Faunův labyrint

• Mexiko El laberinto del fauno (více)

Píše se rok 1944 a dvanáctiletá Ofélie jede se svou těhotnou matkou za otčímem, frankistickým důstojníkem, který kdesi v horách na severu Španělska potlačuje zbytky republikánského povstání. Život ve vojenské posádce ale nenabízí Ofélii pouze realitu poznamenanou boji s povstalci, všeobecným nedostatkem jídla a velmi chladným vztahem s otčímem – v nedalekém starodávném labyrintu potká dívka jednou v noci starého fauna, který ji prozradí, že je ztracenou princeznou kdysi mocné pohádkové říše a současně poslední nadějí na její záchranu. Než se ale opět setká se svým královským otcem, musí splnit několik úkolů. Fascinující podívaná a silný příběh o tom, že ve světě dětské fantazie se za život, čest a odvahu platí stejná cena jako ve světě dospělých. (oficiální text distributora)

marvan

Ač souhlasím s výhradami vůči tomuhle snímku co se týče jeho prázdnosti a nesourodosti, přesto mi udělal radost pouhý fakt, že se po dlouhé době někdo pokusil o pohádku pro dospělé, patřičně temnou a krutou. Tyhle výpravy do mytologického podloží lidské imaginace mi přijdou o to důležitější v době, kdy naše kultura ztratila pojem o svém smyslu a stává se poněkud artistní a bezkrevnou. Škoda jen, že se toho neujal někdo chytřejší, než zručný rutinér del Toro. ()

Playman

Však není divu, že je tento film u našich amerických kamarádů tak oblíbený. Víte proč ? Že nevíte ? Je to přeci kvůli tomu, že něco takového prostě neznají a mnohdy to ani nechápou! Jejich tvorba je postavena na tisíckrát zopakovaném klišé a Faunův labyrint je tak absolutně neamerický a neklišoidní film, že se z něčeho takové musí zkrátka stát hit! Co se zdá zpočátku býti milé, roztomilé a barevné se postupem času mění na hodně drsnou brutální a krvavou realitu. Guillermo del Toro nádherně vykreslil to propojení mezi dvěma realitami - tou dětskou, naivní, založenou na představivosti a fantazii a tou naší, reálnou, která už tak pohádková mnohdy není. Guillermo del Toro potvrdil, že je vynalézavý člověk a že zkrátka umí. Protože promyslet něco takového, kvalitně to napsat a ještě takhle svěle natočit, to je zkrátka kumšt. S jeho vynalézavostí souvisí to, že je hrozný hračička, vypiplá si svůj výtvor do těch nejpodrobnějších detailů - k dokonalosti. A to je na této práci nejkrásnější, když jí člověk dělá s láskou. Vůbec nevadí, že jsem byl mírně šokován brutalitou, kterou jsem právě po zmiňovaném barevném a pohádkovém začátku nečekal. Hlavní je, že jsem byl ohromen, že jsem se dobře bavil a že se v dnešní době najdou takhle kreativní a tvůrčí osobnosti, které dostanou přesně takovou příležitost jako např. Guillermo del Toro, protože si jí zaslouží! ()

gjjm

Film mně dlouho zajímal, lákala mně jeho úžasná grafická stránka, která je patrná i ze screenshotů a trailerů, ale hodně jsem se bál infantility. Po scéně, v níž fašisté zbytečně popravili sedláka jen kvůli chybnému podezření mi došlo, že infantility se rozhodně bát nemusím. Film sice občas využívá dětské vidění světa, ale jinak je to fantasy pro dospělé s tématem průchodu do magického světa, což je sice otřepané, ale neokoukatelné. Fantasy s vynikajícími nápady, příběhem i atmosférou (na které se podílí jak už zmíněná úžasná vizuální stránka, tak dobrá hudba). Skvělé jsou také masky. Škoda dějové složky - prakticky náhodné prolínání příběhu o arogantním fašistovi a o Oféliiném pronikání do fantasy světa vede k tomu, že oba příběhy ztrácejí kvalitně vystavěný děj. Mají začátek a mají konec, ale nic zvláštního mezi tím. Každopádně, pokud někdy uvidím vážku, tak si na ten film asi vzpomenu, a to znamená, že není úplně špatný. ()

tomxxx

Na první pohled dětská pohádka ve stylu Alenky. Hned na ten druhý brutální masakr v každých 15ti minutách. Nevýhoda filmu je, že je určen pro malou část publika. Děti se na něho opravdu dívat nemohou a dospělé odradí pohádkový nádech. Dílo nadchne fantasy a filmové fanoušky. ()

ivan bohatyr

Konečně pohádka, která není úlně tak pohádka, vystupuje v ní sice roztomilá holčička a různé nadpřirozené bytosti, ale pro děti rozhodně není, z té příšery co měla vyndavací oči šel opravdu strach a jelikož šla po malých dětech, určitě bych jim tuto pohádku neukazoval. Jinak je jen na ojedinělé slabší momenty skvělá a zajímavě vymyšlená. ()

