Reklama

Reklama

Nedovolili jim spolu žít. Nemohli jim však zabránit společně zemřít... Příběh tragické lásky korunního prince Rudolfa Habsburského k baronese Marii Vetserové. Rudolf, který hledal zapomnění na své manželství bez lásky s belgickou princeznou Stefanií v nesčetných milostných avantýrách, který se marně pokoušel prosadit ve zkostnatělém Rakousku-Uhersku pokrokovější ideje, a byl proto v neustálých sporech se svým otcem, císařem Františkem Josefem, našel v lásce k mladičké, nevinné Marii nový smysl své existence. Poprvé v životě skutečně miloval a byl odhodlán vybojovat si právo na život s milovanou ženou navzdory všem a všemu. Brzy měl však poznat, že následník habsburského trůnu má před sebou jen jednu možnou cestu: tu, kterou mu určila odvěká (a v 19. století ještě zdaleka neměnná) tradice… (Česká televize)

(více)

Recenze (49)

blackrain 

všechny recenze uživatele

Kolem smrti Rudolfa Habsburského, korunního prince, je spousta záhadných okolností a lidé takové záhady milují. Ví se zcela určitě, že se Rudolf zabil i se svou milenkou Marii Vetserovou 30. ledna 1889 v loveckém zámečku Mayerling. Podle něhož se film právě jmenuje. Díky filmu si můžeme udělat jakousi představu o osudu Rudolfa Habsburského. Ovšem milovníci historie z něho nebudou zrovna skákat nadšením tři metry do vzduchu. Omar Sharif je sice hodně charismatický herec, samozřejmě na tom má největší podíl jeho původ,ale na roli Rakušáka se zrovna moc dobře nehodil. Působil až příliš exoticky. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Preromantizovaná verzia jednej historickej udalosti, ktorá možno aj zmenila dejiny, ten Rudolf by ako následník zrejme konal inak, hoci neviem, či to mal v hlave úplne v poriadku. Herecky vybraní herci ako obrázok, ale princ Rudolf nebol žiadny Omar Sharif a Maria Vetsera určite žiadna Catherine Deneuve. Inak zoznámili sa, keď ona mala 15 a on 28. To sa asi do romantického obrazu už nehodilo, tak to vekovo trocha vyrovnali. Film sa nemôže považovať za odraz skutočnosti, podobne ako to bolo s trilógiou Sissi. ()

Reklama

argenson 

všechny recenze uživatele

O tomhle Mayerlingu už jsem hodně četl, poslední dobou jsem navíc náhodou narazil na víc filmů Terence Younga, o to většího zklamání jsem se dočkal. Případ Mayerling nabízí zvraty nabité historické drama i vášnivý milostný příběh, všechno se tu ale odehrává jenom tak trochu a jako, navíc často s dialogy dost o ničem. K tomu již zmíněné historické nepřesnosti. Takže co nám zbývá? Vpravdě luxusní mezinárodní casting, ten stojí za to a na to byl pan Young specialista. Ovšem i tady to dostává trhliny ve vhodnosti obsazených typů. Takže kdo mě bavil, byla snad jenom Ava Gardner jako císařovna Alžběta, na tom ale má zásluhu i nádherný dabing Elišky Balzerové. Mrzí mě to, ale i když jsem velký milovník historie, tenhle Mayerling kolem mě prošuměl celkem bez většího požitku. ()

Han22 

všechny recenze uživatele

Jak to dopadne když Britové a Francouzi v čele s bondovským režisérem točí film o rakouském mocnářství? Vznikne historický film stylu který absolutně nesnáším. Překrásná výprava, kostýmy, kamera, hudba, lidé a pod tím nic. Jen brutálně přeslazená červená knihovna, které sice nechybí slavní herci, ale je to příšerně přeromantizované, nudné a kromě pár náznaků se o době a zemi kde se to odehrává skoro nic nedovíme. Ženatý znuděný princ se zamiluje do mladé dívky a protože jim otec císař brání aby byli spolu tak SPOILER spáchají sebevraždu KONEC SPOILERu. Navíc si to komplet vytírá zadek s historií (Rudolf se nezabil z nešťastné lásky) a to včetně vzhledu postav. František Josef byl plešatý vousatý děda, tady má hlavu plnou vlasů. Totéž byl nepříliš pohledný Rudolf (zde fešák s knírkem) a Marie byla obtloustlá černovláska s odulým obličejem, ne křehká blondýna. Prostě hloupá pohádka. ()

Hedka 

všechny recenze uživatele

Pre porovnanie som si po dokumente Záhadná smrť korunného princa Rudolfa pozrela dnes aj druhý film o Rudolfovi Habsburskom - Mayerling. Aj keď sú to filmy žánrovo odlišné, obidva sa snažia priblížiť politickú a spoločenskú situáciu vo vtedajšej monarchii a o.i. odpovedať na otázku prečo sa následník trónu, Rudolf , rozhodol ukončiť svoj život takým tragickým spôsobom. Prvý film je dokument brnenského štúdia z roku 2002, druhý bol natočený v roku 1968 ako ľúbostná dráma vo francúzsko-britskej produkcii s hviezdnym hereckým obsadením. Z odborného hľadiska je nepopierateľne kvalitnejší a hodnovernejší dokumentárny film, Mayerling je zameraný viac romanticky, a jeho hodnovernosť je oslabená prílišným dôrazom na citovú a umeleckú stránku. Obidva filmy - každý svojim spôsobom - umožnia divákovi zaujímavým spôsobom nahliadnuť na cisársky dvor a rozšíriť si vedomosti o tejto etape našich dejín. Odporúčam pozrieť si ich obidva. ()

Galerie (43)

Reklama

Reklama