její moudrý život a náhlá destrukce, je dosud opředena mnohými tajemstvími. Jde o vůbec první filmové zpracování této neobjasněné záhady. Hlavní hrdina Jaguáří tlapa se vydává na zběsilý útěk ze zajetí, aby zachránil nejen svůj život, ale i milovanou rodinu... Uznávaný, přesto nebo právě proto aférami obklopený, světoznámý režisér, scenárista, herec a producent v jedné osobě Mel Gibson při natáčení Apocalypta opět riskoval. Pro zvýšení autenticity se po celý film mluví neznámou řečí, původním mayským jazykem Yucatec, podobně jako v Umučení Krista. Na filmu se podíleli špičkoví tvůrci, jako je kameraman Dean Semler, držitel Oscara za film Tanec s vlky/Dances with Wolves (režie Kevin Costner), střihač John Wright a hudební skladatel James Horner (Titanic/Titanic, režie James Cameron). Výpravu filmu měl na starosti Oscarem několikrát oceněný Tom Sanders. Snímek Apocalypto byl již mimo jiné nominován na cenu BAFTA v kategorii nejlepší neanglicky mluvený film. (oficiální text distributora)

epoh

Totální zklamání. Jak se mi dosavadní Gibsonovy režijní počiny líbily, tak tohle mě absolutně zklamalo. Nejenže délka je příběhu absolutně neodpovídající, ale něco tak primitivního a blbě natočeného jsem už dlouho neviděl. Snad jediné, co mě u toho přimělo vydržet až do konce, byl hlavní hrdinův protivník. Jeho představitel si svou roli skutečně vychutnával. Ale když pak zařve, není se už na co dívat, a ten konec... to snad ani Gibson nemohl myslet vážně. Ale co, i mistr tesař se někdy utne a já už se nemůžu do¨čkat té slibované biografie Jana Pavla II. To myslím vážně :)))) Fakt! ()

ewing

velmi ocakavany film, preto kazdy vela ocakava. tiez som vela ocakaval, nejak sa nedostavilo. ale Gibson je minimalne masochista pretoze krvi a detailnych zaberov tam je neurekom, ale na to sme si uz z jeho filmov trosku zvykli. Vo filme sa toho moc nenahovori, preto je vsetko zalozene na podani v obrazoch, hudbe, hereckych vykonoch...je to vsetko pekne, priam velmi dobre spravene, ale keby to bolo kratsie, nenahneval by som sa. ()

courage

Lineárny ? To ano .. ale aj jednoduchá čiara je svojím spôsobom dokonalá :) Mel Gibson vie čo robi a robí to podľa mňa dobre :) ()

Amadeo

Apocalypto skutočne priniesol so sebou apokalypsu – nie len pre Mayov ale aj pre diváka. Prvá polovica filmu sa ako tak dá pozerať , v skratke : on+ona = idylka v pralese, potom sa objaví mayský bubák, ona ukrytá, on odvlečený do „dekadentného“ veľkomesta, kde má uspokojiť Kukulkana, v pravý čas zatmenie Slnka a na obetisku vyhlásia fajront, náhradný program = streľba na živé terče, náhodná obeť – syn vodcu = prúser a záver prvej záživnejšej časti. Tá druhá časť sa dá opísať ako „orientačný beh cez les“ so smrtiacimi následkami. A to všetko sprevádzané veľkolepým hudobným doprovodom v podobe zavýjania,vrčania a iných pazvukov. Postavy vzývajúce, umierajúce a utekajúce sú plytké ako Balatón, „naturalistické“ zábery skôr na smiech, tempo filmu naťahané. Začínam mať dojem, že si istý MG vybil na tomto filme svoje rodinné mindráky. Film vrele odporúčam športovo založeným osobám ( orientačný beh, biatlon, triatlon a iné tlony ) s vedľajšou záľubou v krvavých rituáloch. A MG odporúčam zakopať réžiu na neznámom mieste a radšej sa venovať takým veciam ako ďalší diel Mad Maxa či Smrtonosnej zbrane. Tá jedna hviezdička pre potoky krvi. ()

unrocker

Nemůžu si pomoct ale zážitek z tohoto filmu mám skvělý, bál jsem se aby se tady Gibson zase nevyžíval v nějakých krvavých scénách a naštěstí se tak nestalo, tam kde trochu přitvrdil to být muselo aby z toho člověk nedýchal, mě se to prostě líbilo ať si říká co chce kdo chce, tento snímek se u mě zapsal... pár fakt dobrách scén a honiček, masky a výprava perfektní hudba super... nemám si na co stěžovat.... :) ()