Maki89

pre mna osobne velmi rozporuplny film... mal svoje momenty a zasa mal dlhe chvile nudy - rozhodne ale nebol zly, aj ked spojenie rozpravkoveho sveta a az prilis realneho sveta vojny sa mi nepozdaval, bolo to imho spracovane velmi dobre... dalsia vec co mi trochu vadila bola spanielcina... je jasne ze to filmu dodalo autentickost, ale proste ee... film som dopozeral asi pred hodinou a stale rozmyslam ake mu dam hodnotenie, takze si to musim nejako rozpisat a zhodnotit... hudba - 8 herci - 8 herecke vykony - 8 (najma mala Ivana Baquero to zahrala vyborne ) kamera - vyborne hratky s farbami - 8 atmosfera - hutna a taziva - 8 brutalita - miestami az prekvapiva, kazdopadne vyborne spracovana - 10 dej v "realnom" svete - 4 ( tu som sa fakt dost casto nudil pokial sa nieco nedialo ) dej v labyrinte a pri plneni uloh - sice detinsky, ale bavilo ma to viac - 7 dej ako celok - 5,5 del Torrov rukopis - 8 dokopy - nejakych 7,5/10, odratam nieco za tu spanielcinu a skoncim na slusnych 7/10, ale aj tak mam pocit, ze v tom filme je nieco hlbsie, zaco by si zasluzil vyssie hodnotenie, no momentalne na to neviem prist... filmu dam v buducnosti asi este jednu sancu... ()

Gothar

Veľmi zvláštny film...prvá polovica bola veľmi dobrá, no mám pocit, že potom to zbehlo trochu do nudnejšej oblasti a aj ma to mrzí, pretože zo začiatku som to videl na jasných 5*. Len potom som si uvedomil, že som sa poriadne nedokázal vžiť do deja a to je pri takýchto filmoch pre mňa veľmi dôležité. Takže: prvá polovica 5*, druhá 3, čo sú vo výsledku 4. ()

uiu

Dívka na prahu dětství a puberty, všude kolem zuřící 2. světová válka. Dívka začne z hrůz tam venku unikat do svého imaginárního světa... Nebo je to snad skutečnost? To už film nechává na divákovi. ()

anli

Válečný,pohádkový fantasy horor.Že to nejde dohromady?Inu pusťte k režii Del Tora,nechte ho k tomu napsat scénář a jde je to.Del Toro je bezesporu zajímavý a nápaditý režisér,ale tady toho smíchal dohromady příliš.Osciluje mezi krutým a drsným,válečným dramatem a hororovou fantasy pohádkou.Což je podle mě největší slabina filmu,protože to dohromady moc nesedí a působí rozlítaně.Jakoby se Del Toro nemohl rozhodnout,jaký film vlastně chce točit.Scénář tak působí nedotaženě a nevyváženě.Na druhou stranu,ale výtvarné zpracování,masky,výprava ,kamera a hudba jsou opravdu vynikající(zasloužené 3 Oscary),stejně jako skvělé herecké výkony(zejména Ivany Baquero,Sergi Lopéze a Ariadny Gil).Takže je opravdu škoda,že nebyl scénář a režie ucelenější.Takhle se u mě žádné překvapení a filmové orgie nekonaly a hlavně díky zpracování dávám zasloužených 60% a příště prosíme Fauna bez partyzánů. ()

Jazzzz

Velkolepí film, který musel stát určitě hromadu peněz. Masky, a nacisti, odbojáři, partizáni, faunové a víly, dětské knížky a krvácející těhotné ženy, mučení, střílení, vraždy, mutanti, úkoly, druhé šance.... Podtrženo shrnuto - je tam toho tolik, že sem tam nic moc pořádnýho nevešlo. Film je propracovaný do detailu. Zasazení do své doby je uděláno důvěryhodně. Nevím proč, celou dobu to na mne působilo jak nějaká pohádka bratří Grimmů. Problém bych viděl v tom, že kdyby El Toro udělal jen film o Nacistech a odbojářích, patrně by asi vyhral mnoho ocennění, kdyby si zvolil film o princezně podsvětí, patrně by skončil taky s mnoha cenami. Filmy on dělat umí ale tento se mu teda moc nepovedl. Působí to dojmem, že se prostě tvůrce nemohl rozhodnout a tak obě dějové linie, které jsou poctivě filmařsky zpracované a koukatelné končí zbrkle, rychle, bez nějakého výraznějšího konce. Sledování tohoto filmu bych chrakterizoval asi jako příjemné očekávání něčeho co až do konce nepřišlo. Žánrová kombinace nacismus a fantasy mi v tomto podání moc nesedla. ()

jjpkohoutek

těsně o hvězdu méně. pěkný příběh, dvě linie, brutální scény občas bafnou a znechutí, málo je nesrozumitelného... líbilo se mi spojení partizánsko-armádního boje a příběhu s faunem. ()