Mat32

Zánik velké civilizace to je velký námět, zvláště když zřejmě jeden z důvodů tohoto zániku byla ekologická devastace krajiny. Dnes tak vděčné zelené téma. Gibson se ho ujal s vervou a za ten správný konec. Už počátečním citátem shrne nosnou vlnu pozadí příběhu naprosto přesně. Téma je to přímo pro něj, holt apokalypsa nikdy není procházka růžovou zahradou a tak o brutalitu není nouze. Bohužel ač jsou všechny základní kameny pádu Májů jakž takž přítomny, nefunguje to. Mel to prostě zbabral. Naturalismus je kladem jen když má své opodstatnění, zatímco zde se častěji jedná jen o podřezávání lidí před kamerou. To muže jen šokovat a to mě nešokovalo. Přibližování k Mayskému městu je pak už malá filmová tragedie, naprostá impotence vykreslit hladomor zmítající městem je opravdu smutná. Hromady zbabraných dobrých nápadů se od teto chvíle už jen vrší. O dějové lince se toho opravdu moc říct nedá a úprk džunglí je pak už vyloženě směšný (kéž by na mě mrkla oka predátorova). No a konec? Doufám že byl myšlen jako poslední katastrofa jako pověstný poslední hřebíček do rakve (velké Mayské civilizace), ne jako přicházející očištění. To by se mi udělalo poprvé za film špatně. ()

eredin

Je upne jedno v jakem jazyce je tenhle film natočený, to málo co je řečeno není vůbec důležité. Vyděl sem to s arabskýmy titulky místo anglických a vůbec mi to nevadilo :) ()

MrMir

Naprosta bomba po vsech strankach. Od atmosfery, pres herecke (ne)vykony az po hudbu. Krasna priroda, nadherne vykresleni Mayove ve stylu stareho Rima :o) a krasna poselstvi behem celeho filmu. Cekal jsem sice vetsi krvak, ale i tak to byl velky zazitek. ()

Dzun

Připadá mi, že čím víc filmů Mel Gibson točí, tím to stojí za větší...Nechápu, proč utratil miliony za to, aby byl celý film pro větší autentičnost přetlumočen do téměř neexistujícího jazyka, ale pak zamění Mayské stavby a obřady za Aztézské. Navíc, když Španělé přišli do Střední Ameriky, tak už mayská civilizace byla téměř u konce a svého vrcholu naopak dosahovali Aztékové...Takže ti z vás, kdo si myslí, že Gibson natočil historicky autentický film, musím zklamat. Jediné, co lze snad vyzdvyhnout, a proto 2*, je Gibsonův naturalismus, kterým přece jenom jeho filmům dává zvláštní náboj, přestože několika hodinová honička po lese po značné ztrátě krve a rození dítěte do vody, už je přece jenom trošku přitažený za vlasy ()

dreamflyer

Kdybych hodnotil jen vypravu tohohle snimku,tak bych dal pet hvezdicek,ale az na realisticky pojeti(i kdyz i o tom bych na konci filmu radsi mlcel) a strih u nekterejch akcnich scen, jsem na nem nic moc nenasel..Indiansky neherci pusobej docela nerusive,ale zaroven nijak nezaujmou.Celkove mi chybelo u tohohle kousku neco co by me ztrhlo a nechalo hlubokou vzpominku a zazitek v my hlave. ()