T-pack

Do hajzlu, ty krávo, proč tam tak stojíš a čumíš, do píče, řekni něco!... Ty pipino, vždyť sis zapomněla říct o klíč! No vidíš, už tě má... Vážně bylo nutný lízt do toho bahna v šatech?... Proč to sakra žereš, ty vole, dyť ti jasně řek, abys tam nic nežrala!... a mohl bych pokračovat. Faunův labyrint je podle kritiků a lidí, co už mají dost fantasy filmů patřících do zmíněného žánru jen kvůli tomu, že zkopírovali Tolkiena, naprosto úchvatné skloubení neotřelé fantasy s válečným příběhem. Pro mě to byl film o holčičce, která si snad ze stresu vytvořila fiktivní realitu, ale hlavně o bandě tupců s doktorem v čele. Už dlouho jsem neviděl lidi ve filmu jednat tak iracionálně a fackovat logiku do bezvědomí. Zprvu se mi linka s rebely zdála osvěžujícím nápadem a těšil jsem se, jak se fantazijní příběh s reálem prováže. On se vůbec neprovázal. Jasně, že jsou Oféliiny patálie na snímku to nejpřitažlivější, ale maj píču společnýho s tou "hlavní" zápletkou. Nebo je vedlejší? Kašlu vám na poetiku, od filmu čekám rozumnou pointu, tady má v hlavě kus rozumu maximálně tak ten hlavní hajzl, zbytek lidí je úchylná parodie na dospělý lidský bytosti, krom hlavní představitelky, která je úchylnou parodií na lidskou bytost zralou do blázince. A netvrďte mi, že nejde udělat stejně atraktivní film chytřejší a s mnohem lepším zakončením, to se nezlobte. Mám takovou chuť týhle scenáristický slátanině dát dvě hvězdičky, ale nemůžu! Samozřejmě, že nemůžu, protože tvrdit o tomhle fantasy světě, že je nadprůměrnej, tak ještě plivu na jeho skutečnou fantastičnost. ()

Eleanor05

Spojení temného magického realismu, výborného příběhu a vyspělé filmařiny. Jediný dobrý film Guillerma Del Tora, ale zato tak dobrý, že se mu většina režisérů nepřiblíží ani na míle... (POZOR! Nutno vidět v originální Španělštině! Existuje málo takto zkažených dabingů!) ()

elanius

(87/2018) / Objektívne je Faunov labyrint excelentný divácky zážitok, moc ale netreba rozmýšlať nad jednotlivými dejovými linkami. Spojenie fantasy sveta s reálnym a to ešte počas druhej svetovej bol skvelý nápad, veľmi originálny. Opatrnejší by som ale bol k vynášaniu scenára do nebies. Nenašiel som teda žiadnu prehnanú komplexnosť a komplikovanosť. V jadre je podľa mňa príbeh v podstate jednoduchá rozprávka celkom jasne smerujúca k záveru. Viac ma bavilo to ako film vyzeral ako to o čom v skutočnosti bol. (7/10) ()

Brandon

Fantastkní příběh odehrávající se ve čtyřicátých letech minulého století na jedné španělské vojenské základně. Hlavní hrdinkou je mladá slečna Ofelia, která ale není jen tak obyčejnou slečnou, ale převtělenou princeznou snažící se dostat zpět do svého království. Celkově potemnělý snímek s překvapivým (pro mě) závěrem. Některé záběry byly podány velmi naturalisticky, nejvíc mě asi dostala scéna, ve které "očoun" ukousává malým vílám hlavičky. ()

Saku

G. del Toro ma rozhodne talent a jeste o nem urcite uslysime - jestli bude pokracovat timto tempem. Tentokrat si vsak nalozil kyble moc plne a neunesl. Podivana je to krasna, snova, fantaskni, ale se svym scenarem si mel v klidu sednout s kamarady na jedno a spolecne to prodebatovat a vychytat ty diry. Jednou je v nazvu labyrint, tak clovek predpoklada, ze bude ve filmu hrat nejakou roli...3,8. ()

Del Toro natočí vysněného Pinocchia

Del Toro natočí vysněného Pinocchia