AnnaMae

Příběh o tom, jak hlavní hrdina nejdříve putuje tam a potom zase zpátky. Ale to putování i dlouhý útěk zpátky jsou natočeny opravdu napínavě! ()

snakepit

Mel Gibson sa nakoniec ukázal ako zdatný režisér, keď po svojom prešľape v Umučení Krista dokázal natočiť naozaj zaujímavý a predsalen o malinký kúsok menej šokujúci príbeh o zániku Mayskej Ríše. Fakt, že do filmu obsadil neznámych hercov, ktorí hovoria pôvodným jazykom Yucatec svedčí o tom, že chcel natočiť autentický film, čo sa mu čiastočne aj podarilo. Docela jednoduchý príbeh o hlavnom hrdinovi, ktorý uniká zo zajatia, zachraňuje úžasné prostredie mexickej džungle a strhujúca kamera a aj keď je skoro celý film jedna veľká naháňačka, vôbec mi to neprekážalo a dobre som sa bavil. Ale ako sa hovorí, lepšie raz vidieť ako 100krát počuť ;) ()

Cortesz

Mel Gibson už hodně dlouho dokazuje, že je skvělý herec, a ve Statečném srdci dokázal, že je i skvělý režisér což dokazuje oscar. Umučení krista se mu sice mo nepovedlo, ale zde dokázal, že je to pravda, že je prostě dobrej režisér. V tomhle filmu mě uchvátilo snad úplně všechno. Jak masky, tak i prostředí, kamera, herci, ta syrovost, která z filmu číší no prostě vše. Příběh je sice jednoduchej, ale zajímavej. Zkrátka tohle se ti Mele povedlo. ()

Pompey

Film měl rozhodně na víc, a to i přes záměnu aztecké a máyské civilizace, což jsem stejně během filmu zjistit přiliš nedalo o koho se má jednat, pro mě to byli Aztékové od začátku. Prakticky po útěku (propuštění) Jaguáří Tlapy zpátky do pralesa, pro mě film skončil. Pak už šlo jen o akční poskakovaní a to snímek bohužel zmrzačilo. ()

Legrond

Popsat a vůbec ohodnotit Apocalypto není rozhodně věc jednoduchá a to předevšim proto, že jsem to stále ještě nedokázal ani zařadit, prostě nevim jak ten film chápat. Realistické historické drama? Rozhodně ne, příliš umělecky pojato. Nadnesené, umělecké drama? Taky ne, příliš surové. Tak je to tedy někde na půli cesty. Co provedení a vůbec kamera? Krásné přírodní scenérie, působivé město Mayů s pyramidami či "oblet" vodopádu se mísí s něčím, co mi připadá jako stopa xapatanu, béčkový nejlevnější horor či levný televizní film. Opět někde na půl cesty. Maksy tedy nemají chybu. Atmosféra filmu je výborná. Navozuje opravdu pocit naprosté ztracenosti. Ale pak opět přijde místo, které to na čas rozbije. I konec mi přišel takový na dvě stránky. Výborní mi přišli herci, zde kritizovat nebudu. Stejně jako na mě celý film působil "polovičně", dám i poloviční hodnocení s několika plus - 3++, nebo 4-. ()

thornhill

Z námetu o Mayskej civilizácie sa dalo urobit určite viac ako obyčajný akčnák,ktorý je síce pekne natočený ale nič viac neponúka ()

Mes-siah

Je to síce "RUN movie", ale obdobie, do ktorého bol osadený zneho robí čosi viac. Príbeh postráda väčšiu hĺbku, ale aj tak je to dielo, ktoré stoji za vzhliadnutie. Láska a nespravodlivosť, to je nekonečný kolobeh v našej kultúre. A rozdieli medzi našou kultúrou a tými pre nami, nieje vlaste žiadny. Sme rovnaký a rovnaký osud, ako ich, postihne aj nás. A o tom je tento film. (5.4.2009) ()

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

25.06.2014

Gibson už možná nebude režírovat

Gibson už možná nebude režírovat

16.03.2010

Ale až poté, co konečně natočí svůj vysněný projekt. Už jsme o něm psali – půjde o prozatím nepojmenovaný historický velkofilm o Vikinzích, ve kterém by si měl zahrát Leonardo DiCaprio. Zdá se, že to… (více)

Mel Gibson: Mexikáni nebo Vikingové?

Mel Gibson: Mexikáni nebo Vikingové?

17.12.2009

Vypadá to, že obojí. Mel je definitivně zpátky, jako herec (napjatě čekáme na zlehka problémový thriller Edge of Darkness) a brzy opět i jako režisér. V březnu se vrátí do Mexika i s většinou štábu,… (více)